Vb-hangoló 1.: Kis kézi-történeti lecke

CS. Z.CS. Z.
Vágólapra másolva!
2009.11.30. 19:06
null
A kézilabda sem az a kimondott kisasszonysport, vélhetően ez Kínában sem lesz másként (Fotó: Reuters)
Címkék
December 5-én kezdődik az év minket, magyarokat is érintő utolsó nagy sporteseménye, a női kézilabda-világbajnokság. A kínai seregszemléig hátralévő öt nap mindegyikében egy-egy, a témával foglalkozó cikkel igyekszünk „hangolni” a viadalra. Elsőként röviden áttekintjük az eddigi vb-k történetét és a magyarok legszebb sikereit.

 
TIZENHÉT RÉSZVÉTEL

A női kézilabda-világbajnokságok 1957 óta íródó történetében a mostani a második olyan vb, amelyet nem Európában rendeznek meg. Az első az 1990-es dél-koreai világbajnokság volt, amelyről nem hiába van kevés emlékünk, hiszen az volt az egyetlen világesemény, amelyen a magyar női kézilabda-válogatott nem vett részt. (2011-ben újabb kontinenst hódít majd meg a kézilabda: Brazília révén Dél-Amerika először ad helyszínt kézilabda-vb-nek).

A mezőnyben mindössze egyetlen olyan ország van, amely az összes eddigi világbajnokságon részt vett: Románia. Keleti szomszédunkat azonban eredményességben jóval felülmúljuk: kilenc dobogós helyezéssel Magyarország – az oroszokkal együtt (természetesen a Szovjetunió eredményeit is beleszámítva) – a legsikeresebb nemzetnek számít, még ha válogatottunknak eddig „csak” egyszer, 1965-ben sikerült a csúcsra érni.

MOCSAI LAJOS AZ ELSŐ HATBA VÁRJA A CSAPATOT

Sorozatunk mindegyik részében kikérjük egy-egy szakember, korábbi játékos véleményét az aktuális témáról és a magyar válogatott esélyeiről. Elsőként Mocsai Lajos korábbi szövetségi kapitányt kérdeztük.

 

– Ön hova helyezi a jelenlegi magyar válogatottat a nemzetközi mezőnyben, mire lehet képes a vb-n?

– A magyar kézilabda-válogatott jelenleg  tehetséges fiatalokból álló magra épül. A csapat vébészereplését meghatározza az, hogy miként tudja pótolni hiányzó kulcsembereit, elsősorban Görbicz Anitát és Pálinger Katalint. Ez nem lesz egyszerű feladat, hiszen a gárda komoly sorozatterhelésnek van kitéve egy ilyen világeseményen.

– Mi a véleménye arról, hogy nincs hivatalos célkitűzés? Ön szerint ez milyen hatással lehet a válogatottra?

– Nagyon nehéz megítélni ezt, ugyanis olimpiai részvételről nem dönt a torna, a 2012-es londoni játékokra még nem kvalifikál az esemény. Változnak az idők, szövetségi kapitánykodásom alatt rendszeresen az első négy hely valamelyike volt a cél, de látni kell, hogy egy vereséggel is végezhet a csapat az ötödik helyen. Az MKSZ most megméretteti ezt a válogatottat, és az eredmény relatív megítélést kaphat, de konkrét cél nélkül nehéz versenyezni. Én személy szerint az első hatba várom a mieinket, mert ez nem nyomasztó, hanem egészséges motivációként hathat a csapatra.

– Kik lehetnek esélyesek a végső győzelemre?

– Az elmúlt években kimagasló együttesek valószínűleg most is ott lesznek a végjátékban. Norvégia kiemelkedik a mezőnyből, de az orosz csapat is mindig jelentős erőt képvisel. Úgy látom, hogy a román válogatott kerete most optimális korban van, a gárda sokáig eljuthat. Nem tudjuk, mire lesznek képesek a dél-koreaiak, akiknek kedvezhet a kínai helyszín, ám rajtuk kívül is meglepetést okozhat még három-négy csapat, mert a mezőny nagyon kiegyenlített.

MAGYAR SIKEREK


1965-ben a Török Bódog irányította válogatott aranyérme nemcsak az elért eredmények miatt volt jelentős, a sportág magyarországi fejlődése is nagy lendületet vett azzal, hogy a mieink – Jugoszlávia 5:3-as legyőzésével – a csúcsra értek.

A siker után 1982-ig a magyar válogatott mindegyik világbajnokságon az első négy között végzett (’82-ben ezüstérmet szerzett), azt követően azonban jött „tíz szűk esztendő” (pontosabban tizenkettő), és három vb, amelyek közül kettő a „felejthető” kategóriába sorolható a maga nyolcadik (1986) és hetedik helyével (1993), míg a már fentebb említett 1990-es eseményen részt sem vehetett a magyar csapat.

Az 1995-ös hazai rendezésű vb, illetve az ott elért második hely azonban fordulatot hozott, és Laurencz László vezetésével ismét a világ élvonalába került a válogatott, amelynek legutóbb két sikere – a 2003-ban elért második hely és a 2005-ös bronzérem – többségünk emlékezetében a mai napig élénken él.

Az 1995-ben hazai pályán döntőbe jutó, a finálét viszont már Bécsújhelyen Dél-Koreával szemben elvesztő válogatott keretét olyan korszakos egyéniségek alkották, mint Meksz Anikó, Erdős Éva, Kocsis Erzsébet, Kökény Bea, Németh Helga, Farkas Ágnes, Pádár Ildikó vagy éppen a jelenlegi szövetségi kapitány, Mátéfi Eszter.

A 2003-ban Zágrábban ezüstérmes csapat a sydneyi olimpián szintén második helyig jutó válogatott kulcsjátékosaira épült. Mocsai Lajos válogatottjában e két eseményen egyaránt ott volt Pálinger Katalin, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Farkas Ágnes és Kulcsár Anita, ám az „újak” közül Ferling Bernadett, Mehlmann Ibolya, Tóth Tímea és Görbicz Anita is sokat tett azért, hogy Horvátországban egészen a fináléig meneteljen a csapat. A 2005-ös vb-n bronzig jutó, Németh András irányította együttesben már – Pálingerrel és Vérten Orsolyával együtt – egyértelműen az utóbbiak vitték a prímet.

ÉSZAKI ELŐRETÖRÉS

Az 1990-es évek elejétől, a Szovjetunió felbomlásával figyelhető meg az észak-európai válogatottak, pontosabban a dánok és a norvégok előretörése. Az 1993 és 2001 között rendezett öt vb-n e két ország legjobbjai hétszer végeztek a dobogón, a „dán dinamitok” 1997-ben, a norvégok két évvel később triumfáltak. Az 1994 óta megrendezésre kerülő Európa-bajnokságokat egyenesen uralják a skandinávok: a 2000-es, magyar győzelemmel záruló kontinensviadal volt az egyetlen, ahol nem az északiak örülhettek végső sikernek.

A két válogatott játékfelfogása a sportág egészére is óriási hatással volt, mind inkább a gyors és technikás kézilabda került előtérbe, és ugyan a dánok az elmúlt években némelyest visszaestek, a norvégok Kínában is favoritnak számítanak.

AZ OROSZ MEDVE FELTÁMADÁSA

VB-HANGOLÓ
A vb szombati nyitányáig hátralévő napok mindegyikében egy-egy hosszabb cikket olvashatnak majd a témában olvasóink. Bemutatjuk a jelenlegi magyar válogatottat, ejtünk szót a nemzetközi mezőnyről, foglalkozunk az erőviszonyokkal, és összegyűjtjük a mieink legemlékezetesebb pillanatait a világbajnokságokon. De megpróbálunk annak is utána járni: mi az oka annak, hogy az élmezőnyben meggyengültek a pozícióink. Hangoljanak velünk!

Általánosságban elmondható, hogy az elmúlt évtizedben sokkal kiegyensúlyozottabb lett a mezőny. Dél-Koreát leszámítva korábban nem voltak olyan Európán kívüli válogatottak, amelyek meglephették az élmezőnyt. Elég azonban az angolaiak – számunkra különösen emlékezetes... – két évvel ezelőtti hetedik helyére és a brazilok mind meglepőbb győzelmeire gondolni, és megállapítható: egy-egy nagy tornán ma már szinte nincs előre lefutott mérkőzés.

Az elmúlt négy világbajnokság végjátékára a hatalmas erőtartalékokkal rendelkező orosz válogatott fölénye volt jellemző. Ugyan a „szbornaja” nem mindig tűnt egyértelmű favoritnak, ám Jevgenyij Trefilov irányításával (ő 1999 decemberében vette át a csapatot) háromszor – 2001-ben, 2005-ben, majd 2007-ben – is aranyérmes lett. A Trefilov-csapat most is az esélyesek között van, ám az olimpiai bajnok Norvégia visszavágna a két évvel ezelőtt elvesztett döntőért, a világkupagyőztes Románia pedig nagyon fogadkozik. Mindezekről azonban később...

A NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁGOK
Év Helyszín Aranyérmes Ezüstérmes Bronzérmes
1957 Jugoszlávia Csehszlovákia Magyarország Jugoszlávia  
1962 Románia Románia Dánia Csehszlovákia 5.Magyaro.
1965 NSZK Magyarország Jugoszlávia  NSZK  
1971 Hollandia  NDK Jugoszlávia  Magyarország  
1973 Jugoszlávia  Jugoszlávia Románia  Szovjetunió 4.Magyaro.
1975 Szovjetunió  NDK Szovjetunió Magyarország  
1978 Csehszlovákia  NDK Szovjetunió  Magyarország  
1982 Magyarország  Szovjetunió Magyarország  Jugoszlávia  
1986 Hollandia  Szovjetunió Csehszlovákia  Norvégia 8.Magyaro.
1990 Dél-Korea Szovjetunió Jugoszlávia  NDK Mo. nem vett részt
1993 Norvégia Németország Dánia Norvégia 7.Magyaro.
1995 Ausztria/Magyaro. Dél-Korea Magyarország Dánia  
1997 Németország Dánia Norvégia Németország 9.Magyaro.
1999 Dánia/Norvégia Norvégia Franciaország Ausztria 5.Magyaro.
2001 Olaszország  Oroszország  Norvégia Jugoszlávia 6.Magyaro.
2003 Horvátország  Franciaország Magyarország  Dél-Korea  
2005 Oroszország Oroszország Románia Magyarország  
2007 Franciaország Oroszország Norvégia Németország 8.Magyaro.
2009 Kína        
Forrás: NSO kézilabda-lexikon, magyarok a női világbajnokságokon

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik