A szurkolótábor továbbra is a Fradi mellett áll – folytatódik az utazás

Pór KárolyPór Károly
2023.09.01. 11:03
A Fradi-szurkolók az Európa-konferencialigában is kitartanak a csapat mellett (Fotó: Szabó Miklós)
A Nemzeti Sport Online-on a Ferencváros csütörtöki Ekl-selejtezője után ismét jelentkezünk szubjektív, hangulatjelentő írásunkkal – Ferencváros–Zalgiris (3–0), ahogy mi láttuk...

A Ferencváros–Zalgiris Ekl-selejtezőn a hazai szurkolótábor a nyomát sem mutatta annak, hogy ez a sorozat más lenne, mint az Európa-liga vagy a Bajnokok Ligája, még ha kevesebben is foglaltak helyet a lelátón, mint a KÍ elleni BL-selejtezőn, júliusban (akkor 18 ezren, most 12 ezren voltak a Groupama Arénában). A csapatokat a kivonulásnál zászlóerdő fogadta és bár élőképes koreográfia nem volt, az első percektől kezdve óriási hangerővel biztatták kedvenceiket a szurkolók, és 90 percen keresztül űzték, hajtották a csapatot a minél nagyobb különbségű sikerért.

A hangulatot persze Adama Traoré korai gólja is csak fokozta. A mali támadó főnixmadárként született újra Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedző júliusi távozása óta, hiszen az orosz edzőnél az utolsó 12 tétmeccsén egyetlen gólt sem szerzett, a leváltását követően pedig a kilencedik mérkőzésén a hetedik gólját lőtte a légiós, majd a második félidőben a nyolcadikat is megszerezte. Persze az egész csapatról elmondható ez a feltámadás, mert Csercseszovnál a tavaszi bajnokikkal és a Klaksvík elleni selejtezőkkel együtt az utolsó kilenc tétmérkőzésen csak 11 gólt szerzett és négy találkozón nyert a Fradi (négyszer pedig kikapott, egyszer ikszelt), míg Máté Csaba vezetésével kilenc mérkőzésen a csütörtökivel együtt 33 gólt szerzett, és nyolcszor győzött, egy vereség mellett.

Persze hiába a Zalgiris elleni visszavágón elért 3–0-s siker és összesítésben a 7–0-s győzelem, amikor arra kértük a meccset megelőzően az NSO Tv kamerája előtt a szurkolókat, hogy értékeljék a Fradi nyári selejtezőit, mindenkiben volt hiányérzet, hiszen a Bajnokok Ligájában vagy rosszabb esetben az Európa-ligában szerették volna ismét csoportkörben látni a csapatot, nem pedig a harmadik számú sorozatnak számító Európa-konferencialigában. Viszont ha már így alakult, akkor bíznak abban, hogy a tavalyi El-meneteléshez hasonlóan, ezúttal is sikerül majd a csoportból továbbjutnia a csapatnak a tavaszi folytatásba. És azt is elmondták, maximálisan bíznak Máté Csabában, az eddigi eredményei alapján megérdemli, hogy a csoportkörben is ő irányíthassa a csapatot.

Nem véletlen, hogy a meccs végén a ferencvárosi tábor is a magyar szakembert éltette.

Ha létezik tanulsága a Ferencváros idei selejtezős szereplésének, akkor az egyik az, hogy egyetlen csapatot sem lehet lebecsülni a nemzetközi porondon, még a feröeri bajnokot sem... Viszont ebből következik az is, hogy minden egyes eredményt meg kell becsülni, azt is, ha az ír, a máltai és a litván bajnok elleni fölényes győzelmekkel bejut a magyar bajnok az Európa-konferncialiga csoportkörébe.

Ami pedig még fontos tanulság, hogy a ferencvárosi tábor a lesújtó, KÍ elleni hazai vereség után is kitartott a csapat mellett, és a a Zalgiris ellen már végig ugyanolyan lelkesedéssel buzdította övéit, mint korábban, mondjuk a Leverkusennel szembeni El-nyolcaddöntőben. Zengett a „vár ránk Európa” és hogy „tör előre a Ferencváros Kelet-Európa szívében.” Illetve arról is énekeltek a drukkerek, hogy végigutazzák az egész világot a csapattal.

Az utazás ugyanis folytatódik. Új vizeken, de legalább akkora, ha nem nagyobb felelősséggel, mint korábban. Hiszen ahogy 2019 óta megszoktuk, ezúttal is csak a Ferencváros tudott eljutni a magyar csapatok közül a csoportkörig (a másik három indulónk közül csak a DVSC tudott megnyerni egy oda-visszavágós párharcot) és ahhoz hogy a KÍ elleni korai BL-búcsú ellenére is minél inkább javítani tudjon a magyar UEFA-koefficiens besoroláson, elengedhetetlen lenne egy újabb jó csoportkörös szereplés, lehetőség szerint tavaszi folytatással...

EURÓPA-KONFERENCIALIGA, SELEJTEZŐ
PLAYOFF, VISSZAVÁGÓ
FERENCVÁROS–ZALGIRIS VILNIUS (litván) 3–0 (2–0)

Budapest, Groupama Aréna, 12 043néző.Vezette:Urs Schnyder (Marco Zürcher, Benjamin Zürcher) – svájciak
FTC:
Dibusz – Macreckis, S. Mmaee, Abena, Civic (C. Ramírez, 73.) – Sigér, Abu Fani (Ben Romdan, 65.) – Zachariassen – Marquinhos (Nguen, a szünetben), Varga B. (Pesics, a szünetben), A. Traoré (Lisztes, 65.). Vezetőedző: Máté Csaba