Fantasztikus győzelmet arattunk a svédek ellen Debrecenben, majd az is kiderült, megvan a csoportelsőség!

Vágólapra másolva!
2024.11.30. 19:30
Nagy győzelmet arattunk a svédek ellen (Fotó: Kovács Péter)
Nagybetűs csapatként küzdve, ellentmondást nem tűrve győzte le simán a legnagyobb csoportrivális Svédországot a magyar női kézilabda-válogatott a kontinenstorna debreceni csoportkörében. Miután a török–északmacedón csata döntetlenre végződött, eldőlt, hogy a magyar válogatott csoportelsőként továbbjutott.


NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT (DEBRECEN)
MAGYARORSZÁG–SVÉDORSZÁG 32–25 (16–13)
Debrecen, Főnix Aréna, 4163 néző. V: Weijmans, Wolbertus (hollandok)
MAGYARORSZÁG: Böde-Bíró – GYŐRI-LUKÁCS 6, KLUJBER 8 (1), PAPP N., Füzi-Tóvizi, VÁMOS P. 2, Szöllősi-Schatzl 3. Csere: SZEMEREY (kapus), KUCZORA 7 (2), SIMON P. 6, Bordás, Pásztor N., Tóth Nikolett. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
SVÉDORSZÁG: Bundsen 1 – Hagman 2 (1), LINDQVIST 4, Roberts 2, Blohm 4, CARLSON 6, Hansson 1. Csere: Eriksson (kapus), Löfqvist, Axnér 1, Thorleifsdóttir 1, Strömberg, Lerby 3. Szövetségi kapitány: Tomas Axnér
Az eredmény alakulása. 5. p.: 3–1. 11. p.: 7–3. 18. p.: 11–7. 22. p.: 12–10. 26. p.: 13–12. 34. p.: 19–14. 40. p.: 23–16. 44. p.: 25–17. 48. p.: 27–20. 56. p.: 32–20
Kiállítások: 10, ill. 4 perc
Hétméteresek: 6/3, ill. 3/2
MESTERMÉRLEG
Tomas Axnér: – Nyilván nem vagyok elégedett a csapatom teljesítményével, hiszen volt a mérkőzésnek olyan pontja, amikor több mint tízgólos hátrányban voltunk. Tudtuk, hogy Magyarország már az elején erőt szeretne mutatni, amihez meg is vannak a játékosai. A védekezésünk nem állt össze, és a jól védő magyar kapus ellen a gólszerzéssel is akadtak problémáink. Már előre kell tekintenünk, mert hosszú még ez a torna, meglesz a lehetőségünk a mostani vereség kijavítására.

ÖSSZEFOGLALÓ

Már-már hiányérzetünk lenne, ha a magyar női kézilabda-válogatott nem találkozna a svédekkel az aktuális világversenyen. A mieink a legutóbbi két olimpián, az előző világ- és Európa-bajnokságon is megmérkőztek a skandinávokkal. Azonban, ha vissza kellene nyúlni valamelyik közelmúltbeli összecsapásukhoz, az egyértelműen a debreceni Főnix Arénában áprilisban lejátszott ötkarikás selejtezős mérkőzés lenne, amelyet nagyszerű játékkal nyert meg a Golovin Vlagyimir által irányított hazai együttes.

Az északiak elleni újabb, szombat esti főnixbeli Eb-csoportmeccs előtt a tavaszihoz hasonló elképesztő hangulat fogadta a csapatokat, az volt az ember érzése, hogy ilyen miliőben egyszerűen nem veszíthetnek a mieink. A svédek is véresen komolyan vették a középdöntős folytatás szempontjából kulcsfontosságú találkozót, a helyi sajtó a napokban arról cikkezett, hogy együttesük gyakorlatilag a múlt hét eleje óta a magyarokra készült.

Hazai részről a törökökkel vívott nyitó meccshez hasonlóan ezúttal is a ferencvárosi kapus, Janurik Kinga és a váci balátlövő, Csíkos Luca maradt ki. Az már az első pillanattól kezdve világos volt, hogy ez a meccs teljesen más lesz, mint amilyen az első körben lejátszott magyar–török és svéd–északmacedón csata volt. Bámulatos elánnal kezdett a magyar válogatott, az első három gólt jegyző Klujber Katrin az első három percben három labdát szerzett a rá jellemző szemfülességgel és pimaszsággal, élmény volt nézni. Az óriási hangorkán és szurkolás abszolút feldobta Vámos Petrát (aki Klujber mellett igazi vezér volt támadásban) és társait. A védekezés pörgős és pattogós volt, kellően kemény, masszív és hatékony, a mieink végig ott voltak az északiak nyakán, akik kis túlzással néha levegőt is alig tudtak venni, és sokszor passzívig passzolgattak tehetetlenségükben, hiába kértek időt már tizenegy perc elteltével 7–3-as hátrányban. Igyekeztek rohanni Vámosék, a kapott gólok utáni középkezdésekből is, de ha kellett, emberhátrányban jól „csalták az időt”. Okosan, higgadtan, pontosan, koncentráltan tette mindenki a dolgát hazai részről. Az első félidő hajrájához közeledve ugyan jött egy kis hullámvölgy, a támadójáték megakadt, így közelebb zárkóztak a semmi különöset sem mutató svédek, ám néhány egyéni villanásnak köszönhetően a félidőben három volt a magyar előny (16–13).

(Fotó: Szabó Miklós)

Jól kezdte a második játékrészt is a Golovin-csapat, amely mindössze 16 gólt kapott az első negyven percben. Lehet, hogy a skandinávok már huzamosabb ideje erre a napra edzettek, mégis a magyar nemzeti együttes tűnt felkészültebbnek, összeszedettebbnek és motiváltabbnak. A 43. perc elején videózás után Füzi-Tóvizi Petrát kiküldték két percre a holland játékvezetők, de ez sem törte meg a mieink lendületét.

Nem lehetett megállítani őket.

Az utolsó negyedórára fordulva a nyolcgólos (25–17) hátrányban harmadik időkérését is ellőtte a svéd válogatott, amely csapatként és egyénileg sem tudta felülmúlni a hazaiakat. Eddig az északiak elleni áprilisi diadalt nevezhettük a 2021 ősze óta tartó Golovin-éra mestermunkájának, egyben mintadarabjának – mostantól ezt az Eb-találkozót. A záró tíz percben jártunk már, amikor a fantasztikusan teljesítő Klujber nyolcadik találatával 30–20 lett az állás, a csapathoz hasonlóan eksztázisban lévő szurkolók pedig rászámoltak a riválisra. Az 54. percben az addig 50 százalékos hatékonyság felett védő Szemerey Zsófi olyan magától értetődően kapta le a Győrben légióskodó Linn Blohm ziccerét, mint amilyen természetességgel vesz magához egy nagy kék bevásárlószatyrot az ember a svédek világhíres bútoráruházában...

Nos, a demoralizáló vereség után lehet, hogy össze kell szerelni a svéd garnitúrát, de ez legyen az ő bajuk. Mert magyar részről csak a mámor marad: a Golovin-együttes csodálatos játékkal múlta felül legnagyobb riválisát a csoportkörben, így a hétfői utolsó kör papírforma-eredményei után a maximális két ponttal kezdheti meg a középdöntős küzdelmeket csütörtöktől a Főnixben – ami most már tényleg kultikus hely lesz a magyar női kézilabdázásban. 32–25

A csoport másik mérkőzésén: Észak-Macedónia–Törökország 25–25

    
AZ A-CSOPORT ÁLLÁSAMGYDVL – KGkP
1. MAGYARORSZÁG

2

2

62–49

+13

4

2. Svédország

2

1

1

53–50

+3

2

3. Törökország

2

1

1

49–55

–6

1

4. Észak-Macedónia

2

1

1

43–53

–10

1

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT EURÓPA-BAJNOKI KERETE
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN – Románia), Csíkos Luca (Váci NKSE)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)

A SVÉD NŐI VÁLOGATOTT EURÓPA-BAJNOKI KERETE
Kapusok: Johanna Bundsen (Ludwigsburg – Németország), Jessica Ryde (DVSC Schaeffler), Evelina Eriksson (CSM Bucuresti – Románia)
Jobbszélsők: Nathalie Hagman (SCM Ramnicu Valcea – Románia), Clara Petersson Bergsten (Skuru IK)
Jobbátlövők: Nina Dano (IK Sävehof), Emma Lindqvist (Ikast – Dánia)
Irányítók: Carin Strömberg (Vipers Kristiansand – Norvégia), Jenny Carlson (Ludwigsburg – Németország)
Beállók: Linn Blohm (Györi Audi ETO KC), Sofia Hvenfelt (Ludwigsburg – Németország), Olivia Löfqvist (Storhamar – Norvégia)
Balátlövők: Jamina Roberts (Vipers Kristiansand – Norvégia), Tyra Axnér (Metz Handball – Franciaország), Kristin Thorleifsdóttir (DVSC Schaeffler)
Balszélsők: Clara Lerby (Aalborg – Dánia), Elin Hansson (Team Esbjerg – Dánia)

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik