"Tudja, hányszor könyörögtem neki, hagyja az egészet, mert rámegy az egészsége? Persze tudtam, hogy úgysem hallgat rám, mert neki az élete a Fradi" mondta Erzsébet asszony nagyot sóhajva. Az idén lesz fél évszázada, hogy Furulyás János felesége lett, ám amikor 1954-ben kimondta a boldogító igent, akkor talán még maga sem sejtette, hogy nemcsak társat kapott az égiektől, de sajátos hozományként mellé a Ferencvárost is.
Furulyás János arra is büszke, hogy új cége a legmodernebb gépeket vehette meg (Fotó: M. Németh Péter)
Furulyás János arra is büszke, hogy új cége a legmodernebb gépeket vehette meg (Fotó: M. Németh Péter)
Igaz, eleinte csak abban merült ki e kapcsolat, hogy amikor eljött a meccsnap, az ifjú férj felültette aszszonyát a motorra, és elrobogott vele Vácszentlászlóról a Népstadionba. Az utóbbi két évtizedben azonban Furulyás János nemcsak szurkolója, hanem az egyik vezetője, sőt 2001 óta immár elnöke is az FTC-nek. S ahogy lépett előre a klubranglétrán, úgy töltött egyre több időt az Üllői úton – Erzsi néni nem kis aggodalmára: "Amikor a Fotex-válást intézte, csak aludni járt haza. Másoknak nem tűnt fel, hiszen túl a hetvenen is remekül tartja magát, de én láttam rajta, hogy e néhány hónap alatt megszaporodtak a ráncok a homlokán. Szerencsére nem ismétlődött meg a két évvel ezelőtti eset, amikor annyit őrlődött, annyira szívére vette a durva, becstelen támadásokat, hogy végül be kellett feküdnie a kórházba. Ezzel együtt nálam kevesen várták jobban, hogy rendeződjön a Fradi sorsa, hiszen mielőtt megszületett a megállapodás Kovács Ádámmal, a férjem már a hétvégeken is Pesten tárgyalt…" S milyen a sors – nem sokkal az új szponzori megállapodás szentesítése után, amikor már mindenki azt gondolta, legalább egy kis időre a nyugalom lesz az úr az Üllői úton, Furulyás János két lemondólevelet is megírt. A Fradi örökös tagja elhatározta, leköszön a Ferencváros és az FTC Rt. igazgatóságának elnöki tisztéről is, mert annyira bántotta, hogy a sportigazgatónak kiszemelt Nyilasi Tibor egy sajtótájékoztatón megtámadta őt, majd az interneten kíméletlen bírálatok jelentek meg. A lélekerősítő segítség – mondhatni – a legváratlanabb helyről jött. "Azt mondtam neki, ha már a legkritikusabb pillanatokban nem adta fel, most, amikor egy hajszálnyira vannak attól, hogy egyenesbe kerüljön a Ferencváros, csak azért se dobja be a törülközőt" – tette hozzá Furulyásné, és aprót koppantott a parkettre a botjával, amit csípő- és térdműtétje óta mindig kéznél tart. S a férj hallgatott az asszonyi tanácsra…
Vácszentlászló 2000 lelkes község a Galgavidék peremterületén, Gödöllőtől 15 kilométerre. A falu első, 1691-ből származó pecsétjében fordított ekevas és egy ugró ló található, ami utal a település mezőgazdasági jellegére. A Furulyás család is a földből élt, ám az ötvenes évek elején kuláklistára került, a begyűjtési végrehajtó pedig a kor divatjának megfelelően lesöpörte a padlást. A família egyetlen gyermekének, Jánosnak már volt némi elképzelése arról, mit jelent a gyakorlatban a szovjet típusú felszabadítás, hiszen megesett, hogy amikor édesapja lovas kocsival vitte be Gödöllőre a premontrei rend gimnáziumába járó gyereket, a környéken portyázó szökött orosz katonák lecsaptak az úton baktató fogatukra, és elkobozták a ritka kincsnek számító lovakat. Egyik vasárnapon tehát megjelent a begyűjtési végrehajtó, hogy a traktoraitól, cséplőgépeitől megfosztott családtól rekvirálja a megmaradt söpredékbúzát is. Az éppen otthon lévő ifjú Furulyás Jánost ez olyannyira felháborította, hogy odaszólt a biztosnak, akit igencsak felbőszített a diák merészsége. Figyelmeztette is őt: "Jobb lesz, ha hallgatsz, mert csak addig jársz iskolába, amíg mi akarjuk." Így is lett. A szerzetesrendek feloszlatását követően a gimnázium új igazgatója, noha korábban latinra tanította a Furulyás fiút, jeles bizonyítvánnyal is elküldte a diákot, mondván: menjen csak haza, van az apjának annyi földje, abból is megélnek. Már a hetvenes évek végét mutatták a naptárak, amikor a vácszentlászlói Aranykalász Tsz elnökeként Furulyás János új épületet keresett a lerobbant szövetkezeti iroda helyett. Megállapodott a község egykori kántortanítójával, aki nyugdíjasként éppen Pestre akart költözni. Csak hát az eladó 440 ezer forintnál egy fillérrel sem akarta olcsóbban adni a házat, noha a Pest Megyei Ingatlanközvetítő (PIK) hivatalosan "csupán" 425 ezer forintra értékelte az ingatlant. Amikor az egyezség megköttetett, Furulyás János bement az ingatlanközvetítőhöz, ahol – mit ád az ég? – egy régi ismerőssel futott össze. "Aztán mi lett annak a tizenötezer forintnak a sorsa, amivel többet adtak ki a házért? Hányan osztoztak a pénzen, Furulyás elvtárs?" – kérdezte a hajdani padláslesöprő. Ezt nem kellett volna. Az amúgy békés természetű tsz-elnök kis híján ráborította az asztalt. Később kiderült, a PIK igazgatója, miután értesült a történtekről és az előzményekről, behívatta a hajdani padláslesöprőt, és a következő hónap elsejével nyugdíjazta.
Aki Valkó felől érkezik Vácszentlászlóra, az első, amit a falu határában jobb kéz felé megpillanthat, a községi sportpálya. Az egykori levente-gyakorlótéren hajdanában három és fél méter volt a szintkülönbség, de évekkel ezelőtt az akkor éppen Zöld Mező Mgtsz néven működő szövetkezet elnöke, Furulyás János a legmodernebb technikával felmérette a területet, és a létesítmény újjáépítésekor megszüntették a pálya lejtését is. Ebben az időben a tsz működtette a helyi sportegyesületet, sőt a labdarúgók is a szövetkezet dolgozói voltak. Persze nemcsak a megyei bajnokságbeli ellenfelek jártak Vácszentlászlóra, időnként meccseltek a falu pályáján a Ferencváros utánpótláscsapatai is. A Fradit a sportegyesületeket erőszakkal államosító Rákosi-korszak óta erős kötelékek fűzték a mezőgazdasági tárcához. A mintagazdaságként elkönyvelt Zöld Mezőt nemcsak a külföldi párt- és kormánydelegációknak mutogatták büszkén az illetékes kormányzati elvtársak – a lengyel kormányfő, Zbigniew Messner látogatásakor Furulyás Jánost lóhalálában, Ausztriából, a bécsi magyar követ kocsiján hozatták haza, de járt Vácszentlászlón többek között az olasz miniszterelnök, Bettino Craxi meg a portugál kommunista párt vezetője, Alvaro Cunhal is –, futballügyekben is kértek szívességeket a szövetkezet elnökétől. Így éveken át az FTC húsznál is több felnőtt játékosa kapta Vácszentlászlóról a fizetését (nem is beszélve a juniorokról). Aztán, amikor egy rendelet nyomán a játékosokat a bújtatott állásokból kiemelve át kellett irányítani az egyesülethez, megint csak a Zöld Mező segítette ki a Fradit. A tsz hirdetéseket vásárolt az Üllői úton, és az így befolyt pénzből tudta kifizetni a klub a labdarúgók bérét. A Fradi-kapcsolat miatt nem egy feljelentés landolt az évek során a megyei pártbizottságon, amelynek rettegett első titkára, Cservenka Ferencné amúgy sem rajongott azért, hogy a hajdani kulákgyerek – igaz, már a párt Pest megyei végrehajtó bizottságának tagjaként – halmozta a társadalmi megbízatásokat. Egyszer a szemére is vetette ezt, mondván: "Minek magának a tizenkét társadalmi funkciója mellett még ez az FTC is, Furulyás elvtárs?…" Merthogy 1969-ben Harót János, a Fradi elnöke, illetve Mészáros József, a labdarúgó-szakosztály elnöke felkereste Furulyás Jánost, felkérve, vállaljon szerepet a futballcsapat vezetőségében. A szerepvállalásból hamarosan szakosztályelnökség, valamint egyesületi alelnökség lett.
"Novák Dezsőért rajongtam, amikor húsz méterre az ellenfél kapujától szabadrúgáshoz jutott a Fradi, borítékolni lehetett a gólt – mondta Furulyás János. – De kedveltem Mátrai Sanyit, Albert Flóriánt, és még sorolhatnám napestig a neveket, ám inkább nem teszem, mert még valakit kifelejtek. Sokra tartottam Varga Zoltánt is, és annak ellenére sem bántam meg, hogy hazahívtam edzőnek, hogy az ő érkezésével viharos fejezet nyílt meg a Fradi életében. Mi egyébként jól kijöttünk egymással, noha kétségtelen, hogy Zoli nem könnyű ember. Afféle magányos farkas, olyan, mint amilyennek a hírek alapján Lothar Matthäust is képzelem. Drukkolok az új szövetségi kapitánynak, a magyar futballra ráférnének a sikerek, de amikor meghallottam a kinevezés hírét, rögtön eszembe jutott: nehogy Matthäus is úgy járjon, mint Varga Zoltán a Fradiban… Amikor egyébként a Varga-ügy robbant, engem is több támadás ért – le is mondtam a szakosztályelnöki tisztről –, de a rágalomáradat akkor indult el, amikor 2001 áprilisában, Torgyán József lemondása után megválasztottak az FTC elnökének. Velem a legkeményebb drukkerek is tisztelettudóan beszélnek, mert tudják, hogy ízig-vérig fradista vagyok, ám akkoriban elszabadult a pokol. Valakik Vácszentlászlón fenyegető feliratokat festettek a kerítésünkre, a presszó falára meg a község határában a helységnévtábla hátuljára. Árulónak tituláltak, és azt üzenték, végem van. Tudni kell, hogy húsz éven át voltam a helyi vadásztársaság elnöke, egy kétszázharminchét kilós vaddisznó kikészített bőrét máig a lakásom egyik helyiségének falán őrzöm. Igaz, erre a vadászatra majdnem ráfizettem, mert hiába találtam el nagyjából szívtájékon a hatalmas vadat, az az utolsó erejét összeszedve felém rontott, és mivel a társam késve sütötte el a fegyverét, nem sok hiányzott ahhoz, hogy úgy járjak, mint Zrínyi Miklós. A mi környékünk egyébként híres vadászterület, hajdanán Ferenc Józsefé volt, aztán Horthy Miklós járt errefelé, a szocialista időszakban meg a párt politikai bizottságából vadásztak itt, de még a PB-tagok közül sem mindenki jöhetett… Jómagam a vaddisznó mellett szarvasbikára és őzre is lőttem, bár az utóbbi állatra csak ritkán, mert az őzeket sajnáltam. Aztán leszoktam a vadászatról, több mint tíz éve nem volt puska a kezemben. De hogy visszatérjek az eredeti történethez: nem vagyok ijedős fickó, ám amikor a falut telepingálták Furulyás-ellenes fenyegetésekkel, bevallom, előkerestem a fegyverszekrényem kulcsát. Aztán, persze, túltettem magam ezen a történeten is – főként, mert 2002 januárjában egyhangú szavazással erősítettek meg a klubelnöki tisztségben –, miként a Celladam-üzlet megkötését követő piszkálódásokon is. S kaphat-e nagyobb elégtételt az ember, mint amikor többek között az aranylabdás Albert Flórián, a világválogatott Szűcs Lajos, illetve Rákosi Gyula áll ki mellette a nyilvánosság előtt?"
Negyvennégy esztendeje, 1959. december 30-án alakult Vácszentlászlón a tsz, Furulyás János azóta is a szövetkezetben, illetve annak jogutódjánál dolgozik. Vagyis, csak dolgozott, mégpedig tavaly december elsejéig. Akkor ugyanis lemondott a Felső-Hajta Menti Rt. igazgatósága elnöki tisztéről, bár tanácsadóként még segíti utódját. Két frissen alapított kft.-nek – egy mezőgazdasági és egy kereskedelmi cégnek – viszont a vezetője lett. S emellett a háztájiban húsz hektár földet művel a vejével, de van 520 tőke szőlője is. Noha a 2003-as termés saját megítélése szerint pocsék lett (a fagy megtette a magáét), de annyi bor azért mindig van a pincéjében, hogy ebéd után egy-egy pohár az asztalra kerülhessen. A tejegyesülést negyed századon át elnöklő Furulyás Jánostól – aki szerepet játszott a zacskós tej és a hét napig tárolható féltartós tej magyarországi elterjesztésében – elvben az is elvárható lenne, hogy a reggelihez tejet igyon, ám saját bevallása szerint életében egy deci tehéntej nem sok, annyit sem ivott meg. Pontosabban egyszer, még gyerekkorában egy betegség miatt a nagymama orvosi tanácsra megpróbált belediktálni néhány kortyot, de a kísérlet teljes kudarccal zárult… Ennek ellenére úgy tervezi, hogy új cége, az FMK-Zoo Kft. megveszi a helyi tehenészetet is, bár az elmúlt hónapokban alaposan kiköltekeztek, hiszen 145 millió forintért vett modern mezőgazdasági gépeket. Teendője tehát Vácszentlászlón is lesz bőséggel, Furulyás Jánosnak azonban feltett szándéka, hogy most már a Ferencváros elnökeként, illetve az FTC Rt. igazgatósága élén kitölti a 2006-ig szóló mandátumát, és mire eljön az idő, megtalálja az utódokat.
"Magyar Ernő és a kordaxos Kelemen Iván zűrös időszakban bukkant fel a Fradinál – idézte fel Furulyás János az elmúlt esztendők privatizációs kísérleteit. – A néhai Fenyő János nem adott pénzt, de nagyon szerette volna megszerezni a Fradit. Nem bánom, hogy nem így történt… Abban viszont máig is biztos vagyok, hogy az International Management Group remek befektető lett volna, ám a Dicobe felbukkanása mindent összezavart. Torgyán Józsefhez lényegében bármikor bejelentkezhettem, hamarosan fogadott, és órákon át tudtunk beszélgetni. Más kérdés, hogy abból, amiben megállapodtunk, szinte semmi sem valósult meg. Várszegi Gáborral személy szerint jó volt a viszonyom, viszont ezekről az évekről nem szeretnék nyilatkozni, mert benne van a válásról szóló megállapodásban, hogy nem minősíthetjük a Fotex-korszakot. Kovács Ádámmal kapcsolatban sok a pletyka, de én vele tárgyaltam, vele állapodtam meg, és nem tudok semmiféle, a színfalak mögé rejtőzött titkos megbízóról. Hiszem, hogy meglesz a beígért pénz, és három év múlva a Celladam Rt. szponzorból a futball-rt. főtulajdonosává lép elő."