Óriási nyüzsgés, izgatott zsibongás előzte meg a 103. Magyar Derby napján az első futamot, a rekkenő hőség ellenére nagy volt az érdeklődés a hazai lósport legnagyobb és legnívósabb versenye iránt. Az eseménynek – természetesen – ezúttal is az impozáns, éppen százéves Kincsem Park adott otthont, a csodás állatok és a rájuk fogadni vágyók különleges szigete Budapest forgatagában.
Az év legfontosabb futamára természetesen olyanok is kíváncsiak, akiknek nem életük a lósport, de ilyenkor, a legjobb hároméves angol telivérek futamának (tehát minden ló legfeljebb egyszer teljesítheti) kellő vonzereje van, hogy megmozgassa a laikusokat is. Az ő kedvükért egyébként a Kincsem Parkban külön „kasszák kezdő fogadóknak” felirattal ellátott ablakok nyíltak, ahol megtehették tétjeiket, megismerkedhettek például a hármas befutó, a tét, a hely vagy a befutó fogalmával, majd végigizgulhatták a futamokat, hogy vajon lesz-e szerencséjük a kezdőknek. Bár a fogadás csak a nagykorúak kiváltsága, a legkisebbek szájából is számtalanszor hangzott el a kérdés: „Apa, nyertünk?”
Természetesen a helyszínen voltak a futamokat leginkább televízión keresztül, a lelátó forrósága helyett a hűsebb beltérből követő, sörrel és gyűrött műsorfüzettel a kezükben a programot követő szerencsejáték-veteránok is, de ezúttal ők voltak kevesebben. A vasárnapi első futam a nyári gátfutam volt, majd 13.35-ös kezdéssel a Patay Sándor-emlékverseny következett – legalábbis a programfüzet szerint, merthogy Suták Csenge lova, Sunshine Glory megmakacsolta magát, és (a versenydrukk vagy a lámpaláz miatt – ezt nem tudhatjuk) nem akart beállni a rajtgépbe, így csúszott a kezdés. A kisebb intermezzo után aztán sikerült jobb belátásra bírni a csikót: a második futam a kétévesek versenye volt, elstartolt a mezőny, és az addig ideges ló Sutákkal a nyergében megtáltosodott, óriásit versenyzett, és meg is nyerte az 1100 méteres távot, maga mögé utasítva Angel Dance-t és Lucky Flaget.
Akadtak, akik a favorit ír ló (a relatív hosszabb táv kedvezett neki) győzelmét örömujjongással, ökölrázással, szelvényeiket lobogtatva konstatálták, de persze olyanok is, akik szájukat húzva, esetleg néhány keresetlen szót elmormolva vették tudomásul, ez nem az ő futamuk volt. Arról már sok szó esett, hogy a lóverseny szerves része a szerencsejáték, ez alighanem azóta így van, mióta létezik lóverseny, egy másik fontos velejárója a Magyar Derbynek viszont még kevesebb figyelmet kapott. Az esemény hivatalos nevében is szerepel a divatfesztivál, és sokan a program ezen részét még komolyabban veszik, mint magát a lóversenyt. Szerencsére, hiszen így aki a Kincsem Parkba látogatott, nemcsak szemet gyönyörködtető állatokat, hanem szemet gyönyörködtető embereket is láthatott. Voltak, akik a divatházak legelegánsabb ruháit és kiegészítőit választották, mások pedig az egykori angol (és magyar) arisztokráciát megidézve cilinderben, sétapálcával érkeztek, és kézcsókkal köszöntötték a kalapkölteményeik alatt pironkodó hölgyeket. Apropó, kalap! Ahogyan az már megszokott, a Derby napján nemcsak a lovak mérik össze erejüket, hanem „szakmai zsűri” előtt megméretik magukat a kalapot viselők is, közülük egyvalakit az a megtiszteltetés ér, hogy megkapja az aktuális Magyar Derby legszebb kalapot viselőjének díját, illetve a vele járó dicsőséget.
Az ország egyetlen lóversenypályája, egyben a Magyar Derby méltó helyszíne: |
![]() A legendás angol telivér, a „legyőzhetetlen csodakanca” Kincsem után elnevezett lóversenypálya a mai napig a hazai lósport központja, itt rendezik meg a híres Magyar Derbyt is. A kisbéri sötétsárga ló egyébként 54 futamából az összeset megnyerte, így nem is csoda, hogy az 1925 óta üzemelő létesítmény, a versenylovak otthona az ő nevét viseli. A 3500 néző befogadására alkalmas parkban az angol telivérek tavasztól őszig vasárnaponként versenyeznek. Három pályájuk van: 2000 méteres ellipszis alakú gyepes pálya a sík és gátversenyeknek, az 1200 méter hosszú egyenes pálya és az 1900 méteres ellipszis alakú szintetikus pálya.
Mostanra nemcsak a lovak, az angol agarak is itt versenyeznek. Korábban 250 és 400 méteren egyenes vonalban futottak a galopp szintetikus talajon, 2019 őszétől az új Nemzeti Agárstadion ovális pályáján futnak 280, illetve 480 méteres távon. A Kincsem Park rendezvényei közül a legnépszerűbbek közé tartozik a Magyar Derby és Divatfesztivál, de a Kincsem Filmfesztivált, a Food Truck Show-t és a szintén nagy érdeklődésre számot tartó Ügetőszilvesztert is itt bonyolítják le évről évre. |
A tribünök egyébként egész nap „együtt lélegeztek” a futamokkal, hiszen a két verseny közötti húsz-, harminc- vagy éppen negyvenperces szünetekben mindenki igyekezett felfrissíteni magát, ekkor bőven voltak üres székek a lelátón. Amikor azonban „zsákmányaikkal” a nézőtérre visszatérve parfüm, pattogatott kukorica és hamburger illatának egyvelegében újra helyet foglaltak, ismét zsúfolt lett a pálya széle. Az egész napos programsorozat egyik legmókásabb, már-már bohózatba illő jelenete az volt, amikor a kiskutyák futóversenyének koncepcióját próbálták a gyakorlatba átültetni a versenyre nevezettek: a futamot kétszer próbálta elindítani a hangosbemondó, de mindkétszer akadt olyan túlbuzgó, győzelmi vágytól fűtött gazdi, aki a start előtt elengedte jószágát, mire a többi kistestű kutya is nekiiramodott az érvénytelen, káoszba fulladt futamokban – jó esetben a pálya végén rá váró idomárja felé.
A látványos versenyek és befutók ellenére, ahogy telt az idő, egyre jobban lehetett érezni, mindenki a nap és az év kitüntetett eseményére, a versenyek versenyére, a Magyar Derbyre vár. Nem is csoda, a 13 induló névsorát böngészve kiegyensúlyozott, izgalmas futamra volt kilátás, még akkor is, ha az esélylatolgatók három angol telivér, Mirash King, Oriental Star vagy Dzsingisz Kán győzelmét tartották leginkább valószínűnek a 22 millió forintos összdíjazású viadalon. Előbbi nyergében a sztár, a többszörös champion, a bolgár származású magyar zsoké Sztaniszlav Georgiev lovagolt, Oriental Start a szlovák Jaroslav Línek irányította, utóbbit pedig a szerb Djordje Perovics. A mezőnyben egyébként ott volt a verhetetlen magyar csodakanca, az esemény helyszínének névadója, Kincsem 16. leszármazottja is, a 9-es rajtszámú Neutrinos ereiben csörgedezett a legenda vére. Röviddel háromnegyed hat előtt aztán elérkezett a várva várt pillanat, rajthoz állt az idény legjobb 13 angol telivérje, kiugrottak a gépből a lovak, és eszeveszett vágtával kezdték el a 2400 méteres távot.
Éppen Neutrinos rajtolt a legjobban, nagyjából a táv felénél érte őt utol a mezőny eleje, köztük a két fő esélyes Mirash Kinggel és Oriental Starral. Hatszáz méterrel a cél előtt már egyértelműen Georgiev volt legelöl, de a célegyenes tartogatott még drámát, az Integraj istálló telivérje, Maronka Gábor lova, a német Oriental Star ugyanis elképesztő hajrával megfogta az első számú esélyest, és az immár hatszoros Magyar Derby-győztes Jaroslav Línekkel a nyergében az utolsó pillanatig kiélezett futamban – csak célfotó tudta eldönteni, ki teljesítette elsőként a távot – 2 perc 31 másodperc alatt megnyerte az év versenyét!
Imperiál, a legsikeresebb apamén |
![]() Rendkívüli pályafutást tudhat magáénak az 1960-ban, a kisbéri ménesben született angol telivér, Imperiál. Már az apja is kiváló versenyló volt, azonban unortodox, nem teljesen a sikeres versenylovakra jellemző alakja miatt csikó korában sok szakértő rossz véleménnyel volt róla, puhának, sérülékenynek tartotta. Imperiál azonban rácáfolt a kétkedőkre, egy fiatal tréner, Aperianov Zakariás kezei alatt ért fantasztikus versenylóvá, három versenyévad alatt (1962 és 1964 között) 26 alkalommal startolt, és 21-szer győzött is, Magyarországon ráadásul veretlen maradt. Osztrák, illetve Magyar Derbyn is nyert, legnagyobb sikere mégis a Baden-badeni Nagydíjon elért második helye volt, ahol a későn érő, ötéves angol telivértől, Espressótól kapott ki.
Négyévesen már a egész kontinensen ismerték a nevét a lósport kedvelői, egy esztendővel később azonban már nem versenyzett, „nyugdíjas éveit” a dióspusztai, majd a kerteskői ménesben töltötte tenyészménként. Versenyzői pályafutása után sem tétlenkedett, összesen 531 utódja született, közülük 348 versenyen is indult, nyolc Magyar Derby-győztes csikóval abszolút csúcstartó, de talán ez a szám még magasabb is lehetett volna, ha nem olyan válogatós őnagysága: leginkább a szürke kancákat kedvelte, többször is ilyen színű párral kecsegtették vágykeltőként, hogy aztán a fedeztetés pillanatában másik állatot adjanak elé. |