Károlyi Andrea korábbi válogatott játékos, a 3x3-as női válogatott szövetségi edzője: |
Aligha akad olyan elfogult és vakmerő nem soproni drukker, aki tényleg hisz abban, hogy jövő áprilisban nem a 14-szeres magyar bajnok játékosainak a nyakába akasztják a bajnoki elsőségért járó aranyérmeket. De ezt megmagyarázzuk, mielőtt bárki is rosszra vagy részrehajlásra gondolna.
A bajnok Sopron Basket 2015 óta sorozatban hatszor nyerte meg bajnokságot, a döntők során 18 mérkőzésen győzött, s mindössze három találkozón kapott ki. Ha még messzebbre tekintünk az időben, akkor azt láthatjuk, hogy az előző 14 esztendőből 11-szer lett aranyérmes, azaz 2007 óta a bajnoki döntők 78 százalékában győzött. Tehát cseppet sem kell csodálkozni azon, hogy amikor ilyen egyértel mű egy klub dominanciája, az idényrajtot megelőzően a többi csapat vezetői a második helytől kezdenek el számolgatni. A Sopron most is toronymagas favorit, még úgy is, hogy kényszerből napokkal a nyitány előtt jelentett be egy új légióst. A 32 éves amerikai Shey Peddy, aki jelenleg a Phoenix Mercuryben játszik, azért került Gáspár Dávid együtteséhez, mert a korábban szerződtetett Napheesa Collier a WNBA-idényt követően egészségügyi okokra hivatkozva nem tud még decembertől sem rendelkezésre állni. A profik közt is a legprofibban működő, egyébként is bombaerős keretű csapat magja egyben maradt, Fegyverneky Zsófia, Határ Bernadett és Czukor Dalma mellett a francia-amerikai Gabby Williams, a szerb Jelena Brooks és az amerikai Briann January is maradt, míg Peddyn kívül érkezett az Európa-bajnok szerb Nevena Jovanovics és a francia Aby Gaye. A 2018-as történelmi Euroliga-ezüstérem után kétszer is a sorozat final fourjába kerülő soproniakra kemény évad vár, mivel a jelenlegi vírushelyzet szerint nem buborékban, hanem normál rendszerben bonyolítják le a csoportkört, azaz az előző idénnyel ellentétben sokat kell utazniuk.
Az eddigiekhez hasonló versenykiírással rajtol el a 12 csapatos női bajnokság: az alapszakaszban oda-vissza vágós rendszerben lejátszott 22 fordulót követően jön a rájátszás. A szokásos mederben zajló folytatásban az első nyolc helyezett a bajnoki címért játszik, a playoff előreláthatólag márciusban startol. Az 1–8. helyezett csapatok vesznek benne részt, a negyeddöntőben az 1–8., a 2–7., a 3–6. és a 4–5. helyezett kerül párba, a negyed- és az elődöntőben az egyik fél második győzelméig tartanak a párharcok (a harmadik helyért zajló csatában csak a másodikig, a döntőben a harmadikig). Az alapszakasz után a 9–12. helyen végző csapatok körmérkőzéses rendszerben oda-vissza mérkőznek meg egymással a bennmaradásért, az utolsó helyezett kiesik. Az élvonal mérkőzéseit az M4 Sport és az M4 Sport+ csatorna tűzi műsorára. További információ: nso.hu, hunbasket.hu, wbasket.hu |
Ha már történelem: a soproniak első számú kihívójának tekinthető Atomerőmű KSC Szekszárd is szintet lépett, miután harmadik nekifutásra sikerült bejutnia az Euroliga csoportkörébe. A tolnaiak szisztematikus munkába és építkezésbe kezdtek 2015-ben, amikor az ambiciózus vezetőedző, a sorozatban a Péccsel ezen a szinten már 11 évvel ezelőtt is vitézkedő Djokics Zseljko megérkezett, s most Sepsiszentgyörgyön learatták a munka gyümölcsét. Az Atomerőmű a török Kayseri és az erdélyi házigazda legyőzésével bekerült az európai topligába, ám ezzel együtt ismeretlen vizekre is evezett, amelyeken gyakoriak a viharok... Ha a sérülések elkerülik, és a megpróbáltatások nem terhelik meg túlságosan, alighanem idehaza ismét döntőt játszhat.
A szövetség többek között a fiatalszabályon is változtatott, miután immár az egész idényben, azaz a rájátszásban is minden mérkőzésen a pályán kell lennie az első húsz percben egy húsz éven aluli magyar játékosnak, ami üdvözítő, s egyben óriási lehetőség a tehetségeink számára.
NŐI KOSÁRLABDA NB I
Szombat
17.00: ELTE BEAC Újbuda–VBW CEKK Cegléd
18.00: PINKK Pécsi 424–Uni Győr MÉLY-ÚT
18.00: Vasas Akadémia–Sopron Basket
Vasárnap
17.00: Atomerőmű KSC Szekszárd–BKG-Prima Szigetszentmiklós
18.00: TFSE-MTK–PEAC-Pécs
Hétfő
18.30: Ludovika-FCSM Csata–DVTK Miskolc