Hagyományteremtő jelleggel, színpompás külsőségek közepette ünnepelte a közelmúltban véget ért idény kiemelkedő teljesítményt nyújtó játékosait az Európai Kézilabda-szövetség. A bécsi, kék szőnyeges bevonulással kísért díjkiosztón számos korábbi klasszis tiszteletét tette, nem véletlenül, ugyanis az este felvezetéseként beiktatták az európai kézilabdázás Hírességek Csarnokának első hatvan tagját. Az EHF két-két legendás játékost választott ki az elmúlt 30 idényből, az elit klubnak három magyar tagja is van.
A nőknél a 233-szoros válogatott, ötszörös BL-győztes Görbicz Anita és az olimpiai és vb-ezüstérmes, Európa-bajnok egykori kiváló kapus, az MKSZ-nél alelnöki tisztséget betöltő Pálinger Katalin, míg a férfiaknál a Barcelonával kétszeres BL-győztes, 209-szeres válogatott egykori jobbátlövő, Nagy László részesült az elismerésben.
A magyar kézis legendák a Nemzeti Sportnak nyilatkoztak arról, mit is jelent számukra bekerülni a Hírességek Csarnokába.
„A díjak között ez a pályafutásom csúcsa, hiszen ennél nagyobb elismerést már nem lehet kapni. Nagyon örülök és boldog vagyok” – mondta a bevonuláskor lapunknak Görbicz Anita, a Győri ETO elnöke.
„Meglepett, amikor erről hallottam, és persze nagy örömmel tölt el még most is. Jó volt bejönni a hotelbe, s látni az arcokat, akikkel nagy csatákat éltünk át. Megtisztelő, felemelő érzés, hogy itt lehetek” – nyilatkozta Nagy László.
A kapusok között bekerült a zentai születésű Sterbik Árpád, aki a szerb, majd a spanyol válogatott képviselte, világ- és Európa-bajnok, összesen hat érme van világversenyekről, míg klubszinten négyszer nyert Bajnokok Ligáját. Két különböző időszakban is védte a Veszprém kapuját, jelenleg kapusedzőként dolgozik a bakonyiaknál. Érdekesség, hogy a balátlövőknél a Veszprém jelenlegi edzője, Momir Ilics is szerepel a frissen beiktatott tagok között.
„Az első alkalommal megrendezett gálával szeretnénk, ha az idény legjobbjai még inkább reflektorfénybe kerülnének, míg a Hírességek Csarnokának életre hívásával tisztelgünk a legendák előtt, akik örökre beírták magukat a sportágunk történelemkönyvébe” – hangsúlyozta Michael Wiederer, az EHF elnöke.
A zenés műsor után került sor az álomcsapatok kihirdetésére. A különböző szempontok alapján (figyelembe vették a BL-ben, az Európa-ligában és a válogatottban nyújtott teljesítményeket is) összeállított, posztonkénti listából a játékosok, az edzők, a média és a szurkolók szavazati alapján alakult ki a végső névsor. Magyar játékos egyik csapatba sem került be, a nőknél azonban a BL-döntős FTC holland légiósa, Angela Malestein lett a legjobb jobbszélső, míg a BL-bronzérmes Győr adta a legjobb jobbátlövőt a szlovén Ana Gros személyében.
A Győr és az FTC díjazottai arról beszéltek lapunknak, milyen érzés volt megtudni, hogy bekerültek az idény álomcsapatába.
„A final four után értesültem a hírről. Boldog és büszke vagyok. Ez nem csak nekem, hanem leginkább a csapatnak szól. Jó itt lenni, s sok-sok régi nagy játékossal megismerkedni” – mondta Ana Gros.
„A final four volt a legfontosabb számomra, akkor hallottam a hírt. Ez a hab a tortán azok után, hogy a BL-ben is remekül teljesítettünk, s összességében kíváncsi vagyok, milyen lesz az este” – nyilatkozta lapunknak Angela Malestein.
Az EHF a tervek szerint minden évben megrendezi ezután a díjátadót (bár az időponton előfordulhat, hogy módosítanak, a nyári szabadság miatt ugyanis a legtöbb aktív játékos nem tudott jelen lenni), és a Hírességek Csarnokába is újabb kiválóságok kerülhetnek be.
AZ EURÓPAI KÉZILABDÁZÁS HÍRESSÉGEK CSARNOKÁNAK TAGJAI
FÉRFIAK
Kapusok: Thierry Omeyer, Tomas Svensson, Sterbik Árpád
Jobbszélsők: Víctor Tomás, Irfan Smajlagic, Lasse Svan, Vid Kavticnik
Jobbátlövők: Kirli Lazarov, Ólafur Stefánsson, NAGY LÁSZLÓ
Irányítók: Jackson Richardson, Ivano Balic, Enrique Masip, Talant Dujsebajev, Stefan Lövgren
Beállók: Magnus Wislander, Dragan Skrbics, Christian Schwarzer, Carlos Prieto, Bjarte Myrhol
Balátlövők: Daniel Narcisse, Sziarhej Rutenka, Momir Ilics, Filip Jícha
Balszélsők: Stefan Kretzschmar, Gudjon Valur Sigurdsson, Michael Guigou, Nikolaj Jacobsen, Xavier O'Callaghan
Védők: Andrej Csepkin, Ola Lindgren, Didier Dinart
NŐK
Kapusok: Valerie Nicolas, Jelena Grubisic, Cecilie Leganger, PÁLINGER KATALIN
Jobbszélsők: Cristina Varzaru, Iris Moorhammer, Stephanie Cano, Linn-Kristin Riegelhuth-Koren
Jobbátlövők: Grit Jurack, Katarina Bulatovics, Mette Vestergaard
Irányítók: GÖRBICZ ANITA, Camilla Andersen, Nodjialem Myaro, Irina Poltorackaja, Gro Hammerseng-Edin
Beállók: Heidi Löke, Ljudmilla Bodnyeva, Begona Fernández
Balátlövők: Bojana Popovics, Narcisa Lecusanu, Ausra Fridrikas
Balszélsők: Maja Szavics, Petra Cumplová Keková, Chrostina Roslying-Christiansen
Védők: Anja Althaus, Eduarda Amorim, Linnea Torstensson
AZ IDÉNY LEGJOBBJAI AZ EHF-NÉL
FÉRFI ÁLOMCSAPAT
Kapus: Niklas Landin (dán, THW Kiel)
Jobbszélső: Hans Lindberg (dán, Füsche Berlin)
Jobbátlövő: Mathias Gidsel (dán, Füsche Berlin)
Irányító: Luc Steins (holland, PSG)
Beálló: Ludovic Fabregas (francia, Barca)
Balátlövő: Simon Pytlick (dán, GOG)
Balszélső: Tyimur Gyibirov (orosz, PPD Zagreb)
Védő: Thiagus Petrus (brazil, Barca)
Legjobb fiatal játékos: Domen Makuc (szlovén, Barca)
Az idény legértékesebb játékosa (MVP): Simon Pytlick (dán, GOG)
NŐI ÁLOMCSAPAT
Kapus: Katrine Lunde (norvég, Vipers Kristiansand)
Jobbszélső: Angela Malestein (holland, FTC)
Jobbátlövő: Ana Gros (szlovén, Győr)
Irányító: Henny Reistad (norvég, Esbjerg)
Beálló: Vilde Ingstad (norvég, Team Esbjerg)
Balátlövő: Cristina Neagu (román, CSM Bucuresti)
Balszélső: Emma Friis (dán, Ikast Handbold)
Védő: Kathrine Heindahl (dán, Esbjerg)
Legjobb fiatal játékos: Pauletta Foppa (francia, Brest)
Az idény legértékesebb játékosa (MVP): Katrine Lunde (norvég, Vipers Kristiansand)