Tartalékosan is bombaerősek: a magyar válogatott csoportellenfelei

Vágólapra másolva!
2009.04.22. 15:49
A magyar jégkorong-válogatott pénteken a svájci Klotenben Szlovákia ellen – 70 év szünet után – megkezdi szereplését a világ legjobb csapatai között. A világbajnokságot felvezető háromrészes sorozatunk első fejezetében a magyar válogatott vb-szerepléseit elevenítettük fel, a második részben pedig csoportellenfeleink múltját, illetve jelenlegi keretét vettük szemügyre.
Peterdi Imre három éve a Pannon GSM-kupán már összecsapott a kanadaiakkal, most a vb-n is megteheti ezt
Fotó: Czerkl Gábor
Peterdi Imre három éve a Pannon GSM-kupán már összecsapott a kanadaiakkal, most a vb-n is megteheti ezt
Peterdi Imre három éve a Pannon GSM-kupán már összecsapott a kanadaiakkal, most a vb-n is megteheti ezt
Fotó: Czerkl Gábor
Peterdi Imre három éve a Pannon GSM-kupán már összecsapott a kanadaiakkal, most a vb-n is megteheti ezt


MINDEN, AMIT A SVÁJCI VB-RŐL TUDNI KELL

A VB-ÉREMTÁBLÁZAT VEZETŐJE
A kanadai jégkorong-válogatottnak szerte a világon rengeteg a szurkolója, ami alól hazánk sem kivétel, és valószínűleg a jelenlegi magyar nemzeti együttes tagjai között is sokan vannak, akik fiatalabb korukban – vagy akár még az utóbbi időben is – rajongással figyelték a juharlevelesek produkcióját. Április 26-án este minden eddiginél közelebbről szembesülhetnek vele, hogyan játszik tétmérkőzésen minden idők legeredményesebb hokiválogatottja.

A sportág szülőhazájába 24-szer került az aranyérem az eddigi világbajnokságok során, és bár Oroszország (az egykori Szovjetunió által elért sikereket is beszámítva) ugyanennyi elsőséggel büszkélkedhet, a kanadaiaknak több az ezüst-, illetve bronzérmük. Az észak-amerikai ország válogatottja az első, 1920-as vb-től kezdve 1961-ig nem kevesebb mint 19 alkalommal lett tornagyőztes, ezt követően azonban egy több mint 30 éves, arany nélküli időszak következett. A jég 1994-ben tört meg, a legutóbbi hat vb-ből pedig három ért véget Kanada elsőségével.

A világbajnokságoknak Kanada a legtöbb válogatotthoz hasonlóan közel sem a legerősebb felállásában tud nekivágni, mivel az NHL-ben ilyenkor tart a rájátszás, így csak azok a játékosok állhatnak a nemzeti csapat rendelkezésére, akiknek klubja nem érdekelt a playoffban. Nincs ez másként most sem, ám a juharlevelesek előzetesen megadott kerete így is bombaerős.

A 22 hokisból 13-nak van már vb-tapasztalata (Armstrong, Doan, Fisher, Hamhuis, Heatley, Horcoff, Lombardi, Phillips, Roloson, Roy, St. Louis, Spezza, Weber), hétnek viszont ez lesz az első világeseménye. A társaság egyik legrutinosabb tagja a phoenixi Shane Doan, aki csapatkapitánya volt a 2007-es vb-t megnyerő együttesnek, de már a 2003-as tornagyőzelemnek is részese volt. A Tampa Bayt erősítő Martin St. Louis 80 ponttal (30 gól, 50 assziszt) a 16. helyen végzett az NHL alapszakaszának ponttáblázatán, az ottawai Jason Spezza (32 gól, 41 assziszt) pedig a 28. volt a játékosok ezen rangsorában.

A legfrissebb világranglistán második helyezett kanadaiak egyik legjobbja ismét Dany Heatley lehet, aki a tavalyi, hazai rendezésű világbajnokságon besöpörte a gólkirályi, a pontkirályi és a torna legértékesebb játékosának járó díjat is – az más kérdés, hogy csapattársaival csak az ezüstérmet vehette át az oroszok elleni döntő után.

A tapasztaltabbak mellett olyan fiatalok várnak bevetésre, mint például Steven Stamkos, a 2008-as draft 1/1-ese, Fred Brathwaite (Mannheim) és Joel Kwiatkowski (Szeversztal Cserepovec) pedig egyelőre tartalékként utazott Svájcba. A már így is remek játékerőt képviselő keret tovább erősödhet, mivel néhány, az NHL rájátszásától búcsúzó klasszist még be lehet nevezni a tornára.

A kanadai válogatott legnagyobb sztárjairól itt olvashatnak bővebben.

A C-CSOPORTBÓL AZ A-CSOPORTOS VB-CÍMIG
Csehszlovákia felbomlásának a riválisok nem igazán örültek, hiszen így egy bombaerős válogatottból két bombaerős válogatott lett. Mivel a nemzetközi szövetség Csehországot ismerte el jogutódnak, a szlovák nemzeti csapatnak a C-csoportból kellett magát felküzdenie a legjobbak közé. Nagy küzdelemről persze szó sem volt, a lehető legrövidebb időn belül feljutott az elitbe északi szomszédunk, ott pedig fokozatosan javuló teljesítményt követően 2000-ben megszerezte az első érmét, amely ezüstszínű volt. A következő évben csak egy hetedik hely jött össze, 2002-ben viszont a többek között Peter Bondra, Vladimír Országh, Zigmund Pálffy és Miroslav Satan által fémjelzett csapattal felértek a csúcsra, vagyis kevesebb mint tíz évvel a függetlenné válás után már világbajnoki címet ünnepelhettek. Az éremkollekció az egy esztendővel később szerzett bronzzal lett teljes; azóta kevesebb szerencsével jártak, tavaly például csak a 13. helyen végeztek.

Ekkora égést nyilván nem akarnak újra átélni – a jobb szerepléshez többek között hét világbajnok (Bartecko, Handzus, Lasák, Nagy, Pavlikovsky, Smrek és Stana) járulhat hozzá, az NHL-t viszont csak négyen képviselik a keretből. A többi játékos értelemszerűen az európai ligákból kerül ki. A csapatból hiányzik Richard Zedník, a Florida Panthers kiválósága, aki magánéleti problémákra hivatkozva lemondta a vb-t, valamint az egyik legjobb szlovák NHL-játékos, a csípősérüléssel küszködő Marián Gáborík (Minnesota Wild) is lemaradt a 25-ös listáról. Így is rettentő acélos azonban a szlovák együttes, amely tovább erősödhet, hiszen a lettek elleni felkészülési mérkőzésen sérülést szenvedő Stefan Ruzicka (a Szpartak Moszkva kiválósága) válla szépen javul, és akár már a mieink elleni, pénteki találkozón is jégre léphet.


ÉRMET REMÉLNEK – BOSTONI SEGÍTSÉGGEL
Harmadik csoportellenfelünk Fehéroroszország lesz, melynek kanadai szövetségi kapitánya, Glen Hanlon a legjobb nyolc közé várja csapatát, de titkon az éremszerzésben is bízik. A korábbi kapus – aki arról is nevezetes, hogy a legendás Wayne Gretzky neki lőtte élete első NHL-es gólját – tervei könnyebben megvalósulhatnak, ha számíthat Andrej és Szergej Kosztyicinre, akik a Montreal Canadiens színeiben jelenleg a Boston Bruins elleni párharccal vannak elfoglalva az NHL rájátszásában. Csapatuk azonban 3–0-s vesztésre áll, és ha a Boston a következő két meccséből az egyiket megnyeri, akkor a testvérpár már a magyarok elleni, április 28-i összecsapáson is szerepelhet.

Az évi több mint 3 millió dollárt kereső, 2003-ban az Anaheim Mighty Ducksszal NHL-finalista Szalej mellett Mihail Grabovszkij (Toronto Maple Leafs) is tagja a keretnek, a többi fehérorosz hokis pedig a legerősebb európai bajnokságnak tartott KHL-ből érkezik a vb-re, így nagyon rosszul teszi, aki lebecsüli őket.

A fehéroroszok a 2006-os vb-n hatodikak lettek, legnagyobb eredményüket azonban nem ekkor, hanem egy olimpián érték el. A Salt Lake Cityben megrendezett 2002-es játékokon a negyedik helyen zártak, a negyeddöntőben a svédeket búcsúztatva egy emlékezetes góllal. A harmadik harmadban 3–3-ra álltak a csapatok, amikor Vlagyimir Kopat 20 méteres lövése után a svéd kapus, Tommy Salo sisakjáról a levegőbe, onnan a hátára, majd a ketrecbe pattant a korong. Ezzel alakult ki a 4–3-as végeredmény.

Tommy Salo potyája



A KANADAIAK KERETE

Kapusok: Dwayne Roloson (Edmonton Oilers), Josh Harding (Minnesota Wild), Fred Brathwaite (Adler Mannheim)
Hátvédek: Dan Hamhuis (Nashville Predators), Drew Doughty (Los Angeles Kings), Chris Phillips (Ottawa Senators), Luke Schenn (Toronto Maple Leafs), Shea Weber (Nashville Predators), Ian White (Toronto Maple Leafs), Joel Kwiatkowski (Szeversztal Cserepovec)
Csatárok: Scottie Upshall (Phoenix Coyotes), Derek Roy (Buffalo Sabres), Shawn Horcoff (Edmonton Oilers), Mike Fisher (Ottawa Senators), Dany Heatley (Ottawa Senators), Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning), Matthew Lombardi (Phoenix Coyotes), Shane Doan (Phoenix Coyotes), Colby Armstrong (Atlanta Thrashers), Martin St. Louis (Tampa Bay Lightning), James Neal (Dallas Stars), Jason Spezza (Ottawa Senators)


A SZLOVÁKOK KERETE

Kapusok: Rastislav Stana (Cserepovec), Ján Lasák (Pardubice), Imrich Petrík (Banská Bystrica)
Hátvédek: Andrej Sekera (Buffalo Sabres), Boris Valábik (Atlanta Thrashers), Ivan Baranka (Szpartak Moszkva), Jaroslav Obsut (Lulea), Ivan Svarny (Litvínov), René Vydareny (Ceske Budejovice), Peter Smrek (Plzen), Dominik Granák (Färjestad)
Csatárok: Michal Handzus (Los Angeles Kings), Peter Ölvecky (Minnesota Wild), Milan Bartovic (Liberec), Marcel Hossa (Dinamo Riga), Michal Macho (Martin), Ladislav Nagy (Cserepovec), Rastislav Pavlikovsky (Novoszibirszk), Branko Radivojevic (Szpartak Moszkva), Stefan Ruzicka (Szpartak Moszkva), Juraj Stefanka (Vítkovice), Lubomir Bartecko (Lulea), Tomás Surovy (Linköping), Juraj Mikús (Skalica), Jiri Bicek (Biel)
Tartalék: Tomás Starosta (Nizsnyekamszk), Tomás Tatar (Zvolen)


A FEHÉROROSZOK KERETE

Kapusok: Andrej Mezin (Metallurg Magnyitogorszk), Vitalij Koval (Dinamo Minszk), Igor Brikun (Gomel)
Hátvédek: Andrej Antonov, Alekszandr Makrickij, Dmitrij Korobov (Dinamo Minszk), Viktor Kosztyucsonok, Andrej Basko (Amur Habarovszk), Ivan Uszenko (Gomel), Alekszandr Rjagyinszkij (Junoszty Minszk), Ruszlan Szalej (Colorado Avalanche)
Csatárok: Andrej Mihaljov, Jaroszlav Csuprisz, Szergej Gyemagyin, Dmitrij Melesko, Alekszandr Kulakov, Andrej Sztasz (Dinamo Minszk), Alekszej Ugarov, Oleg Antonyenko (Balasiha), Dmitrij Dugyik, Jevgenyij Kovirsin (Keramin Minszk), Konsztantyin Kolcov (Szalavat Julajev Ufa), Alekszej Kaljuzsnij (Dinamo Moszkva), Alekszandr Borovkov (Szibir Novoszibirszk)


A SZLOVÁKOK FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEI

Április 3. Szlovákia–Csehország 4–1
Április 4. Szlovákia–Csehország 5–1
Április 9. Szlovákia–Norvégia 5–2
Április 10. Szlovákia–Norvégia 5–1
Április 16. Lettország–Szlovákia 2–4
Április 17. Lettország–Szlovákia 3–2


A FEHÉROROSZOK FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEI

Március 30. Fehéroroszország–Nyeftyehimik Nyizsnyekamszk 3–4
Március 31. Fehéroroszország–Nyeftyehimik Nyizsnyekamszk 10–3
Április 4. Fehéroroszország–Lengyelország 9–1
Április 5. Fehéroroszország–Lengyelország 3–2
Április 10. Fehéroroszország–Szpartak Moszkva 2–3
Április 19. Fehéroroszország–Franciaország 2–1
Április 20. Fehéroroszország–Norvégia 4–6
Statisztikánk a jegkorong.blog.hu összeállítása segítségével készült.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik