Férfi kézi Eb: Nikola Karabatic rekordot döntött, francia győzelem Horvátország ellen

K. Zs.K. Zs.
2024.01.18. 19:48
Nikola Karabatic (középen) 289 góllal Eb-csúcstartó lett (Fotó: AFP)
Franciaország nagy csatában 34–32-re legyőzte Horvátországot a csoportelsők rangadóján a férfi kézilabda Európa-bajnokság csütörtöki játéknapján. Késő este a házigazda németek ugyancsak két góllal, 26–24-re verték a magukat nagyon felszívó izlandiakat.

FRANCIAORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 34–32

A horvátok jó védőmunkával kezdtek, erre alapozva eleinte ők vezettek, először 8–7-nél fordult az állás. Hiába léptek meg azonban három góllal is a franciák (13–10), a horvát kapuscsere bejött, Dominik Kuzmanovic több nagy védést is bemutatott, és a szünetre ismét döntetlen volt az állás (18–18).

A második félidőt jobban kezdték a franciák, és még az sem akasztotta meg játékukat, hogy a 42. percben Ludovic Fabregas harmadszor kapott kétperces büntetést, azaz számára befejeződött a meccs. Hamarosan négygólosra nőtt a franciák előnye (26–22), és az a bizonyos távoli, üres kapus 26. találat Eb-történeti pillanatot hozott: Nikola Karabatic a 289. gólját dobta Európa-bajnokságon, amivel megdöntötte az izlandi Gudjón Valur Sigurdsson kontinensrekordját. (A nőknél a román Cristina Neagu 303-mal Eb-csúcstartó.)

A nagy formát mutató Kuzmanovic hetest is védett, a horvátok felkapaszkodtak egy gólra (27–26), ám rövid időn belül két eladott labdájukat Dylan Nahi és Nedim Remili is góllal büntette, újra nagyobb lépéselőnybe kerültek a franciák.

A horvátok igyekeztek tapadni, egy-egy gólra visszajöttek, de a végjátékban még egyszer emberhátrányba kerültek, és a francia csapat Nicolas Tournat két beállógóljával biztossá tette győzelmét.

NÉMETORSZÁG–IZLAND 26–24

A mieinktől elszenvedett súlyos vereség után valóban magukba nézhettek az izlandiak, ahogyan azt Áron Pálmarsson jövendölte, mert az első két gólt ők dobták, és ha Andreas Wolff nem véd parádésan, akár végig kézben tarthatták volna az irányítást.

Wolff azonban remekelt, így bár roppant szoros volt a meccs, 6–5-től a németek vezettek – egészen a hajrá kezdetéig, amikor 18–19-nél fordult az állás. A fordításban nagy szerepe volt Viktor Hallgrímssonnak, aki elkapta a fonalat az izlandi kapuban.

20–21 után azonban három német gól következett egymás után, Wolff kisvártatva kivédte Viggó Kristjánsson hetesét, így bár végig a levegőben lógott a meglepetés, Izland kapaszkodott, többé nem tudott egyenlíteni.

Julian Köster öt másodperccel a vége előtt dobta be azt a gólt, amellyel biztossá vált a hazai győzelem – Alfred Gíslason német szövetségi kapitányként legyőzte honfitársait.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (NÉMETORSZÁG)