Kiesés az utolsó pillanatokban

SÁNDOR JÁNOSSÁNDOR JÁNOS
2002.12.18. 22:27
A mérkőzés tétje a második hely volt, amely az ötcsapatos A-csoportban a továbbjutást jelentette az első helyezett Dinamo Moszkva mögött. Dermesztően hideg csarnok, no meg ezer, kabátban és usankában ülő szurkoló fogadta a Szolnokot, amely az első negyed elején Djelmis két triplájával és Hibbert duplájával 83-ra elhúzott. Ezt látván három szolnoki támadást állítottak meg a játékvezetők gyors egymásutánban különböző indokokkal, amit a rutinos Burenok vezényletével ki is használták az ukránok.
A-csoport
Kozacska Zalk Zaporizzsja (ukrán)–
Szolnoki MÁV-Coop SE
60–53
(18–16, 16–22, 12–9, 14–6)
Zaporizzsja, 1000 nézô. V: Sajtgalejev (orosz), Tobi (észt)
ZAPORIZZSJA: KIRICSENKO (6), BURENOK (25), Mascsenko (2), ALESKINA (12), Fenko (5/3). Cs: Piszmennik (5), Ljaskova (2), Habarova (3). Edzô: Volodimir Kovjanov
SZOLNOK: DJELMIS (19/12), Szélesy (–), Hibbert (6), Farmer (3), PEROVICS (16). Cs: RADNÓTY (9/3), Németh B. (–), Bujdosó (–). Edzô: Tapodi Péter
Az eredmény alakulása. 5. p.: 8–8. 15. p.: 28–28. 25. p.: 42–42. 35. p.: 50–47. 39. p.: 54–50
A-csoport
60–53
A második negyed elején hat ponttal elhúzott a Kozacska, de a Tisza-partiak nem adták fel, és Perovics kosarával 32–30-ra már ők vezettek, mi több, a nagyszünetre még növelni is tudták az előnyt.
A második félidőben nyolc ponttal megugrottak a vendégek, de két gyors kosár, valamint a "hazai pálya előnye” szárnyakat adott a zaporizzsjaiaknak, és újra sikerült nekik a fordítás. Továbbra is hullámzó volt a játék: a harmadik negyed befejezése előtt Radnóty triplája megint magyar előnyt eredményezett, vagyis az utolsó játékrészt kifejezetten biztató pozícióból várhatta a Szolnok, amely hazai pályán 63–58-ra verte a Kozacskát. Érezte ezt az orosz játékvezető is, aki a maga nem kevés eszközével mindent elkövetett annak érdekében, hogy a házigazda ne csak győzzön, hanem a kritikus öt pontnál nagyobb különbséggel kerekedjen felül. Meg is lett a munkája gyümölcse, mivel az utolsó húsz másodpercben 57–53 után háromszor jutottak büntetődobáshoz a hazaiak, és ez már elegendő volt számukra a csoportból való továbblépés kiharcolásához.

Mestermérleg
Volodimir Kovjanov:
– A Szolnok jobb, mint a Dinamo Moszkva, minden poszton remek játékosai vannak. Nagyon kemény összecsapásra számítottam, szerintem nem a kulcsjátékosaim hozták a mérkőzést az európai szintű csapattal szemben.
Tapodi Péter: – Tudtuk, hogy a körülményekkel is meg kell küzdenünk, de az orosz bíró teljesítménye minden képzeletet felülmúlt. Úgy látszik, nem tud róla, hogy a nagy szovjet szövetség már régen felbomlott.