Golovin Vlagyimir: A Mount Everest csúcsára sem a legerősebbek érnek fel, hanem azok, akik mentálisan bírják

Vágólapra másolva!
2024.12.15. 07:12
A magyar válogatottnak minden mérkőzés ajándék már Bécsben a szövetségi kapitány szerint (Fotó: Szabó Miklós)
Története során ötödször játszik a bronzéremért az Európa-bajnokságon a magyar női kézilabda-válogatott, amely vasárnap délután az osztrák fővárosban is megmérkőzik a franciákkal (kezdés: 15.15, élőben az NSO-n).


Még egy utolsó nagy nekirugaszkodás.

Már csak a lényeg, a finálé és a harmadik helyért kiírt mérkőzés maradt hátra az osztrák–magyar–svájci közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság bécsi záró hétvégéjén. Az elődöntőben a címvédő Norvégiával szemben alulmaradó, 12 év után ismét a legjobb négy közé jutó magyar válogatott vasárnap délután a dánoktól vereséget szenvedő franciákkal találkozik a bronzéremért – a két együttes öt nappal korábban, a debreceni középdöntő utolsó körében már megmérkőzött egymással, a rivális szoros csatában 30–27-re győzött.

Az Eb 17. napján (ilyenkor döbben csak rá igazán az ember, hogy mennyire hosszú és megterhelő egy ilyen nagy torna…), szombat délelőtt a Stadthalle küzdőterén megtartott hivatalos médiaesemény a magyar csapatra kiszabott félórával indult, azonban a mieink nem tudtak teljes létszámban megjelenni. A ­másodedző Szilágyi Zoltán mellett a balszélső Márton Gréta, az irányító Vámos Petra és a kapus Janurik Kinga is megfázásos tünetek miatt, elővigyázatosságból és a pihenést szem előtt tartva maradt távol.

A rutinos Böde-Bíró Blanka (balra) és Szöllősi-Schatzl Nadine fontos szereplő lehet a franciák elleni bronzmérkőzésen (Fotó: Szabó Miklós)

– Kiteszik a szívüket a pályára
– Mi dönthet a franciák elleni újabb mérkőzésen? A szív és a napi forma?
Igen, ez két fontos tényező a sportban. A napi formát nem lehet megjósolni, de a szívet meg merem előre ígérni, részünkről ez biztosan meglesz a vasárnapi helyosztón.
– Honnan tudnak még erőt meríteni a kilencedik Európa-bajnoki csata előtt?
– Európa-bajnoki bronzéremért játszunk, aminek minden motivációt és erőt meg kell adnia. Természetesen ez nem kompenzálja a fizikai fáradtságot, de a mentálisat igen.
Milyen meccsre számít? Tudnak még bármi újat mutatni egymásnak taktikailag?
– Ezen a mérkőzésen nem az lesz a lényeg, hogy újat mutassunk a riválisnak, hanem az, hogy a saját kézilabdánkat játsszuk, pontosan és hatékonyan. Szerintem az Eb ezen szakaszában egyébként is már kevés csapat tud bármi újjal szolgálni a másiknak.

Fotó: Kovács Péter
Miniinterjú – Faluvégi Dorottya a válogatott jobbszélsője: Nem az lesz a lényeg, hogy újat mutassunk a riválisnak

„Javult a betegek állapota, a délutáni edzésen megnéztük, hogy ki milyen állapotban van. Az orvosi stáb dolgozik folyamatosan, ellát mindenkit gyógyszerekkel, de annyian küszködnek valamivel, hogy fogyóban van a készlet. Bízom benne, hogy az utolsó napra minden rendben lesz, és számíthatunk mindenkire a vasárnapi meccsen – adott helyzetjelentést Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány, aki ezután kitért a franciák elleni találkozóra. – Rövid időn belül négyszer találkozunk a francia válogatottal, mert az Eb-középdöntő előtt ott volt az őszi két felkészülési meccs is. Egyszer sikerült győznünk, az a mérkőzés önbizalmat adhat. Nem tudni, hogy a rivális milyen állapotban lesz, nekünk itt már minden mérkőzés ajándék, a franciák viszont biztosan az aranyéremért jöttek. Nem sikerült az elődöntőjük, egy szállodában van a két válogatott, láttam rajtuk, hogy nem boldogok a pénteki eredmény miatt, de ilyen a sport.”

Golovin Vlagyimir bízik benne, hogy az utolsó mérkőzésen mindenkire számíthat (Fotó: Szabó Miklós)

A kapitány szerint feszesebbé kell tenniük a védekezést a középdöntős találkozóhoz képest.

„A debreceni összecsapáson elkövettünk olyan hibákat, amilyeneket nem lett volna szabad, ezeket átbeszéltük. A védekezésen múlik a vasárnapi helyosztón minden. Ha hátul erősek vagyunk, akkor a támadásban elkövetett hibák sem bosszulják meg magukat annyira. A középdöntőben az első félidőben több volt a technikai hiba és az eladott labda elöl, ezeket minimalizálni kell, arra kell törekednünk, hogy az újabb mérkőzésen minél kevesebbet rontsunk. A Mount Everest csúcsára sem a legerősebbek érnek fel, hanem azok, akik mentálisan bírják, ez nem egyszerű, hiszen a vasárnapi már a kilencedik meccsünk lesz az Európa-bajnokságon, ami nem kevés – mentálisan erősnek kell lennünk, akkor megoldható a feladat.”

A magyar nemzeti együttes 1994, 1998, 2004 és 2012 után ötödször játszhat a bronzért a kontinenstornán. Harminc éve 24–19-re kikapott Norvégiától a helyosztón, 1998-ban Ausztriát, 2004-ben Oroszországot, tizenkét esztendeje pedig Szerbiát (hosszabbításban) legyőzve dobogóra állhatott.

Ahogyan a magyar és a francia csapat, a vasárnap esti bécsi döntő két résztvevője, a címvédő norvég és a dán válogatott is találkozott már egymással az idei Eb középdöntőjében (27–24-re nyert Norvégia).
 

A sorozatban a harmadik sikerükre hajtó norvégok három ezüst- és egy bronz­érem mellett a tizedik Eb-aranyukat nyerhetik meg, ami döbbenetes szám, ha azt vesszük, hogy a mostani a 16. kiírás. Az együttesnél 2001 és 2009 között másodedzőként, az elmúlt 15 évben szövetségi kapitányként dolgozó Thórir Hergeirsson ezzel a fináléval búcsúzik. A hatvanéves izlandi tréner irányításával két-két olimpiai arany- és bronzérmet, világbajnokságon három aranyat, egy-egy ezüstöt és bronzot, az Eb-ken öt arany mellett egy ezüstöt nyert az északi garnitúra. Az egyaránt háromszoros Eb-első és -második dánok az előző kontinenstornán 18 év elteltével játszottak ismét döntőt, most pedig 22 esztendő után ülhetnek fel újra Európa trónjára. 1996, 1998, 2002, 2004 és 2022 után hatodszor lesz ez a párosítás a döntőben, háromszor a norvégok, kétszer a dánok nyertek eddig.

Fotó: AFP
Északi klasszikus az aranyéremért

 

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
A HARMADIK HELYÉRT 
15.15: Franciaország–Magyarország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
A DÖNTŐ 
18.00: Dánia–Norvégia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

AZ EB VÉGEREDMÉNYE
 5. Svédország
 6. Hollandia
 7. Németország
 8. Montenegró
 9. Lengyelország
10. Szlovénia
11. Románia
12. Svájc
13. Spanyolország
14. Ausztria
15. Csehország
16. Izland
17. Feröer
18. Észak-Macedónia
19. Horvátország
20. Törökország
21. Szerbia
22. Portugália
23. Ukrajna
24. Szlovákia
 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik