Kosár-vb: óriási meccsen, hosszabbítás után bronzérmes Kanada

2023.09.10. 12:42
Bridges (fehérben) hosszabbításra mentette a meccsét, a végén viszont a 36 pontos Brooks örülhetett (Fotó: Getty Images)
A Távol-Keleten zajló férfi kosárlabda-világbajnokságon Kanada végzett a harmadik helyen, miután az Egyesült Államok drámai módon kiharcolta ugyan a hosszabbítást a rendes játékidő végén, csakhogy a végig magabiztosabb teljesítményt nyújtó juharlevelesek 127–118-ra győztek, s így valaha volt legjobb világbajnoki szereplésük végén bronzérmet ünnepelhetnek.

Valóságos villámrajtot vett Kanada az Egyesült Államok ellen, s az első negyed vége felé már 13 pontos előnye is volt a juharleveleseknek. A második felvonás első felében viszont már az történt a parketten, amit az amerikaiak akartak, a 17–2-es futást produkálva 38–36-ra átvették avezetést alig három perccel a negyed kezdete után. A nagyszünethez közeledve aztán a kanadaiak magukhoz tértek, s a 21 pontig jutó Dillian Brooks vezetésével két pontos előnnyel, 58–56-ra vezetve mehettek pihenni.

A harmadik negyedben aztán a kanadaiak magabiztosan tartották 3-6 pontos előnyüket, sőt a hajrára fordulva még növelték is a vezetésüket, s végül 91–82-vel kanyarodtak rá az utolsó tíz percre. Anthony Edwardsék viszont egy 12–0-s rohammal ismét átvették a vezetést, s gyakorlatilag innentől kezdve váltott vezetéssel haladtak a felek – miközben a kanadaiaknálBrooks már 8-ból 7. tripláját is bedobta, s Shai Gilgeous-Alexander 22 pontja mellett kiosztotta 10. asszisztját, vagyis dupla-dupláig jutott egy perccel a vége előtt. A dráma azonban még hátra volt: 4.2 másodperccel a dudaszó előtt, két büntetőhöz jutott az amerikai válogatott négypontos hátrányban: Mikal Bridges az első büntetőt bedobta, a másodikat direkt kihagyta, majd elcsípte a saját lepattanóját, és a sarokból bevágta a triplát, 111–111, hosszabbítás.

A ráadásban pedig Kanadán a legkevésbé sem látszott meg, hogy milyen drámai módon jutottak el a plusz öt perc játékidőig a felek: az első két percben csak Gilgeous-Alexander dobott kosarat, így hattal elmentek az északiak. A folytatásban mezőnyből továbbra is csak a kanadaiak tudtak kosarat dobni, az USA-nak sokáig csak büntetőből sikerült, így nem lehetett kérdés, hogy a bronzérem végül a meccset 127–118-ra megnyerő Kanadához kerül.