A házigazda Japán alanyi jogon lesz jelen, hozzá csatlakozik a november 1-jei világranglista első három helyezettje. A fennmaradó négy hely közül egyről az egyenlőség jegyében rendezett pótselejtező dönt, háromról pedig a jövő májusi, húszcsapatos olimpiai selejtező. Ez utóbbira jutottak ki júniusban az amszterdami világbajnokság dobogósai, azaz az aranyérmes Kína, az ezüstérmes Magyarország és a bronzérmes Franciaország.
A Theodorán Alexandra, Papp Klaudia, Goree Cyesha, Medgyessy Dóra alkotta csapat a hollandiai vb-n három győzelemmel és egy vereséggel zárta a csoportkört, majd a negyeddöntőben Spanyolországot, az elődöntőben pedig Franciaországot verte, végül a fináléban kikapott Kínától, így lett második.
Ami a hagyományos, 5 az 5 elleni kosárlabdát illeti, a női válogatott nem került a legjobb hatba a jelenleg zajló, lett-szerb rendezésű Európa-bajnokságon. Székely Norbert együttese bejutott a nyolc közé, ám ott előbb kikapott a britektől a negyeddöntőben, majd az alsóházi helyosztón a belgáktól is, ezzel eldőlt, hogy nem utazhat jövőre Tokióba. A magyarok eddig egyszer szerepeltek olimpián, 1980-ban Moszkvában negyedikként zártak.
A férfiaknál az augusztus végén – magyarok nélkül – kezdődő kínai világbajnokságról hét gárda szerez olimpiai kvótát, a házigazda japánok alanyi jogon ötkarikás résztvevők. A fennmaradó négy helyről a 2020-as világselejtező dönt, ezen 24 csapat indul: 16 válogatott a vb-ről (a kvótáról lemaradt legjobbak), nyolc csapat pedig a kontinensbajnokságokról, Európából két nemzet.
Az Ivkovics Sztojan vezette magyar férfi válogatott a vb-selejtezőben februárban negyedikként fejezte be a küzdelmeket csoportjában, így nem jutott ki a kínai vb-re. Előzőleg a magyarok 15-ödikek lettek a 2017-es Eb-n.
A férfi nemzeti együttes eddig négyszer vett részt olimpián: 1948-ban a 16., 1952-ben és 1960-ban a 9., míg legutóbb, 1964-ben a 13. helyen zárt.