Férfi kosár Euroliga: a Fener a címvédőt is lenyomta; a Barca leiskolázta a Milant – videók

2022.10.29. 00:12
Gabriel Deck 28 pontot szerzett a Real Madridban (Fotó: AFP)
A címvédő Anadolu Efes sem tudta megállítani a Fenerbahcét: a vendég kék-sárgák 88–79-re megnyerték a péntek esti isztambuli derbit, így az 5. forduló után is százszázalékos teljesítménnyel vezetik a tabellát a férfi kosárlabda Euroligában. A Barcelona nagyon simán verte a Milant, az ASVEL Villeurbanne még simábban a Baskoniát, míg a két nyeretlen csapat belgrádi mérkőzésén a Crvena zvezda 78–72-re legyűrte a Bayern Münchent. Nézzük a leglátványosabb és a legfontosabb jelenetekből válogatott összefoglalókat!

ANADOLU EFES–FENERBAHCE 79–88

Törökország két korábbi Euroliga-győztese nagy csatát vívott a Sinan Erdem sportcsarnokban. Noha a második negyedtől végig a Fener vezetett, előnye 13 pontos is volt, 1:18 perccel a vége előtt, 77–81-nél hirtelen nyílttá vált minden. Akkor aztán egy Nick Calathes-dupla, egy Johnathan Motley-blokk és a 25 ponttal záró Scottie Wilbekin negyedik triplája eldöntötte a meccset. Marko Gudurics még nála is több (5) hármast vágott be, csapatuk összesen 14-et, ráadásul a lepattanókat is precízebben szedte az eddigi fordulók során remek védőmunkáról tanúbizonyságot tevő Fener – hibátlan mérlege megőrzése nem a véletlen műve volt.

BARCELONA–MILAN 74–56

A Bologna csütörtökön meglepte a Realt Madridban – így tesz-e a vendégként eddig veretlen Milan is Barcelonában? Már a második negyedben, a katalánok 16–2-es száguldása közben látszott, hogy az olasz csapatnak ezen az estén nem osztanak lapot. A sérült Shavon Shields pótlása egyelőre nem sikerült, a milánóiak tíz ponton belülre sem tudtak jönni a második félidőben.

ASVEL–BASKONIA 87–51

A Baskonia a mezőny legmagasabb pontátlagú csapataként érkezett Franciaországba, de a múlt héten térdsérülést szenvedő pontgyárosa, Markus Howard ezúttal nem volt az igazi, csupán öt pontig jutott, és ahogy kezdett elúszni a meccs, nem is nagyon erőltették a játékát. Az eddig jobbára alacsony pontszámon vergődő ASVEL ellenben jó napot fogott ki, öt játékosa is elérte a tíz pontot, és végül nagyon simán született meg az első hazai győzelme.

CRVENA ZVEZDA–BAYERN MÜNCHEN 78–72

Hiába izzította be fantasztikus táborát a Zvezda 23–8-as kezdéssel, a Bayern a második negyedben képes volt átvenni a vezetést, és sokáig ott nyomult a házigazda nyakán. Végül aztán a sokkal hatékonyabb lepattanózás (45–33) meghozta gyümölcsét, az argentin Luca Vildoza 20 pontjára és hat asszisztjára, valamint Benjamin Bentil dupla duplájára (12 pont, 13 lepattanó) építő Cz nyert, megvan az első győzelme – a Bayern maradt a mezőny egyetlen nyeretlen csapata.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

A sérüléséből felépülő Hanga Ádám öt hét után újra pályára lépett, de egyelőre csak ízlelgette a játékot, nem rajta múlt, hogy csapata, a Real Madrid nagy csatában 95–92-re kikapott hazai pályán a Virtus Bolognától. Idegenben nyert presztízsmeccset a Monaco is, míg a Valencia, a Partizan Beograd és a Maccabi Tel-Aviv hazai győzelemmel tudta le az 5. fordulót – utóbbi felkapaszkodott a tabella második helyére.

REAL MADRID–VIRTUS BOLOGNA 92–95

A két korábbi BEK-győztes majdnem húsz év után találkozott újra. A Bologna vezetőedzője egy volt Real-tréner, Sergio Scariolo, és ami azt illeti, kiváló munkát végzett: az eddigi négy fordulóban jól működő madridi védőjátékra megtalálta az ellenszert, a vendégek majdnem száz pontig jutottak.

A madridiak simán nyerték a lepattanóharcot, ezzel még nem lett volna gond, csakhogy a Virtus játékosai elképesztő pontossággal (66.7 százalék) dobták a duplákat, bátran vállaltak betöréseket, és nem fukarkodtak a látványos befejezésekkel sem. A nagyszünet után vették át a vezetést, nagyon elkapták a fonalat, a negyedik negyedben 15 pont is volt a különbség, és bár a végére ebből csak három maradt, a 28 pontos Gabriel Deck szépen visszahozta a Realt – fordítani nem sikerült, a Virtus behúzta a második győzelmét.

A felgyógyuló Hanga Ádám egyelőre a ráhangolódásnál tart, 4:16 percnyi játékideje néhány másodperc híján a madridi vezetéssel telő első félidőre esett, egy-egy assziszt és lepattanó, illetve két személyi hiba került a neve mellé.

OLYMPIAKOSZ–MONACO 76–81

Tavasszal a final fourért mérkőzött a két csapat, akkor az Olympiakosz hatalmas küzdelemben jutott tovább, volt tehát miért visszavágnia a Monacónak. S hiába a pireusziak tekintélyt parancsoló hibátlan mérlege, hiába a fantasztikus buzdítás a pályabetiltás lejárta után visszatérő nézőktől, a Monaco elégtételt is vett. A harmadik és a negyedik negyed fordulóján nyílt ki az olló az addig szoros meccsen, Elie Okobo 23, Mike James 20 ponttal húzta a vendégeket – ők lettek a későn hajrázó Olympiakosz első legyőzői.

MACCABI–PANATHINAIKOSZ 85–74

Csak az első két negyed volt szoros, a Maccabi utána egyértelművé tette, hogy sokkal jobb formában van, és még egy némi magassági fölényben lévő riválist is felül tud múlni lepattanók szedésében. Lorenzo Brown 22 ponttal, 6 lepattanóval és 9 assziszttal járult hozzá ahhoz, hogy a Maccabi a negyedik hazai meccsét is megnyerje.

VALENCIA–ALBA BERLIN 87–73

Általában a Valencia nyeri a két csapat párharcait, és hiába kezdte jól az idényt az Alba, most is végig a spanyolok vezettek, és a 20 pontos Chris Jones 20 vezérletével magabiztosan győztek is – első hazai sikerük ez.

PARTIZAN–ZALGIRIS 87–76

Mindkét csapat győzelemmel a háta mögött érkezett a keleti presztízscsatára, ennek megfelelően végig szoros is volt a meccs, bár szinte végig a hazaiak voltak előnyben. Kevin Punter 26 ponttal vezette győzelemre a Partizant.

351–3850.000

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.