SZÖGEZZÜK LE: a magyar válogatottnak nyernie kell Bulgáriában. Ez az alapvetés, minden további csak utána jöhet. Márpedig a siker nem evidens, tekintve, hogy novemberben Miskolcon 15 ponttal kikaptunk a balkániaktól, akiknek ez az egyetlen győzelmük a B-csoportban. Vasárnap azonban, ahogyan a többi csoportban alakultak az eredmények, jó lenne, ha több mint húszpontos diadalt aratnánk Botevgradban, de az sem baj, ha a finnek váratlan bravúrral megverik idegenben Szlovéniát – utóbbi, sci-fibe illő eredmény esetén egyetlen pontos győzelemmel már mi lennénk a csoportelsők. Latolgatásunkat keretes írásunkban olvashatják, addig is a Fonográf egyik slágerének idézetével úgy összegezhetnénk: a helyzet jó, ám nem reménytelen. Úgyhogy további „számtankodás” helyett inkább elevenítsük fel, hogyan is vertük meg csütörtök este 80–50-re Miskolcon a finneket, merthogy remekül kosárlabdázott Völgyi Péter együttese.
„Elsősorban az volt a hozzáállásunk a mérkőzéshez, hogy nyerjük meg, és a meccs majd adja a szituációt – szögezte le Kányási Veronika, a magyar válogatott hátvédje, aki 17 perc alatt hét ponttal, ugyanennyi gólpasszal és három lepattanóval rukkolt ki. – Tudtuk, hogy minden egyes labdának, pontnak, kizárásnak és védekezésnek óriási jelentősége lehet, tehát azzal a mentalitással mentünk ki a pályára, hogy teljesen mindegy az eredmény, egy másodpercre se engedjünk ki, játsszuk a saját játékunkat és ne feledjük, minden pont számít.”
Kányási hozzátette, saját maguknak nehezítették meg a dolgukat a két novemberi vereséggel, és tudták, ahhoz, hogy kijussanak az Európa-bajnokságra – amelyen egyébként szerinte ott a helyük, és szüksége is van a szereplésre a válogatottnak –, mindkét februári mérkőzést meg kell nyerni. Az elsőn szépen teljesítettek, de a vasárnapi erőpróba még hátravan, azon is százszázalékos koncentráció szükségeltetik az együttestől.
„Nem szabad a pontkülönbségekkel foglalkoznunk, sok csapat és sok csoport szerepel az összevetésben, bármi megtörténhet. Amikor majd a bolgárok elleni meccs negyedik negyedében látjuk, hogyan alakult addig az a találkozó, és hogyan alakulhat a végkifejlete, akkor lehet egy kicsit számolgatni, ám addig csakis a győzelemmel kell törődni és hogy beleadjunk mindent. Láthattuk, a szlovénok is szoros mérkőzést játszottak Bulgáriával, tudjuk, hogy hazai pályán erősebbek a bolgárok, de felkészülünk belőlük. Töröltük az emlékezetünkből a novemberi meccset, ám tanulnunk is kell belőle” – szögezte le Kányási Veronika. A magyar válogatott szombat délelőtt repül Szófiába, majd onnan buszozik át a közeli Botevgradba.
Nincs más választásunk, a Bulgáriától elszenvedett hazai vereség miatt számolgatásra szorulunk. A matematika jelen pillanatban inkább nem a mi oldalunkon áll. Rengeteg a változó még, nézzük először is azokat a csoportokat, amelyek második helyezettje szinte biztosan megelőzi a mieinket: a C-csoportban Litvánia Belgiumot fogadja, a győztes csoportelső, a vesztes csak akkor kerülhet bajba, ha kiütéses zakóba szalad bele; míg a D-jelű négyesben Nagy-Britannia nyerni fog Dániában, 100 pont felett lesz a kosárkülönbsége, nem érhetjük utol. Az A-csoportban a horvátok kiindulási helyzete csak egy kicsivel jobb a miénknél, ám nagyobb esélyük van több ponttal megverni Ausztriát, mint amennyivel mi győzhetünk Bulgáriában. Az E-csoportban bár Lettország Írországban vendégszerepel, mínusz 15 pontról nem tűnik veszélyesnek ránk. Az F-csoportban Szlovákia jelenleg 24 pontos lemaradásban van hozzánk képest, valószínűleg sikerül magunk mögött tartanunk, de mérget nem vehetünk rá. A G-csoportban a portugálok nem verhetik meg otthon Szerbiát, mert ez esetben mindenképpen előttünk zárnak. A H-csoport a legbonyolultabb, ha a papírformát vesszük alapul, valószínűleg olyan kimenetel következik majd be, ami a mieinknek kedvező. A négy legjobb csoportmásodik kvalifikál az Európa-bajnokságra, szóval vékony jégen táncolunk… |