A Kánaánra egyelőre várni kell

BENKŐ GÁBORBENKŐ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2004.07.16. 22:52
Címkék
"Gyere ide, Zsoltikám, üljél te is a mi asztalunkhoz!"  invitálta a pénteki sajtótájékoztató felvezetéseként az Újpest FC főtulajdonosa, Muszbek Mihály a labdarúgó-kft.-ben ugyancsak tulajdonrésszel rendelkező Gyulay Zsoltot.
Az apró, látszólag lényegtelen jelenet jól érzékeltette a futballcégnél ezekben a napokban kialakult légkört, vagyis azt, hogy a Magyar Labdarúgóliga (MLL) korábbi igazgatójának szerepvállalása óta derűsebb, egyszersmind családiasabb a hangulat a Megyeri úton. Persze túlzás lenne azt állítani, hogy Muszbek Mihály érkezésével beköszöntött a Kánaán, hiszen éppen az Újpest FC Kft.-ben immár 48.96 százalékos tulajdonrészt birtokló befektető jelentette ki tegnap, hogy a következő fél év a válságkezelésről, a tartozások kifizetéséről szól majd s csak azt követően lehet elkezdeni egy európai szinten is sikeres sportvállalkozás felépítését. Muszbek Mihály egyebek mellett leszögezte: a jövőben nem arról szólnak majd a hírek a Megyeri úton, hogy a kft. ilyen-olyan összegekkel adósa a játékosoknak. A futballisták megdolgoznak a pénzükért, a sportvállalkozásnak pedig az utolsó fillérig, határidőre át kell utalni a járandóságukat. Csak érzékeltetésképpen jegyezzük meg: az Újpest csütörtökön, hosszú-hosszú évek után végre kifizette a klub korábbi válogatott játékosának, Kozma Istvánnak járó pénzt…

Muszbek Mihály két év után tért vissza a futballbizniszbe, és egyelôre csak reméli, hogy ez a vállalkozása sikeres lesz
Muszbek Mihály két év után tért vissza a futballbizniszbe, és egyelôre csak reméli, hogy ez a vállalkozása sikeres lesz
Muszbek Mihály két év után tért vissza a futballbizniszbe, és egyelôre csak reméli, hogy ez a vállalkozása sikeres lesz
A sajtótájékoztatón (amelyen Muszbek Mihály és Gyulay Zsolt mellett részt vett Lányi Zsolt tiszteletbeli elnök, Lukács Ferenc tulajdonos, Ôze István, az UTE klubigazgatója, valamint Sallói István ügyvezető igazgató is) a főtulajdonos részletesen felvázolt jövőképe szerint fél év múlva újabb befektető után kell majd nézni (ez a befektető akár külföldről is jöhet), aki éves szinten 500 millió forintos tőkeinjekcióval stabilizálja hosszabb távra az Újpest gazdálkodását. Ha a csapatnak sikerülne bekerülnie a Bajnokok Ligájába, már megtérülést és nyereséget is lehet remélni.
A tulajdonosok üzleti titkokra hivatkozva nem árulják el, pontosan mekkora pénzzel szállt be az újpesti sportvállalkozásba Muszbek Mihály. A vállalkozó annyit jegyzett meg: a 48.96 százalékos üzletrészét a jelenlegi piaci értéknek megfelelő összegért vásárolta meg.
"Mi jelentene számomra kudarcot e vállalkozásban? – tette fel a kérdést Muszbek Mihály, majd rögtön válaszolt is. – Nos, kudarc lenne, ha csökkenne a nézőszám. Aztán az is, ha az Újpest nem végezne dobogós helyen, Európában a pofozógép szerepét játszaná, illetve a konkurens csapatok mérkőzései többször kerülnének a televízió képernyőjére, mint a mi meccseink."
Muszbek Mihály szerint egyébként pillanatnyilag 6000 fizető néző és meccsenként egymillió tévénéző kell ahhoz, hogy az ezekből befolyt összegek eltartsanak egy magyar sportvállalkozást.
Az üzletember beszélt arról is, bár óriási kockázatot vállal azzal, hogy családi vállalkozásából finanszíroz egy futballcéget, mégis reméli, hogy a következő évek sikeresek lesznek az Újpest számára.
"Nekünk nincsenek ellenségeink – mondta. – Nem akarhatjuk, hogy más sportvállalkozások tönkremenjenek, hiszen az Újpestnek az tesz jót hosszú távon, ha erős ellenfelekkel kell megküzdenie a bajnokságban, ha izgalmas, fordulatos mérkőzéseket játszik a többi csapattal. Ne feledjük, ebben az üzletben a fizető néző a lényeges szempont, aki megveszi a jegyet, és szurkol a kedvenceiért. Éppen ezért bízom abban, hogy az én szerepvállalásom egyfajta üzenet lesz más üzletembereknek is. Mert igenis befektetőkre van szüksége a magyar futballnak ahhoz, hogy végre felemelkedjen…"

Öt tulajdonos osztozik a futballvállalkozáson

Jelenleg öt tulajdonosa van az Újpest FC Kft.-nek, amelynek törzstőkéje összesen 366.2 millió forint. A tulajdonosok közötti törzsbetétek az alábbiak szerint oszlanak meg.
1. Perpetual Ltd. (Muszbek Mihály Cipruson bejegyzett, tőkebefektetéssel foglalkozó családi vállalkozása) - 179.3 millió forintos törzsbetét, 48.96 %
2. Viola Ball Rt. (a részvénytársaságban Lukács Ferenc 90 %-os, Gyulay Zsolt 10 %-os részesedéssel rendelkezik) - 122.7 millió forint, 33.51 %
3. Magyar Fejlesztési Bank - 64.1 millió forint, 17.50 %
4. Újpesti Torna Egylet - 100 ezer forint 0.03 % ---- A Fotex-birodalom érkezésével új korszak kezdődött a Ferencváros történetében: a Várszegi Gábor nevével fémjelzett vállalatóriás Üllői úti szerepvállalása előtt a klub, illetőleg a futballszekció már-már a totális összeomlás szélén állt, a pénzügyi viszonyok kaotikusak voltak, Torgyán József regnálása idején – állítólag – a Földművelésügyi Minisztériumon keresztül állami pénzek is valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva a zöld-fehér kasszában kötöttek ki. Majd jött Várszegi, s vele egy Magyarországon addig álmodni sem mert klub eszményképe. A gazdag üzletember európai szinten jegyzett csapatot akart kialakítani, amihez – úgy vélte – elsődlegesen az úgynevezett marketingbizniszen kell lendítenie egyet. Meg is tette: megjelent az egyik televíziós csatornán a FradiTV című műsor, az újságárusoknál a 100% Fradi nevű hetilap, a boltokban a Fradi-sör, ráadásul megkezdte működését a klub kommunikációs irodája. A fejlődést azonban kettétörte a borzalmas emlékű 2003. május 30. A következmények ismertek, Várszegi kivonult az Üllői útról, és ezt nem üres kézzel tette: vitte magával a klub marketingjogait. Az egyesület azóta új befektetőt keres, és rendkívül hiányzik számára az a 300 millió forintos összeg, amit a Fotex negyedévente "csepegtetett". A Ferencvárosnak momentán körülbelül 200 millió forintos áfatartozása van…

A jövő zálogai:
– utánpótlásszakág
– a klub hamarosan 49 évre megkaphatja az állami tulajdonban lévő stadion vagyonkezelői jogát
– Gera Zoltán ---- Ki ne emlékezne "Vitéz" Koplárovics Bélára? A Zalaegerszeg támadója döntötte el két esztendeje a Manchester United elleni BL-selejtezőt (fájdalom, csak a pesti meccset, nem a kétfelvonásos párharcot…), amikor az utolsó utáni percben a világhírű rivális kapujába talált. Mondhatni, az volt a csúcspont, de ami az azt megelőző hetekben történt Egerszegen, azt gyaníthatóan sosem feledik az érintettek. Kezdődött azzal, hogy a zalai kék-fehérek megnyerték a bajnokságot, folytatódott azzal, hogy a BL-előselejtezőben megverték a horvát NK Zagrebet, majd következett az össznépi őrület: midőn kiderült, hogy a Puskás Ferenc-stadion ad otthont David Beckhamék vendégjátékának, több százezren akartak belépőhöz jutni. A szerencsés 28 ezer azért szép kis haszonhoz juttatta a klubot, de ami az egyéb bevételek révén befolyt a kasszába, az a jegyeladásból származó összeget jócskán felülmúlta. Az MU legyőzésével járó hírnévről nem is beszélve: többek között a CNN és a BBC is a Bozsik-csapat dicséretét zengte – egészen az 5–0-s hazai sikert hozó szigetországi visszavágóig… A világraszóló diadal tehát elmaradt, nem úgy az anyagi elismerés: az e.on cég jóvoltából immáron komoly névszponzora is akadt az egyletnek – nem csoda, hogy egymás után érkeztek a "sztárok".
Úgy tűnik azonban, a Kánaán mára már a múlté, lám, legjobbját, Kenesei Krisztiánt kénytelen volt eladni a ZTE, míg az idén nyáron a legjobban kereső labdarúgóitól is megvált…

A Manchester-verés hozománya:
– szponzori szerződések
– nemzetközi hírnév
– komoly bevételek ---- Bármennyire hihetetlenül hangzik, Magyarországon is találni nyereséges futballvállalkozást.
1999 az anyaegyesületből, a DVSC-ből kiváló futballszakosztály rt.-vé alakulásának dátuma. 2001 jelzi a következő mérföldkövet: ez év őszén az üzletbe beszálló Szima Gábort a tagság a DVSC Futball Szervező Rt. elnökévé választja. Az időközben többségi tulajdonossá váló üzletember érkezésekor 180 millió forintos hiányt jeleztek a számlakönyvek, ám a Magyarországon bevett tendenciának, azaz a további eladósodásnak gátat tudott szabni az új menedzsment. A futball-rt. az idei évben pozitív adózás előtti eredményt tud felmutatni, a bevételek tetemesebb hányada a reklámokból adódott, ezt nagyságrendileg a jegyeladásból, illetve a ligához köthető marketingtevékenységekből befolyó összegek követik, és az UEFA-kupa-menetelést is haszonnal zárta a cég, habár az UEFA-tól egyetlen euró nem érkezett a klub számlájára. A debreceni az egyetlen olyan labdarúgócég, amely az élvonalbeli vállalkozások közül nem élt a liga által kínált hitellehetőséggel, sőt semmilyen hitelt nem vett igénybe, és – immár – tartozása sincs. A klub az előző évadban 440 millió forintból gazdálkodott, s az új szezonnak is hasonló nagyságrendű költségvetéssel vág neki.

A futball-rt. értékei:
– A játékosállományban több jelenlegi és korábbi válogatott kerettag labdarúgó található, reálértékben vélhetően a DVSC-é a "legdrágább" csapat
– A futballklubot működtető rt. 50 százalékban tulajdonosa a DVSC Utánpótlás-nevelő Kft.-nek
– Az élvonalbeli együttesek közül a DVSC-ben az egyik legmagasabb a helyi nevelésű, illetve kötődésű labdarúgók aránya ---- Az biztos, hogy futballvállalkozást talán még soha nem építettek fel és működtettek olyan professzionális módon, mint a Manchester Unitedet. A klub bevételeinek jelentős százalékát az úgynevezett merchandise-ból nyeri, ezért nem véletlen, hogy az MU-nál külön osztály foglalkozik a PR- és marketingügyekkel. A Manchester egyebek mellett saját újságot, rádióállomást és televíziós csatornát üzemeltet, mi több, néhány éve egy on-line tévére is beruházott – mondanunk sem kell: jó üzlet volt. Ezenkívül a Warner Village-dzsel együttműködve ugyancsak a klub népszerűsítését szolgáló mozit hozott létre, amelyben a pattogatott kukoricás doboztól kezdve a kényelmes székeken át a szívószálig minden, de tényleg minden a csapatot hirdeti. A Red Cinemában akciókkal és kiállításokkal még több vendéget csalogatnak be időről időre a mozivászon elé. Hétfőnként például minden United-mezben érkező látogató bizonyos százalék kedvezményt kap a jegy árából. Jó ötlet, nem?
A klub évente ad ki videokazettákat, dvd-ket, cd-ket, ráadásul évek óta saját videojátékot is forgalmaz. A Club Football – Manchester United című programmal a felhasználók Sir Alex Ferguson szerepébe bújva irányíthatják kedvenc csapatukat és a klubot. S mindez csak ízelítő…

A legnevesebb futballisták:
– Ruud van Nistelrooy (holland)
– Cristiano Ronaldo (portugál)
– Rio Ferdinand (angol)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik