Fotó: Action Images
Marit Malm Frafjord és a norvégok egy lépéssel a világ előtt járnak
Fotó: Action Images
Marit Malm Frafjord és a norvégok egy lépéssel a világ előtt járnak
A csoportok előtt nézzük röviden a torna lebonyolítását, amely egyébként hasonló az elmúlt időszakban megszokotthoz. A tizenhat csapatot négy négyes csoportra osztották szét, amelyekből három együttes jut tovább a középdöntőbe, ahol kettébontják a mezőnyt.
A válogatottak az egymás elleni eredményeiket továbbviszik, és a másik ágról érkezők elleni mérkőzéseik után alakul ki a középdöntő végeredménye, amely alapján a két-két legjobb kerül az elődöntőbe. A finálét december 14-én, vasárnap 16.30-kor vívják Szkopjéban.
És most lássuk a mezőnyt!
B-CSOPORT (Norvégia, Portugália, Spanyolország, Ukrajna)A magyar válogatott amellett, hogy csoportjában rendkívül nehéz ellenfelekkel találkozik, ha továbblép, a középdöntőben is kemény összecsapások elé néz. A B jelű kvartettbe ugyanis Norvégiát, Portugáliát, Spanyolországot és Ukrajnát sorolták be.
Az olimpiai bajnok
Norvégia továbbjutása ebből a társaságból biztosra vehető. A pekingi győztesek közül három játékos hiányzik majd. A kínai fővárosban legjobb beállónak választott, azóta a válogatottságtól visszavonuló Else-Marthe Sörlie-Lybekk mellett a térdsérülése miatt hosszabb pihenőre kényszerülő Katja Nyberg és Göril Snorroeggen hiányzik.
Azonban a címvédő így sem nevezhető tartalékosnak, amit jelez az is, hogy Marit Breivik együttese az Eb-felkészülés utolsó állomásának tekinthető, hazai körülmények között rendezett Möbelringen-kupán simán szerezte meg az első helyet, miközben az ellenfelek közül a Macedóniában fő riválisnak tekintett Dániát (32–25) és Oroszországot (33–23) is fölényes magabiztossággal verte meg.
Ebből a csoportból a továbbjutásra „papíron” még
Spanyolország és
Ukrajna a leginkább esélyes –
Portugáliában az is nagy szó, hogy a válogatott Lengyelországgal szemben kiharcolta a részvételt, azonban jelzésértékű, hogy néhány napja döntetlent játszott a franciákkal. Nem lehet tehát félvállról venni a luzitánokat sem.
A spanyolok a tavalyi franciaországi világbajnokságon 26–26-ra végeztek az akkor még Németh András gardírozta magyarokkal, és a hispánok mostani csapata arra az alakulatra épül. Az ukránok az elmúlt években meggyengültek, az olimpiára nem is jutottak ki, így az ibériaiakhoz hasonlóan az Eb a fő esemény számukra ebben az esztendőben.
C-CSOPORT (Ausztria, Fehéroroszország, Oroszország, Svédország)Fotó: Action Images
A nagy kihívó, az olimpiai ezüstérmes Oroszország
A fő esélyes itt a világbajnok
Oroszország. Jevgenyij Trefilov tanítványai valami hasonlóra készülnek, mint tavaly év végén, amikor az egész mezőny fölé nőttek a franciaországi vb-n.
Érdemes lesz figyelni a megfiatalított orosz csapatot, hiszen augusztus óta többen visszavonultak a válogatottól vagy sérülésre hivatkozva lemondták az Eb-részvételt. Így Macedóniában nem lesz ott az elmúlt időszakban rendre címeres mezt öltő Marija Szidorova, Natalja Sipilova, Okszana Romenszkaja, Anna Karejeva, Jekatyerina Marennyikova és a fiatal Jekatyerina Andrjusina sem. Trefilovnak azonban van honnan merítenie, hiszen feltörekvő ifjúsági válogatottak sora próbál meg most berobbanni a legjobbak közé, és az orosz trénert ismerve bizton állítható, hogy nem ismernek majd lehetetlent.
Az
osztrák együttes az „örökös bajnok”, manapság Németh András vezette Hypóra épül: Tóth Tímea és Kirsner Erika csapattársai közül nyolcan lesznek ott a kontinensviadalon, de közülük csak Petra Blazek és Gorica Acimovic tölt be meghatározó szerepet klubjában. Az osztrák keretben nincs ott a Győri Audi ETO KC-ban játszó Simona Spiridon.
A
svéd válogatottnál az a legnagyobb kérdés, hogy az idegenlégiósok közül Matilda Boson, Tina Flognman, Sara Holmgren és Sara Eriksson, azaz a legjobbak mennyire bírják majd a terhelést, és mennyire tudják a hátukon cipelni az egész társaságot.
A
fehéroroszok a Krim Ljubljanára épülő Szlovéniát meglepetésre ütötték el a selejtezőn az Eb-részvételtől. A csapat egyik erőssége a Hódmezővásárhelyen védő Alena Abramovic.
D-CSOPORT (Horvátország, Németország, Macedónia, Szerbia)A D jelű négyes favoritja
Németország. A Sabine Englert, Grit Jurack, Nadine Krause trióra támaszkodó Armin Emrich-alakulat egyik fő erőssége, hogy a padról beszállók is hozzá tudnak tenni a csapat játékához. Ha a németek elkapják a fonalat, a jó sorsolásnak köszönhetően esélyesek akár a négy közé jutásra is.
A németek mellett három egykori jugoszláv tagállam szerepel a csoportban, ami garantálja a pikáns hangulatú mérkőzéseket.
Az Európa-bajnokság egyik fő kérdése, hogy
Macedónia mire lesz képes hazai pályán. A célkitűzés a 6–9. hely, ami Vladimir Gligorov, a Kometalt is irányító szövetségi kapitány szerint reális.
Amennyiben
Horvátország meg tudja ismételni a Pannon-kupán nyújtott teljesítményét, nem lehet gondja a továbblépéssel. Zdravko Zovko egyik legnagyobb „erősítése” lehet, hogy újra csatasorba állította a Dunaferrben szereplő Sanela Knezovicot.
A
szerbek legfőbb ásza a Metzben játszó Szvetlana Ognjenovics, akinek vezetésével a selejtezőn a hollandokat búcsúztató csapat a minap a románokat is legyőzte felkészülési találkozón.
Kiegyenlített a mezőny, az átalakult keretek és a más-más formaidőzítés miatt senkit sem szabad előre leírni. Az izgalom tehát garantálva van.
EB-ADATBANKUNKBAN MEGTALÁLJA A SORSOLÁST ÉS A MÉRKŐZÉSEK KEZDÉSI IDŐPONTJÁT IS. JÓ BÖNGÉSZÉST!