Férfi kézi Eb: hosszabbításos dráma végén a franciák jutottak elsőként a döntőbe

R. P.R. P.
2024.01.26. 19:45
Elohim Prandi ezzel a dobással harcolta ki a hosszabbítást (Fotó: Getty Images)
A franciák jutottak elsőként a férfi kézilabda Európa-bajnokság döntőjébe, miután hosszabbításban 34–30-ra legyőzték Svédországot.

A „fél” Telekom Veszprém szerepet kapott az első elődöntőn, hiszen a bakonyi klub összesen hat játékossal képviseltette magát. Az olimpiai bajnok franciáknál Hugo Descat, Nedim Remili, Ludovic Fabregas és Kentin Mahé, a címvédő svédeknél Andreas Nilsson és Lukas Sandell játszott.

Jól kezdték a meccset a svédek, de hiába vezettek 3–1-re, a franciák átvették az irányítást, fordítottak, és a félidőre hatgólos előnyt építettek fel (17–11). A franciáknál nagyszerűen muzsikált a veszprémi különítmény: Descat mind a hat lövését gólra váltotta, Remili háromszor talált be, Fabregas és Mahé egy-egy gólt jegyzett. A svédeknél Felix Claar négy gólja érdemel említést.

Nagy meglepetésre a második félidő elején a svédek bő kilenc perc alatt eltüntették a különbséget, és a 39. perc elején már 18–18 állt az eredményjelzőn. Azonban ekkor a franciák is „megérkeztek”, és a vezetést – ekkor még – nem adták át. Andreas Palicka nagy bravúrjai is kellettek, hogy a svédek meccsben maradjanak.

Az utolsó tíz percet 22–22-es állásnál kezdték meg a csapatok. Közel négy percig nem változott az eredmény, és végül a svédek törték meg a gólcsendet a végig nagyszerűen játszó Claar újabb találatával.

A skandinávok nagyobb lendülettel érkeztek el a hajrához, két góllal is vetettek már. Palicka remekelt a kapuban, és a támadójáték is kiemelkedő volt.

Az utolsó két perc kezdetekor 26–24-re mentek az északiak, és nagyon úgy tűnt, hogy bejutnak a döntőbe. Csakhogy hiába vetettek két góllal fél perccel a vége előtt is, a franciák innen is felálltak. Előbb Yannis Lenne dobott gólt, majd az eredménytelen svéd támadás után, hét másodperccel a vége előtt ismét Guillaume Gille csapata jöhetett. A svédek mintaszerű szabálytalansággal megállították a támadást, és ezzel lepergették a maradék időt, de az időn túli szabaddobás még esélyt adott a franciáknak. És Elohim Prandi hatalmas erejű lövése utat talált Palicka kapujába! A svédek később emiatt megóvták a meccset, erről bővebben itt olvashatnak!

A kétszer öt perces hosszabbítás első félideje francia fölényben telt el. A svédek csak egy gólt dobtak, a franciák hármat. A második öt percben pedig tovább nőtt a különbség, a csalódott svédek már nem tudtak visszajönni.

Elképesztő dráma végén Franciaország 34–30-ra győzött!

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (NÉMETORSZÁG, KÖLN)