Megvan a bronzérem! Hosszabbításos siker a belgrádi katlanban

2012.12.16. 14:26
A magyar női kézilabda-válogatott hosszabbítás után 41–38-ra legyőzte a házigazda Szerbiát a 2012-es Európa-bajnokság bronzmérkőzésén! A sok gólt hozó találkozón a mieink egy hullámvölgyet is átvészelve uralták a második félidőt, azonban a szerbeknek sikerült ráadásra menteni a meccset. A kétszer öt pers során aztán a magyar csapat végül kiharcolta a bronzármet, majd egy emberként rohantak a lányok a nehéz időszakot átélt mesterhez, Karl Erik Böhnhöz. A 2004-es harmadik hely után tudtunk újra érmet nyerni Eb-n, két év múlva pedig jön a horvátokkal közös rendezésű kontinenstorna.

Görbicz Anita (balra) támadásban (Fotó: Mirkó István)

ELŐZMÉNYEK

A záró nap első meccsén az elődöntő két vesztese, Szerbia és Magyarország találkozik a bronzütközetben. A mieink biztató kezdés után végül sima vereséget szenvedtek a címvédő norvégoktól, míg a szerbek kiélezett találkozón buktak el Montenegróval szemben 27–26-ra. Pedig még a lefújás előtt is megvolt az esélyük, hogy hosszabbításra mentsék a találkozót.

Szerbia még nem nyert érmet világversenyen, amióta 2006-ban elszakadt tőle Montenegró. A két válogatott eddig egy alkalommal, tavaly Romániában, Szörényváron találkozott, ahol ellenfelünk 22–17-es félidő után 37–33-ra nyert.

A MÉRKŐZÉS

AZ ONLINE KÖZVETÍTÉST ITT ÉRHETIK EL!

1–5. perc: Két csalódott(?) csapat találkozóján a hazaiak szerezték meg a vezetést: Jelena Popovics pókhálózta a jobb felsőt, de Rédei-Soós Viktória akcióból és Görbicz Anita hetesből szerzett góljával fordítottunk. Közben majdnem az történt, ami a norvégok ellen egyszer sem: gyors indításból szereztünk gólt. Igaz, ehhez kellett volna egy pontos passz... Ez megvolt a másik oldalon, a szerbek két „kontrával” kihasználták a rendezetlen védelmünket, pillanatok alatt fordítottak. 2–3

6–10. perc: Szerb vezetés, magyar egyenlítés – ez volt a forgatókönyv a következő percekben. A hazaiak is megkapták a hetesüket, nálunk Kovacsicz Mónika szerzett szélső gólt, aztán a másik szélsőnk, Vérten is – igaz ő középről. Támadásban nincs túl nagy gond, védekezésben annál inkább... 6–6

11–15. perc: Aztán ziccerben Vérten Orsolya rálépett a vonalra, meg még ki is hagyta a helyzetet. Ahogy pedig lenni szokott, ez úgy megzavarta a mieinket, hogy a következő támadásban is eladtuk a labdát. Szerencsére csak kettővel léptek el a szerbek, mi pedig emberelőnyben zárkózhattunk volna. Ehhez képest Szvetlana Ognjenovics szerzett gólt, Böhn pedig időt kért. Ezután lehoztuk 1–1-re a fórt, és be is mákoltunk egy találatot: Rédei-Soós lövése pattant át a fenékre ülő kapuson. 7–10

16–20. perc: És a magyar virtus! Pillanatok alatt egyenlítettünk. Görbicz sikeres hetese előtt emberelőnybe is kerültünk: 10–10-nél így időt is kellett kérnie Szasa Boskovics szövetségi kapitánynak. De ezután sem estünk vissza, Damnjanovics irtózatos nagy bombájával azonban iksszel zártunk az újabb öt perc végén. 12–12

21–25. perc: Folytatódott a kiegyenlített játék, felváltva vezettek a csapatok. A szerbek emberhátrányban is be tudtak találni, míg Böhn bátran nyúlt a cserékhez. Szerencsére kevesebb volt a technikai hiba, mint a korábbi periódusban, amikor elmentek hárommal a hazaiak. A szélsők is hozzátették a magukét, míg Kiss Éva hetest hárított. 16–15

26–30. perc: A szünet előtti periódus egyértelműen a magyar csapaté volt. Kiss Éva védései jelentették az alapot, Szucsánszki és Vincze góljaival ezúttal mi mentünk el hárommal. Tomori még estében is a kapuba továbbította a labdát, a győri Lekics azonban kétszer is gólt tudott lőni, így végül 21–19-re vezettünk a szünetben.

A szünet után

30–35. perc: A csapatok nagy góltermelésbe kezdtek a második játékrész elején, mindkét gárda szerencsés körülmények között, hosszú akció végén talált be először. A jobb szélre Kovacsicz jött vissza. Dmitrovics megpattanó lövése után mínusz egyre jöttek fel a hazaiak. 24–23

36–40. perc: Kiss egy támadáson belül kétszer is nagyot fogott, de Riszovics is kifogott rajtunk a túloldalon. Elég volt néhány kimaradt akció a szerb szurkolók füttykoncertje közepette, hogy utolérjenek minket (pedig közben emberelőnybe is kerültünk). A visszaálló Görbicz passzából a legjobbkor volt eredményes Szamoránsky. Továbbra is mi vezettünk, de sovány előnynél többre nem voltunk képesek, míg gyakran nem volt ellenszerünk a szerb átlövésekkel szemben. 26–25

41–45. perc: Újabb döntetlen állás után Herr állt vissza a kapunkba. Fokozódott a küzdelem a pályán, a néhány ítéletet szóvá tevő Böhn sárgát kapott. Szekeres is a szerb kapu elé keveredett, és ha már ott járt, dobott is egy gólt. Nem fogta meg a mieinket a hangulat, Vérten találata után 29–27-re mentünk.

46–50. perc: Szekeres második gólja után időt kértek a szerbek, míg a felső karéjt megtöltő magyar szurkolók tomboltak. Vérten játszott támadásban a balátlövő posztján. A szerbek felzárkózási kísérleteit hol Herr védései, hol a saját hibáik akadályozták meg. 30–28

51–55. perc: Elég volt azonban néhány kihagyott támadás, hogy feljöjjenek mínusz egyre, amely igencsak kiélezett végjátékot sejtetett. A szerbek a montenegrói meccshez hasonló ziccert hibáztak, míg mi újra lélegzetvételnyi előnyhöz jutottunk. Herr lélektanilag fontos pillanatban védett. 32–30

56–60. perc: Tomasevics is fogott egyet, majd három és fél perccel a vége előtt a szerbek időt kértek. A folytatásban felső lécet lőttek a szerbek, míg mi elvesztettük a labdát. Popovics ment be a védőink között, majd a túloldalon Görbicz test melletti lövését fogta Tomasevics. Hogy még nagyobb legyen a baj beállóból egyenlített az ellenfél. Rédei-Soós a fülsiketítő hangorkánban is bevágta, de érkezett rá a válasz. Tíz másodperc volt előtte, amikor lehoztuk a kapust is, de Tomori szorongatott helyzetből a kapu fölé vágta a labdát. Jöhetett a hosszabbítás – 33–33

Hosszabítás:

Két nagy átlövésgól vezette fel a ráadást, majd Filipovics csak a felső lécre durrantott. Egy majdnem elvesztett labda végül Kovacsiczhoz került, majd tőle a jobb alsóban kötött ki. Görbicz szorult ápolásra, ráadásul újból villant Lekics. Tomori külön őrzőt kapott, a keresztbe futó Rédei-Soós passzívnál talált be, de hamar érkezett a válasz. Lekics a szünet előtt nagy lendülettel érkezett, és Herr kezével együtt talált be. 36–37

Kiss Éva állt be a második öt percre, Rédei-Soós pedig egalizált. Kiss alatt nem csorgott be a labda, de Kovacsicz belépett. Triscsukot kellett ápolni rövid ideig. Kiss átlövést fogott, míg Kovacsicz ezúttal már figyelt a vonalra, és nem is hibázott szélről. A szerbek belementek, Kovacsicz hetest harcolt ki, amit Görbicz dobott be. Tomori labdát szerzett, Szekeres pedig eldöntötte a meccset! Még egy-egy gól esett mindkét oldalon, de ez már senkit nem érdekelt. 41–38-ra nyertünk, megszerezve a harmadik helyet.

A lefújás után kezdődött az örömtánc, majd egy emberként rohantak oda a lányok a nehéz időszakon keresztül ment szövetségi kapitányhoz, Böhnhöz, akit a levegőbe is dobáltak.

Éremmel tértünk vissza a világelitbe, szép volt lányok!

ÉLŐ, ONLINE KÖZVETÍTÉS A MÉRKŐZÉSRŐL!

„FANTASZTIKUS CSAPATUNK VAN”

„ANNYIRA BOLDOG VAGYOK”

„MINDENKI KÜZDÖTT A MÁSIKÉRT”

A TELJES MÉRKŐZÉS FELVÉTELE

(Az Eb hivatalos csatornájának felvétele)

BÖHN ÖNFELEDT TÁNCCAL ÜNNEPELTE A BRONZÉRMET

NŐI KÉZILABDA EB, A 3. HELYÉRT
MAGYARORSZÁG–SZERBIA 41–38 (33–33, 21–19) – hosszabbítás után
Belgrád, 11000 néző. V: Gousko, Repkin (fehéroroszok)
MAGYARORSZÁG: Herr O. – Kovacsicz 3, Szamoránsky P. 3, SZEKERES 3, Triscsuk, GÖRBICZ 6 (6), Vérten 2. Csere: Kiss É. (kapus), RÉDEI-SOÓS 9, TOMORI 8, Szucsánszki 3, VINCZE M. 3, Bódi 1
SZERBIA: Tomasevics – Milosevics 2, Popovics 4, LEKICS 7 (2), Rajovics, FILIPOVICS 7, OGNEJOVICS 7 (1). Csere: Risovics (kapus), Erics 3, Damnjanovics 2, Nisavics 1, Dimitrovics 3, Krpez 1, Pop-Lazics 1, Liscsevics
Az eredmény alakulása. 10. perc: 6–6. 13. p.: 6–9. 17. p.: 10–10. 22. p.: 13–13. 26. p.: 17–15. 28. p.: 19–16. 34. p.: 24–21. 38. p.: 24–24. 46. p.: 30–27. 52. p.: 31–29. 54. p.: 32–30. 63. p.: 35–34. 65. p.: 36–37
Kiállítások: 2, ill. 8 perc
Hétméteresek: 6/6, ill. 4/3