Marlene Dietrich evörgrínjét dudorássza sok NFL fanatikus, a ligaelit játékosok súlyos sérüléseit látva. Az alapszakasz félidejéhez érve nagyon sok kérdésünket megválaszolták a harminckettek, sokan csalódást, néhányan kellemes meglepetést okozva a mutatott teljesítményükkel. A nyolcadik játékhét kevés meglepetést tartogatott, ami örömteli, hogy azok vették elő a régi formájukat, akire kevesen számítottak. De nézzük sorjában a történéseket…Marlene Dietrich evörgrínjét dudorássza sok NFL fanatikus, a ligaelit játékosok súlyos sérüléseit látva. Az alapszakasz félidejéhez érve nagyon sok kérdésünket megválaszolták a harminckettek, sokan csalódást, néhányan kellemes meglepetést okozva a mutatott teljesítményükkel. A nyolcadik játékhét kevés meglepetést tartogatott, ami örömteli, hogy azok vették elő a régi formájukat, akire kevesen számítottak. De nézzük sorjában a történéseket…
Pihenőhét: Buffalo Bills (3-4), Jacksonville Jaguars (2-5), Philadelphia Eagles (3-4), Washington Redskins (3-4)
TNF Miami Dolphins (3-4) – New England Patriots (7-0) 7-36
Az új vezetőedzővel megtáltosodni látszottak a Delfinek, egészen addig, míg be nem tették a lábukat a Gillette-be. Tom Brady és a Patriots ugyanis ezúttal sem hagyott kétséget afelől, hogy ki az úr az NFL-ben, de minimum az AFC-ben. A meccs első támadása Rob Gronkowski 47 yardos TD elkapásával zárult és itt el is dőlt a találkozó. A Dolphins támadói összehoztak a szünetig egy hibás snap utáni safety-t, Ryan Tannehill egy labdát Logan Ryan kezébe ívelt, a többi támadás pedig punttal zárult. Mindeközben a Pats 19 pontot pakolt fel a táblára. A második félidőt Lamar Miller futott TD-je nyitotta, de a hazaiak ezt követően is kontrollálták a meccset és két Brady-Edelman játéknak köszönhetően nagyon sima győzelmet arattak. Hogy mennyiben befolyásolja a vereség a felszálló ágban levő Dolphins-t, az majd kiderül, az pedig, hogy a Patriots-ot ki képes megállítani…
Detroit Lions (1-7) – Kansas City Chiefs (3-5) 10-45
A múlt heti Bills-Jaguars csata után azt írtam, hogy remek reklám Európában az amerikai focinak, az eheti londoni meccs kapcsán már nem tudok ilyen szépen fogalmazni, köszönhetően az Oroszlánok töketlenkedésének. Az támadófal képtelen volt megvédeni Matthew Staffordot (6 sack), ha mégis, akkor ő volt olyan pontatlan, mint az Antalyában a piacon vásárolt Breitling karóra. A nagy hátrány miatt a futójáték indokolatlanná vált és mivel a Chiefs részéről kis túlzással csak az szerzett TD-t, akinek van biciklije, és akinek nincs, így tükörsima mérkőzést láthattunk. Alex Smith 2 passzolt és egy futott TD-t tett a közösbe, a Jamaal Charles helyettesítésére kiszemelt Charcandrick West 122 totál yardot és egy futott TD-t szerzett, miközben a védelem 6 sacket és 2 labdaszerzést jegyzett. Mindkét csapat pihenni tér, a Lions minden bizonnyal az egész szezonját is megsirathatja.
San Diego Chargers (2-6) – Baltimore Ravens (2-6) 26-29
Ray Lewis a meccs előtt nyomott egy Tony D’Amatót és úgy bemotiválta a Hollókat, hogy Justin Tucker utolsó másodperces mezőnygóljával megnyerték a meccset. Joe Flacco 319 passzolt yarddal és 1-1 passzolt, illetve futott hatpontossal vezette a csapatát, de a győzelmük vezéráldozatot követelt. Steve Smith Sr. elszakította az Achillesét, idén már nem számíthat rá a Ravens. A Chargers szintén elveszítette legjobb elkapóját, Keenan Allen vesesérülés miatt lesz kényszerpihenőn a szezon második felében. Philip Rivers 301 yardja és 3 TD passza emberes teljesítmény, ezúttal sem rajta múlott a vereség. Mindkét csapat 2-6-tal szerénykedik, ki lehet jelenteni, januárra a tv nézés marad.
Cincinnati Bengals (7-0) – Pittsburgh Steelers (4-4) 16-10
A hazaiak éppen, hogy visszakapták kezdő irányítójukat, azonnal el is vesztették kezdő futójukat. Le’Veon Bell egy szerencsétlen szerelés után a földön maradt, és azóta kiderült, hogy súlyos térdsérülést szenvedett, számára véget ért a szezon. Big Ben visszatérése remekül indult, kedvenc pajtása, Antonio Brown segítségével rögtön TD drive-val kezdett, melyre Mike Nugent mezőnygóljával válaszoltak a vendégek. A szünetben még 7-6-os hazai előnyt mutatott az eredményjelző, de érezni lehetett, hogy Bell sérülése összezavarta a fejeket. A hazai védelem két labdaszerzéssel, blokkolt mezőnygóllal tartotta meccsben a Kohászokat, de Ben Roethlisberger két utolsó negyedes labdaeladását 10 ponttal büntette Andy Dalton és a Bengals, így szívfájdító vasárnapon vannak túl Pittsburgh-ben. Bell pótlása és a rájátszás elérése nem lesz sétagalopp, a Bengals 7-0-s mérlege pedig önmagáért beszél.
Tennessee Titans (1-6) – Houston Texans (3-5) 6-20
Marcus Mariota továbbra sem áll a Titans rendelkezésére, jött is a hatodik vereség zsinórban, mely Ken Whisenhunt vezetőedző állásába került. Nem ezek a legszebb napok Tennessee-ben, egyedül a viszonylag masszív védelem dicsérhető. A Texans múlt héten kivágta Ryan Mallett-tet, mely döntés teljesen érthető (elalvás, csapatgép lekésése, sértődöttség) és talán Brian Hoyert is megnyugtatja. Tar barátunk minden bizonnyal fix kezdő marad már, ezt most 235 yarddal és 2 TD passzal hálálta meg. Elkapói közül DeAndre Hopkins (94 yard, 1 TD) továbbra is remekel, és úgy néz ki, Nate Washington is elkapta a fonalat (74 yard, 1 TD). A védelem háromszor is labdát szerzett és hat sack-et helyezett el Zach Mettenbergeren, így nekik is nagy szerepük van a diadalban. A Texans 3-5-tel áll, holtversenyben a csoport élén… Ennyit az AFC déli kvartettjéről.
Minnesota Vikings (5-2) – Chicago Bears (2-5) 23-20
Tovább folytatta remeklését a Vikes, ezúttal egy nagy rivális otthonában. Jay Cutler 4 yardos futásával még a Macik vezettek az utolsó negyedben, de a szezon egyik nagy felfedezettje, Stefon Diggs 40 yardos elkapással egyenlített, majd jött Blair Walsh és egy 36 yardos mezőnygóllal megnyerte a csapatának a mérkőzést. A hazaiak a meccsen és a rájátszásos reményeken túl az támadósor legnagyobb fegyverét, Matt Fortét is elvesztették. Forte pár hét kihagyással talán megússza, pótlása az újonc Jeremy Langford lesz addig. A Vikings 5-2-vel áll és mivel csoporton belüli mérlege 3-0, így reális veszélyt jelentenek a Green Bay Packers biztosnak hitt első helyére.
Tampa Bay Buccaneers (3-4) – Atlanta Falcons (6-2) 23-20 h.u.
Hiába szerzett kétszázzal több yardot a Falcons, a négy labdavesztés megbosszulta magát a Bucs elleni csoport derby-n. Ezekből a labdaszerzésekből egyébként a Kalózok 20 pontot szereztek, az összes rendes játékidőben elért pontjukat. Hiába passzolt majd 400 yardot és 2 TD-t Matt Ryan, egyetlen labdaeladása és centerének két rossz snap-je nagyon sokba került. Julio Jones 162 yardja és TD elkapása megsüvegelendő, de ő is fumblizott egyszer, így a teljesítményét szintén érheti kritika. Nemúgy Jameis Winstonét! „Rákláb professzor” nagyon vigyázott a labdára, egy-egy passzolt és futott TD-vel pedig a pontgyártásból is kivette részét. A meccs MVP-je azonban nem ő, hanem a vendégek linebackere, Kwon Alexander. A Bucs ötvennyolcasa a meccs előtti napon veszítette el testvérét, ennek ellenére vállalta a játékot és végül 11 szereléssel, 1 „labdahalászattal” és 1-1 kierőszakolt illetve megszerzett labdavesztéssel tisztelgett öccse emléke előtt. A hazaiak megtorpanni látszanak és a feljövő New Orleans Saints miatt van aggódni valójuk, a Kalózok eközben nagy remények nélkül építkezhetnek tovább.
New York Giants (4-4) – New Orleans Saints (4-4) 49-52
Manning: 6 TD passz!? Ebben nincs semmi extra. Na dehogy ez Eli és nem Peyton műve, abban már azért akad „meglepi” bőséggel. Az pedig, hogy mindez nem elég a győzelemhez már csak hab a tortán. Arról már nem is beszélve, hogy nem Eli a mérkőzés legtöbb TD passzát kiosztó irányítója, hanem a Szent-vezér Drew Brees. Brees NFL-rekordot jelentő 7 TD átadást jegyzett, 511 yard társaságában. Célpontjai közül Marques Colston (114 yard, 1 TD), Benjamin Watson (147 yard, 1 TD) és Brandin Cooks (88 yard, 2 TD) egyaránt remekelt, ahogy a túloldalon Odell Beckham Jr. (130 yard, 3 TD) is. A pontháborút eldöntő mezőnygól előtt a Saints-nek elvileg már nem lett volna esélye rúgni, de egy buta facemask szabálytalanság jó pozícióba hozta őket, Kai Forbath pedig nem hibázta el. A támadófoci és a passzjáték szerelmesei biztosan merevedéssel ültek a tv előtt, itt azonban rövidre zárnám a dolgot.
San Francisco 49ers (2-6) – St. Louis Rams (4-3) 6-27
A „divízió-Rams” ismét nagyot alkotott, ezúttal az Aranyásókat verték bucira. Todd Gurley zsinórban negyedik meccsén futott többet 100 yardnál, amihez TD-t is pakolt, ezúttal még Tavon Austin is csatlakozott mellé, így Gurley-nek nem kellett egyedül vinni a boltot. Austin 119 totál yardot és 2 TD-t szerzett, sima W illette a hazaiakat. A Rams védelméről mindent elmond, hogy 6 ponton tartotta a 49ers támadóit, bár, ahogy Colin Kaepernick és társai kinéztek, ez nem nagy mutatvány. A mérkőzés óta az is kiderült, hogy Kaep-et Blaine Gabbertre cserélik… Igen, arra a Gabbertre. Vernon Davis is gyorsan Denverbe költözött, így minden adott az 1/1-hez San Franciscóban. A Rams pedig szép csendben igyekszik a Cardinals mögött és a Seahawks előtt a Wild Card cetliért…
Arizona Cardinals (6-2) – Cleveland Browns (2-6) 34-20
Josh McCown (211 yard, 3 TD, 1 INT) és a Browns szépen ráijesztett az elején a Pintyekre, de Carson Palmerék összekapták magukat a szünetben és simán fordítottak. Palmer 374 yardos és 4 TD-s meccse ismét elit kategória, lassan MVP jelöltté válik. A mérkőzés kulcsa az volt, hogy 16 harmadik kísérletből csak háromszor volt képes a Browns megállítani a vendégeket, ezzel pedig nem lehet meccset nyerni. Még úgy sem, hogy kétszer annyi labdát szereztek, mint Patrick Petersonék. A Browns 2-6-os mérlege siralmas, jön a Cincinnati Bengals elleni Thursday Night Football, minden bizonnyal JOhnny Manziel irányításával, mit mondjak, nem szívesen lennék most Browns-fan. Larry Fitzgeraldék pihenni mennek, hogy aztán nekiessenek az NFC trónjának.
New York Jets (4-3) – Oakland Raiders (4-3) 20-34
Hetek óta hangoztatom, hogy a Fosztogatók igen is rendben vannak és most is bizonyították. A tét nem volt kevesebb, minthogy melyik csapat lesz az alapszakasz végén a kedvezményezett, ha azonos mérleggel pályáznak a Wild Card-ra. Nos, a Raiders egy csepp kételyt nem ébresztett a nézőkben, már a szünetben 21-6-ra vezetett és végig kézben tartotta a gyeplőt. A Jets-nek csak kozmetikázásra volt esélye. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy Ryan Fitzpatrick még a mérkőzés elején ujjsérülést szenvedett, és Geno Smith helyettesítőként, lássuk be, nem ugyanaz a szint, pedig Geno elfogadható teljesítményt adott le. Derek Carr 333 yardot és 4 TD passzt dobált szét célpontjai között, lassan a liga jobb irányítói közé lehet sorolni. A Raiders Pittsburgh-be megy, ahol a tét hasonló, a Jets Jacksonville-ben kell, hogy javítson.
Seattle Seahawks (4-4) – Dallas Cowboys (2-5) 13-12
A hétvége talán legsótlanabb mérkőzése volt, ahol a „zebrák” ismét a Seahawks javára tévedtek (?), ezúttal Luke Willson TD elkapását adták meg, ahelyett, hogy visszavonták volna a pályán hozott ítéletet. Azt pedig illő lenne belátni, hogy ez a Cowboys nem kellőképpen ütős ahhoz, hogy túléljen egy ilyen melléfújást. A hazai védelemben Greg Hardy szerzett labdát fontos helyen, Stephen Hauschka mezőnygól kísérletét blokkolták, de ez sem volt elég segítség a Matt Cassell vezette (na jó, ez azért vicc!) támadóknak. Dez Bryant visszatért, de a Richard Sherman matchup annyira frusztrálttá tette, hogy Ricardo Lockette súlyos nyaksérülésénél csak annyit szólt: „Azt kaptad, amit megérdemeltél b@zdmeg.” Ezzel nálam (is) kiakasztotta a taplósági-skálát. A Seahawks győzelemével már 50 %-os, jön a pihenőhét, a Cowboys pedig szenved tovább.
SNF Green Bay Packers (6-1) – Denver Broncos (7-0) 10-29
A Broncos idei védelméről szerintem még az Acélfüggönyön felnövő Steelers-fanok is csak szuperlatívuszokban tudnak csak nyilatkozni. A DeMarcus Ware, Von Miller és Aqib Talib fémjelezte védelem 77 (!) yardon tartotta a liga talán legjobb irányítóját, Aaron Rodgers-et és, ha ezt nem a saját szememmel látom, talán el sem hiszem. Ennek kulcsa a zseb totális terrorizálása és a hátsó védelmi zóna tökéletes levédekezése volt. Támadó oldalon Peyton Manning a yardokat bepakolta szépen, melyben Demaryius Thomas volt nagy segítségére, de a hatpontos ismét csak elmaradt. Helyette az futó-tandem, Ronnie Hillman és C. J. Anderson szállította a TD-ket, szám szerint hármat. A Packers-nek semmi se sikerült, a hazaiak teljesen megölték a játékukat, a védelemből kidőlt Clay Matthews, ráadásul a veretlen Carolina Panthers otthonába mennek a következő fordulóban. Nem jó kilátások, egy a Broncos védelméhez nagyon hasonló defense ellen. A Broncos veretlen és a Patriots-Bengals duóval robognak a kiemelés felé.
MNF Indianapolis Colts (3-5) – Carolina Panthers (7-0) 26-29 h.u.
Egy agyonnyert meccset bukott el kis híján a Carolina a Monday Night Football nézők szeme láttára, köszönhetően az utolsó negyedes leállásuknak. Tíz perccel a vége előtt Cam Newtonék (248 yard, 2 TD, 1 INT) 23-6-ra vezettek, de Andrew Luck-ék nem törődtek bele és két gyors hatpontos után az utolsó pillanatban Adam Vinatieri révén kiegyenlítettek. A Colts kezdte ráadást és Vinatieri 50 yardos mezőnygóljával először a mérkőzés folyamán vezetést is szereztek. Tovább fokozva a drámát, Graham Gano rögvest kiegyenlített, így a szabályok szerint a következő pontszerzés döntött a végeredményről. Luckék neki is veselkedtek, de egy felpörgő labda az egész mérkőzésen remeklő Luke Kuechly kezében landolt, így egy pillanat alatt újra a Panthers vált favorittá és Gano 52 yardról rúgott mezőnygóljával megőrizte a veretlenségét Ron Rivera gárdája. El kell még mondani, hogy hiába a két TD drive az utolsó negyedben, a három labdát is eladó Luck újfent borzasztóan játszott, továbbá Josh Norman a liga top3 szélsőhátvédje mellé zárkózott fel, ezúttal T.Y. Hiltont vette ki a játékból. A Pantehrs-re a Green Bay Packers vár, nem akármilyen meccs lesz, míg a Colts a veretlen Broncos-zal csap össze, halovány esélyekkel.