Indul a kvótavadászat! Az eredeti, oroszországi helyszín, Krasznojarszk helyett tavalyhoz hasonlóan idén is Belgrád ad otthont az év legnívósabb sportági világversenyének, a világbajnokságnak. A tét ezúttal jóval nagyobb, innen összesen kilencven sportoló kvalifikálhatja magát a 2024-es párizsi olimpiára. Az eddig bevett válogatási rendszer annyiban módosult, hogy az ötödik helyen záró birkózók nem kapnak rögvest Párizsba szóló repülőjegyet – nekik, tehát a bronzmérkőzés veszteseinek az esti helyosztók legvégén meg kell küzdeniük egymással a kvótáért. Egészen biztos, hogy izgalmakból és drámából nem lesz hiány, hiszen a sportolók nem elégedhetnek meg az éremmeccsel, az utolsó pillanatig teljes erőbedobással, tudásuk legjavát nyújtva kell harcolniuk.
Reménykedünk abban, hogy a mieink is így tesznek. Kötöttfogású csapatunk különösen erős, a kilencfős válogatottban egy embert leszámítva mindenki nyert már érmet világversenyen, és Kecskeméti Krisztián (63 kg) sem szégyenkezhet a karriercsúcsát jelentő tavalyi világbajnoki ötödik helyezésével.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
A legnagyobbat a 87 kilogrammos Losonczi Dávid dobhatja. Az ESMTK-KIMBA vb-bronzérmese az áprilisi Európa-bajnokság győztesét, Takács Istvánt utasította maga mögé a válogatottságért zajló csatában. A srácok ütőképességét jelzi, hogy az összes idei nemzetközi viadalon (vagy világversenyen) kettejük közül került ki a bajnok.
„Az egyik szemünk sír, a másik nevet, hiszen két olyan sportolónk van ebben a súlycsoportban, aki a világ élvonalához tartozik. Dávid mostani formája rendkívül biztató, semmi kétségem nincs afelől, hogy ugyanezt a szintet tartja Belgrádban is, és kvótát szerez a párizsi játékokra” – fogalmazott Módos Péter szövetségi kapitány.
Róla tudjuk, hogy nem szereti előre megmondani, mit vár a csapattól, mindazonáltal bátorkodtunk megkérdezni tőle: „Úgy még sosem jöttünk haza világversenyről, hogy azt mondjuk: na, ebben ennyi volt. Mindig marad bennünk hiányérzet. Persze, ezúttal is van elvárásunk, de pontosan sosem találjuk el, hogyan szerepelünk a versenyen, szóval ezúttal sem beszélnék arról, hány kvótában és éremben reménykedünk.”
Szabadfogásban az Eb-második Bajcajev Vlagyiszlavra (97 kg), az ötszörös Eb-érmes Ligeti Dánielre (125 kg), az Eb-ötödik Kuramagomedov Muradra (74 kg) és az Európa-bajnok, kétszeres vb-harmadik, olimpiai ötödik Muszukajev Iszmailra (65 kg) érdemes különösen figyelni. Ligetiért júliusban, a budapesti nemzetközi versenyen aggódhattunk, hiszen a döntőt meccs közben sérülés miatt fel kellett adnia.
A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) a szerb társszövetséggel kötött megállapodás alapján ötszáz jegyet biztosít a magyar szurkolóknak, hogy a helyszínen szoríthassanak a mieinkért. Már a rajt előtt két sportdiplomáciai sikert is elkönyvelhetünk: egyrészt Bacsa Péter, az MBSZ ügyvezető alelnöke, a nemzetközi szövetség (UWW) bürótagja lesz a versenyigazgató, másrészt a 2018-as budapesti vb után öt évvel újra három honfitársunk bíráskodhat, Sleisz Gabriella, Pál Szabolcs és Palásti Tibor személyében. |
„Szerencsére rosszabbnak tűnt a helyzet, mint amilyen valójában volt – kezdi Bánkuti Zsolt szabadfogású szövetségi kapitány. – Két hétig nem birkózott, speciális kezelést kapott, de most már minden rendben van. A mezőnyben négy olyan sportoló van, aki rendkívül nehéz feladatnak ígérkezik, bravúr kell Danitól a kvótaszerzéshez, én azonban hiszek benne. Ami a teljes csapatot illeti: két éremnek nagyon örülnék, ez két kvótát jelentene. Ám azt hiszem, azzal is elégedett lennék, ha egy dobogós helyezéssel együtt két sportolónk már most kvalifikálna a párizsi olimpiára.”
Női válogatottunk hatfős csapattal vág neki a világbajnokságnak, az orosz színekben háromszoros Európa-bajnok, magyarként Eb-második Orsós Sztálvira az 53 kilogrammosok között próbálja kiharcolni a kvalifikációt.
„Az Eb után kisebb veseproblémával küzdött, majd apróbb betegségek is hátráltatták, de itt van velünk, teljes erőbedobással készül Belgrádra – így Martin Gábor, a női válogatott edzője. – Az utóbbi egy hónapban minden tökéletesen alakult, jó állapotban van, fejben is erős. Kiemeltként léphet szőnyegre a Stark Arénában, bízunk a jó szereplésében. Ahogyan a többiekében is! Úgy gondolom, hogy van potenciál a lányokban, de a két pótkvalifikációs versenyen nagyobb sansz lesz a kvótaszerzésre. A mostani vébén ha egy kvótát szerzünk, és emellett értékes győztes meccseket abszolválunk, azzal szerintem elégedettek lehetnénk.”
A belgrádi világbajnokságon 22 magyar sportoló lép szőnyegre, tizenegyen kiemeltként. Összesen tizenöt birkózónk szerepel olimpiai súlycsoportban.
OLIMPIAI KVALIFIKÁCIÓS VILÁGBAJNOKSÁG, BELGRÁD
A magyarok és a verseny programja (az olimpiai súlycsoportok dőlt betűvel)
Szabadfogás
Szombat-vasárnap. 61 kg: nincs magyar induló. 70 kg: Antal Dániel (UTE), 86 kg: Püspöki Patrik (Mogyi Bajai BC), 125 kg: Ligeti Dániel (Haladás).
Vasárnap-hétfő. 57 kg: nincs magyar induló. 74 kg: Kuramagomedov Murad (Tatabánya), 79 kg: nincs magyar induló. 92 kg: Juhász Balázs (KTE).
Szabadfogás és női birkózás
Hétfő-kedd. 65 kg: Muszukajev Iszmail (FTC), 97 kg: Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC). 55 kg: Bognár Erika (BHSE), 59 kg: Dollák Tamara (UTE).
Női birkózás
Kedd-szerda. 50 kg: Szekér Szimonetta (BHSE), 57 kg: Galambos Ramóna (BHSE), 65 kg: nincs magyar induló. 76 kg: nincs magyar induló.
Szerda-csütörtök. 53 kg: Orsós Sztálvira (Csepel TC), 62 kg: nincs magyar induló. 68 kg: Szabados Noémi (FTC-KIMBA), 72 kg: nincs magyar induló.
Kötöttfogás
Csütörtök-péntek. 55 kg: nincs magyar induló. 77 kg: Lévai Zoltán (BHSE), 82 kg: Szilvássy Erik (Csepeli BC), 130 kg: Vitek Dárius (BHSE).
Péntek-Szombat. 60 kg: Torba Erik (BHSE), 72 kg: Fritsch Róbert (BHSE), 97 kg: Lévai Tamás (BHSE).
Szombat-vasárnap. 63 kg: Kecskeméti Krisztián (Ceglédi VSE), 67 kg: Váncza István (FTC), 87 kg: Losonczi Dávid (ESMTK-KIMBA).