Eb 2020: valójában a franciákra vágynak a belgák

Vágólapra másolva!
2021.06.27. 12:49
null
Külön-külön is rendkívül veszélyesek, hát még együtt: Kevin De Bruyne (balra), Romelu Lukaku és Eden Hazard Európa csúcsára vezetné a belga válogatottat (Fotó: AFP)
A „vörös ördögöknek” vasárnap a címvédőt kell eltakarítaniuk az útból, hogy a sokra taksált generációnak maradjon esélye a nagy álom megvalósítására.

 

Milliók szívét törte össze Magyarországon a gól, amelyet a német Leon Goretzka szerzett szerdán Münchenben (hat perccel a rendes játékidő vége előtt), de Belgiumban sem örültek a 26 esztendős középpályás góljának. Ha ugyanis a Bayern München csereként pályára lépő labdarúgója nem talál be, jó eséllyel a magyar csapat nyer 2–1-re, és abban az esetben három válogatott is más pozícióban zár a csoportban. Franciaország így is, úgy is első, de Németország negyedikként búcsúzik, és mert a másik két együttes egyet előrelépett volna, Belgium most nem Portugália ellen készülne a nyolcaddöntőben, hanem a magyar válogatottal játszana.

(Fotó: Balog Tibor)
(Fotó: Balog Tibor)

„Magam is tapasztaltam, milyen sokan szurkoltak Magyarországnak Németország ellen – mondta lapunk megkeresésére Balog Tibor, aki 1993-ban az MTK-ból igazolt a Royal Charleroi Sporting Clubhoz, és bár légióskodott Izraelben, azóta is Belgiumban él. – Az itteni embereknek szimpatikus volt a magyar válogatott teljesítménye, játékával és szervezettségével messze túlteljesítette az elvártakat. Nem bánták volna, ha a kieséses szakaszban a magyarokkal találkoznak a belgák, nem pedig a hullámzóan teljesítő, ám világsztárokat felvonultató Portugáliával. Biztosra veszem, Roberto Martínez, Belgium szövetségi kapitánya megnézte néhányszor annak a találkozónak a felvételét, amelyen Németország négy kettőre nyert Portugália ellen, már csak azért is, hogy megtalálja a gyenge pontokat, amelyeket a vasárnapi párharc során kihasználhatnak.”

Az MTK-szurkolók korábbi kedvence, Balog „Róka” pályafutása befejezése után sem szakadt el a futballtól: Charleroi-ban a városházán dolgozik, mellette edzősködik. Csapatáról annyit érdemes tudni, hogy két klub fúziójából a nyáron alakult, ráadásul olyan ember irányítja, akit Belgiumban mindenki jól ismer.

„A két fuzionáló klubról, a Royal Stade Brainois-ról és a Tubize-ról annyit érdemes tudni, hogy a belga válogatott két játékosa, Eden és Thorgan Hazard első két csapatáról van szó, és bár hivatalosan nincs pozícióban, a háttérből az édesapjuk, Thierry irányít – folytatta Balog Tibor. – A harmadik ligában szerepelünk, két éven belül fel kellene jutni, de akkor sincs tragédia, ha már jövőre sikerül. De térjünk vissza az Európa-bajnokságra! A belga együttes a tornán még nem találkozott nagycsapattal, papírforma volt, hogy háromszor nyert a csoportjában, a folytatásban azonban több kell tőle, mint amit eddig mutatott. Sok múlik Romelu Lukakun, aki az előző ötven válogatott meccsén negyvennyolcszor talált be, a válogatottban elképesztően teljesít. Nem is olyan régen még rendre elveszítette a neki előrepasszolt labdát, most viszont szinte mindig van folytatás, rengeteget dolgozik. A másik oldalon, a portugáloknál ott van a minden hájjal megkent Pepe, érdekes lehet a párharcuk, bár el tudom képzelni, hogy Lukakut Roberto Martínez szövetségi kapitány kiviszi valamelyik szélre. Ebben az esetben Kevin De Bruyne lehet az úgynevezett hamis kilences, de ezt a pozíciót a Napoli támadója, Dries Mertens is jól ellátja. Minden bizonnyal Belgium irányít majd, a játékosok feltolják a védelmet, igaz, ebben az esetben nagy terület nyílhat Cristiano Ronaldóék előtt, és a tapasztalt, de nem gyors védelem bajba kerülhet. Sokakat érdekel, vajon kezd-e a belgák sérülésből visszatérő két sztárja, Eden Hazard és Axel Witsel. Nos, Eden az egyik legjobb játékos a világon, ő a csapatkapitány, nem lepne meg, ha Witsellel együtt már az elejétől pályán lenne.”

És hogy Belgiumban hova várják a „vörös ördögöket” az Európa-bajnokságon?

Lipcsei Péter, a Porto korábbi 58-szoros válogatott középpályása:

Természetesen a portugáloknak szurkolok a vasárnapi összecsapáson, s bár a belga válogatott is rendkívül erős, a címvédő egy góllal győz. Cristiano Ronaldóék nem brillíroztak a csoportkörben, a németek ellen nagyon nem néztek ki jól, és a mérkőzés utolsó tíz percét leszámítva a mieink is pariban voltak velük, sőt! Ez azonban a kieséses szakasz, itt nincs javítási lehetőség, ezért arra számítok, hogy Portugália rendkívül összeszedett és hatékony lesz. Belgium együttesében jó néhány klasszis futballista szerepel, ahogy természetesen a portugáloknál is, nyilván kiemelt szerepe lesz az elnyűhetetlen Cristiano Ronaldónak, aki tényleg bármikor megvillanhat, és eldöntheti a mérkőzést. A futball persze csapatjáték, és szerintem ebben most a belgák fölé nő Portugália.

„Az újságokat olvasva, az emberekkel beszélgetve úgy látom, Portugália ellen a saját csapatukat tartják esélyesebbnek, de azzal is tisztában vannak, ahol Cristiano Ronaldo játszik, ott bármi megtörténhet – mondta el az 55 éves korábbi labdarúgó. – Sok múlik azon, melyik csapat és mikor szerzi meg az első gólt, már egy kis hiba alapjaiban változtathatja meg az eredeti elképzelést. Belgiumnak két opciója volt a torna előtt. Az egyik, hogy verje meg a nagyképű franciákat: postán, bankban, boltban mást sem hallani, mint hogy vissza kell nekik vágni az oroszországi világbajnokságon az elődöntőben elszenvedett egy nullás vereségért. Már csak azért is, mert akkor is Belgium játszotta a jobb futballt – hogy a franciák elleni mérkőzés megvalósuljon, ahhoz megint az elődöntőbe kell kerülni. A másik opció: megnyerni az Eb-t! A válogatott három éve vezeti a világranglistát, de még nem nyert semmit. A keretből sokan már kifelé mennek, nekik ez az utolsó lehetőségük egy nagy siker elérésére.”

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
18.00: Hollandia–Csehország, Budapest (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
21.00: Belgium–Portugália, Sevilla (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

AZ EGYENES KIESÉSES SZAKASZ
NYOLCADDÖNTŐ
Június 26., szombat, 18.00
Amszterdam
Wales–Dánia
0–4
Június 26., szombat, 21.00
London
Olaszország–Ausztria 2–1 – h. u.
Június 27., vasárnap, 18.00
Budapest
Hollandia–Csehország (40. mérk.)
Június 27., vasárnap, 21.00
Sevilla
Belgium–Portugália (39. mérk.)
Június 28., hétfő, 18.00
Koppenhága
Horvátország–Spanyolország (42. mérk.)
Június 28., hétfő, 21.00
Bukarest
Franciaország–Svájc (41. mérk.)
Június 29., kedd, 18.00
London
Anglia–Németország (44. mérk.)
Június 29., kedd, 21.00
Glasgow
Svédország–Ukrajna (43. mérk.)
NEGYEDDÖNTŐ
Július 2., péntek, 18.00
Szentpétervár
41. mérk. győztese–42. mérk. győztese (45. mérk.)
Július 2., péntek, 21.00
München
39. mérk. győztese–Olaszország (46. mérk.)
Július 3., szombat, 18.00
Baki
40. mérk. győztese–Dánia (47. mérk.)
Július 3., szombat, 21.00
Róma
43. mérk. győztese–44. mérk. győztese (48. mérk.)
ELŐDÖNTŐ
Július 6., kedd, 21.00
London
46. mérk. győztese–45. mérk. győztese
Július 7., szerda, 21.00
London
48. mérk. győztese–47. mérk. győztese
DÖNTŐ
Július 11., vasárnap, 21.00
London
az elődöntő győztesei
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik