„A nevezések alapján a szegedi minden idők egyik legnagyobb világkupája lehet – mondta Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke, a világkupa szervezőbizottságának vezetője a harminc nappal a viadal kezdete előtt rendezett sajtótájékoztatón. – Sportágunkban elindult az újabb négyéves ciklus, a magyar kajak-kenusok elkezdték a felkészülést a tokiói olimpiára. Az út első állomása a szegedi világkupaverseny lesz.”
A K–2200 méteren világbajnok és olimpiai negyedik helyezett Tótka Sándor az olimpiai program változása miatt jelentős döntést hozott: miután a sprinttáv páros száma lekerült az ötkarikás műsorról, úgy határozott: ezer méteres versenyzőként folytatja pályafutását. Nemrégiben azonban a nemzetközi szövetségben felvetődött, hogy a K–4 1000 méter helyett K–4500 méter szerepeljen a műsoron. |
Nagyon nehéz a folyton változó elképzelések között felkészülni – vallotta be Tótka Sándor. – Ősszel hoztam egy döntést, de miután nálunk az olimpiai számok elsőbbséget élveznek, lehet, hogy újfent át kell gondolnom a folytatást. Nem volt könnyű motivációt találnom az őszi-téli munkához, de edzőmmel, Hüvös Viktorral apró lépéseket tűztünk ki célul, és ez segített. Most megint úgy kell folytatnom a munkát, hogy nem tudom pontosan, mire is készülök. Kétszázra és ötszázra? Vagy ötszázra és ezerre? Eléggé széles a skála. Az állóképességi munkában mindenesetre egyértelműen sikerült előbbre lépnem, hamarosan meglátjuk, a vízen ez mire lesz elég.” |
Schmidt Gábor hozzátette: Szeged a következő években a nemzetközi versenynaptár kulcsfontosságú versenyhelyszíne lesz. Jövőre újabb világkupa-viadalt rendeznek a Maty-éren, az olimpiai ciklus legjelentősebb viadala pedig a 2019-es kvalifikációs világbajnokság lesz.
„A hazai versenyidény a május második hétvégéjén rendezendő rangsoroló versennyel kezdődik, amely után kialakul a szegedi világkupára utazó csapat. A két viadal között a versenyzők közül többen megméretik magukat a szezon első, montemori világkupáján is – adott tájékoztatást a magyar csapat programjáról Hüttner Csaba, a felnőtt válogatott szövetségi kapitánya, aki kiemelte: a hazai kajak-kenus küldöttség erős csapattal képviselteti magát a szegedi viadalon. – A világkupaversenyek több szempontból is nagyon hasznosak, a felnőttversenyzők felmérhetik, hol tartanak a felkészülésben, de ugyanilyen fontos, hogy a fiatal kajakosok és kenusok is versenyzési lehetőséget kapnak.”
Sárfalvi Péter Nemzeti Utánpótlás-nevelésért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a Magyar Kajak-kenu Szövetség és az Emberi Erőforrások Minisztériuma közös szervezésében megvalósuló világkupaverseny kapcsán hangsúlyozta: céljuk, hogy minél több sportág minél több világeseményét hozzák el Magyarországra.
„A kajak-kenu sportban nagyon fontos, hogy újra és újra benépesüljön a Maty-éri pálya, amely a rekonstrukcióját követően, 2019-re már alkalmas lesz olimpiai verseny rendezésére is” – jegyezte meg Sárfalvi Péter.
A sajtótájékoztatón átadták a Kolonics-díjat, amelyet a legjobb utánpótláskorú versenyző kap. A győztes a kajakos Varga Ádám lett, aki tavaly az ifjúsági világbajnokságon párosban arany-, négyesben pedig ezüstérmet nyert, míg Brandenburgban a korosztályos maratoni világbajnokságon egyesben és párosban sem talált legyőzőre.
SZABÓ Gabriella, háromszoros olimpiai bajnok kajakos |
„Új edzőmmel, Likér Péterrel a megszokottól kicsit eltérő módszerrel készültünk öt és fél hétig az Egyesült Államokban. A munka segített abban, hogy erősebb legyek. Még meglehetősen képlékeny minden, ami biztos: ötszáz párosban gondolkodom. Szeretnék olyan teljesítményt nyújtani egyesben, amely után mindenkinek én jussak eszébe, ha csapathajóról van szó. A hazai világkupa azért különösen fontos, mert mi csak így tudjuk itthon megmutatni, milyen csodálatos sportág a miénk.” |
CSIPES Tamara, olimpiai bajnok kajakos |
„Úgy érzem, jól sikerült felkészülésen vagyok túl azzal együtt, hogy egy olimpia után egy sportoló életébe bele kell férnie egy kevésbé feszített tempójú időszaknak. Nekem az volt a legfontosabb, hogy pihenten, motiváltan és jó kedvvel tudjam folytatni a munkát – ez sikerült is. A hazai világkupának nagyon örülök, a szegedi világszínvonalú pálya, ahol öröm versenyezni.” |