Darts: Humphries nyerte a Luke-ok döntőjét a Players Championship Finalsön

H. Á.H. Á.
Vágólapra másolva!
2024.11.24. 23:55
Humphries megvédte a címét a PCF-en (Fotó: PDC)
A december 15-én kezdődő PDC-világbajnokság előtt utoljára volt igazán nagyüzem a dartsvilágban: a profik utolsó nagy tornájukat vívták, a Players Championship Finalst Luke Humphries nyerte, az U23-as világbajnok a holland Gian van Veen lett, míg eldőlt, hogy az idei vb-n nem lesz magyar játékos az Alexandra Palace-ban.

 

Az idei Players Championship Finals vasárnap délutáni negyeddöntői után eldőlt, hogy az esti elődöntőben előbb Luke Littler és Ross Smith csap össze egymással, majd a címvédő Luke Humphries és a holland Dirk van Duijvenboode küzd meg a másik helyére. 

Mire egyébként az elődöntők elkezdődtek, addigra az is kiderült, hogy a szlovákiai Érsekújváron rendezett kelet-európai PDC-vb selejtezőtornáját Romeo Grbavac nyerte – a legjobb magyar az elődöntőig jutó Jagicza Gábor lett, rajta kívül Jehirszki György került a legjobb nyolc közé a magyarok közül – a 30 éves horvát első világbajnoki szereplésére készülhet a legendás Alexandra Palace-ben.

Grbavac mehet a vb-re (Fotó: PDC)

Ami a Players Championship Finals elődöntőit illeti: Littler villámgyorsan meglépett 4–0-ra Smith ellen, ám a világranglistán 21. angol öt egymás után megnyert leggel nemcsak visszajött a meccsbe, hanem 6–5-re a vezetést is átvette, de ezzel gyakorlatilag ellőtte a puskaporát és a folytatásban Littlernek még az is belefért, hogy meccsnyilakat hibázzon, végül 104 fölötti átlaggal diadalmaskodott.

A második elődöntő is fordulatosra sikerült, hiszen itt a világranglista vezetője, a PCF tavalyi győztese, egyben a világbajnoki cím védője, Luke Humphries került dupla brékhátrányba, ám hiába vezetett Van Duijvenbode 6–2-re is, már csak két leget engedélyezett neki a címvédő, s végül 11–8-ra győzve jutott a döntőbe, ezzel eldőlt, hogy megismétlődik a tavalyi világbajnoki döntő a két Luke között.

Előtte azonban jöttek a feltörekvő fiatalok, a két holland tehetség, Jurjen van der Velde és Gian van Veen csapott össze egymással az U23-as világbajnoki döntőben. Végül Van Veen döntő legben 6–5-re nyert. A győztes a világranglista 28. helyezettjeként már alanyi jogon amúgy is vb-induló volt, míg a meccsnyilat is rontó Van der Velde könnyek között vette tudomásul, hogy lemarad a vb-szereplésről.

A PCF döntőjében aztán Humphries rögtön egy brékkel indítva előnybe került, s ellenfelénél kevesebbet hibázva az első szünetig újabb brékkel tovább növelte előnyét – sokat elárul a játék színvonaláról, hogy eddig csupán egy 180-at hozott a döntő, Littler átlaga 85, de Humphriesé is „csak” 90 körül volt. A folytatásra aztán feljavultak a felek, Littler egy 105-ös után egy 170-es kiszállóval helyezett nyomást a világbajnokra, majd az egyik leghátrányát el is tüntette, 6–4-re vezetett Humphries, amikor eljött a második pihenő ideje. 

LITTLER 170-ES KISZÁLLÓJA

A visszatérés után aztán a tavalyi vb-ezüstérmes Littler egy 164-es check-outtal nyitotta az utolsó szünet előtti köröket, s egy 136-os kiszállóval zárta, ám Humphries magabiztosan hozta kezdéseit, így a 17 éves tinin volt a nyomás az utolsó felvonásra fordulva. Végül aztán kiderült, az ifjú titán nem bírta a feszültséget, 9–7-es hátrányban a végén szektort rontott, a címvédő pedig könyörtelenül kihasználta a hibát és elvette ellenfele kezdését, majd a következő legben le is zárta a mérkőzést és pályafutása során másodszor is megnyerte a Players Championship Finalst, így pedig önbizalommal telve vághat neki a december 15-én kezdődő világbajnokságon az újabb címvédésnek.

PDC PLAYERS CHAMPIONSHIP FINALS
DÖNTŐ
Luke Littler (angol, 8., 100.08)–Luke Humphries (angol, 19., 103.69) 7–11

ELŐDÖNTŐ
Luke Littler (angol, 8., 104.38)–Ross Smith (angol, 12., 94.39) 11–9
Dirk van Duijvenbode (holland, 23., 92.76)–Luke Humphries (angol, 19., 92.92) 8–11

NEGYEDDÖNTŐ 
Mike De Decker (belga, 16., 97.40)–Luke Littler (angol, 8., 103.73) 3–10
Scott Williams (angol, 45., 96.99)–Ross Smith (angol, 12., 105.26) 3–10
Connor Scutt (angol, 34., 98.75)–Dirk van Duijvenbode (holland, 23., 96.69) 9–10
Luke Humphries (angol, 19., 95.50)–Ryan Joyce (angol, 22., 91.10) 10–5
 

PDC-VILÁGBAJNOKSÁG, A MEZŐNY
A VILÁGRANGLISTA ELSŐ 32 HELYEZETTJE: 32 fő 
Luke Humphries (angol), Michael Smith (angol), Michael van Gerwen (holland), Rob Cross (angol), Luke Littler (angol), Dave Chisnall (angol), Jonny Clayton (walesi), Stephen Bunting (angol), Gerwyn Price (walesi), Damon Heta (ausztrál), Dimitri Van den Bergh (belga), Nathan Aspinall (angol), Gary Anderson (skót), Danny Noppert (holland), Chris Dobey (angol), James Wade (angol), Peter Wright (skót), Josh Rock (északír), Ryan Searle (angol), Andrew Gilding (angol), Ross Smith (angol), Martin Schindler (német), Joe Cullen (angol), Mike De Decker (belga), Dirk van Duijvenbode (holland), Daryl Gurney (északír), Gabriel Clemens (német), Gian van Veen (holland), Ritchie Edhouse (angol), Brendan Dolan (északír), Krzysztof Ratajski (lengyel), Raymond van Barneveld (holland)
A PRO TOUR-RANGLISTÁRÓL KVALIFIKÁLÓK: 32 fő (akik nincsenek a világranglista első 32 helyezettje között)
Cameron Menzies (skót), Wessel Nijman (holland), Jermaine Wattimena (holland), Ricardo Pietreczko (német), Luke Woodhouse (angol), Ryan Joyce (angol), Niels Zonneveld (holland), Alan Soutar (skót), Madars Razma (lett), Callan Rydz (angol), Wesley Plaisier (holland), Martin Lukeman (angol), Kevin Doets (holland), Richard Veenstra (holland), Scott Williams (angol), Kim Huybrechts (belga), Robert Owen (walesi)*, William O’Connor (ír), Karel Sedlácek (cseh), Stephen Burton (angol), Thibault Tricole (francia), Connor Scutt (angol), Mensur Suljovic (osztrák), Ian White (angol), Jim Williams (walesi), Florian Hempel (német), Ryan Meikle (angol), Chris Landman (holland), Nick Kenny (walesi), James Hurrell (angol), Mickey Mansell (északír), Ricky Evans (angol)
EGYÉB SELEJTEZŐSÖK: 32 fő (4 később dől el)
Challenge Tour (2): Christian Kist (holland), Alexander Merkx (holland)
Development Tour (2): Keane Barry (ír), Niko Springer (német)
Women’s Series (2): Fallon Sherrock (angol), Noa-Lynn van Leuven (holland)
Nordic&Baltic (Észak-Európa) (2): Jeffrey de Graaf (svéd), Darius Labanauskas (litván)
Asian Tour (4): Azemoto Rjuszei (japán), Lourence Ilagan (Fülöp-szigeteki), Paolo Nebrida (Fülöp-szigeteki), Alexis Toylo (Fülöp-szigeteki)
CDC Pro Tour (Észak-Amerika) (3): Leonard Gates (amerikai), Stowe Buntz (amerikai), Jim Long (kanadai)
Europe Super League (Németország) (1): Kai Gotthard (német)
DPA Pro Tour (Ausztrália) (1): Joe Comito (ausztrál)
DPNZ Pro Tour (Új-Zéland) (1): Ben Robb (új-zélandi)
CDLC Tour (Közép- és Dél-Amerika) (1): Rashad Sweeting (bahamai)
PDJ Japán Tour (1): Goto Tomoja (japán)
Ázsia-bajnok (1): Sandro Eric Sosing (Fülöp-szigeteki)
Óceániai bajnok (1): Gordon Mathers (ausztrál)
Kínai bajnok (1): Cung Hsziao-csen (kínai)
Afrikai selejtezős (1): Cameron Carolissen (dél-afrikai)
Ázsiai selejtezős (1): Li Lok-jin (hongkongi)
Indiai selejtezős (1): Nitin Kumar (indiai)
Nyugat-európai selejtezős (1): Stefan Bellmont (svájci)
Kelet-európai selejtezős (1): Romeo Grbavac (horvát)
Pro Tour-selejtezős (4): november 25.**
*: Dom Taylort doppingvétségen érték, ezért helyette Robert Owen indulhat. 
**: Miután a világbajnokságra már a világranglistáról kvótát szerző Gian van Veen nyerte az ifjúsági-vb döntőjét, a Pro Tour-selejtezőre került át az indulási jog megszerzésének lehetősége. A vb-re a Women’s Masters megnyerésével kvalifikáló Beau Greaves a WDF-vb-n indul, a megüresedő helyére is Pro Tour-selejtezős kerül.

 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik