HOSSZÚ, LÁTVÁNYOS ceremóniát varázsolt szerdán a Bajnokok Ligája sorsolásából a nemzetközi szövetség Lausanne-ban, ahol 53 klub képviselője reménykedett abban, hogy Fortuna a kegyeibe fogadja. Az Euroliga és az ULEB Európa-kupa után a harmadik számú európai sorozatként számontartott, de sokak szerint erősségében már a második helyre lépő kupában 29 egyesület várta a csoportellenfeleit, a maradék 24 pedig bízott a szerencséjében. Az idei magyar bajnok NHSZ Szolnoki Olajbányász legutóbb a 2016–2017-es évadban szerepelt a BL-csoportkörben, igaz, arra az időszakra nem szívesen emlékeznek a csapat drukkerei, mert viharos korszakot élt meg a klub. Két győzelemmel és 12 vereséggel fejezte be a nemzetközi szereplését a piros-fekete alakulat, januárban Ivkovics Sztojan vezetőedző helyét Kmézics Zorán vette át, de a gárda elvesztette az MK-döntőt az Alba ellen, majd már a negyeddöntőben kiesett a bajnoki rájátszásból…
2018-ban selejtezőn vett részt a csapat, de az olasz Cantu túl nagy falatnak bizonyult, az ottani, bizakodásra okot adó eredmény (csak egypontos, 69–68-as vereség) után Szolnokon 90–71-re győzött az ellenfél. Abból a keretből már hiányzott Kendrick Perry, az amerikai egy idényt töltött Szolnokon, 2018-ban bajnok és kupagyőztes lett, de ősszel Oroszországba igazolt, hogy aztán később európai klasszissá nője ki magát.
A jelenleg az előző két BL-kiírás győztesében, a spanyol Málagában játszó amerikai irányító előbb narrálta a sorozat inspirációs kisfilmjét, majd kihúzta az üveggömbökből a selejtezős csapatokat. A sorsolást a harmadik kalapból váró Olaj a görög AEK Athént, a lett VEF Rigát és egy selejtezős tornagyőztest kapott riválisnak – vagyis az egykori közönségkedvenc, aki a bajnoki címet érő dudaszós triplát szerezte Szombathelyen 2018-ban, nem kedvezett túlságosan egykori kenyéradójának.
„Tetszett a műsor, és összességében nem rossz a sorsolásunk – nyilatkozta a ceremónia után a Nemzeti Sportnak Vedran Bosnic, a Szolnok új, bosnyák vezetőedzője. – Ebben a mezőnyben nincs rossz csapat, az AEK viszont kiemelkedően jó, a tavalyi elődöntősről beszélünk. Nehéz riválisnak tartom a lett bajnokot és kupagyőztest is, és a selejtezőből is minden bizonnyal kitűnő csapat érkezik majd. A lényeg, hogy minden meccsre tisztességesen felkészüljünk, tudjuk, miként akarunk játszani, és magunkra figyeljünk. Izgalmas csaták lesznek, várom nagyon, megpróbálunk harcolni a továbbjutásért, s bízunk benne, hogy lesz lehetőségünk meccseket nyerni.”
A bajnoki ezüstérmes Falco KC Szombathely a selejtező 3. csoportjába került, s a negyeddöntőben a portugál FC Porto lesz az ellenfele. Az elmúlt években rendre főtáblás klub továbbjutása esetén a svájci Fribourg Olympic és a francia Élan Chalon párharc győztesével játszhat, s ha nyer, a másik ágon a spanyol UCAM Murcia, a finn Karhubasket, a lengyel PGE Start Lublin és az olasz Uniclub Bet Juventus ágának győztesével, alighanem a Murciával csaphat össze a főtábláért. „Ebben a helyzetben, ebben a sorozatban ez rendkívül specifikus lebonyolítás, nem számít, ki az ellenfél – mondta a Nemzeti Sportnak Milos Konakov, a szombathelyiek edzője. – Három meccset kell lejátszani néhány nap alatt, ez sosem könnyű. A végén valószínűleg a Murcia vár ránk, ha eljutunk addig. Az a csapat nyeri meg a csoportot, amelyik jobban koncentrál és jól időzíti a formáját.” A selejtezőtornákra szeptember 23. és 28. között kerül majd sor, információink szerint a Falco ágát semleges helyszínen, Törökországban rendezik meg, az alapszakasz pedig október 7-én kezdődik. |
AEK Athén A Szolnokkal azonos kvartettbe kerülő görög sztárklub kezd visszatalálni önmagához, a nyolcszoros bajnok, ötszörös Görög Kupa-győztes együttes korábban kétszer (1968, 2000) megnyerte a Saporta-kupát (a korábbi második számú, eredetileg kupagyőztesek számára kiírt sorozatot), az Euroliga elődjében (Szuperliga) döntős volt 1998-ban, 2018-ban pedig megnyerte a Bajnokok Ligáját. Idén is közel volt ehhez Dragan Sakota csapata, ugyanis az elődöntőig jutott, ám ott a későbbi győztes és tavalyi elsőségét megvédő spanyol Málaga kiejtette, de a harmadik helyet így is elcsípték az athéniak. A hazai pontvadászatban is bronz jutott az együttesnek, amelynek előző idénybeli keretében nyolc légiós (hat amerikai, egy litván és egy német) szerepelt, és a legnagyobb sztár a kétszeres Európa-bajnoki ezüstérmes Mindaugas Kuzminskas volt. VEF Riga A szintén a piros-feketék ellenfeléül jutó lettek bajnoki aranyérmesként várták a szerdai sorsolást, a második kalapból. A 12-szeres bajnok, négyszeres kupagyőztes egylet az előző BL-sorozatban a csoportkörben mindössze egy mérkőzést tudott megnyerni, így nem folytathatta a versengést. Érdekesség, hogy a vezetőedző, Martins Gulbis egyben a lett női válogatott szövetségi kapitánya is. FC Porto A Falco (remélhetőleg) első riválisát jól ismerhetjük, hiszen még egy év sem telt el azóta, hogy az idei portugál bajnoki ezüstérmest Szolnokon láthattuk a FIBA Európa-kupa csoportkörében. A kék-fehérek akkor alaposan kibabráltak a Tisza-partiakkal, a Tiszaligetben 88–71-re, odahaza 77–68-ra nyertek. A 12-szeres bajnok és 16-szoros Portugál Kupa-győztes klub nem feltétlenül épít saját nevelésű játékosaira, az előző évadban a keretben szereplő hét amerikai vitte a prímet Fernando Sá vezetőedző együttesében. A klub a nemzetközi porondon nem alkotott még maradandót, legjobb eredményét 2023-ban és 2024-ben érte el, amikor a FIBA Európa-kupában a negyeddöntőig jutott. |