Női kosár Euroliga: meglepő francia győzelem Sopronban

K. Zs.K. Zs.
2023.02.23. 19:45
Jelena Brooks (balra) 13 pontot szerzett a Sopronban (Fotó: FIBA)
A Sopron Basket hazai pályán nagy meglepetésre 62–59-re kikapott a továbbjutás lehetőségétől már korábban eleső francia Basket Landes-tól a női kosárlabda Euroliga csütörtöki játéknapján.

A magyar bajnok decemberben idegenben 61–50-re legyőzte francia ellenfelét, és sokáig úgy tűnt, megnyeri a csütörtöki mérkőzést is. A nyitó negyed kiegyenlített küzdelmet hozott, aztán a folytatásban a csapatkapitány Fegyverneky Zsófia és a szerbekkel kétszeres Európa-bajnok Jelena Brooks vezetésével beleerősítettek a hazaiak, és a nagyszünetben 36–30 volt az állás. A második játékrész örömteli pillanata volt Határ Bernadett visszatérése, a 208 centis válogatott center az NB I áprilisi döntőjében szenvedett súlyos térdsérülést, és azóta harcképtelen volt.

Térfélcsere után több hiba csúszott a soproni támadásokba, a franciák pedig keményen tartották magukat, s ennek eredményeképpen megnyerték a harmadik játékrészt. A hajrá izgalmasan alakult, folyamatosan 4-5 ponton belül volt az ellenfél, aztán a 40 éves Céline Dumerc triplája után, három és fél perccel a vége előtt 57–60 állt a nagyórán. A hátralévő időben a házigazdák már hasztalanul futottak az eredmény után, sorra rontották el a triplakísérleteket, így meglepetésre a Landes ünnepelhetett.

Ez azt jelenti, hogy a Sopron egyelőre nem tette biztossá helyét a rájátszásban, a negyeddöntős folytatás pedig jövő szerdán az olasz Schio csarnokában dől el az alapszakasz zárásán.

A másik két euroligás magyar csapat, az Atomerőmű KSC Szekszárd és az újonc DVTK-Hun-Therm már nem juthat tovább a negyeddöntőbe, amely március 14-én rajtol.

VÉLEMÉNYEK
FEGYVERNEKY Zsófia, a Sopron csapatkapitánya: – A védekezésünk nem olyan volt, amire tudunk támaszkodni, ez az egész mérkőzésre rányomta a bélyegét. Kulcsszituációkban nem tudtunk kosarat dobni, főleg a végjátékban, és sok ziccert hibáztunk. Ezek az Euroligában nem férnek bele!
Laura GIL, a Landes erőcsatára: – Nagyon boldogok vagyunk! Egy bajnoki vereséggel a hátunk mögött jöttünk Sopronba, büszke vagyok arra, amit mutattunk. Van persze min javítani, de jól tettük a dolgunkat, és hoztuk a győzelmet.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
13. FORDULÓ
B-CSOPORT
SOPRON BASKET–BASKET LANDES (francia) 59–62 (17–17, 19–13, 16–17, 7–15)
Sopron, 1200
néző. V: Jovanic (bosnyák), Stan (román), Maciulis (litván)
SOPRON: Fegyverneky 11/3, Turner 8, Czukor, BROOKS 13/6, Magbegor. Csere: Böröndy 2, SZTANKOVICS 9, Kunek 7/6, Époupa 5, Varga A. 4, Határ. Edző: Gáspár Dávid
LANDES: DUMERC 14/12, Fauthoux 10/3, Chery, GIL 8, MAGARITY 16. Csere: Paget 3/3, Turcsinovics 2, Djaldi-Tabdy 4, Mann 2, Roumy 3/3. Edző: Julie Barennes
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–7. 8. p.: 11–11. 13. p.: 22–19. 15. p.: 24–24. 18. p.: 32–28. 22. p.: 36–34. 27. p.: 47–38. 32. p.: 54–48. 34. p.: 54–52. 38. p.: 57–60
Gáspár Dávid:
– Borzasztóan fájó ez a vereség! Az első húsz percben védekezésben követtünk el rengeteg hibát, majd ezen javítottunk, de a Landes ennek ellenére sok nehéz dobást értékesített. Támadásban viszont az első két negyedben a kihagyott ziccerek ellenére is harminchat pontot dobtunk, majd az utolsó negyedben csak hetet. Az a csapat, amelyik ennyi hibát elkövet egy mérkőzésen, nem érdemel győzelmet. Egy mérkőzés maradt, mindent el fogunk követni a továbbjutás kiharcolásáért.
Julie Barennes: – Már nem vagyunk versenyben a továbbjutásért az Euroligában, de meg akartuk mutatni magunknak és másoknak is, hogy egy ilyen csapat ellen is versenyképesek tudunk lenni. Örülök, hogy sikerült!