Eb 2024: gólcsúcsot döntöttek a franciák, Eb-résztvevő az oranje is

M. B.M. B.
2023.11.18. 22:53
Zaïre-Emery (jobbra) korcsúcsot, a franciák gólcsúcsot döntöttek Gibraltár ellen (Fotó: Imago Images)
Megsemmisítő, 14–0-s vereséget mért Gibraltárra a már Eb-résztvevő francia labdarúgó-válogatott a 2024-es németországi Európa-bajnokság B jelű selejtezőcsoportjában a 9. fordulóban. A csoport másik mérkőzésén Hollandia 1–0-ra legyőzte Írországot, és szintén kijutott a tornára.

FRANCIAORSZÁG–GIBRALTÁR

Rémálomszerűen kezdődött a találkozó az esélytelenek nyugalmával játszó Gibraltár számára, Ethan Santos ugyanis már a harmadik percben öngóllal ajándékozta oda a vezetést a franciáknak. A vérszemet kapó „Les Bleus” Marcus Thuram és Warren Zaïre-Emery révén további két gólt szerzett – utóbbi 17 évesen és 255 naposan a francia válogatott legfiatalabb pályára lépő játékosa, egyben gólszerzője lett az utóbbi száz évet tekintve.

A 18. percben az öngólt jegyző Santost kiállította a játékvezető, ez pedig az utolsó gátat is elbontotta a franciák útjából: a szünetig további négy gólt szereztek – Kylian Mbappé, Jonathan Clauss, Kingsley Coman és Youssouf Fofana volt eredményes –, így már hét góllal mentek 45 perc játék után.

Az utolsó fél órában folytatódott a francia erődemonstráció, s további hét (!) gól született: Mbappé mesterhármasig, Coman és Giroudegyformán dupláig jutott, de betalált Dembélé és Rabiot is. 14–0 (!!!) lett a vége: történelmi verés, Franciaország az Eb-selejtezők történetének legnagyobb különbségű győzelmét aratta – a korábbi csúcsot Németország tartotta, amely 2006. szeptember 6-án 13–0-ra nyert San Marinóban!

Mondanunk sem kell, hogy a franciák a saját örökgólrekordjukat is megjavították – az előző csúcs Azerbajdzsán 1995-ös, 10–0-s kiütése volt az Eb-selejtezőkben.

HOLLANDIA–ÍRORSZÁG

Hollandia odahaza végig uralta a számára fontos mérkőzést, de gólt csak Wout Weghorst szerzett a 11. percben. Ronald Koeman együttese simábban is nyerhetett volna, az ír csapat hősiesen „megőrizte” egygólos hátrányát. Az oranje meg kijutott a jövő évi tornára.