Jordan foghegyre ment

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2003.03.02. 20:46
Ki tudja, lehet, hogy Jalen Rose az utolsó, akinek Michael Jordan ütötte ki a fogát a pályán, és egyszer erre még büszke lesz. Most mindenesetre nagyon fel van háborodva, mert szerinte "Dávid és Góliát küzdelme zajlott a pályán, és Góliát gépfegyvert is használhatott.
A fehér mezes Michael Jordan már itt is csúnyán néz Jalen Rose-ra. Érik a könyökös! (Fotó: Reuters/Joe Giza)
Szó, ami szó, összesen hét technikai büntetést szabtak ki a játékvezetők a Washington–Chicago mérkőzésen, emberi számítás szerint az utolsó olyan ütközetben, amelyben Jordan egykori csapata, a vele hat bajnoki címet szerző Bulls ellen vonult harcba.
Jordan búcsújától függetlenül is "bonyolult” mérkőzésnek nézett elébe az MCI Center húszezres közönsége, hisz az immár a Keleti főcsoport hetedik helyére felkapaszkodott Wizards tovább akarta erősíteni rájátszást ígérő pozícióját, a Bulls pedig, amely mostanában sohasem adja olcsón a bőrét, az egykori "főbika” ellen mindig ki akarja vágni a rezet. Most is nagy csata folyt végig, bár a harmadik negyedbeli 19–2-es fővárosi roham után inkább már csak a presztízs miatt ütötték-vágták egymást a játékosok. Szűk öt perc volt hátra, amikor Jordan és Rose egymásba gabalyodtak. "Égbekiáltó szabálytalanság volt! Megpróbáltam kosárra dobni, erre úgy arcba könyökölt, hogy kiköptem a fogam” – méltatlankodott Rose, bár rajta kívül a fogvesztést senki sem erősítette meg. A szabálytalanságot igen – éppen maga a tettes.
"Nem volt más céljuk, mint hogy szabálytalanságokkal és mocskos szövegeléssel eltereljék a figyelmünket a játékról. Mindezt Rose vezényelte a háttérből, ami szerintem megengedhetetlen egy olyan vezéregyéniség részéről, akinek elvileg az a dolga, hogy példát mutasson fiatal csapattársainak. Durván szabálytalankodtam volna vele? Igen, azt tettem… Úgy éreztem, hogy nem tartotta be a játékszabályokat” – szólalt meg a "pedagógus” Jordanben, aki most érte el a legkevesebb pontot (17) azóta, hogy két hete betöltötte a 40. életévét.
Nyolc pont választotta el a feleket egymástól a nap rangadóján is, San Antonióban. A Spurs korán elhúzott ellenfelétől – az első félidőben tizenhéttel is vezetett –, és hiába hajrázott jól a Sacramento, öt mérkőzés után kénytelen volt búcsút venni győzelmi sorozatától. Tim Duncan 18 ponttal és 15 lepattanóval erős dupladuplát ért el, David Robinson neve mellé is odakerült tucatnyi pattanó, de az igazi hős Tony Parker volt: a francia irányító 19 pontig jutott már az első negyedben, és végül 32-es karriercsúcsnál fékezett.
Röviden a többi mérkőzésről: több mint kilenc esztendő után ismét öt mérkőzést nyert zsinórban a Golden State, ellenfele, a nemrég még keleti éllovas Detroit sorozatban immár hatodszor bukott el; a Seattle ötből négyszer nyert azóta, hogy Ray Allent szerződtette – a Milwaukee-ból érkezett hátvéd 40 pontos idénycsúccsal járult hozzá ahhoz, hogy a csapat hat idegenbeli vereség után végre hódítson, és ismét álmodozhasson a rájátszásbeli szereplésről (Allen 27.8-es pont-, 7.8-es gólpassz- és 7.4-es lepattanóátlaggal büszkélkedhet, amióta Sonics-mezbe bújt); Jamal Mashburn 13 pontot dobott a negyedik negyedben, csapata, a New Orleans sorozatban negyedszer győzött és tizennegyedszer lepattanózott jobban ellenfelénél; két vereség után ismét nyert a Dallas, amely ezzel a sikerrel erre az idényre lenullázta a Memphist (4–0) – szomorú hír a találkozóval kapcsolatban, hogy a vendégek egy emberként gyászoltak centerükkel, Lorenzen Wrighttal, akinek váratlanul meghalt a 11 hónapos kislánya.

NBA, alapszakasz, 119. játéknap
Dallas Mavericks–Memphis Grizzlies 114–87
(32–28, 20–21, 28–17, 34–21). Legjobb dobók: Nowitzki 28, A. Griffin 17, Finley 11, ill. Gasol 25, Swift 16, Battier 12
Golden State Warriors–Detroit Pistons 92–90 (23–14, 17–27, 26–22, 26–27). Ld: Arenas 26, A. Jamison 22, Dampier, Murphy 12-12, ill. Billups 33, R. Hamilton 31
Los Angeles Clippers–Seattle SuperSonics 101–109 (25–28, 27–28, 16–25, 33–28). Ld: Maggette 17, A. Miller 15, Parks, Q. Richardson 12-12, ill. R. Allen 40, Drobnjak 19, B. Barry, Ollie 12-12
Phoenix Suns–New Orleans Hornets 92–97 (21–29, 25–20, 25–18, 21–30). Ld: Marion 23, A. Stoudemire 19, Jo. Johnson 17, Marbury 14, ill. Mashburn 23, Traylor 13, P. J. Brown, Lynch, Wesley 12-12
San Antonio Spurs–Sacramento Kings 108–100 (35–24, 25–23, 24–24, 24–29). Ld: T. Parker 32, Duncan 18, S. Jackson 14, ill. Webber 36, Sztojakovics 20, B. Jackson 19
Washington Wizards–Chicago Bulls 101–93(24–19, 15–27, 38–18, 24–29). Ld: Dixon, Stackhouse 27-27, Jordan 17, Laettner 13, ill. Crawford, J. Rose 21-21, E. Curry 15

A csúcson jártak
A játéknap legjobb dobója: Ray Allen (Seattle) 40; …legjobb lepattanózója: P. J. Brown (New Orleans) 19; …legjobb lepattanózója az ellenfél palánkja alatt: Ben Wallace (Detroit) 8; …legjobb lepattanózója a saját palánk alatt: P. J. Brown (New Orleans) 15; …legjobb gólpasszadója: Stephon Marbury (Phoenix) 13; …legjobb tripladobója: Ray Allen (Seattle) és Bobby Jackson (Sacramento) 5-5; …legjobb dobásblokkolója: Brendan Haywood (Washington) 5; …legjobb labdaszerzője: Doug Christie (Sacramento) 6; …legjobb százalékos mezőnymutatója: 54.8 (40/70, Seattle); …legmagasabb nézőszáma: 20 173 (Washington–Chicago); …leghosszabb mérkőzése: San Antonio–Sacramento és LA Clippers–Seattle (mindkettő 2 óra 21 perc)