„Itt a jövőnk!” – írtuk tavaly július 15-i számunk címlapján, miután a magyar női junior kézilabda-válogatott megnyerte a debreceni U20-as világbajnokságot. Nem az volt az előző nyár egyetlen kiemelkedő magyar utánpótlássikere a női szakágban, hiszen a serdülők megnyerték Svédországban az U16-os nyílt Európa-bajnokságot, az ifjúsági válogatott pedig ezüstérmet szerzett a lengyelországi U18-as vb-n. Ezen a nyáron folytatódtak a sikerek: a juniorok (a tavalyi vb-2. korosztály) megnyerték a győri U19-es kontinenstornát, míg az ifjúságiaknál (a tavalyi U16-os garnitúra) U17-es Eb-győztes lett a válogatott egyik része Szlovéniában, a másik pedig harmadikként zárt a Bakiban rendezett EYOF-on.
MEGSZOLGÁLTÁK A TÁMOGATÁST
Golovin Vlagyimir, a női junior-válogatott szövetségi edzője: |
Páratlan sikersorozat, nem vitás, amely megalapozhatja a felnőttválogatott jövőbeli eredményességét is.
„Három tényezőben látom a sikerek titkát – tekintett vissza az utóbbi két nyár utánpótlás-világversenyein elért győzelmekre Novák András, a Magyar Kézilabda-szövetség operatív igazgatója és igazgatótanácsának elnöke. – Elsőként, amit mindig elmondok, és a jövőben is mindig meg fogom említeni, az a társasági adóból származó támogatás mint az eredményesség szükséges feltétele. A közhiedelemmel ellentétben nem sok pénze van a szövetségnek, hanem elegendő – a jó célokra, az értelmes és megvalósítható fejlesztésekre, beruházásokra, programokra, szigorú felhasználási ellenőrzési rendszer mellett. A felnőtt- és az utánpótlás-válogatottak szakmai munkája, innovációja kapcsán nincs olyan kapitányi, edzői kérés, amelyet ne tudnánk teljesíteni. Ez korábban nem így volt.”
Másrészt Novák szerint nagyot léptek előre a válogatottak és a klubok, illetve a női liga kapcsolatában is. A klubvezetők és a klubedzők is részesei a sikereknek.
„A női csapatokat tömörítő liga és a nemzeti csapatok érdekei összhangba kerültek – folytatta Novák. – Ennek egyik jele például, hogy a klubcsapatok trénerei a hivatalos válogatott felkészülési heteken felül további edzésnapokhoz is hozzájárulnak. A női liga hozzáállása abszolút pozitív, ahogy azt is jó látni, hogy a klubedzők domináns véleményt fogalmaznak meg a döntések meghozatalakor. Közös érdekké vált a válogatottak eredményessége és szereplése, a sportági szereplők közeledni kezdtek egymáshoz, ami közös érdem.”
A sportvezető a nemzeti csapatok mellett dolgozó személyeket emelte ki harmadik meghatározó tényezőként.
„A felnőttválogatottnál bebizonyosodott az elmúlt három évben, hogy a dán Kim Rasmussen a »legidevalóbb« edző – személyiségében, agilitásában, gondolkodásmódjában, a játékosokkal való kapcsolatában. Az ő kinevezése is meghatározó volt az elmúlt évek fejlődésében. Golovin Vlagyimir és ifjabb Kiss Szilárd is ilyen habitusú edző.”
Novák úgy látja, helyesnek bizonyultak az eddigi stratégiai lépések. Ez, illetve a fenti feltételek kombinációja eredményezte az aranyérmeket a tao nyújtotta alapokra épülve, az egész folyamat pedig a felnőtt női nemzeti együttes jövő évi olimpiai kvalifikációjával tetőzhetne. Az operatív igazgató emellett azt is leszögezte: az utánpótlástornákon elért győzelmek akkor számítanak csak igazán, ha a fiatal tehetségek közül minél többet sikerül beépíteni a felnőttválogatottba. A felnőttek júliusi törökországi edzőtáborában hét játékos is részt vett a tavalyi junior-vb-győztes együttesből.
HITVITA HELYETT SZIKÁR TÉNYEK
„Lehet hitvitát nyitni, hogy az utánpótlássikerek annak is köszönhetők, hogy szerencsés csillagállás mellett aranygenerációk születtek a női szakágban – így Novák András. – De nézzük inkább a tényeket. Az elmúlt öt évben huszonhatezerről nyolcvannyolcezerre nőtt az igazolt kézilabdázók száma Magyarországon. Ha az egész taoidőszakot nézzük, megtízszereződött a létszámuk. Ebből logikusan következne, hogy a mennyiséggel együtt a minőség is nő, de ha ez kétséget kizáróan így lenne, minden tornát Kína nyerne meg. Ettől függetlenül a bővülő merítési lehetőség, a javuló feltételek és a jó generáció együttesen adhatta ki ezeket az eredményeket. Amit a szakemberek kérnek, kitalálnak, azt a szövetség biztosítani tudja, az edzők jók, a rendszer működik. A személyekben hiszek a leginkább: egy kicsit rossz rendszer is működhet remekül a megfelelő személyekkel, fordítva ez nem igaz.”
A FEJLŐDÉS A FONTOS
Az ifjúságiakat az idén kontinensbajnoki címig vezető szövetségi edző, ifjabb Kiss Szilárd a szövetség honlapján arról beszélt, hogy az elmúlt hetekben összesen 31 lányt versenyeztettek, hiszen az EYOF-on is részt vettek egy másik kerettel. Mivel a két torna időben közel volt egymáshoz, két csapattal készültek, ami nem volt könnyű feladat a stábnak.
„Az utánpótlásversenyeken nem elsősorban az eredmény a lényeg, hanem a tapasztalatszerzés és a fejlődés – fogalmazott ifjabb Kiss Szilárd. – Ám ilyen akaratos, mentálisan ennyire erős magyar csapattal csakis a győzelem lehetett a célunk. Szeretném megköszönni a stábnak a lelkiismeretes munkát, az összes egyesületnek és a szövetségnek a sok segítséget, valamint az összes edzőkollégának kijár a dicséret, akik valaha is dolgoztak ezekkel a lányokkal. Köszönettel tartozom a Nemzeti Kézilabda Akadémiának, amely támogatta, hogy a válogatottal is dolgozhassak. Ez a siker közös érdem.”
Nem csak epizódszereplők
A női felnőtt NB I-ben legutóbb ötödik helyen végző Vác tudatosan nevel és épít be fiatal magyar tehetségeket, a legutóbbi bajnoki kiírásra benevezett 23 tagú váci keretben 11-en születtek 1999-ben vagy utána, a következő évadban pedig 21 év lesz a Szilágyi Zoltán vezette együttes átlagéletkora. A váciak az idei junior Eb-győztes együttesbe két (Kácsor Gréta és Kuczora Csenge), az ifi Európa-bajnok csapatba egy (Bukovszky Anna) játékost adtak.
„Az elmúlt két nyár világversenyein elért sikerek szép jövőképet festenek – mondta Szilágyi Zoltán. – A korábbi években ennyire nem voltunk elkényeztetve jó eredményekkel. Ha öt-nyolc éven belül beérnek az idei tornákon szereplő játékosok, kiváló eredményeket érhetnek el felnőttszinten is. Nagy előny volt, hogy válogatottjaink év közben sokat készülhettek együtt, a juniorok havonta egyszer összegyűltek – ez később már nyilván nem lesz így.”
A váci edző szerint az is fontos szegmense a sikereknek, hogy egyre több csapatnál (a teljesség igénye nélkül: FTC, DVSC, Vác) dobják be a fiatalokat a mély vízbe, és építenek rájuk, vagyis nem csak epizódszerepet szánnak nekik.
„Azt se felejtsük el, hogy fiatal tehetségeink az egyik, ha nem a legerősebb női ligában gyűjthetnek erőt és tapasztalatot” – mutatott rá Szilágyi.