NB I: 326 perces kihívás a Fraditól az éllovas Vidinek

2015.04.20. 13:37
Tizenhat csapat, nyolc mérkőzés, néhány statisztikai érdekesség előnyszerzés és hátrányledolgozás témakörében az NB I 24. fordulójából – egy kicsit másképp, mint eddig.

A 24. FORDULÓ TOP 5 STATISZTIKAI ÉRDEKESSÉGEA 24. FORDULÓ TOP 5 STATISZTIKAI ÉRDEKESSÉGE

1. A Videoton a legutóbbi hat mérkőzésén ötször szerzett vezetést, és az előnyt mindig meg is tartotta – így tett vasárnap a DVTK ellen is. Hasonlóra csak a Ferencváros volt képes az elmúlt hetekben, amelynek viszont nemcsak eggyel több (6) győzelme van tavasszal, mint a fehérváriaknak, hanem szombaton Szombathelyen már a negyedik győzelmét könyvelte el úgy, hogy a szünet előtt megszerzett előnyét megőrizte. Ilyennel a Vidi sem büszkélkedhet: a listavezető fehérváriak öt tavaszi győzelméből csak három volt ilyen. A Fradi 326, a Vidi 283 percet játszott előnyben tavasszal. Kár, hogy május végéig kell várni a két csapat rangadójára…

2. A Nyíregyháza 76 percig üldözte az eredményt a Kecskemét ellen, mígnem Pekár László a hajrában kiegyenlített, és ezzel megmentett csapatának egy pontot (1–1). Ilyen hosszú ideig vesztésre álló csapat erőfeszítései még nem eredményeztek pontszerzést ebben a szezonban. Eddig a Diósgyőr vitte a prímet, amely háromgólos hátrányt dolgozott le a Dunaújváros ellen, összesen 73 percig hátrányban játszva, és ősszel hetven fölé kúszott a Paks (72) is a Puskás Akadémia elleni 1–1 kiharcolásakor. Az alapállítás persze igaz fordítva is, azaz a KTE herdálta el a leghosszabb ideig őrzött előnyt.

3. A Dunaújváros ősszel kétgólos előnyről kapott ki a Puskás Akadémiától 3–2-re, szombaton pedig úgy, hogy kétszer is megszerezte a vezetést ellene. Kétszeri vezetés utáni vereségre ezt megelőzően háromszor volt példa ebben a szezonban: ősszel a Győri ETO a Videoton vendégeként, a Pécs éppen Dunaújvárosban, a Kecskemét pedig hazai pályán a Pápától kapott ki ugyanígy 3–2-re.

4. S ha már kétszeri előnyszerzés: az MTK szombaton úgy győzte le 2–1-re a Győrt, hogy ehhez kétszer is meg kellett szereznie a vezetést. Ebben a műfajban Garami József tanítványai vezetik a 2014–15-ös bajnokságot – ősszel így verték meg a Ferencvárost (2–1), a Pécset (3–2), majd tavasszal a Paksot (3–1) is. Részben ezzel a kitartással magyarázható, hogy továbbra is igaz a kék-fehérekre: a mezőnyben egyedüliként ők nyerték meg az összes olyan mérkőzésüket, amelyen megszerezték a vezetést.

5. A debreceni volt a 11. mérkőzés, amelyiken az ellenfél megszerezte a vezetést a Paks ellen, de mindössze a harmadik, amelyiken a zöld-fehérek nem tudtak (legalább átmenetileg) egyenlíteni. A Loki előtt csak a Videoton (2–0) és a Dunaújváros (1–0) tudott már az első góljával döntő előnyt kicsikarni; a KTE-nek, az MTK-nak és a Haladásnak még egyszer meg kellett szereznie a vezetést a győzelemhez, az ETO kétszeri, a Puskás egyszeri vezetés ellenére csak döntetlent ért el a Csertői-csapat ellen, míg a paksiak a DVTK ellen mindkétszer fordítottak – és ősszel így győzték le a DVSC-t is.

RÁADÁS 1: CSAPATOK FELÍVELŐ PÁLYÁN

• A Debrecen tizenegyedszer nyert úgy, hogy a megszerzett vezetést a lefújásig tartotta – sőt e meccseken a vezető gólja után egyszer sem került a labda a kapujába.
• Az Újpest a még ősszel, a Haladás ellen a 16. fordulóban 1–0-ra megnyert mérkőzés óta először volt képes megtartani a megszerzett előny.
• A Puskás Akadémia először került kétszer hátrányba egy meccsen ebben az évadban, ennek ellenére győzött. Akárcsak az ősszel, a tavasszal is a Pápa és a Dunaújváros ellen gyűjtötték be első két sikerüket a felcsútiak, akkor lendületből megverték a Győrt és a Nyíregyházát is.
• A Pécs ötödször szerzett pontot olyan mérkőzésen, amelyiken vesztésre állt, de amíg eddig négy alkalommal csak a döntetlen jött össze (Puskás, Haladás, Paks, DVTK), most a Honvéd ellen sikerült három nagyon fontos pontot kasszíroznia.

RÁADÁS 2: CSAPATOK A LEJTŐN

• A DVTK ebben a szezonban ötödször veszített úgy, hogy az ellenfél vezető gólja után nem tudott egyenlíteni – ezekből három tavaszra, a legutóbbi négy fordulóra esett.
• A Győri ETO egymás után másodszor kapott ki úgy, hogy átmenetileg sikerült egyenlítenie. A korábbi 22 fordulóban egy ilyen meccse sem volt.
• A Haladás tizedszer veszített úgy, hogy már a szünetben vesztésre állt – ezeken a meccseken nemhogy egyenlítenie nem sikerült a folytatásban, de szépítenie is csak egyszer. Ezekből a találkozókból csupán három esett az ősszel menesztett Artner Tamás idejére.
• A Honvéd ritkán szerez vezetést, de ez már az ötödik olyan mérkőzése az idényben, amikor megteszi, mégsem nyer: két döntetlen, három vereség a részmérleg.
• A Pápával először fordul elő ebben az évadban, hogy egymás után négy meccsen képtelen reagálni az ellenfél vezető góljára. A korábbi két hármas vereségszériát mindig pontszerzés követte.

1. Videoton FC 24 19 4 1 56–9 +47 61
2. Ferencvárosi TC 24 15 5 4 39–16 +23 50
3. MTK Budapest 24 16 1 7 35–22 +13 49
4. DVSC-Teva 24 13 6 5 32–15 +17 45
5. Paksi FC 24 11 7 6 36–24 +12 40
6. Kecskeméti TE 24 10 6 8 29–28 +1 36
7. Diósgyőri VTK 24 9 8 7 34–30 +4 35
8. Újpest FC 24 8 9 7 23–21 +2 33