"Mi lesz itt ma, Jani bácsi? kérdezte Szűcs Lajos, a Ferencváros labdarúgócsapatának kapusa a Fradi-székházba belépő Furulyás Jánostól."Ne izguljatok, majd minden kialakul& próbálta megnyugtatni az elnök az aggódókat.
Bajban a Ferencváros, ha a Fotex nem fizet, elôfordulhat, hogy a zöld-fehér drukkereknek idôvel nem lesz kikért zászlót bontaniuk (Fotó: Németh Ferenc)
Bajban a Ferencváros, ha a Fotex nem fizet, elôfordulhat, hogy a zöld-fehér drukkereknek idôvel nem lesz kikért zászlót bontaniuk (Fotó: Németh Ferenc)
Bajban a Ferencváros, ha a Fotex nem fizet, elôfordulhat, hogy a zöld-fehér drukkereknek idôvel nem lesz kikért zászlót bontaniuk (Fotó: Németh Ferenc)
Bajban a Ferencváros, ha a Fotex nem fizet, elôfordulhat, hogy a zöld-fehér drukkereknek idôvel nem lesz kikért zászlót bontaniuk (Fotó: Németh Ferenc)
Változó sikerrel. A Fradi elnökének arca gondterhelt volt, mint az utóbbi napokban, hetekben mindig, amikor a székház körül láthattuk. Elmondása szerint napok óta nem tudja nyugodtan végigaludni az éjszakát, napjának minden pillanatát kitölti a klubnál uralkodó – ha lehet így fogalmazni – róka fogta csuka esetének megoldása. A helyzet valóban nem egyszerű. Az utóbbi hetekben nem volt olyan nap, hogy a Ferencváros elnökségének tagjai ne találkoztak, tárgyaltak volna. Szerdán például testületileg a Fotex-székházban tettek látogatást, pénteken pedig az Üllői úton dugták össze a fejüket. Mint ismert, a Fotex Rt. vezérkara szerződést bontana a Ferencvárossal, felrúgva ezzel a két éve kötött megállapodást. Konkrét okokat nem jelölt meg a Várszegi Gábor vezette cégcsoport, ami biztos: a 2.4 milliárdos vételárnak csupán a felét fizette ki, és a hírek szerint, a harmadik, 600 millió forintos részletet már nem is utalja át. Egymásnak ellentmondó, vészjósló hírek kerültek napvilágra a május 30-án lejátszott Ferencváros–DVSC-Megaforce bajnoki futballmérkőzés után, ezért a Fradi vezetése a július 9-ei elnökségit követően levelet küldött Várszegi Gábornak, s kérte a Fotex első emberét, nyilatkozzon: kifizeti-e a szerződés szerint járó 600 millió forintot, illetve mit tervez a Fradi Rt.-ben lévő tulajdonrészével? Szerdán hitték, választ kapnak kérdéseikre, ám szemernyit sem lettek okosabbak a Fotex-székházban tett látogatás után. Pedig Várszegi Gábor hatoldalnyi iratot tett valamennyi megjelent elé, ám az elmúlt két év tapasztalatainak részletes elemzésén kívül mást nem olvashattak az oldalakon. Elemzést tehát kapott az elnökség, választ azonban nem a felvetett kérdésekre. Az üzletember közölte: három választási lehetőséget kínál a Ferencváros számára, és az elnökség tagjai döntsék el, miként kívánják megszüntetni a Fotex Rt.-vel kötött szerződést. Nos, az elnökségi tagok szerint a rossz és a még rosszabb közül választhattak. Éppen ezért a Fotex Plazában szerdán nem is határoztak, inkább haladékot, időt kértek, és immár biztos, hogy a segítség nem az égiektől, hanem az ügyvédektől érkezett, akik megtalálták a Fradi számára legkedvezőbb megoldást (persze a döntés helyességét majd az idő dönti el). Ám, ne menjünk a dolgok elébe.
A szakosztályok Fotex-támogatása a 2002/2003-as évadra (millió forintban):
Egyéni sportok birkózás 9 kerékpározás 8.5 torna (férfi) 6.7 atlétika 2.6 úszás 3 torna (női) 2.2 Egyéni sportok összesen: 32 Összesen: 103
Az apparátus működtetésére: 27 Összes támogatás: 130
A Ferencváros pénteki elnökségi ülésén nem volt teljes a létszám, két vezetőségi tag hiányzott. A tiszteletbeli elnök, Albert Flórián megjelent a megbeszélésen, az aranylabdás futballista ott akart lenni akkor, amikor szeretett klubjának megmentéséről vitáztak, és persze ezúttal is részt vett a tanácskozáson a Ferencvárosért szívét-lelkét adó Schillerwein István is, aki a közelmúltban szenvedett balesetet. Jelzésértékű is lehet: míg az elnökségben a kerékpárszakosztályt képviselő vezető a Fotex-székházba tolókocsin, addig az Üllői útra már mankóval érkezett, azaz két nap alatt óriásit javult az állapota. Egyelőre nem tudni, hogy a Fradi helyzete mutat-e javulást, ám azt igen, hogy a csaknem három órán át tartó tanácskozás után elszánt mosoly tűnt fel az arcokon. Ezúttal Furulyás Jánosnak sem lógott az orra, elnökhöz méltó határozottsággal közölte: "Az egybegyűltek döntése értelmében egyetlen Várszegi Gábor által javasolt lehetőséget sem fogad el a klub, a Ferencváros továbbra is eltökélten tartja magát az eredeti adásvételi szerződéshez.” Világos, érthető volt ez a beszéd.
Amin a zöld-fehérek és a Fotex vitázik
Jelentôs tételen, több mint 400 millió forinton huzakodik a Fotex Rt. a Ferencvárossal. A klub a Várszegi Gáborral kötött adásvételi szerzôdést megelôzôen eladta a német UFA cégnek a labdarúgócsapat nemzetközi mérkôzéseinek televíziós sugárzási jogát. Ezért a Fotex Rt. 215 milliót gondol magáénak az adásvétel után. További 70 millió forintot pedig azokért a játékosokért számol fel, melyet a klub az adásvétel elôtt szerzôdtetett labdarúgókért fizetett ki. A Ferencváros elismeri ez utóbbi, 70 milliós követelést, viszont a 215 millióból csak 125-öt fizetne a Fotexnek. Nyilván erre alapozza a többségi tulajdonos azon állítását, hogy szerzôdést szegett a Ferencváros. Korábbi számításaink szerint, ha átutalja a Fotex Rt. a 600 milliót, s abból a klub visszafizeti a cég által magának követelt összeget, akkor is 405 millió forint maradna az egyesület kasszájában. Ismerve a Ferencváros éves költségvetését (103 millió forint a szakosztályok jussa, 27 millióba kerül az apparátus fizetése, ez együttesen 130 millió, lásd Maglódi Lajos: Ha nincsenek szponzorok, szembe kell nézni a fájó igazsággal, hogy a szakosztály életképtelen c. írásunkat) nyugodt körülmények között működhetne a zöld-fehér egylet.
A Ferencváros tehát nem megy bele a Fotex Rt. kihátrálásába, nem fogadja el azt sem, hogy a cég visszaadja a Fradi Rt.-ben lévő tulajdonrészét. A Ferencváros várja a július 21-én, hétfőn esedékes újabb 600 millió forintot, és egy év múlva az utolsó részletet is. Furulyás János kijelentette, a két évvel ezelőtt kötött szerződésben rögzítették a vevő és az eladó jogait, kötelezettségeit, és a klub továbbra is ehhez tartja magát, s ezt várja el a Fotex Rt.-től is. A szerződés nem tért ki a futballcsapattal kapcsolatos szurkolói rendbontásokra, az együttes európaivá alakításának jogi, gazdasági gondjaira sem, mint ahogyan az üzletrész visszaadásának következményeiről sem tettek említést. Azt viszont rögzítették, kinek mi a kötelessége, s hogy a vételár mikor milyen részletekben kerül átutalásra. Furulyás János szerint a Ferencváros eleget tett a szerződésben vállaltaknak, a vételár fejében – amit eltervezett, abból – mindent megkapott a Fotex, éppen ezért joggal várja a klub a július 21-én esedékes újabb 600 milliós tételt. Az elnökség tehát alaposan átgondolta a szerződéssel kapcsolatos részleteket, s ennek alapján, nem tágít az egyezségtől, viszont – és ez lényeges – hajlandó némi kompromisszumra, de csak akkor, ha a jövő hét elején kasszába kerül a 600 millió. Az átutalás után a Fradi belemenne abba, hogy a negyedik részletre a Fotex Rt.-vel közösen keresnek befektetőt. Amennyiben nem érkezik meg a pénz, úgy a Ferencváros megteszi a szükséges jogi lépéseket, még akkor is, ha a Fotex jogászai óva intették az elnökséget a pereskedéstől… Azt senki sem tudja, lesz-e pereskedés, az viszont mindenki előtt világos, hogy az ügy még korántsem zárult le. Most mindenki Várszegi Gábor reakcióját várja.