Győzelemmel kezdte a Debrecen a Bajnokok Ligáját

2023.09.09. 17:45
A Sävehof nem tudta megakadályozni a Debrecent a győzelemben (Fotó: Kiss Annamarie/Hajdú-Bihari Napló)
Elkezdődött az új idény a női kézilabda Bajnokok Ligája A-csoportjában is. A legjobbak közé 12 év után visszatérő DVSC a svéd Sävehof ellen kezdte meg szereplését, és szinte végig biztosan vezetett, csupán a hajrában tudott kozmetikázni az eredményen az ellenfél (32–29).

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
A-CSOPORT, 1.FORDULÓ
DVSC SCHAEFFLER–IK SÄVEHOF (svéd) 32–29 (18–13)
Debrecen, 1500 néző. V: Backovic, Palavckovic (szlovénok)
DVSC: GABRIEL – Töpfner 3 (1), Planéta 4, VÁMOS P. 6, Füzi-Tóvizi, KÁCSOR 5 (1), Vámos M. 2. Csere: Bartulovic (kapus), JOVOVICS 3, Hámori K. 2, Haggerty 2, CSERNYÁNSZKI 3, M. Costa 1, E. Johansson 1. Edző: Szilágyi Zoltán
SÄVEHOF: Bundsen – Sembe 1, KOPPANG 5, BLOMST 5, Granat, Heikka, MELLEGARD 5 (2). Csere: Lindner (kapus), Stankiewicz 3, L. Jensen 1, Kylberg, Mihailovic, HUSELIUS 5, Wiksfors 4. Edző: Jesper Östlund
Az eredmény alakulása. 9. perc: 8–4. 15. p.: 10–8. 17. p.: 10–10. 26. p.: 17–11. 41. p.: 24–19. 51 p.: 30–22. 58. p.: 30–26
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 3/2
Szilágyi Zoltán: – A győztes rajt volt a legfontosabb, hazai pályán mindenképpen szeretnénk mérkőzéseket nyerni, és létfontosságú volt, hogy a svédek ellen megszerezzük a két pontot. Úgy kezdtünk, ahogyan egy ilyen meccset kell, rögtön a megfelelő hőfokon pörögtünk. Voltak ugyan hullámvölgyeink, de összességében a találkozó nagy részében nagyszerűen kézilabdáztunk. Jól működtek a lerohanásink, sok gólt lőttünk így. Megvoltak a vezéregyéniségeink, akik felvállalták a felelősséget, és éltek a lehetőségekkel.
Jesper Östlund: – Kiváló csapattal találkoztunk, a hazai bajnokságban nem szoktunk ilyen szintű ellenfelekkel küzdeni. Mindent megtettünk, hogy felzárkózzunk és ledolgozzuk a hátrányunkat, de nem sikerült. Talán, ha nem az utolsó tizenöt percben kezdünk el jobban teljesíteni, akkor más kimenetele lett volna a mérkőzésnek.

DEBRECENBE KÉNE MENNI, tizenkét év után újra Bajnokok Ligája-meccset kéne nézni.

A DVSC női kézilabdázói a 2011 őszén vívott selejtező után szerepelnek ismét az elitsorozatban, a csoportkör első fordulójában ráadásul rögtön kulcsfontosságú mérkőzéssel kezdtek. A vágyott és dédelgetett továbbjutás eléréséhez ugyanis a svéd Sävehofot mindenképpen két vállra kellett fektetni hazai pályán.

„Múltadra büszkén küzdj a jelenben!” – feszítették ki a feliratot a Hódosban, míg mögötte a lelátón két hatalmas, tetszetős molinó futott le a kezdés előtt, az egyiken a múlt nagy klubikonjai, a másikon a jelen kerettagjai közül láthattunk néhányat.

A hat magyar mezőnyjátékossal kezdő Loki úgy indította a találkozót, mintha évek óta az elitligában edződne, nem tűnt megilletődöttnek. A skandinávok ezzel szemben több hibával kezdtek, így az első tíz perc után néggyel lépett el a magyar bajnoki és kupabronzérmes. A szívós svédek azonban nem szakadtak le, az első negyedóra után ledolgozták hátrányukat. Volt válaszuk a hazaiaknak, akik 8–3-as sorozattal megnyugtató előnnyel mehettek az öltözőbe a szünetben.

Az első félidőt végig a kispadon töltő Mariana Costának ebben ugyan nem volt szerepe, a hajdúságiak csupa szív brazil jobbszélsőjéről mindenesetre tanulmányt lehetett volna írni. Elképesztő hangerejű harci kiáltásokkal, hatalmas hévvel gesztikulálva, mutogatva és magyarázva biztatta és hergelte társait, illetve vezényelte a szurkolókat. A második harminc percben mindezt már a pályán tette, a motiválás közben pedig a kapuba is betalált.

Costa lelkesedése társaira is átragadt, Szilágyi Zoltán együttese a szünetet követően sem lassított, harcos és pontos játékkal őrizte biztos előnyét az utolsó percekig, ameddig – bár a vendégek faragni tudtak hátrányukból – a DVSC győzelme gyakorlatilag nem forgott veszélyben. A nagyszerű rajt és a roppant fontos két pont megszerzése pedig önbizalmat adhat a folytatásra. 32–29

További eredmény
A-csoport. 1. forduló

CSM Bucuresti (román)–Odense HB (dán) 28–24 (16–10)

(Fotó: Kiss Annamarie/Hajdú-Bihari Napló)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, három góllal nyert a Debrecen. 32–29

60. perc: Jutott még egy Planéta-gól a végére. 32–29

60. perc: Újabb rossz lövés a Debrecentől, a vége eléggé rosszul néz ki, hiszen Stankiewicz még kilőtte a bal felsőt. 31–29

59. perc: Beállóból is gólt szerzett Wiksfors, egy labdaeladás után. 31–28

58. perc: Huselius itt a végén nagyon lövi a gólokat, faragott a különbségből. 31–27

58. perc: Vámos Petra bújt ki a védők közül, és annak ellenére belőtte, hogy jól odacsaptak neki. Két perc lett Granat jutalma. 31–26

57. perc: Vámos Míra is elrontotta a helyzetét, fellelkesültek a svédek, és Huselius a bal szélről újabb gólt szerzett. 30–26

56. perc: Jött is a debreceni időkérés.

56. perc: Újabb gyengélkedés támadásban a Debrecennél, Huselius gyorsan indult, és be is lőtte. 30–25

55. perc: Egy eladott labda után szépen oldották meg a svédek, Huselius lőtte be a helyzetét. 30–24

55. perc: Koppang ugrott fel átlövésre, és a bal felsőbe küldte a labdát. 30–23

54. perc: Vámos távoli lövését Linder kiütötte.

53. perc: Passzívig ment a játék, végül aztán Johansson lövése volt rossz, a gyorsan induló Sembe ziccerét azonban Gabriel kivédte!

52. perc: Emberhátrányba került a Debrecen, Jovovicsot küldték ki. A kapufa megmentette a góltól a hazai csapatot, így tovább lehetett fogyasztani a kiállításból hátralévő másodperceket.

51. perc: Kapufát lőttek a svédek, a másik oldalon viszont Johansson nem hibázott a hatosról. 30–22

50. perc: Haggerty nyomakodott a helyzetért, megtalálta, és a jobb alsóba lőtt. 29–22

49. perc: Koppang zárta le a rossz sorozatot, szépen lőtt a jobb felsőbe. 28–22

49. perc: Két elkapkodott lövés a Debrecentől, egy rossz átadás a Sävehoftól az utóbbi egy perc mérlege.

48. perc: Időt kért a Debrecen.

48. perc: Koppang lövése nem találta el a kaput, kiegészült a DVSC.

47. perc: Szabálytalan zárás a svédeknél, Kácsor lövését viszont mentette a kapufa.

46. perc: Csernyánszkira nem figyeltek a védők, befutás után pattintott a hatosról a jobb alsóba. 28–21

46. perc: Emberelőnybe kerültek a svédek, Hámorit küldték ki. Hetes is járt, amelyet Mellegard belőtt a jobb alsóba. 27–21

45. perc: Wiksfors betörés után talált be, amire rögtön jött a gyors válasz Csernyánszkitól, aki szintén betörés után szerzett gólt. 27–20

44. perc: Sembe csúnya szabálytalansága után kapott kétperces büntetést. Hámori csinálta meg magának a helyzetet, és be is lőtte a jobb alsóba. 26–19

43. perc: Vámos Petra jelentkezett újabb góllal, mire hét a hat ellen támadott a Sävehof, csakhogy belemenéssel... 25–19

42. perc: Sembe kapott jó labdát a jobb szélen, és ügyesen a léc alá lőtt. 24–19

42. perc: Kácsor lövése kijött a kapusról, maradt a labda a Debrecennél, majd Planéta lövését is védte Bundsen.

41. perc: Mellegard most jól koncentrált, gól lett a jutalma. 24–18

40. perc: Kölcsönös rontások után jöhettek a sévek, Jensen lövését sáncolta le Planéta, majd labdaszerzés után Kácsor lőtt a saját térfeléről az üres kapuba. 24–17

38. perc: Svéd időkérés.

38. perc: Wiksfors nagy nehezen gólt szerzett, a másik oldalon Costa azonnal visszaállította a különbséget. 23–17

37. perc: Svéd kapufa után inkább megállt a debreceni támadás, Heikka két percet érő módon lökte el Vámos Petrát. Hosszú ideig tartott az akció, passzívig, Planéta lövése mellészállt.

36. perc: Planéta lövését lesáncolták, de jött a sarokdobás. Körbejárt a labda, majd Planéta kissé jobbról szépen belőtte. 22–16

35. perc: Koppang harcolt ki hetest a svédeknek, amelyet Mellegard belőtt. 21–16

35. perc: Vámos Petra betörése megint jó, volt, gól lett a jutalma. 21–15

34. perc: Koppang óriási góllal hozta közelebb a csapatát. A jobb felsőbe lőtt. 20–15

33. perc: Vámos Petra elől szétrebbentek a védők, így betört, és a bal kapufa segítségével szerzett gólt. 20–14

32. perc: Stankiewiczet nem vették komolyan a debreceni védők, így kintről nagy gólt dobott. 19–14

32. perc: Hetest kapott a Debrecen, mert Costát akadályozták a lövésben. A hetest Kácsor a jobb alsóba dobta. 19–13

31. perc: Gabriel védte Jensen lövését, fontos volt emberhátrányban.

31. perc:Elkezdődött a második féildő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, öt gól a Debrecen előnye. 18–13

30. perc: Töpfner helyzete kimaradt, a másik oldalon éppen őt, Töpfnert küldték ki két percre, hetest kapott a svéd csapat. A hetest Stankiewicz lőtte, Gabriel viszont kivédte!

29. perc: Jensen lőtte el ravaszul, be is csúszott a labda a bal alsóba. 18–13

29. perc: Vámos Míra került nagy helyzetbe a bal oldalon, és a bal felsőbe lőtt. 18–12

28. perc: Haggertyt küldték ki két percre lökés miatt. Stankiewicz a kapufát találta el, a kipattanót viszont Huselius belőtte. 17–12

27. perc: Koppang kapott kétperces büntetést, ezt Planéta használta ki, a szaggatottról lőtt a jobb alsóba. 17–11

27. perc: Sokat hibáztak a svédek, de így is lövéshez jutottak, Gabriel viszont védett.

26. perc: Svéd lépéshiba után Csernyánszky lövése ment fölé, de lökték, jött a szabaddobás. Szép akció végén Jovovics lőtte ki a jobb felsőt. 16–11

25. perc: Töpfner helyzetét védte Bundsen, viszont maradt a labda a hazaiaknál. Megint Töpfner próbálkozott, és ezúttal már eredményesen. 15–11

24. perc: Debreceni időkérés.

24. perc: Labdát vesztett a Loki, Sembe ziccerét azonban Gabriel kifogta!

23. perc: Wiksfors maradt nagyon szabadon beállóban, és ha már ott volt, be is dobta. 14–11

22. perc: Eladott labda a Sävehofnál, de nem kapkodott a Debrecen. Csernyánszky koszorított pozícióból előtte labdája becsorgott a bal alsóba. 14–10

21. perc: Hámori passzából Töpfner a jobb szélről jól lőtte ki a kapu jobb oldalát. 13–10

20. perc: Passzívig támadtak a svédek, a lövésük lejött a blokkról, de vissza hozzájuk, utána viszont elszórták...

19. perc: A svédek elrontották a támadásukat, Hámori nagy lendülettel ment rá a védfalra, és a bal alsóba lőtt. 12–10

19. perc: Kylberg lövése mellément, az ellentámadásból azonban Vámos Míra ejtése sem volt jó.

18. perc: Jovovics ezúttal jobban körülnézett, és ebből a lövésből már gól lett. 11–10

16. perc: Jovovics lövését védte a kapus, az egyenlítésért támadhattak a svédek. Meg is lett, mert Stankiewicz bevágta. 10–10

16. perc: Sokáig támadtak a svédek, és nem figyeltek Mellegardra, aki a bal szélről könnyű gólt dobott. 10–9

15. perc: Vámos Petra labdát lopott, majd Haggerty vált le a védőjéről, és szépen dobta be az újabb debreceni gólt. 10–8

14. perc: Blomst gólja egyre felhozta a svédeket, a másik oldalon viszont belemenést fújtak. 9–8

14. perc: Időt kért a Sävehof.

14. perc: Jensen távoli lövését bravúrral védte Gabriel.

13. perc: Bundsen előbb Kácsor, majd Töpfner ziccerét védte ki...

12. perc: Blomst nagyon egyedül maradt a hatoson, így aztán könnyű gólt lőtt a léc alá. 9–7

12. perc: Jovovics nem sokáig hagyta, hogy a vendégek védekezzenek, pillanatok alatt bevágta a kilencedik debreceni gólt. 9–6

11. perc: Rossz lövéssel fejeződött be a debreceni akció, a türelmes svéd játék viszont gólt hozott, Blomst talált be. 8–6

10. perc: Passzívig játszottak a svédek, de így is gól lett belőle, mert Koppang kintről bevágta. 8–5

9. perc: Koppangszépített, mire rögtön jött egy debreceni gólKácsor Grétarévén.8–4

8. perc:Gyengélkedett támadásban a svéd csapat, így jöhetett előre a DVSC.Vámos Petraellenállhatatlan betöréssel lőtt újabb gólt.7–3

7. perc: Kácsorlabdát lopott, és üres kapuba lőtt gólt a félpályáról.6–3

7. perc:Szinte azonnal válaszoltak egy átlövéssel a vendégek, majd támadásban rontott a Debrecen.5–3

6. perc:Rossz passz a vendégeknél,Vámos Petramagára maradt, és a bal alsóba lőtt.5–2

6. perc:Kivédekezett svéd támadás utánKácsorlövését védteBundsen.

5. perc:Heteshez jutott a Debrecen,Töpfnernagyon biztosan lőtte be.4–2

4. perc: Blomstszedte össze a labdát a hatos vonalának közeléből, és aztán csak belőtte.3–2

4. perc: Planétakapott labdát kissé jobbra, beljebb húzott, és a kapuba pattintott.3–1

2. perc: Mellegarda bal szélről ejtett szép gólt, válaszulVámos Míratalált be a svédek kapujába.2–1

1. perc:Debreceni góllal kezdődött a meccs,Kácsorátlövésből lőtte ki a bal alsót.1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Debrecen tiszta pirosban, a Sävehov sárga-kékben játszik.

A Debrecen meccskerete:16 Bartulovic (k), 94 Gabriel (k), 5 Hámori, 7 Johansson, 13 Tóvizi, 18 Grosch, 22 Jovovics, 24 Vámos M., 25 Csernyánszki, 28 Töpfner, 38 Vámos P., 43 Planéta, 44 Kácsor, 55 Haggerty, 71 Petrus, 88 Costa.
A Sävehof meccskerete:1 Bundsen (k), 30 Linder (k), 2 Sembe, 3 Huselius, 4 Stankiewicz, 7 Heikka, 9 Koppang, 11 Wiksfors, 18 Jensen, 19 Mellegard, 20 Blomst, 25 Mihailovic, 27 Kylberg, 55 Granat.

ELŐZMÉNYEK

A BL-be 12 év elteltével visszatérő DVSC egy nyolcasba került az ETO-val, plusz „kifogta” a CSM Bucuresti-et is. A 35 évesen is extraklasszis román Cristina Neagu mellett francia, norvég, svéd, spanyol, szerb, dán, szlovén és lengyel légiósokra építő kirakatcsapat ezúttal is a final fourba jutás egyik nagy favoritja, ám újfent az a legnagyobb kérdés, sikerül-e igazi csapattá kovácsolni a sok sztárt.

A hazai kerettagok mellett öt-öt holland és norvég, illetve egy svéd kézilabdázóra alapozó Odense eddig hiába üldözte a budapesti helyosztókat, most viszont révbe érhet. A Győrbe szerződő Ulrik Kirkelyt ugyanis a norvég Ole Gustav Gjekstad váltotta a kispadon, aki a Vipers Kristiansanddal 2018 és 2023 között ötször lett norvég bajnok, nem mellesleg megnyerte a legutóbbi három BL-kiírást. A magyaros A-csoportban szerepel még többek között a győriek kölcsönjátékosát, Háfra Noémit (a válogatott balátlövő tavaly őszi térdszalagszakadása után immár csaknem százszázalékos edzésmunkát végez) foglalkoztató montenegrói óriás, Buducsnoszt Podgorica és a kapus Szikora Melindát, illetve a jobbszélső Faluvégi Dorottyát bevető német Bietigheim is.

A Loki összeszokottságára és szervezettségére, na meg hazai oroszlánbarlangjára (a fanatikus szurkolók teremtette légkörben az élcsapatok is meg tudnak izzadni) támaszkodva okkal bízhat a továbbjutásban – a cél eléréséhez és az álom beteljesüléséhez ugyanakkor idegenbeli bravúrokra is szüksége lesz.

A kézilabda női Bajnokok Ligája új idényének beharangozóját ide kattintva lehet elolvasni.