Férfi kézi-vb: „Tudatosan ki kell nevelni az új generációt. Az utolsó órákban vagyunk”

N. T.N. T.
Vágólapra másolva!
2017.01.19. 17:52
null
Debre Viktor (balra) és Xavier Sabaté hasonlóan gondolkodik a kézilabdáról (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Xavier Sabaté szövetségi kapitány munkáját a korábban tizenkilenc évig Spanyolországban élő Debre Viktor segíti a magyar férfi kézilabda-válogatottnál. A franciaországi világbajnokság csoportkörének zárása előtt a Gyöngyös edzőjével beszélgettünk a nemzeti csapat és részben a hazai kézilabda jelenlegi helyzetéről.

Debre Viktor tagja volt az 1986-ban világbajnoki ezüstérmet szerző magyar válogatottnak, később a spanyol Arratéban játszott, amelynek 2006-tól 2008-ig vezetőedzője volt. Eibarból hazatérve dolgozott Tatabányán, jelenleg a Gyöngyös vezetőedzője.

„Tizenkilenc évig éltem Spanyolországban. Egy évet játszottam Eibarban, majd tizennyolc évet edzősködtem ott, nagyrészt az utánpótlásban – mondta Debre Viktor a Nemzeti Sport Online-nak a roueni csapatszálláson. – Sokszor találkoztam a nálunk dolgozó spanyol edzőkkel, személyesen is jól ismerem őket. Befogadtak maguk közé és elismerték a munkámat."

A magyar szakember szép sikereket ért el az eibari klub ifjúsági és serdülő csapatával, az országos bajnoki döntőig is eljutottak. A mai spanyol felnőttválogatott több tagját ismeri már fiatalkorából, de például a veszprémi Chema Rodríguezzel vagy a korábban Szegeden játszó Niko Mindegíával is találkozott utánpótlásszinten.

Amikor a szerbek elleni világbajnoki selejtező előtt a szövetség Xavier Sabatát bízta meg a válogatott irányításával, a katalán edző Debrét kérte fel segítőjének.

„Nem számítottam arra, hogy felhívnak, dolgozzak a válogatottal. Nem is terveztem ezzel, elfoglaltak a klubomban végzett feladataim. Miután Gyöngyösön engedélyt adtak rá, elvállaltam. A B-válogatottnál már voltam Juhász István segítője, de az első csapat más szint."

Kívülről úgy tűnik, harmonikus az együttműködés a stábon belül. „Kapitányként Xavi szabja meg a fő irányvonalat, ő is vállalja a felelősséget, én azért vagyok itt, hogy segítsem a munkáját. Amit kér tőlem, azt megpróbálom maximálisan teljesíteni. Egy csomó mindent megbeszélünk egymással, amit észreveszek és esetleg ő nem lát, elmondom neki."

Debre hozzátette, a spanyol stílusból sok mindent magával hozott Magyarországra, ezért hasonlóan gondolkodnak a játékról Sabatéval, akiről pozitív képet festett.

Egy szimpatikus, normális, teljesen hétköznapi ember. Becsülendő, hogy megtanulta a nyelvünket, de ez egy idegen országban dolgozó edzőtől el is várható. Ezáltal jól megérteti magát a környezetével. Munkamániás, igen intenzíven képes elemezni, az élete a kézilabda."

Debre nagy ajándékként fogja fel, hogy edzőként is vb-n szerepelhet (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Debre nagy ajándékként fogja fel, hogy edzőként is vb-n szerepelhet (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

A magyar edző sok nagy csatát megélt, mégis különleges pillanat volt, amikor az első csoportmeccsünk előtt a kispadnál állt a himnuszt hallgatva.

„Ugyanazt éreztem, mint játékosként, a mai napig futkos rajtam a hideg. A válogatott a legmagasabb szint, ezt illik megbecsülni. Egy ajándékként fogom fel, hogy míg korábban játékosként, most edzőként részt vehetek egy világbajnokságon."

Persze ma más világ van, a kézilabda is részben átalakult, és jól látszódik, hogy egyre több a rivális, az olyan ország, ahol komolyan veszik a sportágat.

„Lassan mindenki megtanul kézilabdázni. Chile ellen ezt a saját bőrünkön megtapasztaltuk. Mi sem ülhetünk a babérjainkon, mert egyre nehezebb megőrizni a helyünket. Tudatosan ki kell nevelni az új generációt. Elnézve a riválisokat, az utolsó órákban vagyunk. Elég végigfutni a csoportunkban szereplő horvátok keretét, amelyben olyan 1994-ben született játékosok vannak, akik BL-csapatokban edződnek. Az egyik problémánk, hogy az élcsapatainkban kevés fiatal játékos van, ezért nincsenek kitéve rendszeresen magas hőfokú mérkőzéseknek."

Az edző arról is beszélt, hogy milyen típusú játékosokat kellene képezni.

„Vannak hiányposztok, a két szélső és beálló pozícióban nem vagyunk annyira elengedve. Rengeteg olyan játékosunk van, aki vagy csak támad vagy csak védekezik, de inkább az előbbi. A mai felgyorsult kézilabda már nehezen megoldható sok cserével, nagyon leszűkíti a lehetőségeket. Olyan játékosokra van szükségünk, akik elöl és hátul is bevethetőek. Akkor leszünk eredményesek, ha ezek a játékosok rendszeresen a BL-ben fognak szerepelni."

Nagy László sérülésével pont egy ilyen univerzális játékos esett ki a mostani keretünkből, ezzel megbomlott a rendszerünk.

„Vezér a pályán és azon kívül is, nagy pofon volt, de megpróbáljuk helyettesíteni. Ez sokszor csak olyan áron sikerül, hogy hármat kell cserélnünk. Ligetvári Patrik még elfárad, ha nem is fizikailag, de fejben mindenképpen. Ezzel együtt aránylag jól megoldja a feladatit."

Juhász Ádám (balra) bizonyította, hogy lehet rá számítani (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
Juhász Ádám (balra) bizonyította, hogy lehet rá számítani (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

De nemcsak a veszprémi játékos állja meg a helyét a fiatalok közül, hanem a bal szélen bevetett Juhász Ádám, akit Sabaté is többször dicsért.

„Juhász játszott nálam Tatabányán, nagyon intelligens, a klubcsapatában is szerepelt néha a szélen. Régen azt mondta az edzőm, az a jó játékos, aki minden poszton tud játszani. Én irányító voltam, de a válogatottban például beállóként is meg kellett oldanom a rám bízott feladatot."

Debre szerint a négy fiatal (Ligetvárin és Juhászon kívül még a két szegedi Bodó Richárd és Bánhidi Bence tagja a keretnek) sok tapasztalattal gazdagodott már az első négy csoportmeccsünkön, és volt benne pozitív élmény is elég.

„A Lékai Máté-féle generáció után nagyon leszűkült a merítési lehetőség. A mostani fiatalok kezdenek feljönni, de gyorsan utol kell érni magunkat, ha nem akarunk leszakadni az élvonaltól. Úgy látom, a fiatalok jó úton járnak, a jövőben meghatározó játékosok válhatnak belőlük."

A vb-n viszont már pénteken jön egy komoly megméretés, a csoportkör utolsó fordulójában az életéért küzdő Fehéroroszországgal szemben kell kivívnunk a harmadik helyet.

„Nem lesz egyszerű, egy jó csapattal fogunk találkozni. Mint minden orosz együttes, komoly átlövőkkel rendelkezik, ezen túl kombinatívan játszik, veszélyes az irányító-beálló kapcsolat. Sokat futnak előre, hogy rendezetlen védelem ellen fejezzék be a támadásaikat. Megint a védekezés és kapusteljesítmény lesz a kulcs."

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
C-CSOPORT, AZ 5. FORDULÓ PROGRAMJA (január 20.)

14.00: Chile-Szaúd-Arábia
17.45: Németország–Horvátország (Tv: Sport1)
20.45: Fehéroroszország–Magyarország (Tv: Sport1)

AZ ÁLLÁS
1. Németország 4 4 131–86 45 8
2. Horvátország 4 4 127–98 29 8
3. MAGYARORSZÁG 4 2 2 122–111 11 4
4. Chile 4 1 3 97–134 –37 2
5. Fehéroroszország 4 1 3 107–120 –13 2
6. Szaúd-Arábia 4 4 97–132 –35 0


A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT KERETE
A JÁTÉKOSOK NÉVJEGYEIT IDE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG
Kapusok:
FAZEKAS Nándor (Balatonfüredi KSE), MIKLER Roland (Telekom Veszprém)
Jobbszélső: GULYÁS Péter (Telekom Veszprém), HARSÁNYI Gergely (Grundfos Tatabánya KC)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Telekom Veszprém), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen, svájci), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Telekom Veszprém), SZÖLLŐSI Szabolcs (Grundfos Tatabánya KC), ZUBAI Szabolcs (Mol-Pick Szeged)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), DZSAMALI Iman (Meskov Breszt, fehérorosz), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém)
Balszélső: JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya KC),
Szövetségi kapitány:
Xavier SABATÉ
Edző:
DEBRE Viktor

Tartalékok: IVÁNCSIK Gergő (Telekom Veszprém), *NAGY László (Telekom Veszprém)
*Bokasérülés miatt a harmadik csoportmeccsünk előtt Gulyás Péter váltotta a keretben

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik