Vb 2022: Mbappé, Messi és Di María félelmetes rekordjai

R. P.R. P.
2022.12.18. 19:14
Kylian Mbappé és Lionel Messi is szenzációsan játszott (Fotó: Getty Images)
Eseménydús labdarúgó-világbajnoki döntőt vívott egymással Argentína és Franciaország. Az aranycsata sok szempontból átírta a rekordlistákat, és számos érdekességet hozott. Ezekből válogattunk.

Lionel Messi 26. alkalommal lépett pályára világbajnoki mérkőzésen, megelőzve Lothar Matthäust. A hétszeres aranylabdás klasszis elsőként a történelemben egy vb csoportkörében, a nyolcaddöntőjében, a negyeddöntőjében, az elődöntőjében és a döntőjében is szerzett gólt.

Messi 2334 percet töltött a pályán az eddigi vb-ken, ez is rekord. A döntő 23. percében – pont amikor gólt szerzett – átvette a vezetést Paolo Maldinitól, a korábbi csúcstartótól (2216).

Messi 21 „kanadai” pontja (13 gól, 8 gólpassz) a vb-ken a legtöbb.

Messi második gólja az argentin klasszis 100. olyan találata volt, amelyet jobb lábbal szerzett.

A mostani finálét megelőzően, 1930 óta mindössze ketten szereztek gólt 34 évnél idősebben vb-döntőben. 1958-ban Nils Liedholm (35 évesen és 264 naposan), valamint 2006-ban Zinédine Zidane (34 évesen és 16 naposan). A mai fináléban Messi 35 évesen 177 naposan, Ángel Di María 34 évesen és 307 naposan volt eredményes.

Alexis Mac Allister és Emiliano Martínez révén először szerepelt játékos vb-döntőben a Brighton & Hove Albionból és az Aston Villából.

Di María az első argentin, aki vb-döntőben, olimpiai döntőben és Copa América-döntőben is gólt szerzett.

Vavá, Pelé (brazilok), Paul Breitner (német) és Zinédine Zidane (francia) után Kylian Mbappé az ötödik, aki két világbajnoki döntőben is gólt szerzett.

Mbappé az első a történelemben, aki legalább négy gólt szerzett összesen a vb-döntőkben, megelőzve a három gólt jegyző Vavát, Pelét, Geoff Hurstöt és Zidane-t.

Hurst után Mbappé a második, aki egy vb-döntőben három gólt szerzett.

Mbappé: 23 évesen és 363 naposan a legfiatalabb, aki a vb-ken legalább tíz találatot jegyez. A korábbi csúcsot Gerd Müller tartotta 24 évesen és 226 naposan.

Mbappé összesen nyolc gólt szerzett a katari világbajnokságon, ezzel a PSG támadója lett a gólkirály.

Ez volt Argentína harmadik világbajnoki címe, ezzel az örökranglista negyedik helyén áll az ötszörös első Brazília, valamint az egyaránt négy sikert elérő Németország és Olaszország mögött.

Összesen 172 találatot szereztek a játékosok, ezzel ez a világbajnokság a leggólgazdagabb, megelőzve a 171-171 találatot hozó 1998-as és 2014-es vb-t.

A DÖNTŐ RÉSZLETEIRŐL ITT OLVASHAT!

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
DÖNTŐ
ARGENTÍNA–FRANCIAORSZÁG 3–3 (2–0, 2–2, 2–2) – tizenegyesekkel 4–2

Katar, Loszaíl, Loszaíli Nemzeti Stadion, 88 966 néző. V: Marciniak (lengyel)
ARGENTÍNA: Emiliano Martínez – Molina (Montiel, 91.), Romero, Otamendi, Tagliafico (Dybala, 120+1.) – De Paul (Paredes, 102.), Enzo Fernández, Mac Allister (Pezzella, 116.) – Messi, Julián Álvarez (La. Martínez, 103.), Di María (Acuna, 64.). Szövetségi kapitány: Lionel Scaloni
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Koundé (Disasi, 120+1.), Varane (Konaté, 113.), Upamecano, Théo Hernandez (Camavinga, 71.) – Griezmann (Coman, 71.), Tchouaméni, Rabiot (Y. Fofana, 96.) – O. Dembélé (Kolo Muani, 41.), Giroud (Thuram, 41.), Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Gólszerző: Messi (23., 109. – az elsőt 11-esből), Di María (36.), ill. Mbappé (80., 81., 118. – az elsőt és a harmadikat 11-esből)