Magabiztos győzelemmel indult a női kosárválogatottunknak az Eb

2023.06.15. 12:01
Megkezdődött a női kosárlabda Európa-bajnokság Izraelben és Szlovéniában. A magyar válogatott Ljubljanában lépett pályára, az első ellenfél Szlovákia volt, és bár az ellenfél sokáig nem hagyta magát leszakítani, végül 22 pontos győzelem lett a vége.
Győzelemmel kezdtük az Eb-t (Fotó: Koncz Márton)
 A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
Győzelemmel kezdtük az Eb-t (Fotó: Koncz Márton) A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
1. FORDULÓ

D-CSOPORT (Ljubljana)

MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 89–67 (16–12, 24–20, 15–21, 34–14)
Ljubljana, 300 néző. V: Vulic (horvát), Jacobs (belga), Tomic (horvát)
MAGYARORSZÁG: Studer 5/3, LELIK 15/6, DUBEI 17/9, GOREE 16/3, KISS V. 22/3.Csere: Határ 4, Ruff-Nagy, Aho 2, Kányási 5/3, Török Á. 3, Horváth B., Varga A. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
SZLOVÁKIA: Wrzesinski 7/3, Buknová 2, Páleníková 6, Moravcíková 9, Jakubcová 8. Csere: Dudásová 15/9, OROSZ9/3, Stasová 5, Mistinová 6, Sedláková.Szövetségi kapitány: Juraj Suja
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–6. 6. p.: 8–8. 9. p.: 16–11. 13. p.: 23–17. 15. p.: 29–19. 17. p.: 30–25. 23. p.: 44–34. 28. p.: 51–49. 29. p.: 55–49. 31. p.: 55–55. 36. p.: 74–56. 38. p.: 81–58. 40. p.: 89–65.
Kipontozódott:
Oroszová (35. p.)
Juraj Suja:
– A magyarok jó munkát végeztek, megmutatták, hogy nem véletlenül jutottak ki az Európa-bajnokságra, és értek el figyelemreméltó eredményeket a felkészülési időszakban. Csalódott vagyok, 32 percig lépésről lépésre haladva szépen tartottuk magunkat, aztán egyetlen pillanat alatt leálltunk, kikapcsoltunk. Mennünk kell tovább, vihetünk magunkkal néhány pozitívumot, de dolgoznunk kell a védekezésünkön, mert a 89 kapott pont túl sok. A dobószázalékunkat a távoli dobásaink sikertelensége rontotta le, azzal nincs gond, hogy próbálkoztunk, de sajnos ritkán találtunk be.

25 perccel a kezdés előtt váratlanul felcsendült a Reptér, a fantasztikus Korda György hangja betöltötte az Arena Stozice hatalmas légterét. Nem maradt magára sem a magyar, sem a szlovák nemzeti együttes, a mieinket többek közt Sióagárdról, Somberekről, Szekszárdról és Tengelicről érkező drukkerek buzdították. Ezeket a feliratokat egyébként csak addig láttuk, amíg a szervezők le nem szedették a reklámtáblákról.

Zónával kezdtek a szlovákok, Kiss Virág meg kiejtett labdával, Dubei Debóra eladta a labdát, a szlovákok megszerezték a vezetést, de Kiss szép centermunkával válaszolt. Kicsit idegesen kezdtünk, a kizárás sem működött védőoldalon. Valahogyan mindent Kiss Virágra próbáltunk játszani, aki küzdött becsülettel, de a tripla biztos kezű értékesítését nem várhatjuk el tőle. Öt perc alatt négy pontig jutott a csapatunk, a nyolcadik percre viszont átvette a vezetést, sőt időt is kellett kérnie Juraj Sujának, a szlovákok szövetségi kapitányának: Goree Cyesha lendületet adott a támadójátéknak, Aho Nina szerzett labdát követően dobott ziccert.

Az első triplánk a 13. percben esett be, Studer Ágnes szerezte, és ezzel már hatpontos előnyt építettünk ki. Rövidesen tízre nőtt a különbség, elkezdett dominálni a magyar válogatott, ahogyan azt Székely Norbert szövetségi kapitány is remélte a kontinensviadal kezdete előtt. Mindegy, az első összecsapás egy tornán olyan, hogy valahogy meg kell nyerni – ha a mutatott játék közelít a tökéleteshez, örülünk, de számon kérni csak a győzelmet kell, annál is inkább, mert ez az egyetlen csoportmérkőzés, amelynek egyértelmű esélyesként vágott neki együttesünk, vagyis valamilyen szinten ott volt a vállán a teher.

Szlovákia leginkább azzal okozott fejtörést nekünk, hogy sok támadólepattanót kaparintott meg, az egyébként szépen kijátszott támadásai végén az esetek nagy részében szerencsére elhibázta a hárompontosdobást. Az eredményjelző kezelője elfáradhatott a félidő végére, 41–33-as magyar vezetést mutatott a tábla, ám a valóságban 40–32 volt az állás, kis intermezzo után aztán sikerült eltalálni a nyerő számokat.

Lelik Réka bátran vállalkozott betörésekre, ezekből mutatott egyet a második félidő elején, kosár lett belőle és sikeres büntető. Nem tudtuk véglegesen leszakítani északi szomszédainkat, ha nem is tapadtak ránk, de fel-felzárkóztak, kellemetlenkedtek. Miután a Szekszárdon profiskodó Nikola Dudásová átkígyózott a védelmünkön, már csak három ponttal álltunk jobban, 49–46 volt ide. Aztán hamarosan már csak kettővel vezettünk, mert megint nem sikerült leszedni azt a fránya védőlepattanót, nagy mázlink, hogy az ellenakcióból Kiss Virág bepörkölt egy trojkát.

Kétpontos előnyünkről kezdődött a záró periódus, hihetetlenül bosszantó volt, hogy temérdek második esélyhez jutott a rivális, pedig ennek elhárításához semmiféle tehetségre nincs szükség, pusztán figyelemre, erőszakosságra és megfelelő időzítésre. A felkészülési időszakban látott gördülékeny támadójátékot sem érhettük tetten, kiegyenlítettek a szlovákok, sőt támadhattak a vezetésért. Kétszer is, mert képtelenek voltunk megbecsülni a labdát – sajnos nem a spanyolok elleni múlt szombati gálát élhettük át, hanem inkább a februári küszködést a románok elleni selejtezőn.

Dubei távolija úgy kellett, akár egy falat kenyér, gyorsan betalált közelről is, hála az égnek a csapatkapitány az utóbbi hónapokban rengeteg önbizalmat szerzett, ami nagyszerű hatással van a játékára. És igen, az önbizalom volt a kulcs ezekben a percekben, ő és Goree lépett elő, két játékos, akik nem haboznak próbálkozni akkor, amikor ég a ház. Pillanatok alatt 12 pontosra nőtt az előnyünk, nem volt sok időnk kibosszankodni magunkat, amit természetesen egy másodpercig sem bántunk. Könnyen lehet, hogy elfáradtak a szlovákok, merthogy teljesen szétesett a játékuk a pálya mindkét oldalán, 19–1-es rohanással demoralizáltuk őket eközben. Minden megszépült az utolsó negyedben, és reméljük, ezt a lendületet viszik tovább a lányok péntekre, mert rövidesen már a török válogatott ellen kell számot adniuk a tudásukról.

Kiss Virág (pirosban) huszonkét pontot dobott a meccsen (Fotó: Koncz Márton)

NEGYEDIK NEGYED

40. perc: Vége a meccsnek, nagy különbségű győzelemmel kezdtük az Európa-bajnokságot. 89–67

40. perc: Egy duplával igyekeztek feljebba szlovákok, de azonnal válaszolt Török révén a magyar csapat, ráadásul plusz egyet is dobhatott, méghozzá jól. A végére jutott még egy szlovák dupla, de így is simán nyertünk.

39. perc: Dudásová dobta el a hárompontost, és bement neki. A másik oldalon Leliket rántották vissza két dobásért. Ő pedig mindkettőt bedobta. Közben Varga Alíz is pályára lépett. Rossz szlovák passz után Lelik dobott egy hármast. 86–63

38. perc: Stasová szerzett egy duplát szépségtapasznak, majd a magyar támadás labdavesztéssel ért véget. 81–60

37. perc: Goree-nál fújtak faultot, de még nem dobhattak büntetőt, Aho indította Kányásit, aki szépen dobta be a ziccert. Stasová dobása lejött, Kányási megszerezte a lepattanót. a támadás végén pedig ő maga dobott egy hármast. 81–58

36. perc: Orosz kipontozódott, mert odaütött Goree-nak. Dubei próbálkozott az alapvonal közelében, faultolták, két dobás. Dubei mindkettőt bedobta. Újabb labdaszerzésünk után Kányási is megpróbált egy hármast, nem sikerült, de Dubei leszedte, majd passzolt Kissnek, aki közelről ziccerezett. Újabb szlovák időkérés. Dudás gyötörte be a labdát két védő szorításában. A magyar támadás rövid ideig tartott, mert Kisst faultolták, ő pedig a kettőből kettőt is bedobott. 76–58

35. perc: Nem tudtak mit kezdeni a jó magyar védekezéssel a szlovákok, a kényszerben eldobott labda Goree-é lett. Kányási betörése után a lepattanót Kiss dobta be közelről. Kapkodnak a szlovákok, Wrzesinski kinti dobása a gyűrűt sem találta el. 70–56

34. perc: Labdát szereztünk, Goree maradt egyedül a hárompontos-vonal közelében, és nagyon pontosan dobott. Szlovák időkérés. 13–1-es sorozatban van a magyar válogatott. 68–56

33. perc: Határ faultolta a betörő Páleníkovát, aki kettőt dobhatott. Az egyik ment csak be. Goree egy az egyben oldotta meg a helyzetet. Moravcíková óriási csel után rontotta el a ziccert, majd Dubei újabb kiváló hárompontost szerzett. 65–56

32. perc: Utána viszont jött egy eladott labda, és ennek a következménye egy fault lett. Jakubcová kihagyta mindkettőt. Dubei dobta el kintről, és csodásan bement a labda. Kányási lepattantó szerzett, majd Dubei dobott gólt nagy zűrzavar után. Szlovák időkérés. 60–55

31. perc: Fellelkesedtek a szlovákok, Jakubcová pedig könnyű ziccerrel egyenlített. Kiss rossz passza után gödör van... Viszont sikerült egy labdaszerzés... 55–55

31. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

(Fotó: Koncz Márton)

HARMADIK NEGYED

30. perc: Vége a harmadik negyednek, csak két pont az előny... 55–53

30. perc: Studer szabálytalansága után kettőt dobhatott Stasová, sajnos mindkettőt jól. Ráadásul KIss ellen támadót fújtak, nem tudni, miért... Megint nem sikerül figyelni a lepattanóra, így Mistínová összeszedte, és bedobta. 55–53

29. perc: Újból jöhetett két magyar büntető egy szlovák fault után, Kiss az egyik büntetőt kihagyta, a másikat bedobta. Wrzezinsi passza bravúros volt, de a társ nem számított rá, így jöhettünk előre. Kiss kiharcolta magának a dobóhelyzetet, de kimaradt. 55–49

28. perc: Jött is a válasz Kiss Virágtól, ez is hármas! Lejárt a szlovákok támadóideje. 54–49

27. perc: Kiss harcolt ki két büntetőt, és mindkettőt bedobta. Megint megszerezték a szlovákok a lepattantó, méghozzá háromszor is... Így aztán dobhattak is egy hármast Orosz révén. 51–49

26. perc: Feljöttek a szlovákok, ezért is bosszantó volt, hogy támadólepattanót szedtek. Majd amikor már minden mindegy alapon eldobták, Dubei odacsapott... Magyar időkérés. A két büntetőből egyet bedobtak, majd gyors labdaszerzés után Dudásová három pontra hozta fel Szlovákiát. 49–46

25. perc: Orosz maradt egyedül a szlovákoknál, majdnem hármas lett, de végül két pontot ért. Aho rontott, de a másik oldalon a szlovákok is. Lelik távoli dobása lecsorgott a gyűrűről. Hú, Moravcíková nagyon becsapta Kisst, és közelről bedobta. 49–43

24. perc:Sokáig támadtak a szlovákok, végül Wrzezinski dobott be szépen egy középtávolit. Goree támadólepattanót szerzett, majd Horváth passzából Kiss dobott közelről gólt. 49–39

23. perc: Goree elől elütötték a labdát, faultnak fújták be... Aztán Határt visszahúzták, és máris összegyűlt az öt személyi náluk. Határ a két büntetőből egyet dobott be. Moravcíková faulttal együtt dobta be, így jött az ő büntetője is, és bedobta. Lelik maradt egyedül a jobb sarokban, és csodásan be is dobta. 47–37

22. perc: Egyetlen támadás alatt két szlovák személyi hiba is összegyűlt, meg egy magyar is, mert a lepattanóért vívott harcban Határ ellen fújtak. Moravcíková hármassal próbálkozott, nem jött be, a másik oldalon Lelik betörés után talált be, faultolták, így dobhatott ráadásul még egyet. Sikeresen. 43–34

21. perc: A magyar támadás nem hozott pontot, a szlovákok közelről próbálkoztak, Határ azt magyarázta, hogy szabályos volt a blokk, de ez nem hatotta meg a bírókat, így Moravcíková mindkettőt bedobta. 40–34

21. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

Nyolcpontos előnyt szereztünk a félidőre (Fotó: Koncz Márton)

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Labdaszerzésünk után Goree óriási csel után betört a palánk alá, és be is dobta. Hiába rontanak a szlovákok, jó sok lepattanót leszednek támadásból. Kölcsönös rontások után ért véget a félidő, nyolcpontos magyar előnnyel. 40–32

19. perc: Kiss került helyzetbe, és közelről bedobta. Orosz két ember között is remekül dobta be. Most már mi is kettőt dobhattunk sima fault után is, Goree egyet kihagyott, egyet bedobott. Magyar időkérés.

18. perc: Triplával közeledtek a szlovákok, Dudásová dobta be kintről. A magyar támadás végén Lelik tört be odaütöttek neki, kettőt dobhatott. Mindkettő bement, így hétpontos előnnyel fordultunk a negyed utolsó két percére. Kissnél fújtak faultot, Jakubcová mindkettőt bedobta. 35–30

17. perc: Két pontot dobhatott Stasová, és bár csak egy ment be, a lepattanót megszerezték. Újabb két dobás jöhetett, ezúttal Orosz dobta, mindkettőt jól. Határ ziccert hibázott, majd megint faultot fújtak a magyaroknál, lehetett rajta vitatkozni. A büntetőket mindenesetre Jakubcová bedobta. Dubei kiváló hármast süllyesztett el a gyűrűben. 33–25

16. perc: Dubei ütött oda Mistinovának, aki kettőt dobhatott, és ebből egy be is ment. Határ tőle szokatlanul kintről dobta el, a lepattanót leszedte, odaütöttek neki, két dobás. Egy bement. 30–20

15. perc: Wrzesinski dobása egészen mélyről jött ki a gyűrűből, majd Lelik bravúros betörése után időt kértek a szlovákok. Kányási labdát szerzett, majd kintről kis híján dobott egy hármast. 19–29

14. perc: Közelről hibázott Moravcíková, majd a zónavédekezést kimozgatva jött a magyar dobás, a lepattanó azonban kiperdült Határ kezéből. Kányási szabálytalanul állította meg Wrzesinskit, a középtávoli lejött, megszereztük, majd Határ közelről növelte az előnyt. 27–19

13. perc: Itt az első magyar hármas, Studer dobta be remekül, a másik oldalon Páleníková dobta be a hárompontos-vonalról, két pontért. A magyar támadás Goree kétpontosával ért véget. 25–19

12. perc: Határozott magyar védekezés eredménye volt a labdaszerzés, aztán Dubei remek betöréssel tette fel a palánkra. Hihetetlen, de Wrzesinski egészen kifacsart pozícióból is képes volt bedobni. 20–17

11. perc: Óriási hárompontossal kezdtek a szlovákok, a legjobbjuk, Wrzesinski talált be jó messziről. Az ellentámadásból Dubei passzából Goree dobott egy duplát. 18–15

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Vége az első negyednek, négy pont az előnyünk. 16–12

10. perc: Aho szabálytalansága után kettőt dobhatott Páleníková, egy be is ment. Nagy hárompontos-kísérlete lejött a gyűrűről, ráadásul a lepattanóért vívott harcban Határ nem tudta megszerezni. 16–12

9. perc: Szlovák időkérés után Stasová dobott kintről rosszul, nem lett belőle hármas. A magyar támadás megfontolt volt, talán túlságosan is, Studer passza az oldalvonalon kívül ment ki. Studer labdát csent, végigszaladt, és bedobta. 16–11

8. perc: Szerencsésen kipördült Jakubcová triplája, így aztán a másik oldalon Goree betörésével átvettük a vezetést. Sőt, jó védekezés után Aho dobott ziccergólt. 14–11

7. perc: Határ labdavesztése után jöhettek a szlovákok, és megint megpróbáltak egy triplát, ezúttal be is ment, Dudásová, a szekszárdi dobta be. Studer passzából Aho próbálkzott, de kihagyta. Aztán labdát szerzett, indította Goree-t, aki bedobta a ziccert. 10–11

6. perc: Kiss maradt szabadon, és kiválóan be is dobta. A szlovák támadás gyorsan elhalt, Dubei pedig bedobta az egyenlítő kosarat. 8–8

5. perc: Újabb elrontott magyar támadás után maradt szabadon Orosz, aki elrontotta a hármast. A lepattanó megint az övék lett, és Dudásová középtávolija hullott a gyűrűbe. Sokat ront a magyar csapat, ezúttal is egy rossz passzon ment el a támadás. 4–8

4. perc: Rossz hárompontos kíséret a szlovákoknál, Dubei is megpróbálta, ő is elrontotta.

3. perc: Kölcsönös rontásuk után Kiss sarkazgatások után ejtett a gyűrűbe. 4–6

2. perc: Gyorsan sikerült az egyenlítés, Kiss talált be közelről. Igen gyorsan jött a válasz a másik oldalon, Páleníková szorogatott pozícióból talált be. Lelik hárompontossal kísérletezett, de nem sikerölt neki. A másik oldalon Jakubcová volt szemfüles, a lepattanót dobta be. 2–6

1. perc: Magyar támadással kezdődött a találkozó, Kiss kezéből kipörgött a labda, jöhettek a szlovákok. Hárompontossal kísérleteztek a szlovákok, a dobás azonban kiperdült a gyűrűből. A magyar támadás is pont nélkül ért véget, majd Buknová betörése még kijött, a lepattantót azonban Moravcíková bedobta. 0–2

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat tiszta pirosban, a szlovák tiszta fehérben játszik.

A MAGYAR VÁLOGATOTT MECCSKERETE:
2 Kiss V., 4 Dubei, 7 Kányási, 8 Goree, 9 Studer, 10 Aho, 13 Török, 18 Varga A., 21 Lelik, 23 Horváth B., 44 Határ, 88 Nagy D.

ELŐZMÉNYEK

Részletes Eb-beharangozónkat ide kattintva lehet elolvasni.

Eredetileg máskor lett volna, de végül a szerdai edzés után rendezték meg a magyar válogatott Eb-felvezető sajtótájékoztatóját, amelyen a szövetségi kapitány mellett Dubei Debóra csapatkapitány vett részt. A játékos elmondta, megtiszteltetésnek tartják, hogy itt lehetnek, főként, hogy két éve nem sikerült kijutni a kontinensviadalra. Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, a spanyolok legyőzése ellenére maradnak a földön, mert pontosan tudják, egy felkészülési találkozó teljesen más, mint egy tétmérkőzés az Európa-bajnokságon. Mindenesetre készen állnak a feladatra, a kerettagok kiskoruk óta ismerik egymást, sikeresek voltak korosztályos szinten – itt az idő, hogy felnőttként is azok legyenek. A Nemzeti Sport érdeklődésére azt felelte, az első meccsen különösen a szlovák irányító, Barbora Wrzesinski megállítása nagy fontosságú, mert ő szervezi a játékot, és szolgálja ki a társait. Úgy véli, ha a saját kosárlabdájukat játsszák, és a védekezés rendben lesz, mint Sopronban a múlt héten, akkor nem érheti őket kellemetlen meglepetés.

A NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉRPE!

Székely Norbert azt emelte ki, hogy hisznek a csapat erejében, egymásban, és igyekeznek minőségi csapatjátékot nyújtani. Lépésről lépésre halad az együttes, gyorsan és dominálva szeretnének kosárlabdázni, még a krízishelyzetekben is. Hozzátette, az elmúlt négy évben, amióta legutóbb Eb-n szerepelt a csapat, évről évre fejlődött úgy is, hogy a keret átalakult, úgyhogy hosszú-hosszú idő után újra jó eredményeket vár lányaitól.