Kajak-kenu: nem sikerült harmadikként beérni, második lett a Bragato, Nagy páros

POZSONYI SZILÁRDPOZSONYI SZILÁRD
2023.08.24. 18:09
(Fotó: MTI)
A négyszeres világbajnoki bronzérmes egység az első vagy a harmadik helyet célozta meg, de az ukránok is hasonló stratégiát választottak, és „megnyerték” a különös párharcot.

Az a furcsa helyzet állt elő, hogy azért maradt „hiányérzete” Bragato Giadának és Nagy Biankának, mert harmadik helyett másodikként ért célba a Duisburgban zajló gyorsasági és para-kajak-kenu világbajnokság középfutamában. Az indok: a döntőbeli pályaleosztással akartak taktikázni.

„Szombatra, a finálé idejére erős balos szelet mondanak. Harmadikként a kilences pályára kerültünk volna, azon nem zavart volna egyáltalán – magyarázta a Nemzeti Sportnak Nagy. – Szerintem balos kormányosként meg tudok birkózni a helyzettel a hatos pályán is, az ukránoknak fontosabb, sőt, muszáj volt a szélére kerülni, hiszen mindketten a jobb oldalukon eveznek. Egyébként nem szeretünk taktikázni, szinte sosem sikerül megvalósítani, amit kiszámoltunk. Most sem, de legalább nem estünk ki, arra is volt már példa... Inkább úgy kellene csinálni, mint Lisa Carrington: tök mindegy, melyik pályán megy, nyer.”

Ehhez a kijelentéshez azonban biztosan lenne egy-két szava Csipes Tamarának is. A kétszeres olimpiai bajnok kajakos kimondott vágya egy jót versenyezni az új-zélandi klasszissal, és az elő- és középfutamok alapján erre jó esélye is lesz a szombati döntőben – Csipes mindkét alkalommal jobb időt ment riválisánál. Ebből, persze, nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, hiszen különböző futamokban szerepeltek.

„Azzal az edzői utasítással szálltam vízre, hogy tartsak erődemonstrációt. Mindig jó, ha egy ilyen presztízscsatából győztesként kerül ki az ember – nyilatkozta a középfutam után Csipes, aki a dánok kétszeres világbajnokával, Emma Jörgensennel vívott meg az elsőségért. – Tudtam, ő is bele fog állni a küzdelembe, nem olyan jellem, hogy elengedje. Az első három jut döntőbe, nekünk, top versenyzőnknek ez kötelező, de ha középen akarok menni, ahonnan a legjobban látni, mi történik körülöttem, nyerni kell. A táv közepénél egy kicsit kiengedtünk Emmával, az én célom csak az volt, a hajómat az övé elé tegyem, és irányítsam az eseményeket ha lassít, én is lassítsak, ha berobbant, azt is kövessem le. Ezt teljesítettem. Döntőben is jónak számító időt mentem, de remélem, a középső szakaszon még három-öt tizedmásodperccel gyorsabb leszek.”

Adolf Balázs, döntős, C–1 1000 m
„Nyerni akartam, de tudtam, nem lesz könnyű dolgom. Hiába öreg Sebastian Brendel, gyors és elképesztően rutinos, nincs olyan helyzet, amivel ne találkozott volna élete során. Jobban osztottam be az erőmet, ötszáznál még előttem volt, de tudtam, hiába gyors a pálya a hátszél miatt, nem szabad ellőni a puskaport. Utána megindultam, elé kerültem, kétszer megpróbált visszatámadni, de mindkétszer hárítottam a kísérletét, az utolsó ötvenen pedig kis túlzással becsónakáztunk, elengedte az első helyet. Az egész taktikámat Brendelre építettem, a kulcs az volt, ne kapjak tőle egy hajónál többet, akkor a döntő biztos, de úgy gondoltam, ha meg is tudom verni, miért ne? Maradt még tartalék a döntőre is, ráadásul egy napot pihenhetek előtte.”
Varga Ádám, döntős, K–1 1000 m

„Sokkal nehezebb futamon vagyok túl, mint amilyen a szerdai volt. Szerencsére nem voltak annyira a nyomomban, de így is közel a maximumot hoztam, legalábbis az elején biztosan. Féltávnál láttam, hogy nagyon elszakadtam a mezőnytől, ezért kicsit visszavettem a tempóból, és a végén is kiengedhettem, mert nem volt a közvetlen közelemben senki. Ezért állíthatom, a döntőben többre leszek képes.”

EREDMÉNYEK
Magyar érdekeltségű eredmények
Előfutamok
Férfiak

Kajak
500 m. K–2*:
1. Nádas Bence, Kopasz Bálint 1:30.411 (középfutamba jutottak).
Kenu
500 m. C–2*:
1. Liu Hao, Csi Bo-ven (kínaiak) 1:38.973,... 3. Korisánszky Dávid, Fekete Ádám 1:40.007 (középfutamba jutottak).
Nők
Kajak
200 m:
1. Dominika Putto (Lengyelország) 40.861,... 3. Lucz Anna 41.242 (középfutamba jutott). 500 m. K–2*: 1. Linnea Stensils, Moa Wikberg (svédek) 1:41.935,... 5. Fojt Sára, Pupp Noémi 1:43.717 (középfutamba jutottak).
Kenu
500 m. C–1:
1. Marija Brovkova (kazah) 2:09.330,... 5. Balla Virág 2:12.011 (középfutamba jutott). C–4: 1. Spanyolország (María Moreno, Claudia Couto, Valeria Oliveira, Antía Otero) 1:48.144,... 3. Magyarország (Bragato Giada, Csorba Zsófia, Opavszky Réka, Nagy Bianka) 1:50.205 (döntőbe jutott)
Vegyes
Kajak
500 m. K–2:
1. Lucz A., Opavszky Márk 1:35.494 (döntőbe jutottak)
Kenu
500 m. C–2:
1. Jü Jüe-bin, Van Jin (kínaiak) 1:46.509,... 5. Takács Kincső, Hajdu Jonatán 1:48.879 (középfutamba jutottak)
Para-szakág
Nők
Kajak

200 m. KL3*: 1- Laura Sugar (brit) 45.401,... 45 Molnár Nikoletta 49.120 (középfutamba jutott)
Középfutamok
Férfiak
Kajak
200 m. K–1:
1. Birkás Balázs 34.720 (döntőbe jutott) 1000 m. K–1*: 1. Varga Ádám 3:25.348 (döntőbe jutott)
Kenu
1000 m. C–1*:
1. Adolf Balázs 3:45.919 (döntőbe jutott) C–2: 1. Jü Jüe-bin, Jü Csen-vej (kínaiak) 3:34.505, 2. Kollár Kristóf, Fejes Dániel 3:35.143 (döntőbe jutott)
Nők
Kajak
500 m. K–1*:
1. Csipes Tamara 1:46.862 (döntőbe jutott) 1000 m. K–1: 1. Rendessy Eszter 4:02.079 (döntőbe jutott)
Kenu
500 m. C–2*: 1. María Corbera, Antía Jácome (spanyolok) 1:54.498, 2. Bragato Giada, Nagy Bianka 1:56.029
Para-szakág
Kenu
200 m. VL2*:
1. Higinia Rivero (spanyol)53.437,... 4. Juhász Tamás 55.027 (B-döntőbe jutott); 1. Suba Róbert 52.275 (döntőbe jutott)