Eb-negyeddöntőt ért a törököknek a hősies védekezés

2024.07.02. 20:42
Fotó: Getty Images
A labdarúgó Európa-bajnokság utolsó nyolcaddöntőjében a török válogatott drámai meccsen 2–1-re legyőzte Ausztriát, így bejutott a negyeddöntőbe, ahol Hollandiával találkozik.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ
AUSZTRIA–TÖRÖKORSZÁG 1–2 (0–1)
Lipcse, Red Bull Aréna, 38 305 néző. Vezette: Artur Soares Dias (Paulo Soares, Pedro Ribeiro) – portugálok
AUSZTRIA: Pentz – Posch, Danso, Lienhart (Wöber, 64.), Mwene (Prass, a szünetben) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch, 64.), Baumgartner, Schmid (Gregoritsch, a szünetben) – Arnautovic. Szövetségi kapitány: Ralf Rangnick
TÖRÖKORSZÁG: Günok – Müldür, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yüksek (Özcan, 58.), Ayhan – B. A. Yilmaz, Kökcü (Kahveci, 83.), Yildiz (Aktürkoglu, 78.) – Güler (Yokuslu, 78.). Szövetségi kapitány: Vincenzo Montella
Gólszerző: Gregoritsch (66.), ill. Demiral (1., 59.)
Sárga lap: Schmid (38.), Lienhart (52.), ill. Kökcü (11.), Yüksek (42.)

A MÉRKŐZÉST PERCRŐL PERCRE KÖVETŐ TUDÓSÍTÁSUNKAT IDE KATTINTVA OLVASHATJÁK!

MELYIK CSAPAT JUT BE utolsóként az Európa-bajnokság negyeddöntőjébe?

Elsőként Svájc, majd időrendben Németország, Anglia, Spanyolország, Franciaország, Portugália és Hollandia tudott élni a lehetőséggel, így kedd estére az maradt a kérdés, nyolcadikként Ausztria vagy Törökország marad-e még versenyben. A párharcnak pikantériát adott, hogy a két együttes márciusban Bécsben találkozott egymással, és Ausztria kiütéses, 6–1-es győzelmet aratott: adta magát a kérdés, az akkori kilencven perc melyik csapatban milyen nyomot hagyott.

Persze mindenki tisztában volt vele, egészen más egy felkészülési meccs, mint amit az Európa-bajnokságon, a kieséses szakaszban játszanak, mindenesetre az osztrák válogatott tekintélyt vívott ki magának azzal, hogy olyan csoportot nyert meg, amelyben Franciaország, Hollandia és Lengyelország is a riválisa volt. A török gárda esélyeit jelentősen rontotta, hogy a legnagyobb csillaga, Hakan Calhanoglu a Csehország elleni csoportmeccsen megkapta a második sárga lapját, eltiltás miatt nem léphetett pályára, így Vincenzo Montella szövetségi kapitánynak nemcsak egy klasszis középpályást kellett pótolnia, hanem egy olyan futballistát is, akit a társak vakon követnek.

Aztán mégis…

Még egy perc sem telt el a mérkőzésből, amikor jobb oldali szögletet követően az osztrák védelem nem tudott felszabadítani, Patrick Pentz kapus a gólvonalról (?) még ki tudta ütni a játékostársáról, Stefan Poschról öngólba tartó labdát, ám Merih Demiral kíméletlenül a léc alá bombázott – az Eb-k történetében a kieséses szakaszban még sohasem született ilyen hamar gól! Azonnal érkezhetett volna a válasz, Christoph Baumgartner lövésénél azonban a labda alig kerülte el a jobb alsó sarkot, majd a balról érkező szögletnél szinte a gólvonalon gurult végig a labda, ám a hosszú oldalon Baumgartner nem tudta a hálóba tuszkolni. A török labdarúgók óriási energiát kaptak a lelátón többségben lévő szurkolóiktól, száguldoztak a pályán, nem ismertek elveszett labdát, és mivel ellenfelük letámadásra épülő futballja közel sem volt annyira hatékony, mint korábban, kapusuknak, Mert Günoknak az első negyvenöt percben nem is kellett nagyot védenie.

Ralf Rangnick osztrák szövetségi kapitány a második félidőbe becserélte Michael Gregoritschot, aki egyfelől Sallai Roland csapattársa Freiburgban, másfelől háromszor is betalált azon a bizonyos 6–1-es mérkőzésen, vele a fedélzeten még intenzívebben próbált támadni Ausztria. Az 51. percben Marko Arnautovic került ziccerbe Gregoritsch pazar passza után, de a kapusba vágta a labdát: óriási nyomás nehezedett a török válogatottra! Reális forgatókönyvnek tűnt, hogy a fiatal török együttesben előbb-utóbb hibázik valaki a védelemből, de az is, hogy a kinyíló osztrák csapatot sikerül megkontrázni. Aztán ugyanolyan játékhelyzet hozott gólt, mint az első percben, ugyanazok főszereplésével: Arda Güler ezúttal jobbról adott be szögletet, az élete meccsét játszó Merih Demiral fejese pedig megint védhetetlennek bizonyult.

Az osztrák válogatott ugyancsak szögletből a játékrész közepén szépített, mégpedig Gregoritsch révén, s bár hajtott tiszta szívből, egyenlíteni nem tudott (Mert Günok óriási bravúrral védte Baumgartner fejesét az utolsó pillanatban), így Hollandia ellenfele Törökország lesz július 6-án Berlinben. 1–2

AUSZTRIA
Kapusok: 12 – Niklas Hedl (Rapid Wien), 1 – Heinz Lindner (Union Saint-Gilloise – Belgium), 13 – Patrick Pentz (Bröndby – Dánia)
Védők: 21 – Flavius Daniliuc (Red Bull Salzburg), 4 – Kevin Danso (Lens – Franciaország), 15 – Philipp Lienhart (Freiburg – Németország), 16 – Phillipp Mwene (Mainz – Németország), 5 – Stefan Posch (Bologna – Olaszország), 14 – Leopold Querfeld (Rapid Wien), 3 – Gernot Trauner (Feyenoord – Hollandia), 2 – Maximilian Wöber (Mönchengladbach – Németország)
Középpályások: 19 – Christoph Baumgartner (RB Leipzig – Németország), 10 – Florian Grillitsch (Hoffenheim – Németország), 26 – Marco Grüll (Rapid Wien), 17 – Florian Kainz (Köln – Németország), 20 – Konrad Laimer (Bayern München – Németország), 8 – Alexander Prass (Sturm Graz), 9 – Marcel Sabitzer (Borussia Dortmund – Németország), 18 – Romano Schmid (Werder Bremen – Németország), 22 – Matthias Seidl (Rapid Wien), 6 – Nicolas Seiwald (RB Leipzig – Németország), 23 – Patrick Wimmer (Wolfsburg – Németország)
Támadók: 7 – Marko Arnautovic (Internazionale – Olaszország), 25 – Maximilian Entrup (Hartberg), 11 – Michael Gregoritsch (Freiburg – Németország), 24 – Andreas Weimann (West Bromwich Albion – Anglia)
Szövetségi kapitány: Ralf Rangnick (német)

TÖRÖKORSZÁG
Kapusok: 12 – Altay Bayindir (Manchester United – Anglia), 23 – Ugurcan Cakir (Trabzonspor), 1 – Mert Günok (Besiktas)
Védők: 4 – Samet Akaydin (Panathinaikosz – Görögország), 14 – Abdülkerim Bardakci (Galatasaray), 2 – Zeki Celik (Roma – Olaszország), 3 – Merih Demiral (Al-Ahli – Szaúd-Arábia), 20 – Ferdi Kadioglu (Fenerbahce), 13 – Ahmetcan Kaplan (Ajax – Hollandia), 18 – Mert Müldür (Fenerbahce)
Középpályások: 22 – Kaan Ayhan (Galatasaray), 10 – Hakan Calhanoglu (Internazionale – Olaszország), 6 – Orkun Kökcü (Benfica – Portugália), 15 – Salih Özcan (Borussia Dortmund – Németország), 5 – Okay Yokuslu (West Bromwich Albion – Anglia), 16 – Ismail Yüksek (Fenerbahce)
Támadók: 25 – Yunus Akgün (Leicester City – Anglia), 7 – Kerem Aktürkoglu (Galatasaray), 8 – Arda Güler (Real Madrid – Spanyolország), 17 – Irfan Kahveci (Fenerbahce), 24 – Semih Kilicsoy (Besiktas), 9 – Cenk Tosun (Besiktas), 11 – Yusuf Yazici (Lille – Franciaország), 19 – Kenan Yildiz (Juventus – Olaszország), 26 – Bertug Yildirim (Rennes – Franciaország), 21 – Baris Alper Yilmaz (Galatasaray)
Szövetségi kapitány: Vincenzo Montella (olasz)