PAKSI FC–VIDEOTON FC
♦ Sok sikerélménye eddig nem volt a Paksnak: a két csapat 26-szor csapott össze az NB I-ben, az örökmérleg a házigazda szemszögéből 4 győzelem, 5 döntetlen, 17 vereség.
♦ A két csapat legutóbbi hét bajnoki mérkőzésén a Videoton veretlen maradt, ötöt megnyert, kettőt döntetlenre adott – ráadásul egyszer sem kapott egynél több gólt a Pakstól. A tolnaiak legutóbb 2015. szeptember 12-én győzték le a Videotont (2–0).
♦ A Paks a Videoton elleni mind a négy bajnoki győzelmét hazai pályán aratta: 2007-ben 2–1-re, 2011-ben 1–0-ra, 2015-ben 1–0-ra és 2–0-ra győzött. A Vidi veretlenül hozta legutóbbi négy paksi vendégjátékát.
♦ A Paks nyeretlen legutóbbi három bajnokiján, és legalább két gólt kapott a legutóbbi négy NB I-es mérkőzésén.
♦ A Videoton nyolcas veretlenségi sorozatban van, ez az NB I legjobb aktív szériája. Ha a Vidi most sem kap ki, akkor szezoncsúcsot állít be, eddig csak a DVSC és a Ferencváros jegyzett kilences veretlenségi sorozatot a 2017–2018-as idényben.
♦ A Vidi legutóbbi hat bajnokijából ötöt kapott gól nélkül hozott le, csak a Honvéd tudott a fehérváriak kapujába betalálni (cserébe kapott négyet). Érdekes, hogy az első 21 fordulóban összesen öt „clean sheet” volt a Videoton mérlege, ehhez képest hirtelen javulás a hatból öt.
♦ Hazai pályán a Paks mérlege az 5. legerősebb az NB I-ben (5 győzelem, 5 döntetlen, 4 vereség), a Videoton vendégként az élvonal legjobb csapata (6 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség). Az összes csapat közül a Vidi szerezte a legtöbb gólt idegenben.
DEBRECENI VSC–VASAS FC
♦ Az örökmérleg kiegyenlített, 33 debreceni és 31 angyalföldi győzelem, valamint 19 döntetlen szerepel rajta (az 1994 őszén 0–0-nál félbeszakadt „szotyis meccs” három pontját az angyalföldiek kapták meg, így ez Vasas-győzelemként szerepel a statisztikában).
♦ A közelmúlt viszont egészen elképesztő debreceni fölényt mutat. 2002 májusa óta 25 bajnoki mérkőzést vívott egymással a két csapat, a Loki ezek közül 20-at megnyert! A legutóbbi három találkozó egyaránt DVSC-sikerrel végződött, de a legnagyobb sorozat 2006–2011 között volt, amikor a Loki egymás után 12 bajnokit nyert meg a Vasas ellen.
♦ Hazai pályán a Debrecené csak a 7. legjobb mérleg az NB I-ben (5–3–5). A Vasasé az élvonal legrosszabb idegenbeli mérlege (2–3–8).
♦ A Vasas 32 gólt kapott már idegenben, héttel többet, mint bármelyik más élvonalbeli klub ebben a szezonban – 13 idegenbeli bajnokijából 8 alkalommal két vagy több gólt szedett be.
♦ Az angyalföldiek ötös nyeretlenségi sorozatban vannak, ennél csak a Diósgyőrnek van hosszabb aktív negatív szériája az élvonalban. Idegenben nyolcmérkőzéses a Vasas nyeretlensége – Michael Oenning csapata ebben az idényben csak a Balmazújvárost és a Honvédot tudta legyőzni vendégjátékai alkalmával. Tavaly szeptember 30. óta nem láttak idegenbeli bajnoki sikert a Vasas drukkerei.
♦ A Vasas 27 mérkőzésen 51 gólt kapott, az előző idényben 33 mérkőzés után csak két csapatnak (DVTK, Mezőkövesd) volt ennél több kapott gólja.
MEZŐKÖVESD–BP. HONVÉD
♦ Eddigi hét NB I-es találkozójukból négyet a Mezőkövesd, hármat a Honvéd nyert meg. Mezőkövesden kettőt nyert a házigazda, kettőt a kispesti együttes.
♦ A Mezőkövesd négyes nyeretlenségi sorozatban van, ráadásul legutóbbi három bajnokiján gólt sem szerzett. Érdekes, hogy a kövesdieknek már kétszer is volt hármas, szerzett gól nélküli sorozatuk a bajnokságban, pedig ez nem nagyon gyakori jelenség. Sorozatban háromnál több mérkőzésen még egyetlen csapat sem volt gólképtelen ebben a bajnokságban.
♦ A Mezőkövesdnél nincs tékozlóbb vendéglátó az NB I-ben: a matyóföldiek a lehetséges 39 pontból csak 11-et szereztek meg, ez messze a legrosszabb mérleg (2–5–6) pályaválasztóként. A Honvédot a 6. helyre rangsorolja az idegenbeli 4–4–5-ös mutató.
♦ A Honvéd idegenben hatos nyeretlenségi sorozatban van, tavaly október 28. óta nem szerzett három pontot vendégként. A hat meccsből négyet el is veszítettek a kispestiek, a legutóbbi kettőn ikszeltek.
♦ Az egész bajnokságban csak két olyan idegenbeli mérkőzése volt a Honvédnak, melyen nem kapott gólt – mindkettőt meg is nyerte.
♦ A Mezőkövesd 13 hazai bajnoki mérkőzéséből 6-on nem szerzett gólt.
ÚJPEST FC–DIÓSGYŐRI VTK
♦ 104 első osztályú bajnoki mérkőzést vívott eddig egymással a két csapat, az örökmérleg 46–40–18 az Újpest javára.
♦ Sorolnánk mi hosszasan a Diósgyőr újpesti sikereit, ám nincs miről beszámolni: a miskolciak 53 kísérletből csak 4 alkalommal (1950, 1954, 1998. augusztus, 2006) győztek a lilák vendégeként. Az Újpest hazai pályán 11 mérkőzéses veretlenségi szériában van a DVTK ellen, igaz, a 11 találkozóból 7 döntetlenre végződött.
♦ Húsz évvel ezelőtt történt az Újpest–Diósgyőr mérkőzések egyik leghírhedtebb eseménye. Az Újpest a bajnoki címért küzdött (és később meg is nyerte azt), irányítója, Véber György élete formájában futballozott. 1998. március 21-én aztán a 12. percben elszenvedte a magyar futball közelmúltjának egyik legszörnyűbb sérülését: Nagy Sándor rácsúszott, a belépő kettős nyílt lábszártörést okozott. Nagy sárga lapot kapott a szabálytalanságért, aztán a 41. percben Juhos Attila játékvezető kiállította második sárgával (ez már a második piros lap volt a mérkőzésen, Fehér Csaba a 6. percben könyöklésért mehetett zuhanyozni).
Az Újpest 2–0-ra győzött Korsós Attila és Herczeg Miklós góljával, a botrányos mérkőzés után igen nehezen csillapodtak le a kedélyek, a vendégek trénere, Tornyi Barnabás bekötött fejjel tartott sajtótájékoztatót, miután megdobták egy kővel. Véber a bajnokünneplésen (Újpest–Kispest-Honvéd 2–2) egy percre beállt, de csak 1999. augusztus 21-én tért vissza a pályára „teljes értékű" bevetésen – és lábtörése után már csak nyolc NB I-es mérkőzésen játszott. A Vébert ellátó orvosi csapat szerint ahhoz hasonlítható erőhatás érte a lábát a középpályásnak, mintha egy személyautó lökhárítója ütötte volna meg.
„Csak arra emlékszem, hogy Nagy Sándor beleszállt a támaszkodó lábamba. Elestem, aztán megpróbáltam felállni, de a lábfejem a földön maradt, csak a csont csonkjára nehezedtem Két kézzel tartottam a lábszáram, majd hanyatt dőltem, és csak az rémlik, hogy rengeteg arc hajol fölém” – emlékezett vissza két nappal később Véber az esetre a Nemzeti Sportnak. A két játékosnak később volt bőven lehetősége tisztázni az ügyet, hiszen Tatabányán csapattársak is voltak, a pro licences edzői tanfolyamot is együtt végezték.
2017. augusztus 29. | Haladás | Mészöly Géza helyett Pacsi Bálint |
2017. október 16. | Mezőkövesd | Radványi Miklós helyett Kuttor Attila |
2017. november 13. | Haladás | Pacsi Bálint helyett Michal Hipp |
2017. december 10. | Bp. Honvéd | Erik van der Meer helyett Supka Attila |
2018. április 23. | DVTK | Bódog Tamás helyett Fernando |
♦ A hét közben a DVTK szerződést bontott Bódog Tamással, akinek helyére a klub volt játékosa, a spanyol Fernando érkezett a vezetőedzői posztra. Ez volt az idény közbeni ötödik edzőcsere az élvonalban.
♦ Fernando lesz Joan Carrillo után a második spanyol vezetőedző a magyar első osztály történetében.
♦ Nézzük, milyen hatással volt a többi edzőcsere rövid távon! A Haladás tavaly augusztusban menesztette Mészöly Gézát, akinek a helyére Pacsi Bálint jött. A Hali kikapott a következő meccsén, Pacsival az első három találkozón 3 pontot szerzett. A fiatal trénert november 8-án elküldték. Utódja, Michal Hipp vereséggel kezdett, három mérkőzésen 6 pontot gyűjtött, és vele jelentősen javult a szombathelyi csapat.
A Mezőkövesdnél október 16-án bontottak szerződést Radványi Miklóssal, Kuttor Attila három meccsen 1 ponttal mutatkozott be, igaz, azóta stabilizálta a kövesdieket, de nem tudta kivezetni őket a veszélyzónából. A Honvédnál Erik van der Meernek decemberben mutattak ajtót, érkezett Supka Attila, akivel az első három találkozón 3 pontot gyűjtött a kispesti csapat. Azért egyik csapat formája sem állt azonnal felfelé ívelő pályára, a Diósgyőrnek ráadásul nagyon kevés az ideje…
♦ A DVTK van a legrosszabb formában az NB I csapatai közül, legutóbbi hat találkozóján nem tudott nyerni, és elvesztette legutóbbi három mérkőzését.
♦ A Diósgyőr legutóbbi 9 bajnoki mérkőzése mindegyikén kapott gólt, legutóbb a Mezőkövesd ellen (0–0) tudta megőrizni hálója érintetlenségét.
♦ Az Újpest legutóbbi öt bajnokijából négyszer nem tudott gólt szerezni, háromszor 0–0-t játszott, míg a Videotontól 3–0-ra kikapott.
♦ Hazai pályán az Újpest mérlege a 6. legjobb az NB I-ben (4–7–2, egy csapat sem játszott több döntetlent a liláknál). A Diósgyőr mutatója vendégként nem túl fényes, 3–4–7, ez a 10. helyre elég az élvonalban.
PUSKÁS AKADÉMIA FC–BALMAZÚJVÁROS
♦ Eddigi két NB I-es mérkőzésükből egyet a PAFC nyert meg, egy döntetlenre végződött.
♦ A Puskás Akadémia hazai mérlege 4 győzelem, 5 döntetlen, 4 vereség, ez a 10. helyre rangsorolja a felcsútiakat. A probléma elsősorban a gólszerzéssel van: Pintér Attila csapata 13 mérkőzésen csak 11 gólt szerzett hazai pályán, a legkevesebbet az NB I-ben. A Balmazújváros 9. a „vendégtabellán”, mérlege 3 győzelem, 5 döntetlen, 6 vereség.
♦ A PAFC nem talált legyőzőre legutóbbi négy bajnokiján. Ebben a bajnoki idényben csak egyszer volt hosszabb veretlenségi sorozata (5).
♦ Hazai pályán a Puskás Akadémia szintén veretlen legutóbbi négy mérkőzésén, igaz, a legutóbbi hármon nyeretlen is, mert mindegyiken ikszelt.
♦ A Balmazújváros pocsék idegenbeli sorozatban van, négy mérkőzés óta nyeretlen és gólt sem szerzett ezeken a találkozókon. Érdekes, hogy a Balmaz első tíz idegenbeli bajnokijából csak egyszer nem szerzett gólt – ez kimondottan jó teljesítmény egy abszolút újonctól –, azóta viszont elzárták a gólcsapot.
FERENCVÁROS–HALADÁS
FORDULÓ | VIDEOTON | FERENCVÁROS |
28. | Paks (i) | Haladás (o) |
29. | FTC (o) | Videoton (i) |
30. | Haladás (o) | Vasas (o) |
31. | Vasas (i) | Honvéd (i) |
32. | Honvéd (o) | DVTK (o) |
33. | DVTK (i) | Balmazújváros (i) |
♦ Eddig 123 élvonalbeli bajnokin mérkőzött meg a két csapat egymással, az örökmérleg 74–26–23 az FTC javára.
♦ A Haladás 61 kísérletből csak 7 alkalommal nyert a Ferencváros vendégeként. Először 1947-ben, aztán 1954-ben, 1957-ben, 1977-ben, 1982-ben, majd 2011-ben és 2013-ban. Azóta öt mérkőzésen veretlen a Fradi, a legutóbbi négyen mindig kétgólos vereséget mért a Halira. A 61 budapesti találkozóból 24-szer a Ferencváros 3 vagy több gólt szerzett.
♦ A Ferencváros hazai pályán 17 mérkőzéses veretlenségi sorozatban van, legutóbb a Vasas győzte le 2017. április 15-én, tehát már több mint egy éve tart a jó széria.
♦ Az FTC az előző 15 hazai bajnokija mindegyikén szerzett gólt. Legutóbb a DVSC úszta meg kapott gól nélkül a Groupama Arénában – míg ebben a bajnokságban egyetlen csapat sem tudta tisztán tartani a kapuját.
♦ A Ferencvárosé a legjobb hazai mérleg (11–3–0) az NB I-ben, Thomas Doll csapata ráadásul tízzel több gólt (40) szerzett pályaválasztóként, mint bármelyik riválisa (majdnem hármas gólátlag). Az FTC legutóbbi hét hazai bajnokijának mindegyikén két vagy több gólt rámolt be. A Haladás idegenbeli mérlege ellenben csak a 11. az NB I-ben, 3 győzelem, 1 döntetlen, 9 vereség. Az összes vendégcsapat közül a Haladás szerezte a legkevesebb gólt (12) az élvonalban.
♦ A Ferencváros két legeredményesebb játékosa, Varga Roland (17 gól) és Böde Dániel (12) ugyanannyiszor volt eredményes a bajnokságban, mint a teljes Haladás (29).
ÁPRILIS 28., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
17.00: Paksi FC–Videoton FC (Tv: M4 Sport) | Paks, Városi Stadion | Solymosi Péter |
17.00: Debreceni VSC–Vasas FC | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Kassai Viktor |
17.00: Mezőkövesd–Budapest Honvéd | Mezőkövesd, Városi Stadion | Bognár Tamás |
17.00: Újpest FC–Diósgyőri VTK | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Iványi Zoltán |
17.00: Puskás Akadémia–Balmazújváros | Felcsút, Pancho Aréna | Berke Balázs |
19.30: Ferencváros–Haladás (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | Szőts Gergely |
TABELLA •TÉLI ÁTIGAZOLÁSOK |
1. Videoton FC | 27 | 17 | 7 | 3 | 56–25 | +31 | 58 |
2. Ferencvárosi TC | 27 | 16 | 8 | 3 | 58–25 | +33 | 56 |
3. Újpest FC | 27 | 9 | 11 | 7 | 35–34 | +1 | 38 |
4. Debreceni VSC | 27 | 10 | 7 | 10 | 44–35 | +9 | 37 |
5. Budapest Honvéd | 27 | 10 | 7 | 10 | 41–44 | –3 | 37 |
6. Paksi FC | 27 | 9 | 9 | 9 | 40–43 | –3 | 36 |
7. Puskás Akadémia FC | 27 | 8 | 9 | 10 | 32–39 | –7 | 33 |
8. Szombathelyi Haladás | 27 | 9 | 4 | 14 | 29–41 | –12 | 31 |
9. Diósgyőri VTK | 27 | 8 | 6 | 13 | 40–44 | –4 | 30 |
10. Balmazújváros | 27 | 6 | 10 | 11 | 29–38 | –9 | 28 |
11. Mezőkövesd Zsóry FC | 27 | 6 | 10 | 11 | 30–47 | –17 | 28 |
12. Vasas FC | 27 | 7 | 6 | 14 | 32–51 | –19 | 27 |