Augusztus 31. és szeptember 15. között több szempontból is különleges világbajnokságnak ad otthont Kína. Az 1967-est követően ez az első vb, amit nem a labdarúgó-világbajnokság évében rendeznek meg, emiatt a 2014-es torna utáni viadalt eltolták, így két kosár-vb között ezúttal öt év telik el. A FIBA döntése azzal magyarázható, hogy általában csupán egy hónap telt el a két sportág világbajnoksága között, s ígya kosárlabda-világesemények sokkal kisebb marketing- és médiafigyelmet kaptak.
Talán ennél is nagyobb változás, hogy huszonnégy résztvevő helyett immáron harminckét válogatott szerepel a tornán. A létszámnövekedésnek sportág-népszerűsítő és nyilvánvaló gazdasági okai vannak, ezzel egy időben azonban a kvalifikáción is változtatni kellett.
Korábban az olimpiáról és a kontinensbajnokságokról lehetett kijutni, az idei vb-re viszont bevezették a klasszikus, fociban is ismert selejtezőformát.
Ezzel sem lenne semmi probléma: a szurkolók több mérkőzést láthatnak, de sportszakmailag is magyarázható, ha azt vesszük, hogy a válogatott játékosok többször találkoznak egy évben és összeszokottak lesznek a vb-re. Csakhogy! Az egy percig sem volt kérdés, hogy az NBA-csapatok nem fogják elengedni a játékosaikat a vb-selejtezőre, ám a FIBA és az Euroligát szervező ULEB sem tudott megegyezni arról, miként hangolják össze a selejtezőket és a legerősebb európai klubsorozat mérkőzéseit. Így aztán kontinensünk legjobb csapatai sem engedték el sztárjaikat, ami óriási presztízsveszteség volt a FIBA-nak.
A vb európai selejtezőit nagyrészt „B”- (helyenként „C”-, „D”-) válogatottak játszották végig. Ennek a rendszernek végül „csak” a legtöbb meccsen Bojan Bogdanovicot és Dario Saricot nélkülöző horvátok és a Luka Doncic nélküli, Európa-bajnok (!) szlovénok lettek a vesztesei. De nem csak őket nem láthatjuk a vb-n.
ÉGÉST SZÜLHET AZ ÉRDEKTELENSÉG
– Drága LeBron! Ugye számíthatunk rád a világbajnokságon?
– Ne haragudjon, Mester, rám most az űrben nagyobb szükség van!
Nagyjából így utasíthatta el a Space Jam 2 (Zűr az űrben) forgatását nyári programnak választó LeBron James az amerikai nemzeti csapat általános igazgatóját, Jerry Colengalót, amikor a szakember a keretbe hívta.
Oké, ez a vicc helye volt. Távol álljon tőlünk, hogy gúnyolódjunk minden idők egyik legjobbján, de a helyzet jól jellemzi, hogy az amerikai kosárlabdázók mennyire veszik komolyan a világbajnokságot. Nehéz elképzelni, hogy Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo önszántából távol maradjon a labdarúgó-világbajnokságtól.
James egyébként 2012 óta nem volt tagja a válogatottnak és egy ember hiányát még el is bírná a Team USA. A nagyobb baj az, hogy itt nem egy játékos kiválásról kell írnunk. A 2018 áprilisában bejelentett 35 fős bő keretből (ebben James is ott volt) csak négyen lesznek ott a tornán. A lemaradók listája olyan hosszú, hogy nem is sorolunk fel mindenkit, csak egy-két nevet említünk meg: Kevin Durant, Klay Thompson és Russell Westbrook sérülés miatt marad le a tornáról, de például Anthony Davis, James Harden, Steph Curry, Damian Lillard és még sokan mások egyszerűen visszamondták a meghívást. A nagyobb lemondáshullám után az idei nyár elején újabb keretet jelöltek ki az amerikaiak, ezt követően aztán már olyanok is lemondták a részvételt, akiket „pótlékként” hívtak meg.
Tizenkét játékost csak sikerült összehozni, közöttük Kemba Walker az egyetlen, aki az NBA előző idényében All-NBA tag lett (az év harmadik legjobb ötösébe választották be) és két jelenlegi All-Star tagja a keretnek. Normál esetben aligha kerülhetne be Joe Harris, Derrick White vagy Marcus Smart, de Mason Plumlee-nál és Myles Turnernél is találnánk jobb játékost a posztján.
Nem először láthatunk olyat, hogy a lehetőségekhez képest gyengébb amerikai válogatott szerepel a vb-n. Mint ismert, az 1992-es barcelonai olimpia volt az első, amelyen NBA-sztárok léptek pályára az USA csapatában, ezt követően 1994-ben a Dream Team II világbajnok lett, ám 1998-ban a lockout miatt ismét egyetemista és Európában játszó kosárlabdázókra épült a csapat, amely bronzérmet szerzett. A 2002-es, hazai rendezésű világbajnokság óriási égést hozott, hiszen hiába volt a keretben Paul Pierce, Reggie Miller, Jermaine O'Neal és megannyi NBA-kiválóság, a hatodik helyen végzett a házigazda. Ma már elképzelhetetlen, hogyan lettek csak harmadikak a 2006-os világbajnokságon, amelyen olyan – akkor még fiatal – sztárok alkották az amerikai csapatot, mint LeBron James, Dwyane Wade, Chris Paul, Carmelo Anthony, Chris Bosh vagy Dwight Howard.
2014-ben: Steph Curry, Klay Thompson, Derrick Rose, Kenneth Faried, Rudy Gay, DeMar DeRozan, Kyrie Irving, Mason Plumlee, DeMarcus Cousins, James Harden, Athony Davis, Andre Drummond 2019-ben: Harrison Barnes, Jaylen Brown, Joe Harris, Brook Lopez, Khris Middleton, Donovan Mitchell, Mason Plumlee, Marcus Smart, Jayson Tatum, Myles Turner, Kemba Walker, Derrick White |
Ezután kezdődött az egyeduralom, még csak vereséget sem szenvedtek egyetlen tornán sem. Különösen az olimpiákat vették nagyon komolyan, a legnagyobb sztárok presztízst csináltak abból, hogy az ötkarikás játékokon megmutassák magukat, de a vb-t egyre többen elkerülték. A legutóbbi például korántsem volt a legerősebb a keretük, az akkor 24 éves átlagéletkorú együttesben a legtöbben nem számítottak még a liga legnagyobb sztárjainak. A potenciál azonban megvolt a csapatban, és a játékosok éltek is a lehetőséggel, csont nélkül megnyerték a tornát.
A sikeredző Mike Krzyzewski irányítása után kispadra kerülő Gregg Popovich előtt szinte biztosan nagyobb feladat áll, mint elődje előtt bármikor. Erről árulkodik az is, hogy a Team USA majdnem 13 év és az egyhuzamban 78 hivatalos mérkőzésen szerzett győzelem után vereséget szenvedett Ausztráliától az egy héttel a vb előtt játszott felkészülési meccsen. Talán időben jött a pofon, az mindenesetre nyugtalanító, hogy nem feltétlen az ausztrálok számítanak a legnagyobb ellenfélnek.
NBA-SZTÁROK EURÓPÁBÓL
Az NBA-játékosokkal felálló amerikai válogatottnak talán még sosem volt ennyi valós riválisa.
A legfőbb kihívó Szerbia, amely az előző olimpián és vb-n is döntőzött, ám mindkétszer sima meccsen maradt alul Kyrie Irvingékkel szemben. Az idei keretük azonban erősebbnek tűnik, mint a korábbi években, még úgy is, hogy a passzkirály Milos Teodoszics sérülés miatt nincs a csapatban. Nikola Jokics mára az NBA egyik legjobb magasemberévé fejlődött, mellette ott van a 222 centis Boban Marjanovics, míg a mezőnyben Bogdan Bogdanovics viszi majd a prímet és az Euroliga-kiválóságokról még nem is beszéltünk. Déli szomszédunk jó formában várja a tornát, mind a kilenc edzőmeccsét megnyerte, többek között a franciákat, a görögöket és a litvánokat is megverte. A FIBA tíz, illetve két nappal a torna rajta előtt is kiadott egy erősorrendet, amelyet Szerbia vezet, a listán az USA a második...
Ugyan már nem az „aranygenerációval” utazott Kínába a 2006-os győztes Spanyolország, a Marc Gasol, Ricky Rubio, Rudy Fernández, Sergio Llull fémjelezte csapatot továbbra sem lehet leírni.
A francia együttes atletikusságban bármikor fel tudja venni a versenyt a címvédővel: az Evan Fournier, Nando De Colo, Nicolas Batum és az NBA-ben az év védőjének választott Rudy Gobert vezette gárda szép torna elé néz.
És ott lesz a torna legnagyobb neve, az amerikai profi liga regnáló MVP-je, Jannisz Antetokounmpo. A „Görög Szörny” minden nyilatkozatán érződik, nagyon motiváltan utazik a vb-re, a társai sem nyeretlen kétévesek, de ha úgy adódik, egyedül is simán képes meccseket eldönteni.
Azt szögezzük le, hogy az amerikaiaknak még így is nagy esélyük van megnyerni a világbajnokságot. Ha az erőt az NBA-játékosok számában mérjük, akkor ők állnak a legjobban. Hagyományosan mindenkinél jobbak fizikailag és tizenkét, átlag feletti játékos bőven elég ahhoz, hogy bírják a kéthetes tornát, pláne úgy, hogy a csoportkört három „edzőmeccsel” abszolválják. A kérdés, hogy lesz-e olyan játékosa a csapatnak, aki szorult helyzetben az élre tud állni. Antetokounmpóhoz mérhető nagy sztár nincs az együttesben, de Kemba Walker vagy Donovan Mitchell jó lehet a vezérszerepre. Az amerikai fanoknak pánikolniuk nem kell, de az bizonyos, hogy a riválisok régen voltak ennyire közel a csapatukhoz. Több válogatottban és játékosban is benne van, hogy büntessen, ha gyenge napot fog ki a címvédő. Izgalmas torna elé nézünk.
A-csoport: Elefántcsontpart, Lengyelország, Venezuela, Kína |
B-csoport: Oroszország, Argentína, Dél-Korea, Nigéria |
C-csoport: Spanyolország, Irán, Puerto Rico, Tunézia |
D-csoport: Angola, Fülöp-szigetek, Olaszország, Szerbia |
E-csoport: Törökország, Csehország, Egyesült Államok, Japán |
F-csoport: Görögország, Új-Zéland, Brazília, Montenegró |
G-csoport: Dominikai Köztársaság, Franciaország, Németország, Jordánia |
H-csoport: Kanada, Szenegál, Litvánia, Ausztrália |