Micsoda slusszpoénok! C. Ronaldo írta az egyiket, az ír csapat a másikat

2014.10.14. 22:57
John O'Shea (4) lábát elhagyta a labda, Írország egyenlít (Fotó: Reuters)
A világbajnok Németország kedd este hazai pályán 1–1-et játszott a 94. percben egyenlítő Írországgal a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének D-csoportjában. Ugyanebben a hatosban 2–2-re végződött a lengyel–skót csata, Grúzia 3–0-ra legyőzte Gibraltárt. Az I-csoportban a portugálok az utolsó pillanatban szerzett Cristiano Ronaldo-góllal hozták el a három pontot Dániából, a szerb–albán találkozónak egy drón vetett véget a 42. percben. Az E-csoportban Svájc megszerezte első győzelmét.

D-CSOPORT

NÉMETORSZÁG–ÍRORSZÁG 1–1

Erik Durm 25 méteres, lécen csattanó lövésével adták meg az alaphangot a világbajnok németek, ám hiába támadták végig az első félidőt, a vezetést nem sikerült megszerezniük. Helyzetet sem nagyon tudtak kialakítani a szívósan védekező írek kapuja előtt, s amikor nagy ritkán mégis, akkor Toni Kroos lövése, majd Matthias Ginter fejese elkerülte a célt, Julian Draxler éles szögből leadott lövését pedig védte David Forde.

Lukas Podolski, Thomas Müller, Erik Durm és a lefújás
utáni német letargia (Fotó: Reuters)
Lukas Podolski, Thomas Müller, Erik Durm és a lefújás utáni német letargia (Fotó: Reuters)

A második félidőre Lukas Podolski is játéklehetőséget kapott a németeknél – a támadó a 120. válogatott mérkőzését játszotta –, ám vele sem sikerült áttörni a jól tömörülő ír védelmet. Az ideális megoldást végül Toni Kroos találta meg a 71. percben: a Real Madrid középpályása a 16-os előteréből, takarásból kilőtte a jobb alsó sarkot (1–0).

A hajrára kiegyenlítettebbé vált a játék, és akadt is egyenlítési lehetőség: a 85. percben Wesley Hoolahan közeli lövését Durm még blokkolta, ám a sérülések miatti hosszabbítás legvégén egy remekül visszatett labdát a 100. válogatottságát ünneplő John O'Shea estében bekotort Mats Hummelst megelőzve – Írország meglepetésre hazavitt egy pontot (1–1)!

Németország–Írország 1–1

LENGYELORSZÁG–SKÓCIA 2–2

A lengyelek hevesen kezdtek, és bár Robert Lewandowski veszélyes lövését még blokkolta Gordon Greer, nem sokkal később Alan Hutton akkorát hibázott, hogy a kialakuló helyzetet Krzysztof Maczynski kihasználta. A skótok nem hagyták annyiban, Steven Fletcher remek indítása után Ikechi Anya jól adott középre, és az őrizetlen Shaun Maloney közelről a hálóba lőtt.

Válaszul lengyel rohamok következtek, de Adam Nawalka legénysége ezúttal nem összpontosított olyan jól, mint a minapi németverés alkalmával, és az 56. percben megszerezték a vezetést a nyomás alól kiszabaduló skótok: James Morrison szabadrúgása után Steven Naismith közelről kotorta a labdát a hazai kapuba.

A hajrá kezdetén javítottak a lengyelek: Artur Jędrzejczyk kiugratta Arkadiusz Miliket, és a támadó belőtte a lengyeleknek pontot érő gólt.

GIBRALTÁR–GRÚZIA 0–3

A grúzok gyorsan egyértelművé tették, hogy a pont nélküli két válogatott portugáliai mérkőzésén ki mozdul el a holtpontról: rövid időn belül előbb Nikoloz Gelasvili, majd Tornike Okriasvili mattolta közelről Jamie Robba kapust. A második félidőre is maradt gól, azt is a grúzok szerezték – az Euro-újonc Gibraltár 270 perc után is gólképtelen.

I-CSOPORT

SZERBIA–ALBÁNIA félbeszakadt

Az albánok játékára sok panasz eddig nem lehetett, a portugálok elleni győzelem mellett a szintén esélyesebb Dániával idegenben ikszelt Gianni De Biasi együttese.

Ahogyan az várható volt, nem csak a játékról szólt a szerb–albán találkozó: a drukkerek többször is összecsaptak a lelátón, és végül a 42. percben félbe is kellett szakítani a meccset Belgrádban, miután egy drón a pályára repített egy albán zászlót.

Mitrovics szedte le a levegőből a lobogót, ez pedig nem tetszett sem az albán játékosoknak, sem pedig a szurkolóknak, előbb a futballisták verekedtek össze a pályán, majd a lelátóról is elkezdtek a pályára szivárogni a nézők – ekkor döntött úgy a játékvezető, hogy félbeszakítja a találkozót.

Több próbálkozás is volt a folytatásra, de végül Martin Atkinsonék úgy döntöttek, hogy a biztonság érdekében a találkozót egy későbbi időpontban folytatják a 42. perctől, 0–0-s állásról.

Cristiano Ronaldo pecsételte meg a piros mezes dánok sorsát (Fotó: ekstrabladet.dk)

DÁNIA–PORTUGÁLIA 0–1

A portugál válogatottnál nem pont ilyen kezdésről álmodoztak. Fernando Santos „fiai" hatalmas meglepetésre az egyetlen ötcsapatos csoportban odahaza 1–0-s vereséget szenvedtek Albániától, így, mivel a második fordulóban CR-ék léptek utoljára pályára, a keddi meccset az utolsó helyről várhatták.

Koppenhágában sem a támadó szellem dominált, habár Cristiano Ronaldóval és Nanival elöl léptek pályára a portugálok. A labdatartással nem volt gond, nagyobb helyzetek mégis a hazaiak előtt adódtak (Michael Krohn-Dehli például kapufát lőtt).

A fordulás után is harcoltak a vendégek, és az utolsó utáni pillanatban össze is jött nekik a hőn áhított gól! Quaresma cselezgetett a jobbon, középre tekert, C. Ronaldo pedig Schmeichelt megelőzve Kjaer segítségével a kapuba csúsztatott, roppant fontos három pontot érő gólt szerezve.

Dánia–Portugália 0–1

E-CSOPORT

SAN MARINO–SVÁJC 0–4

Az E-csoport egyetlen keddi találkozóján az esélyesebb svájciak San Marino vendégeként semmit sem bíztak a véletlenre. A 10. percben góllal jelentkező Haris Seferovic a 24. percben már kettőre növelte a vendégek előnyét, majd hat perc múlva Blerim Dzemali gólja a folytatás maradék élét is elvette. Háromgólos előnye birtokában visszavett Svájc, a zárszót a hajrában Xherdan Shaqiri mondta ki.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG 2016
SELEJTEZŐ, CSOPORTKÖR 3. FORDULÓ

D-CSOPORT
NÉMETORSZÁG–ÍRORSZÁG 1–1 (0–0)
Gelsenkirchen,
Veltins Aréna. V: Skomina (szlovén)
NÉMETORSZÁG: Neuer – Rüdiger, J. Boateng, Hummels, Durm – Ginter (Podolski, a szünetben), Kroos – Bellarabi (Rudy, 86.), Götze, Draxler (M. Kruse, 70.) – T. Müller. Szövetségi kapitány: Joachim Löw
ÍRORSZÁG: Forde – Meyler, O'Shea, Wilson, Ward – McGeady, Quinn (Hoolahan, 76.), Whelan (Hendrick, 53.), McClean – Keane (Gibson, 63.), Walters. Szövetségi kapitány: Martin O'Neill
G: Kroos (71.), ill. O'Shea (94.)

LENGYELORSZÁG–SKÓCIA 2–2 (1–1)
Varsó,
Narodowy Aréna. V: Undiano Mallenco (spanyol)
LENGYELORSZÁG: Szczesny – Piszczek, Szukala, Glik, Jedrzejczyk – Maczynski, Krychowiak – Grosicki (Zyro, 89.), Sobota (Mila, 63.) – R. Lewandowski, Milik. Szövetségi kapitány: Adam Nawalka
SKÓCIA: Marshall – Hutton, R. Martin, Greer, Whittaker – Morrison, Brown – Maloney, Anya – S. Fletcher (D. Fletcher, 71.), S. Naismith (Martin, 71.). Szövetségi kapitány: Gordon Strachan
G: Maczynski (12.), Milik (76.), ill. Maloney (18.), S. Naismith (57.)

GIBRALTÁR–GRÚZIA 0–3 (0–2)
Faro-Loule (Portugália),
Estádio Algarve. V: Lechner (osztrák)
GIBRALTÁR: Robba – Garcia, Wiseman, Santos (R. Chipolina, 76.), J, Chipolina – R. Casciaro, B. Perez, Walker – Guilling (Gosling, 75.), L. Casciaro, K. Casciaro (Priestley, a szünetben). Szövetségi kapitány: Allen Bula
GRÚZIA: Loria – Lobzsanidze, Hubutia, Kverkvelia, Grigalava – Kankava, Dzaria – Okriasvili, Ananidze (Ebralidze, 80.), Csanturia (Dvalasvili, 76.) – Gelasvili (Papunasvili, 67.). Szövetségi kapitány: Temur Kecbaja
G: Gelasvili (9.), Okriasvili (19.), Kankava (69.)

Serravalle,
San Marino Stadion. V: Chapron (francia)
SAN MARINO: A. Simoncini – Bonini, F. Vitaioli (Cervellini, 17.), Della Valle, Brolli, Battistini – Palazzi, A. Gasperoni (L. Gasperoni, 70.), Chiaruzzi, M. Vitaioli (Hirsch, 61.) – Stefanelli. Szövetségi kapitány: Pier-Angelo Manzaroli
SVÁJC: Sommer – Lichtsteiner (Widmer, 59.), Von Bergen, Djourou, Rodriguez – Kasami (Barnetta, 73.), Xhaka, Dzemaili – Seferovic, Shaqiri, Drmic (Mehmedi, a szünetben). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
G: Seferovic (10., 24.), Dzemaili (30.), Shaqiri (79.)

FERÖER–MAGYARORSZÁG 0–1 (0–1)
Tórshavn, Tórsvollur Stadion. V: Kulbakov (fehérorosz)
FERÖER:
Nielsen – V. Davidsen, Nattestad, Gregersen, Naes – S. Vatnhamar (Sörensen, 81.) Benjaminsen, Holst (Bartalsstovu, 69.) – Olsen, Hansson – Edmundsson (Hansen, 76.) Szövetségi kapitány: Lars Olsen
MAGYARORSZÁG: Dibusz – Simon K., Juhász, Kádár, Korhut – Gera, Varga J., Tőzsér (Kalmár, 73.), Dzsudzsák – Szalai (Priskin, 84.), Nikolics (Fiola, 46.). Szövetségi kapitány: Dárdai Pál
G: Szalai (21.)

FINNORSZÁG–ROMÁNIA 0–2 (0–0)
Helsinki, Olimpiai Stadion. V: Tagliavento (olasz)
FINNORSZÁG: Mäenpää – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, P. Hetemaj (Pohjanpalo, 64.) – Hämäläinen (Markkanen, 74.), Pukki (Riski, a szünetben), R. Eremenko. Szövetségi kapitány: Mika Paatelainen
ROMÁNIA: Tatarusanu – Luchin, Chiriches, Grigore, Rat – Torje, Hoban, Pintilii, C. Tanase (Enache, 84.) – Chipciu (Sanmartean, 49.) – Stancu (Rusescu, 89.). Szövetségi kapitány: Victor Piturca
G: Stancu (54., 83.)
K: Ring (56.)

GÖRÖGORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 0–2 (0–1)
Pireusz,
Jorgosz Karaiszkakisz Stadion. V: Lannoy (francia)
GÖRÖGORSZÁG: Karnezisz – Toroszidisz, Papasztathopulosz, Manolasz, Vintra (Sztafilidisz, 16.) – Tahcidisz, Maniatisz – Karelisz, Szamarasz (Szalpingidisz, 67.) – Athanasziadisz (Szamarisz, a szünetben), Mitroglu. Szövetségi kapitány: Claudio Ranieri
ÉSZAK-ÍRORSZÁG: Carroll – C. McLaughlin, McAuley, Hughes, Ferguson (Reeves, 78.) – C. Evans, Davis, Baird, Norwood, Ward (McGivern, 59.) – K. Lafferty (Magennis, 72.). Szövetségi kapitány: Michael O'Neill

Koppenhága, Parken. V: Brych (német)
DÁNIA: K. Schmeichel – L. Jacobsen, Kjaer, Agger, Boilesen (S. Poulsen, 58.) – Höjbjerg, Kvist – Vibe (Bech, a szünetben), Eriksen (Kahlenberg, 84.), Krohn-Deli – Bendtner. Szövetségi kapitány: Morten Olsen
PORTUGÁLIA: Patricio – Cedric, R. Carvalho, Pepe, Eliseu – Moutinho, W. Carvalho, Tiago (Quaresma, 84.) – Danny (Éder, 77.) – C. Ronaldo, Nani (Joao Mário, 68.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos