„A körülmények az A-csoporthoz méltók, az öltözőnk kicsit kisebb, mint vártuk, de az ilyen nem tud kizökkenteni minket – mondta a Nemzeti Sportnak Garát-Gasparics Fanni. – Kedden lezajlott a csapatfotózás, edzettünk is már a helyszínen, szerdán következik az újabb jeges gyakorlás, csütörtöktől pedig nekünk is elkezdődik a világbajnokság.”
A magyar válogatott sorrendben Svédországgal, Japánnal, Norvégiával és Németországgal méri össze az erejét. A papírforma szerint a három továbbjutó hely egyikére a legnagyobb esélye a svédeknek van, de a negyedik A-csoportos világbajnokságára készülő Garát-Gasparics kiemelte, az elmúlt években jó néhányszor történt meglepetés, így természetesen ők sem feltett kézzel lépnek jégre Svédország ellen. A jó nyitány lökést is adhat a folytatásra.
„Vitathatatlan, hogy a svédek felfelé lógnak ki a csoportunkból, de ez nem rettent meg senkit. Úgy állunk bele abba a mérkőzésbe is, hogy szeretnénk kihozni magunkból a legtöbbet. Szerintem jó az elején a legerősebb csapattal találkozni, így rögtön felvehetjük a tempót, felkészít minket a továbbiakra.”
Nagy harc várható a továbbjutó helyekért, azaz a bennmaradásért, a csoport utolsó két helyezettje búcsúzik az A-csoporttól, így egy győzelem nem biztos, hogy elég a negyeddöntőbe jutáshoz.
„A célunk, hogy ott legyünk a csoport első három helyezettje között, ezzel továbbjussunk a negyeddöntőbe, valamint ott legyünk jövőre is az A-csoportban. Szerintem ez elérhető, ugyanakkor nem könnyen elérhető cél, sokat kell érte dolgoznunk. Egy ilyen szintű világbajnokság mindig teli van hullámhegyekkel és -völgyekkel, ezeket kell jól kezelnünk. Az összes mérkőzésre egyformán összpontosítunk, a legjobb játékunkra akarunk törekedni minden összecsapáson. Bárhogyan alakulhat a forgatókönyv, ha visszagondolunk a 2022-es A-csoportos világbajnokságra, akkor a papíron kötelező győzelemnek számító Dánia elleni találkozón nem szereztünk pontot, azonban a svédek elleni kiélezett összecsapáson egy pontot elcsíptünk, a tavalyi vébén pedig Németország legyőzte Svédországot. A németek, a japánok és a norvégok ellen ki-ki mérkőzésekre számítok, mindegyik csapat képes lehet megverni a másikat.”
A magyar válogatott keretében nyolc olyan játékos kapott helyet, aki korábban még nem szerepelt világbajnokságon a felnőttek között. Ilyenkor a rutinosabbak – ilyen a több A-csoportos tornát is megjáró Garát-Gasparics Fanni – szerepe felértékelődik, nekik kell segíteniük a tapasztalatlanabbakat. Például abban is, hogyan kezeljék azt a szituációt, hogy a négy csoportmérkőzésükből hármat is délelőtt 11-kor játszunk.
„A felkészülés eleje óta nagy hangsúlyt fektettünk erre, hiszen a pontos menetrend már régóta nyilvános. Az elmúlt időszakban arra is koncentráltunk, hogyan tudunk minél élesebbek lenni már reggel, mindent megteszünk, hogy fizikailag és mentálisan is készen álljunk minden alkalommal – mondta a korai kezdésről Garát-Gasparics, majd kitért a rutinosok szerepére is. – Többeknek ez lesz az első világbajnokságuk a felnőttek között, nem voltak még ilyen helyzetben, de igyekszünk felkészíteni a fiatalokat a tornára, tudják, hogy bármikor, bármivel fordulhatnak hozzánk. Nagyon jó az összhang a csapatban az idősebb és a fiatalabb játékosok között, nagyszerű az együttes hangulata, várjuk a vb kezdetét.”
Kapusok: Németh Anikó (Kárpáti Farkasok), Révész Zsuzsa (NAHA, amerikai), Takács Noémi Zoé (MAC Budapest)
Hátvédek: Baker Taylor (Brynas, svéd), Hajdu Lili (BJA), Haraszt Lorina (IOGJA), Kiss-Simon Franciska, Mayer Fruzsina (mindketten HKB), Lippai Isabel (MAC Budapest), Németh Bernadett (Almati, kazah), Odnoga Lotti (SDE, svéd),
Csatárok: Báhiczki-Tóth Boglárka (Purcell, kanadai), Dabasi Réka, Leidt Madie (mindketten HKB), Garát-Gasparics Fanni (Brynas, svéd), Hiezl Réka Effi (Vasas), Horváth Imola (Södertalje, svéd), Huszák Alexandra (MAC Budapest), Jókai-Szilágyi Kinga (Sabres, osztrák), Kreisz Emma (University of Minnesota, amerikai), Metzler Regina (Mercyhurst University, amerikai), Pázmándi Zsófia (Lindenwood University, amerikai), Polónyi Petra, Weiler Krisztina (mindketten OHA, kanadai), Seregély Míra (University of Maine, amerikai)
Április 9., szerda
A-csoport
15.00: Finnország–Egyesült Államok
19.00: Csehország–Svájc
B-csoport
11.00: Svédország–Németország
Április 10., csütörtök
A-csoport
19.00: Kanada–Finnország
B-csoport
11.00: Japán–Norvégia
15.00: Magyarország–Svédország
Április 11., péntek
A-csoport
15.00: Svájc–Kanada
19.00: Egyesült Államok–Csehország
B-csoport
11.00: Magyarország–Japán
Április 12., szombat
A-csoport
19.00: Finnország–Csehország
B-csoport
15.00: Norvégia–Németország
Április 13., vasárnap
A-csoport
19.00: Kanada–Egyesült Államok
B-csoport
11.00: Magyarország–Norvégia
15.00: Japán–Svédország
Április 14., hétfő
A-csoport
15.00: Svájc–Finnország
19.00: Csehország–Kanada
B-csoport
11.00: Magyarország–Németország
Április 15., kedd
A-csoport
19.00: Egyesült Államok–Svájc
B-csoport
11.00: Norvégia–Svédország
15.00: Németország–Japán
Április 17., csütörtök
Negyeddöntők
Április 19., szombat
Elődöntők, helyosztók
Április 20., vasárnap
Döntő, bronzmérkőzés