Birkózó-vb: Fritsch Róbert ezüstérmes kötöttfogású 72 kilóban

2023.09.23. 18:11
Fotó: Róth Tamás
Fritsch Róbert a kötöttfogásúak 72 kilogrammos versenyében ezüstérmet szerzett a belgrádi birkózó-világbajnokságon – a döntőben 3:0-ra kikapott a francia Ibrahim Ghanemtől.

BIRKÓZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, BELGRÁD
Kötöttfogás
72 kg., döntő
Fritsch Róbert–Ibrahim Ghanem (francia) 0:3

A nem olimpiai súlycsoportban szereplő Fritsch Róbert pénteken az üzbég Dzsamol Dzsumabajev, a világbajnoki címvédő szerbiai Ali Arszalan és a japán Harada Singo legyőzésével jutott be a szombat esti döntőbe, amelyben a franciák Európa-bajnoki ezüstérmesével, a korábban egyiptomiként Afrika-bajnok Ibrahim Ghanemmel küzdött meg az aranyéremért.

Ghanem kezdett valamivel jobban, legalábbis a bírók őt látták aktívabbnak, így neki ítélték a passzivitási pontot (0:1), s lentről is próbálkozhatott – Fritsch remekül védekezett, nem jött össze a pörgetés.

A második felvonás elején Ghanem kibillentette az egyensúlyából Fritschet, levitte kettőért (0:3). Láthattuk, hogy egy pillanatra fájdalmas arccal felnéz a magyar, ám akkor még nem tudhattuk, mi történt. Ghanem többször is ráakaszkodott az ujjaira, ápolni kellett, kötözéssel rögzíteni. A BHSE Európa-bajnoka próbált eltekinteni a fájdalomtól, igyekezett ledolgozni a hátrányát, de mindhiába: 3:0-s vereséget szenvedett, ezzel világbajnoki ezüstérmet szerzett.

„Nem az volt a taktika, hogy engem küldenek le először, de onnantól számoltam azzal, hogy a második menetben én küldtem le őt a szőnyegre. Kellemetlen helyzetek adódtak azonban, kétszer is megroppant ugyanaz az ujjam, amelyikkel már tavaly is meggyűlt a bajom… Ghanem olyan irányba mozgott, amelyikre nem számítottam, és ez okozhatta a problémát. Azt éreztem, hogy pariban vagyok, nagyon csalódottnak érzem magam az ezüstéremmel, borzalmasan fáj, de bízom benne, hogy megszépül” – fogalmazott Fritsch Róbert az elveszített döntőt követően.

Vége a döntőnek, Fritsch Róbert vb-ezüstérmes.

6. perc: Ghanem nem sok mindent csinál, de a bíró nem szankcionálja.

5. perc: a franciát nem akarják leküldeni parterbe. Érthetetlen, a francia teljesen passzív…

5. perc: megy tovább a csata.

5. perc: Fritschet ápolni kell.

4. perc: Ghanem nem birkózik túl szabályosan, de nincs következménye… Fritsch fájlalja az ujját.

4. perc: a francia mögékerüléssel szerez két pontot. 0:3

Folytatódik a döntő.

Vége az első három percnek!

3. perc: most mozgékonyabb mindkét versenyző, de nincs akció.

2. perc: Fritsch remekül védekezik, a francia nem tud akciót végrehajtani. Állásból folytatják.

2. perc: a bíró Fritschet küldi le parterbe. 0:1

1. perc: egyelőre keresik a fogást egymáson, eddig sikertelenül.

Elkezdődött a döntő.

Már jönnek a szőnyegre a résztvevők.

A döntő 18.20 körül kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

A nem olimpiai súlycsoportban szereplő Fritsch Róbertnek három győztes mérkőzést kellett megvívnia a döntőig. Az üzbég Dzsamol Dzsumabajev és a világbajnoki címvédő szerbiai Ali Arszalan legyőzése után jöhetett az elődöntő, amelyben a 22 esztendős japán Harada Singónál bizonyult jobbnak.

Fritsch így nyilatkozott az elődöntő után:

„Érdekes volt a mai nap, hiszen az első két meccsemhez hasonlóan ezt sem kezdtem tökéletesen, nem úgy alakult a lenti helyzet, ahogyan azt szerettem volna. Ettől függetlenül nagyon örülök, hogy sikerült átvennem az irányítást, és megnyernem a mérkőzést. Korábban is elmondtam, azért jöttem ide, hogy világbajnok legyek, és ehhez most még inkább tartom magam! Eddig kétszer birkóztunk egymással, mindkét alkalommal kínkeserves összecsapáson nyertem. Azt megígérhetem, hogy ezúttal is apait-anyait beleadok, a dobogó felső fokára szeretnék állni!”

Fritsch döntős ellenfele Ibrahim Ghanem, aki Európa-bajnoki ezüstérmes, korábban egyiptomi színekben Afrika-bajnok volt.

A péntek-szombati programcsomag végeredménye

60 kg. Világbajnok: Zsolaman Sarsenbekov (Kirgizisztán), 2. Fumita Kenicsiro (Japán), 3. Cao Li-kuo (Kína) és Iszlomjon Bahramov (Üzbegisztán), ...Torba Erik helyezetlen.

72 kg. Vb: Ibrahim Ghanem (Franciaország), 2. FRITSCH RÓBERT (MAGYARORSZÁG), 3. Selcuk Can (Törökország) és Ali Arszalan (Szerbia).

97 kg. Vb: Gabriel Rosillo Kindelan (Kuba), 2. Artur Alekszanjan (Örményország), 3. Mohammadhadi Szaravi (Irán) és Artur Omarov (Csehország), ...16. Lévai Tamás.

A magyarok eredményei és a verseny programja (az olimpiai súlycsoportok dőlt betűvel)
Szabadfogás
Szombat-vasárnap. 61 kg:
nincs magyar induló. 70 kg: Antal Dániel (UTE) a 10. helyen zárt. 86 kg: Püspöki Patrik (Mogyi Bajai BC) a 17. helyen zárt. 125 kg: Ligeti Dániel (Haladás) az 5. helyen zárt.
Vasárnap-hétfő. 57 kg: nincs magyar induló. 74 kg: Kuramagomedov Murad (Tatabánya) a 11. helyen zárt. 79 kg: nincs magyar induló. 92 kg: Juhász Balázs (KTE) a 12. helyen zárt

Szabadfogás és női birkózás
Hétfő-kedd. 65 kg:
Muszukajev Iszmail (FTC) világbajnok lett. 97 kg: Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC) a 14. helyen zárt. 55 kg: Bognár Erika (BHSE) a 9. helyen zárt. 59 kg: Dollák Tamara (UTE) a 12. helyen zárt

Női birkózás
Kedd-szerda. 50 kg:
Szekér Szimonetta (BHSE) a 18. helyen zárt. 57 kg: Galambos Ramóna (BHSE) a 11. helyen zárt. 65 kg: nincs magyar induló. 76 kg: nincs magyar induló
Szerda-csütörtök. 53 kg:
Orsós Sztálvira (Csepel TC) a 7. helyen zárt. 62 kg: nincs magyar induló. 68 kg: Szabados Noémi (FTC-KIMBA) a 25. helyen zárt. 72 kg: nincs magyar induló

Kötöttfogás
Csütörtök-péntek. 55 kg:
nincs magyar induló. 77 kg: Lévai Zoltán (BHSE) a 14. helyen zárt. 82 kg: Szilvássy Erik (Csepeli BC) a 9. helyen zárt. 130 kg: Vitek Dárius (BHSE) a 21. helyen zárt.
Péntek-Szombat. 60 kg: Torba Erik (BHSE) helyezetlen. 72 kg: Fritsch Róbert (BHSE) ezüstérmes. 97 kg: Lévai Tamás (BHSE) a 16. helyen zárt.
Szombat-vasárnap. 63 kg:
Kecskeméti Krisztián (Ceglédi VSE) kiesett. 67 kg: Váncza István (FTC) vigaszágas. 87 kg: Losonczi Dávid (ESMTK-KIMBA) döntős.