Birkózó-vb: Szilvássy Erik még bronzérmes is lehet

KRASZNAI BENCE (Belgrád)KRASZNAI BENCE (Belgrád)
2023.09.21. 17:28
Szilvássy Erik (pirosban) pénteken a vigaszágon bizonyíthat (Fotó: Róth Tamás)
Szilvássy Erik (82 kg) vigaszágra jutott a belgrádi Stark Arénában zajló olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajnokság csütörtöki, kötöttfogású nyitó napján.

Az Eb-harmadik, U23-as vb-győztes Szilvássy Erik (82 kg) remek formában kezdett, hiszen az első meccsén simán, 5:0-ra nyert a horvát Bozo Starcevic ellen. Az utolsó húsz másodpercet leszámítva remekül küzdött az azeriek klasszisa, az olimpiai bronzérmes, háromszoros Európa-bajnok és egyszeres világbajnok Rafiq Hüseynov elleni nyolcaddöntőben, a legvégén azonban úgy tűnt, némiképp elveszítette a hitét. Az azeri az első három percben passzivitási ponttal, billentéssel és megnyert challenge-dzsel 4:0-s előnyre tett szert, Szilvássy a másodikban ugyancsak lenti helyzetből próbálkozott, remek ütemben és ívben indított dobást, amely két pontot ért – 4:3-ra elveszítette a találkozót.

Az érmes reményeiről mindazonáltal nem kellett lemondania, hiszen Hüseynov meg sem állt a döntőig, tehát Szilvássy pénteken a vigaszágon küzdhet tovább a dobogóért. A bronzmeccsért az egyéni színekben versenyző orosz Ausz Gobinovot kell legyőznie.

A csütörtökön bemutatkozó másik két kötöttfogású sportolónk, a világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes Lévai Zoltán, valamint az Eb-harmadik Vitek Dárius (130 kg) egyaránt kiesett.

BIRKÓZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, BELGRÁD
Kötöttfogás
77 kg. A 16 közé jutásért:
Lévai Zoltán–Gurpreet Singh (UWW-színekben, indiai) 4:0-nál tus. Nyolcaddöntő: Zsadrajev (kazah)–Lévai 4:1
82 kg. Selejtező: Szilvássy Erik–Starcevic (horvát) 5:0. Nyolcaddöntő: Hüseynov–Szilvássy 4:3.
130 kg. Selejtező: Fridrikas (litván)–Vitek Dárius 2:1
Női birkózás
53 kg. Vigaszág:
Malmgren (svéd)–Orsós 4:2-nél tus

A szerda-csütörtöki programcsomag végeredménye

53 kg. Világbajnok: Fudzsinami Akari (Japán), 2. Vanesza Kaladzinszkaja (egyéni induló, orosz), 3. Lucia Yépez Guzmán (Ecuador) és Antim (India), ...7. Orsós Sztálvira.

62 kg. Vb: Ajszuluu Tinibekova (Kirgizisztán), 2. Motoki Szakura (Japán), 3. Grace Bullen (Norvégia) és Irina Koljadenko (Ukrajna).

68 kg. Vb: Buse Tosun (Törökország), 2. Delgerma Enhszajhan (Mongólia), 3. Koumba Larroque (Franciaország) és Irina Ringaci (Moldova), 25. Szabados Noémi

72 kg. Vb: Amit Elor (Egyesült Államok), 2. Davanszan Enh-Amarin (Mongólia), 3. Zsamila Bakbergenova (Kazahsztán) és Morikava Miva (Japán).

A magyarok eredményei és a verseny programja (az olimpiai súlycsoportok dőlt betűvel)
Szabadfogás
Szombat-vasárnap. 61 kg:
nincs magyar induló. 70 kg: Antal Dániel (UTE) a 10. helyen zárt. 86 kg: Püspöki Patrik (Mogyi Bajai BC) a 17. helyen zárt. 125 kg: Ligeti Dániel (Haladás) az 5. helyen zárt.
Vasárnap-hétfő. 57 kg: nincs magyar induló. 74 kg: Kuramagomedov Murad (Tatabánya) a 11. helyen zárt. 79 kg: nincs magyar induló. 92 kg: Juhász Balázs (KTE) a 12. helyen zárt

Szabadfogás és női birkózás
Hétfő-kedd. 65 kg:
Muszukajev Iszmail (FTC) világbajnok lett. 97 kg: Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC) a 14. helyen zárt. 55 kg: Bognár Erika (BHSE) a 9. helyen zárt. 59 kg: Dollák Tamara (UTE) a 12. helyen zárt

Kedd-szerda. 50 kg:
Szekér Szimonetta (BHSE) a 18. helyen zárt. 57 kg: Galambos Ramóna (BHSE) a 11. helyen zárt. 65 kg: nincs magyar induló. 76 kg: nincs magyar induló
Szerda-csütörtök. 53 kg:
Orsós Sztálvira (Csepel TC) a 7. helyen zárt. 62 kg: nincs magyar induló. 68 kg: Szabados Noémi (FTC-KIMBA) a 25. helyen zárt. 72 kg: nincs magyar induló