Női kézilabda Eb: a franciák a svédeket is legyőzve elődöntősök, Montenegró küzdelmes meccset nyert meg

Vágólapra másolva!
2024.12.08. 22:20
A kék mezes franciák négy góllal győzték le a svédeket (Fotó: Szabó Miklós)
Montenegró két góllal felülmúlta Lengyelországot a részben hazai rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság csoportkörében, a magyar válogatottat is a soraiban tudó debreceni I. csoportban. A vasárnapi játéknap záró meccsén – a mieink Románia felett aratott győzelme (37–29) után – Franciaország 31–27-re nyert Svédország ellen, megőrizte hibátlan mérlegét, de nem tudott visszakerülni az első helyre, a magyar válogatott gólkülönbsége pillanatnyilag eggyel jobb.

MONTENEGRÓ–LENGYELORSZÁG 30–28

A meccs elején a lengyel válogatott a védjegyévé vált hét a hat elleni játékkal háromgólos előnyre tett szert, miközben a montenegróiak többet hibáztak és a helyzetkihasználásuk sem volt a legjobb. Érdekes módon egy lengyel időkérést követően tudta stabilizálni védelmét Szuzana Lazovics együttese, majd a 20. percben Magda Balsam kapott piros lapot, miután hetesből fejbe lőtte Armelle Attingrét. Zaklatott időszak következett, sok kiállítással mindkét oldalon, és bár megfordította az állást Montenegró, a szünetben iksz volt az eredmény. 

A térdsérüléssel bajlódó Milena Raicsevics ismét csak a statisztika írásával tudott segíteni, miközben az egyik oldalon Djurdjina Jaukovics, a másikon Monika Kobylinska jeleskedett a góltermelésben. A lengyeleknél Adrianna Placzek nyolc védést mutatott be az első félidőben, felülmúlva Attingrét. A lengyel szurkolók egyébként többször is rázendítettek a „Ria Ria, Hungária!” rigmusra a Főnix Arénában, amire a magyarok „Polska, Polska!” skandálással válaszoltak.

A második játékészben is folytatódott az adok-kapok, azonban a kezdeti előnyük után többnyire a lengyeleknek kellett futniuk az eredmény után. Az utolsó tíz perchez érve négyre nőtt a lengyel hátrány, és innen már úgy sem volt nekik visszaút, hogy Jaukovics az 55. percben megkapta a harmadik két percét.

FRANCIAORSZÁG–SVÉDORSZÁG 31–27

Hiába a svédek gyengébb szereplése, Franciaországnak mégis jó tesztnek tűnt az ellenük lejátszott összecsapás. A győri Linn Blohm találatával indult a rangadó, a skandinávok az első tizenöt percben még jól tartották magukat. Aztán 6–6 után következett a francia ritmusváltás, amivel a világbajnok 13–7-re meglépett. Estelle Nze Minko egyre jobb formában játszik az Eb-n, ami nem véletlen, ő mindig a torna második felében nyújtja a jobb teljesítményt. Rajta kívül a villámgyorsan induló szélsők, Lucie Granier és Chloé Valentini voltak elemükben, gyors góljaik nélkül aligha járt volna a francia csapat 19 találatnál az első félidőben.

A franciáknál bárki jött be a kispadról csereként, mindannyian lendítettek válogatottjuk játékán. A svédek mindent megpróbáltak, a 41. percben Jamina Roberts elképesztő egész pályás passzt adott az induló Clara Bergstennek, aki 24–21-re felhozta együttesét. Azonban Nze Minko tarthatatlan volt ezen a találkozón, a győriek balátlövőjének olyan napja volt, hogy mindenkit simán kicselezett, aki éppen vele szemben állt.

Ezen az estén sem maradtunk Johanna Bundsen-gól nélkül: a svéd kapus hatodik meccsén már a tizedik üres kapus találatát szerezte. A franciáknak az utolsó percekben már nem kellett izgulniuk, 31–27-es sikerrel biztossá tették a helyüket az elődöntőben – igaz, kedden jobb gólkülönbségünk miatt a mieinknek a döntetlen is elég ellenük a csoportelsőségéhez.

A mérkőzés legjobbjának választott Nze Minko hat góllal, győri klubtársa, Hatadou Sako két védéssel, a Ferencváros hálóőre, Laura Glauser tíz hárítással járult hozzá a sikerhez. Blohm háromszor, svéd honfitársa, a Debrecenben kézilabdázó balátlövő, Kristin Thorleifsdóttir egyszer talált be.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ 
I. CSOPORT (DEBRECEN)
Montenegró–Lengyelország 30–28 (14–14)
Ld: Jaukovics 8, ill. Kobylinska 6
Franciaország–Svédország 31–27 (19–13)
Ld: Horacek 6, Nze Minko 6, Valentini 5, ill. Roberts 4, Axnér 4
Magyarország–Románia 37–29 (20–15) – részletek itt!

    
AZ I. CSOPORT ÁLLÁSA
1. MAGYARORSZÁG

4

4

126–95

+31

8

2. Franciaország

4

4

127–97

+30

8

3. Montenegró

4

2

2

100–110

–10

4

4. Románia

4

1

3

104–117

–13

2

5. Svédország

4

1

3

108–113

–5

2

6. Lengyelország

4

4

96–129

–33

0

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik