Mint közölték, az EPA hírügynökség „színeiben” pályázó sportfotós a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség rabati kongresszusának előestéjén vette át a díjat, a főszponzort és a Katari Sportújságíró-szövetséget képviselő Mubarak al-Boajnitól és Csisztu Zsuzsától, az AIPS alelnökétől, lapunk munkatársától. Szilágyi Anna 2021-ben is elnyerte már ezt a díjat.
Az MSÚSZ beszámolójában emlékeztetett arra is, hogy az első díjátadót 2019 januárjában, Lausanne-ban tartották. A második házigazdája 2020 februárjában – a rendkívül sikeres 83. AIPS-kongresszus keretében – Budapest volt. A 2021-es gála online zajlott. Három éve, 2022-ben Dohában rendezték a díjkiosztót, ezen részt vett Muhi András Pires, aki Szilágyi Áronról készített Egy mindenkiért című filmjével a legjobb háromba került a sportolói portrék kategóriájában, a versenyben a legjobb európaiként végzett. A 2023-as gálát Szöulban rendezték, ott különdíjban részesült Oláh Kata a Keleti Ágnesről szóló életrajzi filmjéért (Aki legyőzte az időt, Conquering time).
Tavaly tavasszal, Katalóniában a Nemzeti Sport munkatársa, Koncz Márton részesült elismerésben munkájáért, a fiatal fotósok kategóriájában harmadik lett. Elismerést kapott Kéri András Dániel és Szalay Attila. Az előzsűrizésben részt vesznek az AIPS Végrehajtó Bizottságának mindenkori tagjai, köztük Csisztu Zsuzsa alelnök is.
Szilágyi Anna: Mérföldkő ez a karrieremben |
„Mérföldkövek ezek a karrieremben. Amikor először nyertem, akkor az volt az első világesemény, amelyen valaha részt vettem. Ez pedig egy következő mérföldkő, és már a nemzetközi karrieremben egy következő lépés – kezdte szerdán a Nemzeti Sportrádióban a jelenleg Münchenben élő és főként ott is dolgozó Szilágyi Anna. – Az fogott meg a sportfotózásban, hogy minden megismételhetetlen, vagyis ha egyszer lemaradsz, akkor lemaradsz. A sportban mindig meg lehet találni a szépséget, továbbá nagyon fontos számomra, hogy meg lehet örökíteni az öröm és a bánat pillanatait.”
A fotózás és saját jövőjéről, ezen a vonalon a mesterséges intelligencia megjelenéséről is elmondta a véleményét: „A videókból már nagyon jó képkockákat ki lehet vágni, de én úgy gondolom, hogy egy fotósnak és egy videósnak teljesen más a látásmódja. Máshogy kell megörökíteni a pillanatokat, és máshogy kell nekikezdeni az egész munkának. Nem hiszem, hogy a mesterséges intelligencia megjelenése kiütné az embereket a szakmából, hiszen a sajtófotózásnak nagyon fontos eleme az objektivitás, és nem nagyon lehet befolyásolni a képeket. Annyira nem aggódom amiatt, hogy tíz év múlva nem lesz munkám... Azt nem tudom, hogy helyileg hol leszek, de szeretném elérni, hogy csak a sportra fókuszálhassak” – fogalmazott a fotós, hozzátéve: jelenleg elsősorban a téli olimpia, a labdarúgó-világbajnokság és a labdarúgó Bajnokok Ligája döntője szerepel a bakancslistáján, de a Tour de France-on is szívesen dolgozna a jövőben. |
A TOVÁBBI NYERTESEK
RÖVIDFILM: Csien-csi Cseng (Kína – China Media Group)
SPORT AKCIÓFOTÓ: Jerome Brouillet (Franciaország – AFP)
FIATAL RIPORTEREK, KÖZVETÍTÉS: Tracy Onchoke (Kenya – Africa Uncensored)
KOLUMNA: Tian Hao Csen (Kína – Titan Sports)
HANG: Jens Peter Gideon (Németország – NDR)
FÉNYKÉPPORTFÓLIÓ: Esszam al-Kmali (Jemen)
FILMES SPORTOLÓI PORTRÉ: Christoph Nahr, Philipp Grüll (Németország – ARD)
DOKUMENTUMFILM: Alexandra Guiral, Louis Villers (Franciaország – Canal+)
FIATAL RIPORTEREK, CIKK: Anuse Engineer (Pakisztán – Dawn Media Group)
SZÍNES CIKK: Adam Leventhal (Egyesült Királyság – The Athletic)