NS-értékelés: a magyar férfi kézilabda sikeres évet tudhat maga mögött

Vágólapra másolva!
2024.12.27. 09:48
Eb-5. lett a magyar férfi kézilabda-válogatott (Fotó: Dömötör Csaba)
Európa-bajnokság, olimpiai selejtező, olimpia: a magyar férfi kézilabda-válogatott számos emlékezetes pillanatot szerzett a szurkolóknak, a legnagyobb klubjaink, a Veszprém és a Szeget irányítását pedig új edzők vették át, akik hamar megtalálták az összhangot a csapatukkal, és a sikerek sem maradtak el.

Kiugróan jó évet zár a magyar kézilabda 2024-ben, és nemcsak az eredmények miatt, hanem mert rendkívül mozgalmas és izgalmas időszak volt ez az esztendő. Kezdődött azzal, hogy januárban a férfiválogatott mindhárom csoportmeccsét megnyerte a németországi Európa-bajnokságon, simán legyőzte Izlandot, majd történelmi győzelmet aratott Horvátország felett, nemcsak azért, mert 1998 óta először verte meg világversenyen, hanem mert története során először fordult elő, hogy négy meccset is meg tudott nyerni egy Eb-n.

Az év az NSO-n: 204 882 kattintás

Három góllal megvertük Horvátországot az Európa-bajnokságon! A januári Európa-bajnokságon 26 év után először győztük le a horvátokat nagy világversenyen. A kiélezett mérkőzés online közvetítése és a hozzá tartozó helyszíni beszámolónk több mint 200 ezer oldalletöltést generált.

Aztán ehhez jött a szlovénok elleni egygólos siker az ötödik helyért vívott ki-ki mérkőzésen, így a nemzeti együttes története legjobb helyezését érte el. A torna többi nagy nyeresége a szerencsének is köszönhető, ezek közül az egyik Bartucz László újrafelfedezése volt (az ok: Mikler Roland saját döntésére nem utazott el a csapattal), a másik Imre Bence behívása (az ok: Pedro Rodríguez magánéleti okokra hivatkozva kérte, hogy otthon maradhasson), a harmadik pedig Bodó Richárd feltámadása, aki nem kezdte jól a tornát, és egy ponton még a hazautazáson is gondolkodott.

Alig volt időnk felocsúdni az Eb-mámorból, máris jött a tatabányai olimpiai selejtező márciusban és a mindent eldöntő meccsen Portugália 30–27-es legyőzése, valamennyi kézilabda-rajongó retinájába beleégett Bartucz László hatalmas védése az utolsó percben, ahogy átnyúlós mozdulattal kiszedte Leonel Fernandes ziccerét, aki egy az egyben vitte rá a labdát. A csarnok szinte felrobbant, a játékosok sírva-nevetve borultak egymás nyakába, a magyar válogatott pedig tizenkét év után kijutott az olimpiára. Vitathatatlanul ez volt az év legszebb és legemlékezetesebb pillanata.

A párizsi olimpiai szereplés nem sikerült olyan jól, mint vártuk, de a tizedik hely csalóka, mert a csapat nem játszott rosszul, a norvégokkal talán még sosem vívott ilyen kiélezett mérkőzést, egy kis szerencsével, higgadtsággal és a végén nagyobb koncentrációval akár tovább is juthatott volna. Nem sikerült, egy góllal alulmaradtunk s nem jutottunk tovább a csoportból – ám újra ott voltunk az olimpián, ahova kijutni mindig sokkal nehezebb!

Legnagyobb klubjaink, a Veszprém HC és az OTP Bank-Pick Szeged életében is új szakasz kezdődött, nyáron mindkét gárda kispadjára új szakember ült, és a jelek szerint mindkét klub megtalálta az edzőjét. A nemzetközileg elismert, a Barcával háromszoros BL-győztes Xavi Pascual megszerezte az Építőkkel a csapat első klubvilágbajnoki címét, közben a legjobb teljesítményt nyújtotta az ősszel a Bajnokok Ligájában és a magyar bajnokságban is.

Michael Apelgren is friss levegőt hozott Szegedre, láthatóan összhangban van a játékosaival, a gárda jól játszik, szép győzelmeket aratott a BL-ben, a magyar bajnokságban pedig másfél év után győzte le a legnagyobb hazai rivális Veszprémet. Az ősz alapján minden adva van arra, hogy csapataink tavasszal elérjék a kitűzött céljaikat, a magyar bajnokság pedig újra nyitottnak tűnik.

Az év játékosa: Imre Bence (THW Kiel)

Bátor és technikás játékával Imre Bence januárban valósággal berobbant a magyar válogatottba és a köztudatba, az Eb-n a csapat egyik legpontosabb lövője volt, az első 18 lövését nem hibázta el, és onnantól kihagyhatatlan lett a nemzeti együttesből. A tatabányai olimpiai selejtezőn a Portugália elleni, mindent eldöntő meccsen nyerőembernek bizonyult, a hajrában nyolc perc leforgása alatt ötször talált az ellenfél kapujába, a mérkőzés legjobbjának választották, 21 évesen pedig olimpiára utazhatott. Már a Fradiban is megmutatta, mit tud, de a nyáron légiósnak állt, elvitte egy német sztárcsapat, a THW Kiel, amelyben ugyancsak remekül teljesít.

Az év légiósa: Nedim Remili (Veszprém HC)

Már tavaly is megválasztottuk az év legjobb légiósának Nedim Remilit, a Veszprém francia játékosát, aki azóta még jobb lett. Az előző idényben főleg irányítót játszott, de az Építők új edzője, Xavi Pascual visszaküldte eredeti posztjára, jobb­átlövőbe, amit a játékos láthatóan még jobban élvez, a csapat házi gólkirálya és a Bajnokok Ligája egyik legjobb góllövője. A pályán igazi vezéregyéniség, aki továbbra is a csapat motorja maradt, nem fél magára vállalni a rizikós helyzeteket, és többnyire meg is oldja azokat, egyben felszabadultabb is lett, ugyanis most már nem minden teher van rajta és a Ludovic Fabregassal közös játékkapcsolatán.

Az év edzője: Chema Rodríguez (magyar válogatott)

Az idén is sikerrel vívta meg valamennyi harcát Chema Rodríguez. A januári Európa-bajnokságon az ötödik hellyel a válogatott történetének legjobb kontinensbajnoki eredményét érte el, majd Tatabányán kiharcolta az olimpiai szereplést, ami azt jelenti, hogy eddig valamennyi selejtezőjét sikerrel vívta meg a nemzeti csapat élén. Sokszor hangsúlyozza, hogy félig már magyarnak érzi magát, amit hozzáállásával sokszor bizonyított, az olimpián a franciáktól elszenvedett vereség és a kiesés után a könnyeivel küszködve értékelt, kiállt csapatáért és minden felelősséget magára vállalt, ami jól mutatta, mennyit jelent neki a magyar szövetségi kapitányi poszt.

EZ TÖRTÉNT 2024-BEN

JANUÁR 10–28.Mérföldkő volt a magyar válogatottnak a németországi Európa-bajnokság, mert az azon elért ötödik helyénél korábban sohasem végzett előkelőbb pozícióban. A csoportkörben Montenegró, Szerbia és Izland is fejet hajtott csapatunk előtt, majd a középdöntőben Horvátországot, a helyosztón Szlovéniát is sikerült legyőzni. A tornát Franciaország nyerte, miután hosszabbításban 33–31-re felülmúlta a favorit Dániát.
MÁRCIUS 14–17.Egy ideig döcögött a magyar válogatott szekere a tatabányai olimpiai selejtezőtorna utolsó mérkőzésén. Miután nemzeti csapatunk 33–24-re legyőzte Tunéziát és 29–25-re kikapott Norvégiától, a portugálok elleni ki-ki meccs döntött a kijutásról. Az ellenfél a szünet után meglépett, de aztán bravúrral sikerült fordítani (30–27), így 2012 után ismét kijutottunk az ötkarikás játékokra.
MÁRCIUS 28. – ÁPRILIS 4.Ismét egymás útjába sodorta az élet a Veszprémet és a Szegedet a Bajnokok Ligája rájátszásában, és ugyanolyan forgatókönyvet írt a két topcsapatnak, mint egy évvel korábban. Az Építők a Pick Arénában 37–30-as előnyre tett szert, amit hazai pályán szintén hétgólos győzelem követett (39–32).
ÁPRILIS 25. ÉS MÁJUS 1.A Veszprém Arénában elért vékonyka 32–31-es győzelem nem volt elég a magyar csapatnak az Aalborg elleni negyeddöntős párharcban. A dánok a visszavágón 33–28-ra legyőzték a Veszprémet, amely így egymás után másodszor maradt távol a Bajnokok Ligája négyes döntőjétől.
MÁJUS 12.A magyar válogatott 36–23-ra legyőzte Litvániát a világbajnoki selejtező veszprémi visszavágóján, így biztosan, kettős győzelemmel, 69–49-es összesítéssel jutott ki a horvát-dán-norvég rendezésű világbajnokságra.
MÁJUS 19.A 2023–2024-es idény legszorosabb Veszprém–Szeged rangadóját a Magyar Kupa négyes döntőjében játszották a felek. Ám a Tisza-partiak csak megnehezíteni tudták a történetük 31. kupasikerét arató veszprémiek dolgát, akik 33–30-ra diadalmaskodtak.
MÁJUS 29.Tizenhárom év után zárt százszázalékosan hazai fronton (bajnokság és kupa) a Veszprém, miután a Szeged elleni bajnoki döntőben az első és a második mérkőzést is megnyerte. Ez már a 28. bajnoki címe volt az Építőknek, amely a nyáron megvált a Momir Ilics, Gulyás Péter edzőpárostól.
JÚNIUS 8–9.A Barcelona négy év alatt harmadszor is megnyerte a Bajnokok Ligáját, amit a négyes döntős formátumban zajló végjáték még elképesztőbb sikerré tesz. Antonio Carlos Ortega együttese előbb 30–18-ra kiütötte a THW Kielt, majd az Aalborg elleni fináléban elrontotta Mikkel Hansen búcsúját. A dánok legendája nem járt sikerrel az időn túli szabaddobásából, így a katalánok 31–30-ra nyertek, és tizenkettedik alkalommal emelhették magasba a trófeát.
JÚLIUS 27. – AUGUSZTUS 11.Megannyi emlékezetes pillanatot hozott a XXXIII. nyári olimpiai játékok férfi kézilabdatornája. A magyar válogatott továbbjutása nüanszokon múlott a félelmetesen erős csoportból, s a 10. helyen zárta a viadalt. Az év legjobb meccsén Németország hosszabbításban 35–34-re kiejtette a házigazda Franciaországot, amivel a negyeddöntőben lezárta Nikola Karabatic pályafutását. A 27 328 néző előtt lejátszott fináléban a dánok 39–26-ra kiütötték a németeket.
OKTÓBER 3.A nyár óta Xavier Pascual irányítása alatt álló Veszprém hosszabbításban 34–33-ra legyőzte a Magdeburgot a klubvilágbajnokság döntőjében, amivel története során először hódította el a trófeát.
 

EZ VÁR RÁNK 2025-BEN

Szokás szerint a magyar válogatott már januárban megalapozhatja az évet egy jó szerepléssel, a január 14-én rajtoló világbajnokságon Hollandia, Észak-Macedónia és Guinea társaságában kezdi meg remélhetőleg minél hosszabb menetelését. Chema Rodríguez együttese a 2024-ben elért ötödik helyével története legjobb Európa-bajnoki szereplését érte el, tavasszal pedig már a következőre harcolhatja ki a helyét. A Bajnokok Ligája mellett érdemes lesz figyelemmel követni a Veszprém és a Szeged versenyfutását a hazai trónért, ami sokkal kiélezettebbnek ígérkezik, mint az elmúlt két idényben.
JANUÁR 8. ÉS 10.Felkészülési mérkőzés, Magyarország–Szerbia, Zombor és Szeged
JANUÁR 14. – FEBRUÁR 2.Világbajnokság, Horvátország, Dánia, Norvégia
MÁRCIUS 12.Európa-bajnoki selejtező, Montenegró–Magyarország
MÁRCIUS 15. VAGY 16.Európa-bajnoki selejtező, Magyarország–Montenegró
ÁPRILIS 12–13.Magyar Kupa, négyes döntő
ÁPRILIS 23. – MÁJUS 1.Bajnokok Ligája, negyeddöntő
MÁJUS 7. VAGY 8.Európa-bajnoki selejtező, Szlovákia–Magyarország
MÁJUS 11.Európa-bajnoki selejtező, Magyarország–Finnország
MÁJUS 26. – JÚNIUS 8.K&H Liga, az egyik fél második győzelméig tartó döntő
JÚNIUS 14–15.Bajnokok Ligája, négyes döntő, Köln

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik