Riley megint dühös a bírókra

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2003.02.06. 20:28
Alighanem ismét megcsapolják Pat Riley pénztárcáját. "A bíráskodás ennél tragikusabb már nem is lehetett volna  mondta ugyanis a Miami trénere az NBA legutóbbi játéknapján.  Egy pillanatra azt hittem, hogy valamelyik színház büféjébe kerültem, oly jóízűen dumcsiztak és nevetgéltek a bírók az ellenfél játékosaival. Ez nem vall profimentalitásra. Rileyt nem is olyan régen ötvenezer dollárra büntették, mert lecsalózta a síposokat  vajon mennyit kap most?
Balról a portlandi Davis, jobbról a miami Grant próbálja maga felé rántani a labdát (Fotó: Reuters/Marc Serota)
Amin a sokat tapasztalt tréner felkapta a vizet, az a büntetők statisztikája volt: az ő emberei hétszer, a portlandiek 32-szer kísérletezhettek a vonalról. "Ezt egyszerűen nem élheti túl egy csapat” – mondta az edző. Scottie Pippen, a Blazers nem kevésbé tapasztalt vezéregyénisége ellenben érteni véli a büntetők megoszlását: "Nem fogsz büntetőket kapni, ha az egész mérkőzésen nem csinálsz mást, csak lecövekelsz jó messze a gyűrűtől és onnan dobálgatsz. Mi rámenősek voltunk, bevittük a labdát középre, és meg is ítélték nekünk azt, ami járt.” Pippen mindazonáltal nem szorult rá a bizonyítvány magyarázására, hiszen huszonnégy órán belül másodszor is megjavította idénycsúcsát – ezúttal 26 pontot rakott be a közösbe. Nagyszerűen játszott Rasheed Wallace is, aki 18-at hajított a második félidőben, igaz, ezúttal sem volt képes uralkodni magán, és a nyomdafestékre nem gondolva szájalt néhány őt hergelő nézővel.
A Portlandhez hasonlóan jó érzésekkel mehet All Star-pihenőre három keleti élcsapat, a New Jersey, a Detroit és a Boston. A Nets Kerry Kittles 35 pontos szezoncsúcsára építve tarolt Philadelphiában, és az sem rázta meg különösebben, hogy a mostanság igencsak hatékony Kenyon Martin térdsérülést szenvedett az első negyedben (a baj állítólag nem súlyos). A Nets ezzel a győzelemmel utolérte a Keleti főcsoportot eddig vezető Indianát. A Detroit az édesanyját gyászoló Ben Wallace nélkül, a török Mehmet Okur dupladuplájával (19 pont, 11 lepattanó) sorozatban negyedszer is nyert, így őrzi a harmadik helyet, míg a Boston megszakította négyes vereségsorozatát, így maradt a negyedik pozícióban. A bostoniak néhány napja történetük legsúlyosabb vereségét könyvelték el, erre most 40-et vertek a jobb sorsra érdemes Seattle-re – a rapszodikusság már csak azért sem zavarta Jim O’Brient, mert edzőként ez volt pályafutása 100. győzelme.
Essék szó a többi mérkőzésről is! Meglepő dallasi győzelme után a másik végletbe esett a Sacramento – még a sérült Chris Webber, valamint a menet közben kiszálló Vlade Divac nélkül sem illett volna 24 ponttal kikapnia New Orleansban. Karl Malone a harmadik negyedben 12, a teljes második félidőben 20 pontot dobva vezette sikerre a Utah Jazzt. Ritka győzelmei egyikét ünnepelte a Cleveland, az ellenfél, a Houston a legutóbbi tíz találkozójából már a hetediket veszítette el. Tim Duncan 30 ponttal, 12 lepattanóval és 5 gólpasszal járult hozzá a San Antonio nehézkes oaklandi győzelméhez.
Végül egy meglepő átigazolási hír erejéig térjünk vissza Detroitba: a Pistons szerződtette az egykori draft 1/1-est, Danny Manninget! A 37. életévében járó csatár makacs térdsérülése miatt ebben az idényben még nem lépett pályára, de a Pistonsnál remélik, hogy 870 alapszakaszi mérkőzésének minden tapasztalatát hasznosítani tudják majd.

NBA, alapszakasz, 99. játéknap
Boston Celtics–Seattle SuperSonics 114–74
(27–25, 34–19, 18–17, 35–13). Legjobb dobók: P. Pierce 26, Delk 22, Sh. Williams 15, A. Walker 14, ill. R. Lewis 15, Payton 14
Cleveland Cavaliers–Houston Rockets 105–102 (28–22, 26–23, 27–26, 24–31). Ld: R. Davis 21, Ilgauskas 20, Palacio 16, ill. Taylor 30, Mobley 24, Francis 16, Jao Ming 14
Detroit Pistons–Los Angeles Clippers 89–80 (21–18, 35–14, 21–23, 12–25). Ld: Okur 19, C. Robinson 17, Williamson 12, ill. Brand 18, Ely 14, Q. Richardson 12
Golden State Warriors–San Antonio Spurs 99–103 (18–33, 31–32, 26–16, 24–22). Ld: Arenas 28, J. Richardson 16, ill. Duncan 30, T. Parker 21, S. Jackson 14
Miami Heat–Portland TrailBlazers 87–101 (29–21, 17–20, 25–32, 16–28). Ld: E. Jones 20, House 18, ill. Pippen 26, R. Wallace 22, D. Anderson 16
New Orleans Hornets–Sacramento Kings 108–84 (32–26, 23–20, 30–19, 23–19). Ld: Mashburn 26, Wesley 17, P. J. Brown 14, Moiso 13, ill. Sztojakovics 20, Ji. Jackson 19
Philadelphia 76ers–New Jersey Nets 85–111 (24–23, 19–34, 18–28, 24–26). Ld: Iverson 28, Van Horn 16, Snow 12, ill. Kittles 35, Jas. Collins 13, Scalabrine, Aa. Williams 12-12
Utah Jazz–Memphis Grizzlies 105–84 (24–25, 18–24, 29–20, 34–15). Ld: Malone 31, Kirilenko 13, ill. Giricek 17, Watson, Wright 16-16

A csúcson jártak
A játéknap legjobb pontszerzője: Kerry Kittles (New Jersey) 35; …legjobb lepattanózója: Brian Grant (Miami) 14; …legjobb lepattanózója az ellenfél palánkja alatt: Keon Clark (Sacramento) 7; …legjobb lepattanózója a saját palánk alatt: Brian Grant (Miami) 10; …legjobb gólpasszadója: John Stockton (Utah) 11; …legjobb tripladobója: Kerry Kittles (New Jersey) 5; …legjobb dobásblokkolója: Pau Gasol (Memphis) 5; …legjobb labdaszerzője: Scottie Pippen (Portland) 5; …legjobb százalékos mezőnymutatója: 55.1 (38/69, New Jersey); …legmagasabb nézőszáma: 20 119 (Philadelphia– New Jersey); …leghosszabb mérkőzése: Golden State–San Antonio és Philadelphia–New Jersey (mindkettő 2 óra 23 perc)