Erik Hamrén – edzőportré

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
Vágólapra másolva!
2012.06.07. 13:25
null
Erik Hamrén (Forrás: Action Images)
Címkék
2009-ben lett a svéd Erik Hamrén hazája futballválogatottjának mestere, egy ideig még párhuzamosan a norvég Rosenborg edzőjeként. Elsődleges feladatát mondhatni fényesen teljesítette: a 2010-es világbajnoki döntős Hollandiát is megfricskázva, de nem megelőzve, ám legjobb csoportmásodikként egyenes ágon kijuttatta fiait a 2012-es kontinenstornára.
Erik Hamrén
Nemzetisége: svéd
Születési hely: Ljusdal
Születési idő: 1956.06.24.

Pozíció: szövetségi kapitány/középpályás

Válogatottja: Svédország
Korábbi klubjai játékosként: Ljusdal, Stockvik
Korábbi klubjai edzőként: Njurunda, Sundsvall, Bro, Enköpings, Väsby, Brommapojkarna, Vasalunds, Degerfors, AIK Stockholm, Örgryte, Aalborg, Rosenborg
Sikerei edzőként: a svéd harmadosztály bajnoka (1985), dán bajnok (2008), norvég bajnok (2009, 2010), norvég Szuperkupa-győztes (2010), Svéd Kupa-győztes (1996, 1997, 2000), Intertotó-kupa-győztes (2007), Eb-résztvevő (2012), az év edzője Dániában (2008), az év edzője Norvégiában (2009)

Hamrén mögött finoman szólva sem áll veretes játékoskarrier, hiszen a sokadosztályú Ljusdals IF-ben futballozott középpályásként 1974 és 1976 között, majd a Stockviks IF-ben harcolt 1980-ig. Nem ez volt az ő szakterülete, hanem az edzősködés, hiszen 1981-ben már a Njurunda IK-t trenírozza, majd a közeli IFK Sundsvallban foglalkozik először a fiatalokkal, miközben a nagyok mellett asszisztenskedik – aztán a harmadosztályba süllyedve, 1985-ben, megkapja azt a kispadot. Első sikerére nem kellett sokáig várnia, hiszen megnyerik a pontvadászatot, bár a második feljutás nem sikerül.

Később több kisebb gárdánál is megfordul, és első komolyabb munkaadója az AIK Stockholm, akikkel két Svéd Kupát is nyer, miközben olyan futballisták fordulnak meg a kezei alatt, mint Magnus Hedman, Johan Mjällby és Gary Sundgren. Hat idényt lehúz később az Örgryténél, és itt sem éppen sikertelen, majd következik Dánia, az Aalborg és az első bajnoki cím. A Rosenborggal kettőt is szerez, és ezért is gondolták úgy a Svéd Labdarúgó-szövetség vezetői, hogy ő legyen Lars Lagerbäck utóda.

A norvég klub elnöke nehezen egyezett bele sikeredője elveszítésébe, ám ha nehezen is, de beadta derekát. A válogatottnál sem indult Hamrén karrierje tejszínhab-simán, de végül is a toronymagas esélyes hollandok mögött másodikként, ám pótselejtező nélkül eljutottak a lengyel-ukrán Eb-re. A hollandok hazai legyűrése némiképpen helyreállította a magyarok elleni vereségkor alaposan megroggyant renoméját.

Legfrissebb hírek

F1 75: az újonc Hamilton zsebében volt a vb-cím, de a sanghaji kavicságy közbeszólt

F1
1 perce

Igent mondott a Real Madridnak a Liverpool védője, már ezen a nyáron távozhat

Angol labdarúgás
10 perce

NFL: Michael Phelps tanítja úszni a Ravens játékosait

Amerikai sportok
23 perce

A Manchester United újra beleszólna a bajnoki versenyfutásba

Angol labdarúgás
25 perce

Három héten belül eldől Faluvégi Dorottya sorsa Ludwigsburgban

Kézilabda
53 perce

Kosárlabda: veretlenül vág neki az Eb-nek az U16-os leányválogatott

Utánpótlássport
1 órája

„A jó nem elég jó, itt a 10/10-es teljesítmény az elvárás” – Arne Slot a bajnoki rajt előtt

Angol labdarúgás
1 órája

Valter Attila lemarad a Vueltáról – sajtóhír

Kerékpár
1 órája
Ezek is érdekelhetik