A FORDULÓ PÁROSÍTÁSAI (KATTINTSON A TALÁLKOZÓVAL KAPCSOLATOS ÉRDEKESSÉGEKÉRT!)
MEZŐKÖVESD–PAKS
BP. HONVÉD–DVTK
HALADÁS–DVSC
ÚJPEST–FERENCVÁROS
PUSKÁS AKADÉMIA–VIDEOTON FC
BALMAZÚJVÁROS–VASASA FORDULÓ PÁROSÍTÁSAI (KATTINTSON A TALÁLKOZÓVAL KAPCSOLATOS ÉRDEKESSÉGEKÉRT!)
MEZŐKÖVESD–PAKS
BP. HONVÉD–DVTK
HALADÁS–DVSC
ÚJPEST–FERENCVÁROS
PUSKÁS AKADÉMIA–VIDEOTON FC
BALMAZÚJVÁROS–VASAS
♦ A két csapat eddig 5 NB I-es mérkőzést vívott egymással, két döntetlennel kezdtek, aztán kétszer a Paks nyert, legutóbb, május 20-án viszont a Mezőkövesd. A bennmaradás szempontjából kulcsfontosságú mérkőzésen gólt szerző mezőkövesdi játékosok közül Stipe Bacelic-Grgic és Ulysse Diallo ezt a szezont már a Puskás Akadémiában kezdte, a sorsdöntő találatot jegyző Gohér Gergő viszont az előző fordulóban is betalált a Mezőkövesd színeiben – szabadrúgásból hatalmas gólt lőtt a DVSC kapujába.
♦ A Mezőkövesd négy meccs óta veretlen az NB I-ben, ennél hosszabb élvonalbeli veretlenségi szériája csak egyszer, 2016. október 15. és 2016. december 3. között volt a csapatnak – ez hét találkozó után ért véget, az „ünneprontó” a később a bajnoki címet megszerző Honvéd volt.
♦ 2017. február 18. (Mezőkövesd–DVTK 3–0) óta nem játszottak a kövesdiek olyan bajnokit, amelyen ne kaptak volna gólt. Tizennégy mérkőzés telt el a legutóbbi „shutout” óta.
♦ Tegyük hozzá, a mezőkövesdiek elöl is gólképesek: 2017. április 8. (MTK–Mezőkövesd 2–0) óta a sárga-kékek minden bajnoki mérkőzésükön betaláltak. A sorozat kilenc mérkőzést számlál. A fenti két adatból következik, hogy nem éppen gólaszályosak a Mezőkövesd meccsei: a matyóföldiek legutóbbi 15 bajnokiján mindig két vagy több gól született. A 15 említett találkozón a gólátlag 3.53.
♦ A Paksi FC május 13. (Paks–Gyirmót 3–0) óta nem nyert NB I-es meccset – igaz, a nyári szünet miatt ez csak hárommérkőzéses nyeretlen miniszériát jelent –, legutóbbi nyolc élvonalbeli találkozójából csak kettőn gyűjtötte be a három pontot. A legutóbbi idegenbeli Paks-siker dátuma 2017. május 6., akkor a Vasast verte meg 3–0-ra.
♦ A Mezőkövesd március óta csak két csapatot győzött le az NB I-ben: az egyik a DVSC (kétszer is), a másik pont a Paks… Két, egymást követő bajnoki mérkőzést 2016 októbere óta nem nyertek meg a kövesdiek.
♦ A 2016–2017-es szezonban a Paks – és a kieső Gyirmót – mérkőzésein átlagban 2.18 gól született, csak az MTK (1.88) meccsein esett kevesebb találat. A tolnaiaknál csak a bajnok Honvéd, az ezüstérmes Videoton, és (meglepetés?) a kieső MTK kapott kevesebb gólt az előző idényben – 33 találkozón 37-szer kapitulált a Paks. A Mezőkövesdnél ugyanez a szám 54, ennél csak a DVTK (58) szedett be többet.
♦ Ez a 101. élvonalbeli mérkőzés a két csapat között, az örökmérleg 54–23–23 a Honvédnak. A két csapat első kispesti mérkőzését rögtön megnyerte a Diósgyőr, ám az 1940 óta eltelt években ezen kívül már csak ötször tudta legyőzni piros-fekete riválisát vendégként. Legutóbb 2014. április 5-én győzött a Diósgyőr a Honvéd otthonában, 2–1-re.
♦ Mivel a két csapat felcserélte a pályaválasztói jogot, folytatódhat a bajnoki címvédő kispestiek nagy szériája. A Honvéd 2016. október 29-én kezdett remek sorozatba, azóta mindegyik hazai bajnokiját megnyerte – a mutató 11 mérkőzésnél áll. „Mellesleg” a Honvéd százszázalékos legutóbbi hat élvonalbeli mérkőzésén, legutóbb április 22-én, a Vasastól kapott ki, s veszített így pontokat.
♦ A nagy Honvédnak is csak kétszer jött össze ilyen remek sorozat otthon: 1949-ben egymás után 12 hazai győzelmet arattak a kispestiek, 1955–1956-ban 13-at. Nincs is messze a klubrekord! Az NB I-ben legutóbb a Debrecennek volt ilyen hosszú hazai győzelmi sorozata, amely 11 találkozó után szakadt meg – ezért 2004–2005-ig kellett visszalapoznunk az annalesekben.
♦ 2016 szeptembere óta nem volt olyan vendég csapat, amely bajnokin egynél több gólt tudott volna szerezni a Bozsik-stadionban (a Videoton volt a legutóbbi, amely 2–1-re győzött is). Sőt! A kispestiek pályaválasztásával lejátszott legutóbbi 25 bajnoki közül ez volt az egyetlen eset, amikor a vendégcsapat kétszer is be tudott találni. A 25 meccsből 12-t kapott gól nélkül hozott a Honvéd.
♦ A DVTK veretlen a legutóbbi négy idegenbeli bajnokiján (két győzelem, két döntetlen), ez ritkaság az idegenben hagyományosan gyengélkedő miskolciaktól. Hogy mutassuk, nem a levegőbe beszélünk: a mostani jó sorozat előtt egy 13 meccses idegenbeli nyeretlenségi szériája volt a Diósgyőrnek, amely vendégként legutóbbi 50 NB I-es meccséből csak nyolcat tudott megnyerni.
♦ A Honvéd bajnoki címmel végződő 2017. tavaszi menetelése során csupán háromszor kapott ki – mindannyiszor akkor, amikor képtelen volt betalálni –, a három „Kispest-verőből” az egyik pont a DVTK, mely április 11-én 2–0-ra győzött.
SZOMBATHELYI HALADÁS–DEBRECENI VSC
♦ 62 élvonalbeli mérkőzést vívott eddig egymással a két csapat, a Debrecen minimális fölényt harcolt ki, az örökmérleg 24–19–19. A Haladás pályaválasztása mellett 2011 óta nem tudott nyerni a Loki, akkor 1–0-ra győzött Rezes László góljával. A Loki régi-új szakvezetője, Herczeg András 2009-ben ünnepelhetett győzelmet a Haladás otthonában, a debreceniek akkor Czvitkovics Péter duplájával nyertek 2–1-re.
♦ Ehhez a párosításhoz kell a legtöbbet utaznia a vendégcsapatnak az NB I 2017–2018-as mérkőzései közül: 468 kilométeres út vár a Debrecenre, míg elér a soproni stadionig, ahol a szombathelyiek ideiglenes otthonra leltek.
♦ A Haladás kimondottan rossz sorozatot hozott át az előző idényből, a szombathelyiek legutóbbi öt bajnoki mérkőzésükön nem nyertek, négyet elveszítettek, és mindannyiszor két gólt kaptak. A legutóbbi Haladás-győzelemig 2017. április 29-ig kell visszalapoznunk, a Hali akkor a Paksot verte meg 2–0-ra.
♦ Az előző idényben a Haladást hazai eredményességben csak a Videoton, a Honvéd és a Ferencváros tudta megelőzni. A szombathelyiek a pályaválasztóként lejátszott 17 meccsen 29 pontot szereztek – nem rossz, pláne albérletben. A Debrecen idegenbeli mérlege szürke középszer (6. hely, 18 megszerzett pont) volt.
♦ Halmosi Péter 2003 és 2007 között 99 mérkőzést játszott a DVSC színeiben – no meg nyert három magyar bajnokságot a Lokival. A debreceniek jelenlegi NB I-es keretében csak Mészáros Norbertnek van ennél több élvonalbeli mérkőzése a Lokiban – mondhatni, a Haladás veteránja a második legrutinosabb „DVSC-spíler”.
♦ Csak illusztrációként arról, hogy mennyire átalakulóban van a DVSC: az említett Mészáros Norbert 243 bajnokin játszott a Lokiban, a keret összes többi – ez 27 játékost jelent – tagjának együttvéve 506 debreceni élvonalbeli mérkőzése van. Az nem egész 19 Loki-meccs/fő.
♦ Ez a 221. fővárosi derbi az élvonalban, a Ferencváros ezekből 100-at nyert meg, az Újpest 61-et, 59 alkalommal pontosztozkodás született. A 2010-es években az FTC 9, az Újpest 5 győzelmet aratott, háromszor ikszelt a két patinás csapat.
♦ Az Újpest legutóbb 2015. december 12-én tudta legyőzni a Ferencvárost, akkor első magyar vendégcsapatként tudott nyerni a Groupama Arénában. Azóta két Fradi-siker és két iksz került a statisztikába. Pályaválasztóként 2014. szeptember 21-re datálódik a legutóbbi lila siker (2–1).
♦ A Ferencváros megnyerte legutóbbi két meccsét az Újpest vendégeként, 2015. szeptember 12-én 2–1-re, 2017. március 4-én 1–0-ra győzött. Ha a zöld-fehérek egymás után harmadszor is nyerni tudnak vendégként, akkor ritkaságot könyvelhetnek el. A derbitörténelemben ugyanis igen ritkán tudott az FTC egymás után három vagy több mérkőzést megnyerni az Újpest vendégeként.
A források ellentmondóak – a Népstadionban játszott derbik valódi pályaválasztói jogának kérdését nem könnyű kideríteni –, a magyarfutball.hu statisztikái szerint a zsinórban három idegenbeli siker háromszor jött össze a zöld-fehéreknek. Rögtön az első derbiken, 1905 és 1914 között, majd egyszer a hatvanas években (1965 és 1967 között, a meccseket a Népstadionban játszották), és egyszer a nyolcvanas években (1983 és 1985 között, szintén a Népstadionban rendezték a derbiket). A két utóbbi adattal kapcsolatban a források ellentmondásosak. Annyi viszont biztos, hogy az FTC évtizedek óta nem verte meg egymás után háromszor bajnokin, vendégként legnagyobb riválisát, és a Megyeri úti stadionban rendezett derbiken sem nyert egymás után háromszor.
♦ Biztató jel: 2003. május 17. óta az összes derbin született gól. A 220-ból eddig csak 11 Újpest–FTC (vagy FTC–Újpest) végződött 0–0-ra.
♦ A 2016–2017-es szezonban az Újpest több pontot szerzett idegenben (22), mint pályaválasztóként (20), a liláknál csak a Gyirmót szerepelt rosszabbul hazai pályán. Nebojsa Vignjevics csapata 17 hazai mérkőzéséből csupán négyet tudott megnyerni, hazai mérlege pedig negatív (4 győzelem, 8 döntetlen, 5 vereség) volt. Ezen egészen biztosan változtatni kell, ha az újpestiek elő szeretnének lépni a középmezőnyből. A Ferencváros az 5. legjobb vendégcsapat volt az előző idényben (mérlege: 6 győzelem, 4 döntetlen, 6 vereség).
♦ Ha már a hazai kínokról esik szó: a 2017-es naptári évben – azaz amióta az együttes visszaköltözhetett a Szusza Ferenc Stadionba – az Újpest egyetlen bajnokit tudott megnyerni pályaválasztóként: a legutóbbit, 2–1-re a Haladás ellen. A legutóbbi 14 otthoni meccsből csak kettőt húzott be. Hasonlóan pocsék szereplésre pályaválasztóként kevés példa lehet az újpesti klubtörténelemben.
♦ A legutóbbi 13 hazai mérkőzéséből az Újpest 12 alkalommal kapott gólt, egyedül a Debrecent tudta lenullázni. A Ferencváros legutóbbi öt idegenbeli mérkőzésén mindig kapott gólt (elég sokat – összesen tizenkettőt), előtte pont Újpesten tudta megőrizni kapuja tisztaságát.
♦ A legutóbbi hat, az NB I-ben lejátszott derbin nem volt kiállítás, ellenben volt olyan rangadó, amelyen kilencszer villant a sárga lap. A legutóbbi kiállított Asmir Suljic (Újpest), ferencvárosi játékos 2012 óta nem kapott piros lapot (akkor Grúz Tamást küldte le Kassai Viktor).
PUSKÁS AKADÉMIA FC–VIDEOTON FC
♦ Hét élvonalbeli mérkőzést játszottak eddig, a felcsútiak még nyeretlenek, az örökmérleg a szempontjukból 0–2–5. Az eddigi hét mérkőzésen a Videoton csak három gólt kapott. A két, döntetlenre végződő mérkőzés egyaránt 0–0 volt.
♦ A legutóbbi öt mérkőzésből négyen volt kiállítás, háromszor a Puskás Akadémia, egyszer a Videoton fogyatkozott meg.
♦ A Videoton legutóbbi nyolc idegenbeli bajnokijából csak egyet veszített el, a legfájóbbat, mivel a Bp. Honvéd elleni „bajnoki döntőn” elszenvedett vereség után az ezüstéremmel kellett beérniük a fehérváriaknak.
♦ A Puskás Akadémia az egész 2016–2017-es idényben csak két hazai tétmérkőzést veszített el: a Ferencváros ellen (hosszabbítás után) a Magyar Kupában, valamint utolsó hazai bajnokiját a később vele együtt feljutó Balmazújváros ellen. Meglátjuk, az NB I más kávéház-e.
♦ Csak egy alkalommal fordult elő 2016 szeptembere óta, hogy a Videoton vendégként egynél több gólt tudott szerezni (az Újpest „nézett bele” egy 0–3-ba). A Vidi legutóbbi 11 idegenbeli mérkőzésén csak kilenc gólt szerzett, igaz, még kevesebbet (nyolcat) kapott.
♦ A Balmazújváros abszolút újonc az NB I-ben, így természetesen még sosem csapott össze egymással élvonalbeli bajnokin a két csapat. A 2014–2015-ös másodosztályú bajnokságban játszottak legutóbb, az NB II-t megnyerő Vasas hazai pályán 2–0-ra győzött, a Balmazújváros vendégeként pedig 4–2-re.
♦ Az angyalföldiek szezonbeli összes tétmérkőzésüket elvesztették (kettős vereséggel búcsú az Európa-ligától a Beitar Jeruzsálem ellen, vereség a bajnoki rajton a Diósgyőrtől).
♦ A Vasas legutóbbi hat bajnoki mérkőzésén mindig kapott gólt, és a hat találkozó közül csak egyet tudott megnyerni.
♦ A Balmazújváros legutóbbi hat hazai tétmérkőzését kivétel nélkül megnyerte, a legutóbbi botlás 2017. március 26-ra datálódik, amikor a Békéscsaba ellen 1–0-ra alulmaradt.
♦ Mindent összevetve a Balmazújváros tétmeccseken kilences veretlenségi sorozatban van, 2017. április 16. óta nem talált legyőzőre – akkor a Dorog tréfálta meg.
♦ A Balmazújváros első hazai NB I-es mérkőzése kapcsán nézzük meg, hogyan boldogultak az élvonalbeli debütálással saját pályájukon a 2010-es évek abszolút újoncai. Az előző idényben a Gyirmót gól nélküli döntetlenre végzett az MTK-val. 2014-ben a Dunaújváros PASE (mely nem Dunaferr-jogutód) 1–1-re végzett a Lombard Pápával, igaz, székesfehérvári albérletben. A Mezőkövesd 2013-ban a Lombard Pápa elleni 0–2-vel nyitott. Ugyanebben az évben a Puskás Akadémia az Újpest elleni 1–2-vel rajtolt otthon, illetve ideiglenes otthonában, a székesfehérvári Sóstói Stadionban.
JÚLIUS 22., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
18.00: Mezőkövesd–Paks | Mezőkövesd, Városi Stadion | Szabó Zsolt |
18.00: Budapest Honvéd–DVTK (Tv: M4 Sport) | Budapest, Bozsik József Stadion | Solymosi Péter |
20.30: Haladás–DVSC (Tv: M4 Sport) | Sopron, Városi Stadion | Berke Balázs |
JÚLIUS 23., VASÁRNAP | ||
18.00: Puskás Akadémia–Videoton | Felcsút, Pancho Aréna | Farkas Ádám |
18.00: Balmazújváros–Vasas | Balmazújváros, Városi Stadion | Andó-Szabó Sándor |
18.00: Újpest–Ferencváros (Tv: Duna World) | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Iványi Zoltán |
TABELLA • NYÁRI ÁTIGAZOLÁSOK |
1. Diósgyőri VTK | 1 | 1 | – | – | 2–0 | +2 | 3 |
Budapest Honvéd | 1 | 1 | – | – | 2–0 | +2 | 3 |
3. Mezőkövesd Zsóry FC | 1 | 1 | – | – | 2–1 | +1 | 3 |
4. Újpest FC | 1 | – | 1 | – | 2–2 | 0 | 1 |
5. Paksi FC | 1 | – | 1 | – | 2–2 | 0 | 1 |
6. Balmazújváros | 1 | – | 1 | – | 1–1 | 0 | 1 |
Puskás Akadémia FC | 1 | – | 1 | – | 1–1 | 0 | 1 |
8. Ferencvárosi TC | 1 | – | 1 | – | 1–1 | 0 | 1 |
Videoton FC | 1 | – | 1 | – | 1–1 | 0 | 1 |
10. Debreceni VSC | 1 | – | – | 1 | 1–2 | –1 | 0 |
11. Vasas FC | 1 | – | – | 1 | 0–2 | –2 | 0 |
Szombathelyi Haladás | 1 | – | – | 1 | 0–2 | –2 | 0 |