• A SZÖVETSÉG HAT PONTJA
• NŐI VÁLOGATOTT: ELEK ÉS MARTÍN IRÁNYÍT
• FÉRFI VÁLOGATOTT: DUJSEBAJEV TÁVOZIK, UTÓDJÁT KERESIK
• HÁTTÉR: EZ VOLT A DUJSEBAJEV-KORSZAK
AZ MKSZ HAT ELVI ÁLLÁSFOGLALÁSA
Kocsis Máté, az MKSZ első embere bevezetőjében elmondta, hat elvi állásfoglalást hozott az elnökség, ezek a következők:
– a mindenkori magyar kapitánynak életvitelszerűen Magyarországon kell tartózkodnia. Az elnökség hangsúlyozta: aki hazánkban él, látja a mezőnyt, jobb döntéseket tud hozni;
– ki kell dolgozni a magyar és külföldi játékosok arányára való szabályozást, hogy több magyar játékos kaphasson lehetőséget (itt a ligának lesz fontos szava);
– újjá kell szervezni az edző- és utánpótlás-bizottságot, hogy mind a kettő megerősített kompetenciával rendelkezzen. Ezen a két területen van hová fejlődnie a magyar kézilabdának, ennek keretében az edzőképzés csúcsa lenne a Testnevelési Egyetemen 2017-re a diplomás szakedző képzés.
– elvárás, hogy a magyar válogatott a jövőben több időt tudjon együtt dolgozni;
– szükséges egy tudományos munkacsoport létrehozása, a Testnevelési Egyetemmel karöltve;
– a klubok jelentősebb összeget fordítsanak az utánpótlásukra. A jelenlegi pénzügyi helyzetük ezt lehetővé teszi.
ELEK GÁBOR ÉS AMBROS MARTÍN IRÁNYÍTJA A NŐI VÁLOGATOTTAT
„Mindenek előtt szeretném elmondani, számomra nagy megtiszteltetés volt a Magyar Kézilabda-szövetség felkérése a nemzeti csapattal való közös munkára. Már négy éve élek Magyarországon, büszkén mondhatom, hogy ez az ország nekem és a családomnak a második otthonává vált. A magyar kézilabda most nehéz időszakot él, ezért nem volt kérdés számomra, hogy a sportág valamennyi képviselőjének össze kell fognia és keményen dolgozni azon, hogy a magyar női kézilabda színvonala az őt megillető helyre kerüljön. Ezért kész vagyok arra, hogy Elek Gáborral és a szövetség stábjával hatékony együttműködést kezdjünk. A Ferencváros és a Győr a nemzetközi kézilabdából kiemelkedő színvonalat képvisel, és a válogatottat jelentős részben ez a két klub adja. Ezért biztos vagyok benne, hogy a nemzeti csapatot az összefogásunkkal hasonló sikerekre tudjuk vezetni, mint külön-külön a saját csapatainkat. Bár ez a felkérés csak átmeneti időszakra szól, izgatottan várom, hogy megkezdjük a közös munkát Gáborral, és belefogjunk az építkezésbe, amely a kezdete lehet egy sokkal eredményesebb és fényesebb jövőnek” – írta levelében a női válogatott egyik szövetségi kapitánya, a Győri Audi ETO KC vezetőedzője, Ambros Martín, aki azért nem lehetett ott a keddi sajtótájékoztatón, mert csapatával 18 órától bajnoki mérkőzést játszik hazai pályán a Budaörs ellen. |
Sokatmondó volt, hogy Elek Gábor és Siti Bea is helyet foglalt az asztalnál, a sajtótájékoztató így a női kapitány ügyével folytatódott. Kocsis a női válogatottal kapcsolatban hozzátette:
„Két szövetségi kapitánnyal mennénk tovább, Elek Gábort és Ambros Martínt kértük fel a feladatra, őket Siti Bea segíti. Erre az összefogásra van szükség, ők így hárman képesek arra, hogy az elvesztett hitet visszaadják. Mindhárman elfogadták a felkérést” – folytatta Kocsis, akinek Pálinger Katalin női szakágvezető tett javaslatot az ideiglenes, az elkövetkező Európa-bajnoki selejtezőkre való felállásra.
Pálinger elmondta, Siti Beára hosszabb távon is számítanak a női válogatottnál, ugyanakkor az sem kizárható, hogy a Győr vagy a Ferencváros edzője az ideiglenes időszak után is maradjon.
„Az, amit egy hónappal ezelőtt elmondtam, nem változott. Nem főállású szövetségi kapitányi feladatra vállalkoztam, hanem arra, hogy annak a sportágnak, amelytől nagyon sokat kaptam és nagyon sokat köszönhetek, most valamit visszaadjak. Nagyon-nagyon fontos volt az a szó, amellyel Kocsis Máté elnök úr megkeresett: az összefogás. Ez győzött meg, hogy erre a négy mérkőzésre a legjobb tudásunkkal segítjük Siti Beával és Ambros Martínnal a magyar nemzeti válogatottat, mert nagyon fontos, hogy a sportág kiemelkedjen a pillanatnyi mélypontjából. Ezt elvárom a sportág összes szereplőjétől, hogy ne csak mi gondoljuk ezt így, hanem mindenki, aki tenni tud érte, az tegye meg!” – mondta a női nemzeti csapat frissen kinevezett szövetségi kapitánya, az FTC-Rail Cargo Hungaria vezetőedzője, Elek Gábor.
„A szerepemet az együttműködés napjai fogják meghatározni. A sportágnak van jelene, rövid-, közép- és hosszú távú terve. Nekünk most rövid távon kell elérnünk a célunkat, amivel hosszú távra is tudunk alapozni. Ismerve Elek Gábor és Ambros Martin szakmai maximalizmusát és nyitottságát, jogos elvárás a négy mérkőzésre szóló feladat, az Eb-kvalifikáció teljesítése, és az Eb-szereplés megalapozása!” – tette hozzá Siti Bea, aki Karl Erik Böhn mellett már dolgozott a női válogatottnál.
A női válogatott legközelebb március közepén vív tétmérkőzést, akkor kétszer is találkozik a lengyelekkel Eb-selejtezőn (9-én vagy 10-én idegenben, illetve 12-én vagy 13-án).
Németh András a világbajnokság nyolcaddöntőjében a lengyelektől elszenvedett vereség után búcsúzott el a nemzeti csapat kispadjától. A 2014 februárjától 2015 decemberéig tartó harmadik Németh-korszakban a magyar női válogatott 30 hivatalos mérkőzést játszott: 20-szor győzött, 3-szor döntetlent játszott, 7-szer vereséget szenvedett. A 2014-es hazai rendezésű Eb-n 6. lett, a 2015-ös dániai vb-n a 11. helyen végzett.
TALANT DUJSEBAJEV TÁVOZIK
Kocsis Máté ezután röviden ismertette a férfiválogatott szereplése kapcsán hozott döntést.
„Tekintettel arra, hogy Talant Dujsebajev nem felel meg az egyik elvi álláspontunknak, arra jutottunk közös megegyezéssel, hogy nem folytatjuk a munkát.”
Marosi László, az MKSZ alelnöke elmondta, nem voltak boldogok, hogy meg kellett hozni ezt a döntést.
„Olyan szakembert kell találni a férficsapat vezetésére, aki maximálisan elfogadja a szövetségi állásfoglalásokat. Ez természetesen még időbe telik” – fogalmazott Marosi, a férfi szakág vezetője. Leszögezte: az elnökség – ahogy Dujsabejev esetében – a jövőben sem szól bele a szakmai munkába, így a keretek kialakításába sem.
„El vagyok keseredve, hiszen ez számomra az utolsó olimpia lehetett volna. Kilenc újonccal mentünk az Eb-re, talán beljebb lett volna, ha néhány poszton más a helyzet. De ezzel a kerettel ez volt a realitás. Nagyon sajnálom, hogy így alakult” – fogalmazott Nagy László, a válogatott csapatkapitánya, aki addig jön a nemzeti csapatba, ameddig hívják.
„A londoni olimpia után jeleztem, hogy Nagy Lászlóék korosztályát követően mindössze Császár Gáborék értek el utánpótlás-eredményt, ezt követően azonban kimaradt nyolc év, sok korosztályból alig-alig tudtunk beépíteni új játékosokat a válogatottba – mondta el Mocsai Lajos, a magyar szövetség tiszteletbeli elnöke, korábbi szövetségi kapitány a férfi válogatott Eb-eredményével kapcsolatban. – 2013-ban a veszprémi játékosok két vereséggel tértek haza a final fourról, ami a szlovénok elleni vb-selejtező előtt rendkívüli nehézséget okozott. Kívánom a szerbek elleni idei vb-selejtező miatt, hogy a klubok jól szerepeljenek tavasszal az európai kupasorozatokban. A kvalifikációs világversenyre most januárban kísérleti csapattal mentünk el, ami nem megengedhető. A csapat kohéziója a teljesítmény szétesését követően egyre inkább távolodott az elvárttól.”
Kocsis Máté kérdésre válaszolva megosztotta, a válogatott kudarcok után kikérte az MKSZ küldötteinek, a profi és amatőr kluboknak, megyei szövetségeknek, edzőknek, szakembereknek a véleményét is, de senki nem vetette fel az elnök felelősségét és nem ösztönözte lemondásra.
2014 |
Magyarország–Portugália 31–30 (Eb-selejtező) |
Ukrajna–Magyarország 20–33 (Eb-selejtező) |
Magyarország–Egyiptom 31–28 (felkészülési) |
2015 |
Spanyolország–Magyarország 27–25 (felkészülési) |
Lengyelország–Magyarország 35–25 (felkészülési) |
Norvégia–Magyarország 26–28 (felkészülési) |
Oroszország–Magyarország 23–27 (Eb-selejtező) |
Magyarország–Oroszország 29–25 (Eb-selejtező) |
Portugália–Magyarország 25–26 (Eb-selejtező) |
Magyarország–Ukrajna 32–28 (Eb-selejtező) |
Magyarország–Fehéroroszország 32–20 (felkészülési) |
Magyarország–Argentína 28–15 (felkészülési) |
2016 |
Szerbia–Magyarország 24–22 (felkészülési) |
Magyarország–Szerbia 25–25 (felkészülési) |
Magyarország–Montenegró 32–27 (Eb) |
Oroszország–Magyarország 27–26 (Eb) |
Dánia–Magyarország 30–22 (Eb) |
Németország–Magyarország 29–19 (Eb) |
Spanyolország–Magyarország 31–29 (Eb) |
Svédország–Magyarország 22–14 (Eb) |
HÁTTÉR: EZ VOLT A DUJSEBAJEV-KORSZAK
Mint ismert, a férfiválogatott öt vereséggel és egy győzelemmel a 12. helyen zárta a lengyelországi Európa-bajnokságot, ezáltal lemaradt az olimpiai selejtezőről. Rióban először fordul elő, hogy egyik kézilabda-válogatottunk sem lesz jelen.
Talant Dujsebajevet – első külföldi szövetségi kapitányként – 2014 októberében nevezték ki a férfiválogatott élére, megbízatása a 2017-es franciaországi világbajnokság végéig szólt. Szerződése eredménykövetelményeket is tartalmazott, amelyek között szerepelt az olimpiai selejtezőre való kijutás is. A sikertelen szereplés után vállalta a felelősséget, és elmondta, leteszi a szerződését az elnök asztalára, de egyúttal jelezte, szívesen folytatná a megkezdett munkát.
A kirgiz származású, még a Szovjetunióból indult és 1992-ben az utódállamok közös csapatával olimpiai bajnok, 1996-ban és 2000-ben már spanyolként atlantai és sydneyi bronzérmes klasszis irányító edzőként és játékosként is megnyerte a Bajnokok Ligáját, a magyar csapatot a lengyel Kielcével párhuzamosan vezette.
Miután a válogatott lemaradt a katari vb-ről, már eleve nehéz helyzetbe került az olimpiai kvalifikációért vívott harcban. Dujsebajev az Eb előtt nyolc döntőről és aranyéremről beszélt, miközben kilenc tornaújonccal vágott neki a lengyelországi versenynek (több korábbi meghatározó válogatott játékos kimaradt a keretből). Montenegrót ugyan legyőztük a nyitányon, de utána kikaptunk a közvetlen rivális oroszoktól. A dánoktól és a németektől elszenvedett demoralizáló vereség után megszorítottuk a spanyolokat, majd a svédek ellen újra összezuhantunk.
Az Eb záró napján az is kiderült, hogy a szerbekkel kell megmérkőznünk júniusban a vb-selejtezőn.